Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Masina foarte ieftina 4x4

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 20.04.2011
Salutare,

As vrea sa cumpar o masina mica 4x4 sa merg la munte iarna, ceva de genul Fiat panda, nu cunosc foarte multe astfelde masini dar aceasta mi se pare masina perfecta pentru mine mica ieftina si 4x4, momentan se gaseste intre 2000-4000e.
Cum o fi intretinerea la o astfel de masina? daca se strica pe dedesubt cardanul e scump de reparat?

Momentan detin un a4 tractiune fata si un lupo.

Edited by robert8197, 03 February 2023 - 21:25.


#2
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 07.12.2014
Suzuki SX4

#3
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Fii patriot, ia-ti un Duster.

#4
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
Mai exact unde la munte de nu poti merge cu Lupo ? Banuiesc ca mai mult de 1-200 metri stanga,dreapta de DN1 nu intra in calcul.

Edited by victord36, 03 February 2023 - 22:03.


#5
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 12.09.2015
Astia pe la mine  la serviciu mi-au spus ca in teren  muntos accidentat Duster s-a comportat mult mai bine decat masini multttt mai scumpe,in schimb i s-a dus caseta de directie la 35000 de km,cam trompeta la fiabilitate
.Eu pe vanatori ii stiu ca respecta mult Suzuki jimi ,samurai  4x4 ,obligatoriu benzina cat si intretinerea lor  mica..

Edited by PiticVerde, 03 February 2023 - 22:02.


#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,383
  • Înscris: 31.01.2010
Da, mai ales aia batrini care au pietre la rinichi, nimic nu-i mai bun decit un Samurai ca sa le dizloce.
Posted Image
Adevarata pentru plimbat pe munte e Niva doar ca trebie sa fii si mecanic pe linga sofer...
Panda avea intr-o vreme Electrica distributie...am scos vreo doua sau trei din noroaie.
Acuma au trecut pe Nissan

Edited by Ion_Bumbu, 03 February 2023 - 22:13.


#7
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 20.04.2011
Duster e peste bugetul meu desi mi ar placea mult.
Nu o sa  bag maisna pe
pamant, o sa merg pe asfalt, transbucegi, transalpina , etc.

#8
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012
@robert8197 da o Dacia Sandero euro 5 este buna pentru drumurile alea ?
https://www.autovit....float_price:asc

Sau vrei neaparat sa fie marca straina ?
Dacia macar stii ca e ieftina de intretinut si reparat

Daca vrei Duster trebuie sa maresti bugetu ca cel mai ieftin este putin peste 5000 euro
https://www.autovit....float_price:asc

Apropo, eu zic sa cauti masina cu motor euro 5 ca sa nu platesti impozit mare

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Omul a scris ca vrea 4x4.
Dacia nu are in oferta din RO Sandero 4x4 nici la steway extreme sau alte variante.
Posibil sa existe prin alte tari...
Stepway e un crossover cu garda marita dar in RO e doar 2WD.

Si Duster are mai mult modele 2WD.
Cele 4WD exista dar sunt scumpe pt. o Dacie si nu doar pt o Dacie, si se vand putine.
Oamenii prefera Suzuky Jimny, nou sau SH, sau Samurai, sau modele din anii 70-80 de Toyota Land Cruiser reconditionate, care e mare si gurmanda dar e tata lor la off road.
Si Samurai e tata lor smecher, urca pe forestier extrem cu 60 CP stock de 20 X mai repede decat un Jeep Wrangler tunat special cu 250 HP pt. off road extrem. Insa e mic si fara confort, suspensie dura, etc. De asta se face compromis cu Jimny, si oricum Samurai e scos de mult din productie. Jimny nu face nici pe foarte departe ce poate face lejer Samurai, dar nici nu prea ai alte variante, mai ales mica si fiabila si economica si la pret si la consum, si ceva mai confortabila.
Niva e o bashina inclusiv la off road, ramane intepenita pe camp plat daca da de vegetatie...

Daca pretul si intretinerea nu era o problema, tocmai a aparut noul Porsche 911 Dakar...

Edited by loock, 04 February 2023 - 02:55.


#10
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,147
  • Înscris: 05.09.2007
la 4 k euro ar trebui sa te incadrezi la un Duster 2012 1.5 dci 4x4 ( am unul cumparat in 2017 cu 6500 euro # comanda speciala Petrom #) . O folosesc ca masina de padure , am avut altele inaintea lui dar nu mai cumpar altceva de acum inainte !
La un drum offroad unde un 2.0 aspirat benzina imi lua 20 l,  la duster nu scade acul la rezervorul full :)

#11
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 20.04.2011
nu mai gasesti Duster 4x4 sub 7000 euro

#12
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View Postrobert8197, on 03 februarie 2023 - 23:28, said:

Nu o sa  bag maisna pe
pamant, o sa merg pe asfalt, transbucegi, transalpina , etc.

Cred ca era mult mai bine daca spuneai asta de la inceput.
Este o diferenta enorma dintre "4x4 merg iarna la munte" si "merg pe asfalt iarna la munte".
Apropo, cum mergi pe transalpina iarna, cind e inchisa?!

#13
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 27.08.2013

View Postcsi1, on 04 februarie 2023 - 03:35, said:

La un drum offroad unde un 2.0 aspirat benzina imi lua 20 l,  la Duster nu scade acul la rezervorul full Posted Image
Și prin oraș cât consumă?

#14
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012

View Postloock, on 04 februarie 2023 - 02:48, said:

Omul a scris ca vrea 4x4.
Dacia nu are in oferta din RO Sandero 4x4 nici la steway extreme sau alte variante.
Posibil sa existe prin alte tari...
Stepway e un crossover cu garda marita dar in RO e doar 2WD.

Si Duster are mai mult modele 2WD.
Cele 4WD exista dar sunt scumpe pt. o Dacie si nu doar pt o Dacie, si se vand putine......

Cu mine vorbesti ?
Ca am observat ca dumneata ai obiceiu sa scri multe informatii de calitate dar inutile in Topicurile userilor si acum am intrat eu in colimator

Asa ca iti spun scurt si obiect
- @OP se contrazice spunand ca are nevoie de masina 4x4 cand el spune

View Postrobert8197, on 03 februarie 2023 - 23:28, said:

Nu o sa  bag maisna pe
pamant, o sa merg pe asfalt, transbucegi, transalpina , etc.
- eu observand asta am decis ca o masina non 4x4 este buna pentru @OP

Acuma eu stau si ma gandesc ca la bugetul @initiatorului de 4000 de euro nu are ce masina straina sa cumpere in afara de o Dacia care este ieftina de intretinut si reparat
Daca tu sau alti useri stiti o alta marca de masina ieftina de intretinut si reparat in 4000 de euro SH, va rog sa il anuntati aici pe @OP ca sa cumpere ce ii recomandati voi


@robert8197, cand revi aiciea sa ne anunti daca bugetu ramane aia 4000 euro sau il mai cresti
Si ce marca preferata ai, sa fie benzina sau diesel, cutia sa fie manuala sau atomata si motoru ce euro sa fie ?
Eu ti-am recomandat minim euro 5 ca sa nu platesti mult la impozit dar tu stii de care vrei

#15
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 27.08.2013
Pateu_98, zici foate bine, dar recomanând de 5000 de euro deja clar nu ții cont de faptul că pe inițiator nu l-ar deranja să coste „doar” 2000 de euro.
Chiar sună interesant, și eu vreau să văd dacă există așa ceva funcțional, 4x4 de 2k€.

#16
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,886
  • Înscris: 09.12.2004
Da, la 2000 daca dai pe un Jimny sau samurache, te-ai ales cu o coptura.
Cind ceri 4-5000 ca nu are rugina, aia te intreaba ce ai fumat.
Asta ca posesor de Jimny proaspat reabilitat pe unde a avut nevoie doar asa de la umezeala din aer, ploaie si zapada (chiar daca nu s-a iesit prin namol cu ea).
Imagineaza-ti cum actioneaza rugina la una care e plina de namol prin toate cotloanele.
Tin minte pozele puse de un baiat dupa ce isi luase asa ceva, dar mai ales textul: cumpar caroserie!
Dupa ce a dat jos plasticele de pe la roti si praguri, a constatat ca pe acolo nu mai era nimeni, rugina mincase totul. Dar a luat masina la pret bun!
LA final tragi linie si tot acolo iesi.
Si mie imi comentau ca dau cu teroson, ca poate vine cindva un expert si crede ca ascund ceva :))))

Edited by Evergreen, 04 February 2023 - 13:54.


#17
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,871
  • Înscris: 12.11.2012
@onisifor12 stiu, nu i asa ? Nici @OP nu stie sigur ce vrea

Da masina la 2000 de euro si 4x4 nu gaseste decat cu defecte
De aia l- am rugat pe @intiator sa spuna clar ce vrea si cat decide sa fie bugetu

4000 euro maxim ? neaparat masina 4x4 ?
Eu i-am facut recomandari de masina non 4x4 si cu motor euro 5 ca gaseste la 4000 de euro
Acuma nu stiu daca trebuie sa mai bage bani in eventuale reparatii sau nu

Da la 4000 ?
SUV
https://www.autovit...._expanded]=true

Non SUV
https://www.autovit...._expanded]=true

#18
M0su

M0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 20.11.2022

View Postrobert8197, on 03 februarie 2023 - 23:28, said:

Duster e peste bugetul meu desi mi ar placea mult.
Nu o sa  bag maisna pe
pamant, o sa merg pe asfalt, transbucegi, transalpina , etc.
Si vei sa faci Transalpina cu un panda ? Transalpina o faci cu ORICE masina nu ai  nevoie nici de garda ridicata nici de 4x4, wtf sunt atatia care o fac pe biciclete !
Mai bine ai vedea cum te invarti de o masina de peste 120 cp , ca aia chiar fac diferenta .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate