Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Investitie cu posibil risc?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postandrei932000, on 04 februarie 2023 - 11:55, said:

Din discutiile pe care le-am avut cu dezvoltatorul ulterior si sfatuit inainte cu alti oameni
vezi că lucrurile în imobiliare se împut deja dacă nu sunt împuțite.vorbele sunt mieroase până intră banu-n cont fie și el 75% după care nu mai răspunde la telefon sau îți zice mă mai deranjezi?
dacă ai da 5000 avans aș înțelege că riști dar acel contract te face plătitor  al creditului lui pentru totdeauna nu în martie facem contractul bun.dacă odată ai semnat că preiei ipoteca în caz de neplată ești tu bun de plată băncii

Edited by EMPP, 04 February 2023 - 17:03.


#20
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postandrei932000, on 04 februarie 2023 - 14:39, said:

Daca pana la data de 31 martie 2023 actul de vanzare - cumparare nu se realizeaza inclusiv racordarea la reteaua de utilitati ( apa, gaz, electricitate etc.), cumparatorii pot solicita avansul inapoi cu term de plata de 30 de zile sau pot decide impreuna cu vanzatorul prelungirea automata a antecontractului cu 30 de zile , urmand de comun acord daca dupa cele 30 de zile prelungire sa se inteleaga daca restituie avansul sau se face va face obligatoriu un alt act aditional la antecontract pentru o prelungire aditionala.

DIn ce stiu eu, pentru a avea actul de vanzare cumparare indeplinit, dezvoltatorul trebuie sa stinga datoria cu banca pe apartamentul tau urmand sa elibereze toate actele pentru a demara ultima etapa de vanzare catre cumparatorul final.
Aceste aspecte sunt trecute in antecontract.

Nu cred că înțelegi ce te-am întrebat eu.
Ca să îți dau un exemplu, să prespunem că împrumuți pe cineva cu suma de X lei iar el îți spune că o să-ți dea banii înapoi până la 1aprilie. Închei un contract de împrumut la notar, din punct de vedere al actelor totul este în regulă - doar că la 1 aprilie el nu îți dă banii înapoi și pleacă din țară. Ce poți să faci CONCRET atunci astfel încât acei bani să ajungă înapoi la tine - adică dacă el nu vrea să îți mai dea banii înapoi și pleacă din țară cum ajung banii înapoi la tine ????

Revenind la contractul tău :
Să presupunem că suntem pe 1 aprilie iar actul de vânzare - cumpărare nu s-a realizat din varii motive - blocul nu s-a terminat, sau nu s-a realizat racordarea la utilități sau echipa de muncitori a plecat și trebuie găsiți alți muncitori care să termine, sau dezvoltatorul face un accident și este internat trei luni în spital etc. nu contează motivul pentru care actul nu s-a realizat - dar pur și simplu pe data de 1 aprilie actul nu s-a realizat.
Spui că există două posibilități adică tu poți opta să prelungești contractul sau poți solicita avansul înapoi.

Să presupunem că la 1 aprilie prelungești contractul cu 30 de zile - dar nici  la 1 mai actul de vânzare - cumpărare nu se poate realiza din varii motive - iar mai prelungești contractul și tot așa. Ok, tot prelungești contractul - dar dacă peste 1 an actul de vânzare - cumpărare tot nu se poate realiza - cât mai prelungești contractul ?

După o perioadă te saturi să mai aștepți astfel că să presupunem că după 1 aprilie, la un moment dat ceri avansul înapoi - dar dacă dezvoltatorul nu îți dă acel avans înapoi ce faci ??

De aceea te sfătuiesc să încerci să treci peste frazele alea seci din contract și atunci când vorbești cu avocatul/dezvoltatorul sau când analizezei situația să vezi ce vei face CONCRET dacă dezvoltatorul nu își onorează obligațiile, adică dacă nu termină blocul ori dacă refuză să îți dea banii înapoi.

Edited by spider8, 04 February 2023 - 18:36.


#21
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View Postspider8, on 04 februarie 2023 - 18:32, said:

ce vei face CONCRET
nu faci nimic.te resemnezi c-ai pierdut 75000 de euroi ca să nu înebunești.
n-ar fi singurul și fu--- și cu banii luați

#22
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View PostEMPP, on 04 februarie 2023 - 19:06, said:

nu faci nimic.te resemnezi c-ai pierdut 75000 de euroi ca să nu înebunești.
n-ar fi singurul și fu--- și cu banii luați
Nu-i așa. Îi rămâne lui contractul :)

#23
monicac

monicac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 20.04.2008
Mai bine cumperi un imobil finalizat, te duci și îl vezi, verifici, dacă nu îți place sau nu e ok nu cumperi
Eu nu cred în poveștile ca vai sunt toate date, nu mai e nimic, luați acum ca e ultimul și mai stau alții la ușă


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate