Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...
 

boxe inchise vs bass reflex

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.12.2006
va salut
boxele mele au pe basi 2 difuzoare cu 4 porturi de bass reflex
din fabrica am si 2 bureti sa acopar ce porturi vreau
mediile iar au 2 difuzoare in incinta inchisa si vibreaza f tare deoarece incep de la 200 hz
inalte, dome soft, sunetul lor l-am iubit mereu
am inchis si toate porturile bass reflex (sunt pe spate)
tot cu toate 4 porturile deschise boxa coboara cel mai mult in bass
mentionez ca boxele sunt in colt de camera
nu trebuia cât mai inchisa sa coboare cât mai mult in bass?

#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Ce marca si putere au boxele daca nu este secret?

#3
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.12.2006
nu e secret
dar hai sa vorbim despre fizica

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
man nici eu nu scriu cu capitale la inceput de propozitie dar pe cuvintul meu ca un punct sau o virgula din cind in cind se cere singura acolo unde mai trebuie pentru a fi mai bine inteles
pun la sfirsit o multime de puncte si virgule, sa le pui tu unde simti nevoia sepre fizica putem discuta mult si bine dar daca eu incep sa-ti vorbesc de termodinamica cred ca nu te coafeaza in contextul topicului ce vrei tu sa ne dam cu presupusul pe niste boxe ipotetice teoretic existente nici cel mai atoatecuniscator intr-ale boxelor nu poate sa o faca

,.,.,.,.,.,.,,,...,,,,...,,.,,.,..,.,..,; ! ! ?? ::: ;

#5
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.12.2006
iti dai seama ca nu am citit peroratia-ti pâna la final
nu e nimeni aici DESTEPT in domeniu?

Edited by mael222, 02 February 2023 - 21:08.


#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,279
  • Înscris: 22.10.2007
cu porturile deschise e normal sa coboare cel mai mult, asta e si rolul lor, in functie de pozitionare in camera poate deveni mult prea puternic asa ca au pus in cutie "dopuri".

Edited by _-livio-_, 02 February 2023 - 21:12.


#7
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,851
  • Înscris: 24.11.2006

View Postmael222, on 02 februarie 2023 - 21:07, said:

iti dai seama ca nu am citit peroratia-ti pâna la final
nu e nimeni aici DESTEPT in domeniu?

Intreaba chatGPT! Eventual da-i o cautare cu google si vezi ce-ti zice.

#8
romanbun

romanbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.03.2008
Incintele bass-reflex coboara intr-adevar mai jos in frecventa, insa sunetul nu are vlaga, este lesinat. Porturile de bass NU se acopera, deoarece incinta este asa proiectata, iar aerul TREBUIE sa iasa afara. Cele inchise, chiar daca nu redau asa jos, au sunetul mai curat. Aici vorbim de difuzoare de bass de acelasi diametru. Recomand in final boxe inchise cu diam. bass de 30 cm. Eu AM si bass reflex si inchise si stiu ce zic...

#9
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 03.12.2007
Nu am ascultat niciodata boxe sealed dar astea par interesante. De BF au fost sub 10.000 lei. Ma batea gindul sa le iau atunci... Dif-ul de bass are 25 cm...
https://www.avshop.r...fIaAo0nEALw_wcB

Edited by pedros_2005, 02 February 2023 - 21:46.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Bassul reflex e o modalitate de a obtine sunetele joase cu un efort mai mic (energetic si tehnic). Insa rest baga forta si nu ai nevoie de nici un reflex.

#11
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,489
  • Înscris: 13.11.2011

View Postromanbun, on 02 februarie 2023 - 21:32, said:

Cele inchise, chiar daca nu redau asa jos, au sunetul mai curat.
Dacă e cum spui tu , atunci de ce nu sunt toate boxele din lume de tip închis?
Excepție cele portabile și cele DDD de la Technics de acum 25 ani?

#12
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,041
  • Înscris: 06.02.2012
Am avut la viata mea tot felul de boxe, momentan am vreo 5 perechi, inchise si deschise.
Nu dau nume, nu vorbim de low cost, gama de mijloc, este doar parerea mea, cele inchise i-mi plac mai mult, parca au ceva aparte.
Putere 100-180W, diametru bass 25-38 cm, ascult country, jazz, pop, volum max 10-20%.
Opiniile sunt impartite intre volume inchise si deschise.

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
BassReflex este un sistem conceput pentru randament. Se recuperează energia creată în spatele membranei difuzorului.
Problema lui este că undele acustice care ies prin portul bas-reflex (alea din spatele membranei difuzorului) trebuie să ajungă în fază cu undele acustice din fața membranei difuzorului.
Asta e imposibil de realizat pentru o plajă de frecvențe deci ceva compromisuri trebuie făcute.

La incintele închise compromisul este pierderea de putere pentru creșterea fiabilității. Undele din spatele membranei difuzorului sunt anulate in interiorul incintei deci acestea nu contribuie cu (aproape) nimic la audiție, nici putere, nici distorsiuni.

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008
O discutie aici pt cine are rabdare:
https://www.avsforum...diator.1314192/
De mentionat ca incintele ported ,adica deschise pot fi atat cu bas reflex cat si cu radiator pasiv(membrana pasiva). Unii le baga pe cele din urma in prima categorie(incinte inchise -sealed) dar e gresit.

#15
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,041
  • Înscris: 06.02.2012
Din ce am inteles incintele inchise, necesita un volm mai mare de putere pentru a reda un pasaj muzical, fata de cele deschise.
Acum cele deschise au nevoie de mai multe compromisuri pentru redarea unui pasaj muzical.
Nu inteleg nimic, raman la ideeia mea cele inchise se aud mai bine, vorbim de bass, mediile si inaltele sunt inchise la ambele tipuri.

#16
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 13.12.2006
va mulțu tutor pt raspunsuri
cei mai buni din lume in coboratul in frecventa sunt cei de la svs
https://www.svsound....ions/subwoofers

#17
romanbun

romanbun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.03.2008
Colegii au raspuns corect fara a intra in detalii prea sofisticate, ccea ce e bine...

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,156
  • Înscris: 16.10.2008

View Postleomagic44, on 04 februarie 2023 - 13:52, said:

Din ce am inteles incintele inchise, necesita un volm mai mare de putere pentru a reda un pasaj muzical, fata de cele deschise.
Acum cele deschise au nevoie de mai multe compromisuri pentru redarea unui pasaj muzical.
Nu inteleg nimic, raman la ideeia mea cele inchise se aud mai bine, vorbim de bass, mediile si inaltele sunt inchise la ambele tipuri.
Nu trebuie putere mai mare la cele inchise. Asta depinde de difuzoarele folosite ,filtre, nu neaparat de tipul incintei. La incintele inchise curba de bas are un roll off mult mai lin ca la cele cu bas reflex sau cu membrana pasiva, Daca cauti pe site-urile de difuzoare serioase vezi ca sunt dati acolo parametri TS atat pt sealed cat si pt ported. Se obseva cu usurinta ca boxele sealed necesita un volum interior considerabul mai mic.
Cat priveste mediile in spatiu inchis , sa nu uitam ca majoritatea boxelor de raft cu bas reflex sunt pe 2 cai. Driverul mare e pt mid-bas, deci si pt (o parte din) medii functioneaza in regim deschis. Depinde si cum e reglata frecventa de taiere intre drivere.

Edited by edigee, 05 February 2023 - 10:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate