Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Soferul pozitiv la 7 substante psihoactive, defapt era negativ

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Faptul ca iesi pozitiv la o anumita substanta, nu inseamna ca ai afectata capacitatea de a conduce.
Acele teste nu sunt cantitative, iar in plus testarea e destul de laborioasa si politistii nu au calificarea necesara ( chiar daca au primit ceva instructaj)
Politistul ar putea sa iti testeze reactiile (dupa o anumita metodologie] si daca i se pare ceva in neregula, atunci sa te conduca la spital pentru analize.

#20
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Nu ai cum sa te protejezi, poti doar sa reactionezi in cauza, dupa.
De aia se fac si teste de sange, ca alea arata mai corect ce ai consumat.
Nimic nu e 100%. Si frana de la masina poate te lasa intr-o curba, dar tot umbli cu masina.
Deja suntem prea carcotasi cu orice. Pe deoparte, bucurosi ca exista teste cu care sunt scosi drogatii de pe sosele, de pe de alta parte nasol cand e unul depistat gresit, fals-pozitiv.
Sa ne hotaram: e bine cu teste sau nu? Eu zic ca e bine. Pentru putinele exceptii cum e cazul asta, merita beneficiile.
Pentru unele erori, nu e cazul sa starpim beneficiile generale ce le ofera testele alea. Ca tot e ceva topic pe forum cu "cancel culture". Gata, iese un fals-pozitiv, interzicem testele.

Edited by bai3tzash, 03 February 2023 - 15:42.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postceanu1980, on 03 februarie 2023 - 15:37, said:

Partea interesanta de acum incepe,cum recupereaza ala permisul?
Daca stirea e corecta si cauza a fost clasată de procuror, atunci recuperarea permisului se face rapid.

View Postbai3tzash, on 03 februarie 2023 - 15:39, said:

Pe deoparte, bucurosi ca exista teste cu care sunt scosi drogatii de pe sosele
Pentru putinele exceptii cum e cazul asta, merita beneficiile.
Nu sunt scosi decat foarte putini drogati de pe sosele.
Exceptiile sunt multe, nu putine.

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Așa rapid a clasat procurorul cauza? Înseamnă că am intrat în era digitalizării. INML a trimis automat rezultatul zero (că nu e negativ) și procurorul a clasat dosarul.

Oare așa o fi?

Părerea mea: rezultatele la alcooltest și drugtest pot fi pozitive sau zero. In niciun caz NEGATIVE cum spun ăștia la teveuri.
Am și eu un aparat alcooltest și arată 0 sau pozitiv (+0,4...0,6). Niciodată negativ.
Daca ar ieși negativ rezultatul ar trebui sa beau o țuică sa fie zero. Nu? ;)

#23
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postmirel3003, on 03 februarie 2023 - 14:53, said:

Etilotestul nu da fals pozitiv
Eu n-aș fi asa sigur de asta! Are Perțea video pe Ytb cu spirt medicinal, altul cu parfum si oțet. La oțet de mere a ieșit 0, la parfum 0,14.La spirt iar a ieșit peste 0. N-am nicio îndoială că testele au fost trucate cjiar dacă la unele chestii nu sunt de acord cu el . Fiindcă testul se poate face doar o dată, a recomandat ca ele să se facă in afara mașinii.

View Postpasilla, on 03 februarie 2023 - 15:41, said:


Daca stirea e corecta si cauza a fost clasată de procuror, atunci recuperarea permisului se face rapid.
Eu nu mă urc la volan nici dacă beau un Radler. Doar in caz de forță majoră. Totuși nu e de ici de colo să fii la sute de km distanță de casă și s-o pățești .

  Am mai scris pe un alt topic, când șterge nevasta- mea cu un servetel cu spirt sub centrala, că mai pică cate ceva pe lângă galeata de gunoi., urlă senzorul de gaz ca nebunul. Până la urmă, sunt niște senzori in etiloteste și drugteste.

#24
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E corect.
Un test poate fi pozitiv, sau negativ.
Adica e, sau nu e.
Nu e un test cantitativ. Indica doar prezenta.

Edited by pasilla, 03 February 2023 - 15:59.


#25
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,428
  • Înscris: 20.02.2008
Politistii vor respect. Si salarii mari. Cica sunt si printre colegii nostri de forum.

View Postdorin_2k, on 03 februarie 2023 - 15:56, said:

Așa rapid a clasat procurorul cauza? Înseamnă că am intrat în era digitalizării. INML a trimis automat rezultatul zero (că nu e negativ) și procurorul a clasat dosarul.

Oare așa o fi?

Asa e, doar ca pana primeste omul permisul inapoi si anularea amenzii... mai are cale lunga.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

View Postpasilla, on 03 februarie 2023 - 15:59, said:

E corect.
Un test poate fi pozitiv, sau negativ.
Adica e, sau nu e.
Nu e un test cantitativ. Indica doar prezenta.
La alcooltest e cantitativ.
Și poate fi pozitiv (se citește exact cat e) sau zero. Nu?

La drugtest 5000 afișează pozitiv sau negativ.

Edited by dorin_2k, 03 February 2023 - 16:03.


#27
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020

View Postmirel3003, on 03 februarie 2023 - 14:17, said:

Salutare,

Acum cateva zile a aparut in presa si la toate posturile TV cum ca un conducator auto ce facea ride-sharing din Baia Mare a fost depistat in trafic pozitiv la 7 substante psihoactive (droguri).... Omului i s-a luat pe loc permisul auto si a fost condus la spital pentru a i se lua probe de sange si urina

SURPRIZA, azi au ajuns rezultatele si omul este negativ la toate cel 7 substante detectate de aparatul politiei rutiere.

https://www.digi24.r...egative-2238313

Aici apare o mare problema:

Nu poti lua permisul omului si omul sa nu poata sa isi mai desfasoare activitatea din care se intretine, dar pe alta parte nu poti lasa pe strazi un conducator auto care e suspect ca a consumat substante psihoactive, pentru ca nu ai de unde sa sti daca in 5 minute va produce un accident in urma caruia ai pierderi de vieti omenesti...

Dupa mine daca esti prins drogat la volan ar trebui sa ti se suspende pe viata dreptul de a conduce.

Acum intrebarea e, cum ne putem proteja noi conducatorii auto care nu consumam astfel de substante, dar exista totusi riscul ca aparatul drogtest al politistului sa dea fals-pozitiv si sa ramanem fara permis si sa ajungem si "vedete nationale"?
Pai legea iti permite sa refuzi aparatul ala de 2 bani si sa mergi sa faci analize de sange...

#28
billhook

billhook

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.09.2022

View Postdorin_2k, on 03 februarie 2023 - 14:56, said:

Cu aparatul ala se pot ridica zeci de permise într-o zi total aiurea.
Sa își cumpere aparate performante, nu jucării.
Sa nu le mai foloseasca dacă dau astfel de rezultate eronate
Stai asa. Cat la suta sunt falsuri. Ca nu toata ziua se iau permise pe nedrept.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Bine că nu are orice tablagiu aparatul ăla de 2 bani. Că atunci sa vi văzut vânătoare prin tara.
Cred că au unul singur la județ, că nu au luat cu sutele. Că au dat banii pe 600 TruCam. Oare a venit primul lot de 150 de radare pe 15 ianuarie? La 12.800 euro bucata.
Cu radarul câștigă mai bine. Durează o fracțiune de secundă măsurătoarea.
Cu drugtest așteaptă organul 15 minute. Și Drugtestul e 8000 euro.

View Postbillhook, on 03 februarie 2023 - 16:19, said:


Stai asa. Cat la suta sunt falsuri. Ca nu toata ziua se iau permise pe nedrept.
Am văzut pe undeva procentul de teste greșite.
La unul din alea era chiar 75%. Ce zici? E mic procentul de teste false?

#30
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006

View Postpasilla, on 03 februarie 2023 - 15:45, said:

Nu sunt scosi decat foarte putini drogati de pe sosele.
Exceptiile sunt multe, nu putine.
Prin Bucuresti, tot vad stiri in fiecare weekend ca sunt prinsi cativa. Testele sunt bune, problema e daca se fac sau nu destule.
Prinsi destui am vazut, dar exceptii nu prea am vazut, multi cu fals-pozitiv. Ai vreo stire, vreo statistica?

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Am găsit rata de fals pozitiv.
Oare e mica?
Attached File  Screenshot_2023-02-03-16-46-55-865_com.facebook.katana.jpg   177.51K   70 downloads

Ai dreptul sa refuzi Drugtestul așa ca la alcooltest?
Că dacă ai mâncat un TikTak îți iese pozitiv la minim 3

Și e exact aparatul de la poliția romana.
Studiu făcut la Oxford totusi

#32
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
ESTE LEGAL SA REFUZI DRUGTESTUL DAR NU ESTE LEGAL SA REFUZI RECOLTAREA! cand vrea sa va puna drugtest, refuzati, in secunda doi va invita la iml. mergeti la iml si asteptati rezultatul. pana vin analizele ramaneti cu permisul

#33
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
are baiatul pe tiktok clip unde detaliaza.
ca idee, au avut pica pe el, si au incercat sa ,,il rezolve''

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

View Postzile_san, on 03 februarie 2023 - 17:05, said:

ESTE LEGAL SA REFUZI DRUGTESTUL DAR NU ESTE LEGAL SA REFUZI RECOLTAREA!
La alcool știu că e așa. Au actualizat OUG și cu Drugtestul?

Daca e așa, toți ar trebui sa refuze aparatul Drugtest 5000 și să meargă la spital.

#35
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da si se coroboreaza cu Codul Penal:
Refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice
Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorității competente, aflat în timpul desfășurării probelor practice ale examenului pentru obținerea permisului de conducere, de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenței unor substanțe psihoactive se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.


#36
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.10.2005

View Postzile_san, on 03 februarie 2023 - 17:05, said:

ESTE LEGAL SA REFUZI DRUGTESTUL DAR NU ESTE LEGAL SA REFUZI RECOLTAREA! cand vrea sa va puna drugtest, refuzati, in secunda doi va invita la iml. mergeti la iml si asteptati rezultatul. pana vin analizele ramaneti cu permisul

Pai de ce sa refuzi recoltarea daca stii ca esti in regula?! Asa scapi in 5 minute. Dece sa vrei sa te duca cu masina de politie pana la spital si sa stai sa astepti rezultate cateva ore?
Doar asa de amorul artei?

https://www.ucd.ie/m... IVD Manual.pdf
Plus ca zice ca sunt si substante cu care interfereaza la pag 72

Edited by trid_ovi, 03 February 2023 - 18:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate