Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

CeNzurArea presei: o emisiune a primit amenda pentru ca a vorbit prea mult despre Bode

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

View Postantinari, on 03 februarie 2023 - 10:06, said:

Sincer habar nu am cum s-au desfăşurat şi ce s-a discutat în emisiunile incriminate, nu urmăresc tv-uri de ştiri. Din ce am citit pe aici am înţeles că în 24 de emisiuni (consecutive?) subiectul exclusiv a fost dl Bode, ceea ce la prima vedere pare o chestie oarecum excesivă. O fi dl Bode multilateral dezvoltat, doar a fost ministru ad interim pe la majoritatea ministerelor, totuşi chiar şi aicişa în poiană se observă cu ochiul liber că au existat şi alte subiecte. În fine, orice amendă poate fi contestată în instanţă ceea ce postul probabil va face dacă nu a făcut-o deja, în cazul în care sancţiunea e abuzivă sau excesivă se va corecta în instanţă.

in primu' rand nu e vorba de 24 de emisiuni consecutive, ci de 24 de emisiuni din ultimele 3 luni in care s-a vorbit despre bode, in conditiile in care idiotu' a fost cap de afis la 3 subiecte importante (4 as zice io, da' pe al patrulea l-au ignorat): plagiatu', achizitia de bemveuri de la MAI si ratarea Schengen. In toate subiectele astea, foarte actuale, s-a vorbit despre Bode intre 10 si 30 min din cca 90 min cat dureaza emisiunea. Deci nu s-a vorbit exclusiv despre bode, nu s-a vorbit in 24 de emisiuni consecutiv si nu s-au lansat fake news-uri (gen cel mentionat cu Armand). Niciun membru CNA nu a avut curaju' sa spuna ca a fost linsaj, cum spun unii bufoni pe aici. Au spus doar ca au vorbit prea mult despre el si ca oamenii nu au cum sa isi faca o parere neutra despre un personaj despre care se vorbeste atat de mult, de parca rolu' jurnalistilor e sa formeze pareri neutre despre oricine. In plus de asta, i-au amendat si pentru ca n-au mentionat in fiecare emisiune ca l-au contactat pentru a-i cere punctu' de vedere si nu le-a raspuns, in conditiile in care moderatorii au adus printscreen-uri cu mesajele de Whatsapp in care demonstrau ca l-au contactat de fiecare data pe cap patrat sa intre in emisiune, fara succes insa.

Nu exista niciun argument pro la ceea ce au comis cei 7 membri CNA. Aia au avut pur si simplu comanda de la partid sa ii arda pe astia ca sa se potoleasca pt ca sunt cam singurii de la TV care vorbesc despre oricine fara perdea. Io urmaresc pe youtube emisiunea din cand in cand si pot spune ca fac o treaba excelenta.

#38
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,825
  • Înscris: 15.12.2009
Zic să te mai ”răcești” cu insultele la adresa colegilor care nu agreează opinia ta.

CNA nu utilizează termeni jurnalistici cum ar fi ”linșaj” în deciziile de sancționare.

Edited by Naoto, 03 February 2023 - 12:36.


#39
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdmx85, on 03 februarie 2023 - 12:32, said:

in primu' rand nu e vorba de 24 de emisiuni consecutive, ci de 24 de emisiuni din ultimele 3 luni
Am revenit cu precizări după ce m-am documentat, nu ştiam că este emisiune zilnică.

View Postdmx85, on 03 februarie 2023 - 12:32, said:

In plus de asta, i-au amendat si pentru ca n-au mentionat in fiecare emisiune ca l-au contactat pentru a-i cere punctu' de vedere si nu le-a raspuns, in conditiile in care moderatorii au adus printscreen-uri cu mesajele de Whatsapp in care demonstrau ca l-au contactat de fiecare data pe cap patrat sa intre in emisiune, fara succes insa.
Decizia CNA este atacabilă în instanţă, nu ar fi nici prima nici ultima anulată de instanţă în cazul în care este abuzivă.

Cât despre "cenzurarea presei", cred că e o exprimare bombastică, o amendă de 10k (anulabilă în instanţă) pentru un post tv naţional nu e nici pe departe o măsură de natură să reducă presa la tăcere. 10k sunt probabil costurile cu o singură emisiune, sau nici măcar atât.

#40
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

View Postantinari, on 03 februarie 2023 - 12:39, said:

Cât despre "cenzurarea presei", cred că e o exprimare bombastică, o amendă de 10k (anulabilă în instanţă) pentru un post tv naţional nu e nici pe departe o măsură de natură să reducă presa la tăcere. 10k sunt probabil costurile cu o singură emisiune, sau nici măcar atât.

cred ca ideea aici nu e ca s-a dat o amenda aiurea si ea poate fi anulata in instanta, ci de ce CNA nu functioneaza asa cum ar trebui? De ce raspund la comenzi politice chiar si in cazuri marunte? Vorbim totusi de o emisiune care nici macar nu e in prime time si de la o televiziune care nu e in top audiente din Romania. In perspectiva anului 2024 cu 4 randuri de alegeri, io zic ca e periculos sa n-ai un CNA functional.

#41
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdmx85, on 03 februarie 2023 - 12:46, said:

de ce CNA nu functioneaza asa cum ar trebui?
Aş spune că încă nu ştim asta, poate decizia a fost abuzivă, dar asta va decide instanţa.

View Postdmx85, on 03 februarie 2023 - 12:46, said:

De ce raspund la comenzi politice chiar si in cazuri marunte?
B1TV e post naţional, în top5 posturi de ştiri. Nu e chiar un post mărunt.
Există vreo dovadă că decizia a fost impusă prin comandă politică? E o chestie subiectivă, de interpretare, 24 de emisiuni par a justifica dpdv cantitativ o decizie subiectivă, posibil greşită.
Ştiam că membrii CNA sunt numiţi de diverse instituţii, tocmai pentru a se evita un monopol politic. Care sunt cei care au votat pentru amendă şi cine i-a numit? Chiar nu am chef să (mai)  fac research pe tema asta, îmi e suficient că decizia poate fi corectată în justiţie dacă e cazul.

Pe de altă parte am ajuns la pagina cu decizii de sancţionare. Nu am găsit decizia on topic, probabil e prea proaspătă, ultimele sunt de săptămâna trecută. Observ că amenzile de 10k sunt ceva comun, am văzut şi o amendă de 30k dar şi una de 100k, asta doar în pagina aceea, adică a două jumătate a lunii ianuarie. https://www.cna.ro/-...nc-ionare-.html

În concluzie, deocamdată rămân la opinia că e mult zgomot pentru nimic (sau foarte puţin).

Edited by antinari, 03 February 2023 - 13:07.


#42
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

View Postantinari, on 03 februarie 2023 - 13:07, said:

Aş spune că încă nu ştim asta, poate decizia a fost abuzivă, dar asta va decide instanţa.
pentru cine e in tema cu subiectu' e clar ca e un abuz. E ca intr-o speta similara traita de mine cand eram pusti: la o terasa vine garda financiara (sau cum se numea atunci) in control, incepe sa controleze pe acolo, nu gasesc aia nimic neinregula acolo si in timp ce cautau, ii spuneau proprietarului localului "domne, trebuie sa va gasim ceva, oricat de mic. Nu putem sa ne intoarcem fara sa dam o amenda ca o sa creada sefii ca am luat spaga daca nu dam nicio amenda." Si au gasit un rahatel intr-un articol de lege cum ca nu se specifica in meniul localului exact ce cantitate din ce ingredient contine un fel de mancare (gen X cantitate piper, X sare samd). Si au dat o amenda minima pe grila ca sa-si indeplineasca planu' de amenzi.

View Postantinari, on 03 februarie 2023 - 13:07, said:

B1TV e post naţional, în top5 posturi de ştiri. Nu e chiar un post mărunt.
Există vreo dovadă că decizia a fost impusă prin comandă politică? E o chestie subiectivă, de interpretare, 24 de emisiuni par a justifica dpdv cantitativ o decizie subiectivă, posibil greşită.
ce sa justifice? De ce sa n-ai voie sa abordezi acelasi subiect non-stop daca vrei? Ce legislatie impiedica acest lucru? Nu ca aici ar fi cazu', pt ca au fost subiecte diferite, am explicat anterior, da' si daca ar fi fost asa, care era problema?

View Postantinari, on 03 februarie 2023 - 13:07, said:

Ştiam că membrii CNA sunt numiţi de diverse instituţii, tocmai pentru a se evita un monopol politic. Care sunt cei care au votat pentru amendă şi cine i-a numit? Chiar nu am chef să (mai)  fac research pe tema asta, îmi e suficient că decizia poate fi corectată în justiţie dacă e cazul.
Votu' a fost 7-3 in favoarea amenzii. Cel care a propus sanctionarea, Jucan e pus de PNL. Cei care au votat amenda au fost pusi de FSN (si ala rosu si ala galben) si de UDMR (magyar PSD). Cred ca e destul de clara treaba...


View Postantinari, on 03 februarie 2023 - 13:07, said:

În concluzie, deocamdată rămân la opinia că e mult zgomot pentru nimic (sau foarte puţin).
Faptu' ca singura emisiune de pe TV care face nota discordanta ia amenda fara motiv, io zic ca ar trebui sa transmita un semnal de alarma.

#43
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

View PostNaoto, on 03 februarie 2023 - 12:30, said:

Da.

Printr-o decizie din data de 28 septembrie 2021, Consiliul Național al Audiovizualului a amendat postul de televiziune România TV cu suma de 60.000 de lei, reținând că în mai multe emisiuni din lunile mai și iunie 2021, emisiuni care o vizau Clotilde Armand, primarul Sectorului 1, au fost încălcate mai multe articole din Legea Audiovizualului.

https://ziare.com/cl...-armand-1738612

Doar că atunci nu a fost vorba de cenzură și libertatea presei, da?

Și mai cred că ar fi util să fie urmărite TOATE deciziile de sancționare aplicate de CNA, nu doar alea care afectează posturi / emisiuni tv pe placul simpatiilor politice.

https://www.cna.ro/-...nc-ionare-.html

Acolo a fost vorba de minciuni, de fake

Quote

Paginademedia.ro a prezentat mai multe burtiere și fragmente din emisiune pentru care postul România TV a fost amendat:• „Furtul reziştilor dovedit, Poliţiştii i-au prins în fapt

In cazul B1Tv - Bode plagiator unde este minciuna?

#44
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdmx85, on 03 februarie 2023 - 13:19, said:

singura emisiune de pe TV care face nota discordanta
Cu tot respectul trebuie să spun că asta este o apreciere extrem de subiectivă.
Eu am urmărit, pe sărite, câteva minute dintr-o emisiune din ianuarie. Opinia mea subiectivă este că e un fel de Mircea Badea/Radu Banciu (cred că şi Robert Turcescu se încadrează la profilul ăsta) dar la dublu, unu centrează celălalt dă cu capu :)  Doar că eu nu sunt urmăritor de emisiuni de genul ăsta, văd doar fragmente când şi când...

#45
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

View Postantinari, on 03 februarie 2023 - 13:33, said:

Cu tot respectul trebuie să spun că asta este o apreciere extrem de subiectivă.
Eu am urmărit, pe sărite, câteva minute dintr-o emisiune din ianuarie. Opinia mea subiectivă este că e un fel de Mircea Badea/Radu Banciu (cred că şi Robert Turcescu se încadrează la profilul ăsta) dar la dublu, unu centrează celălalt dă cu capu Posted Image  Doar că eu nu sunt urmăritor de emisiuni de genul ăsta, văd doar fragmente când şi când...
pai tocmai pt ca ai urmarit putin, nu esti in masura sa pui etichete. In afara de faptu' ca uneori tipa precum o facea si bufonu' varanului, nu exista nicio legatura intre cele 2 emisiuni. Baietii fac o treaba foarte buna si imi place si umoru' lor. Mi se pare smart. Buzaianu mai are un canal pe YT in care face filmulete de 13-15 min pe diverse teme si sunt foarte bine documentate si prezentate. Recomand.

Edited by dmx85, 03 February 2023 - 13:47.


#46
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdmx85, on 03 februarie 2023 - 13:45, said:

pai tocmai pt ca ai urmarit putin, nu esti in masura sa pui etichete.
Sau poate tocmai pentru că am văzut sporadic fragmente din mai multe fără să mă ataşez de vreun influencer sau cum le mai spune acum la Jerry Springerii ăştia mă face mai obiectiv în apreciere :)
Dar nu aş vrea să monopolizăm topicul...

#47
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdmx85, on 03 februarie 2023 - 13:19, said:

Votu' a fost 7-3 in favoarea amenzii.
Pagina de media spune că au fost 7 voturi pentru amendă şi 3 voturi pentru somaţie. https://www.paginade...v-bode-21000867
Din 10 voturi, toate au fost pentru sancţiune, diferă doar tipul sancţiunii.

Edited by antinari, 03 February 2023 - 14:19.


#48
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Mai era unu', fost secretar de stat pe la Mediu, repus in funcție ca șef ocol silvic prin SV, care a dat in judecată un cetățean ce tot ii trimitea poze cu cioturi nemarcate din pădurile păstorite de el. Judecătorii l-au condamnat pe cetățean că i-a provocat stres emoțional distinsului fost secretar.
Cum să scape ăștia de labe1 dacă ii provoacă atâta stres lu' boier Bode?!

#49
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

View Postantinari, on 03 februarie 2023 - 14:18, said:

Pagina de media spune că au fost 7 voturi pentru amendă şi 3 voturi pentru somaţie. https://www.paginade...v-bode-21000867
Din 10 voturi, toate au fost pentru sancţiune, diferă doar tipul sancţiunii.

Cred ca e ca la militie, daca te-a oprit tre' sa-ti dea ceva si ca sa nu te arda, iti da avertisment. Pe de-o parte Mircea Toma de la Activewatch voteaza sanctiune, pe de alta parte Activewatch condamna decizia CNA cu privire la amenda asta.

#50
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdmx85, on 03 februarie 2023 - 14:29, said:

Cred ca e ca la militie, daca te-a oprit tre' sa-ti dea ceva si ca sa nu te arda, iti da avertisment.
Din 752 de sesizări, 557 au fost soluţionate cu "achitare" în sensul că sesizările au fost respinse.
E mai vechi, cred că proporţiile sunt cam aceleaşi.
https://www.cna.ro/I...tii_publice.pdf

Quote

ematica celor 752 de sesizări primite în semestrul al II-lea al anului 2019 și analizate
în şedinţe publice de membrii CNA:
1. Respectarea dreptului la propria imagine - 240 de sesizări;
2. Asigurarea informării corecte – 185 de sesizări;
3. Protecţia minorilor – 172 de sesizări;
4. Comunicările comerciale audiovizuale – 94 de sesizări;
5. Campanie electorală/Publicitate politică – 26 de sesizări;
6. Altele – 35 de sesizări.
După analiza în şedinţe publice a rapoartelor întocmite de Direcţia Monitorizare ca urmare a
reclamaţiilor anterior menţionate, 195 de sesizări au primit soluţie favorabilă, respectiv Consiliul
a aplicat sancţiuni radiodifuzorilor care au încălcat dispoziţiile legislaţiei în vigoare.
De asemenea, pentru 30 de sesizări, după analiza rapoartelor, Consiliul a decis să fie
atenționați în scris radiodifuzorii.
Pentru aspectele reclamate în restul petiţiilor, respectiv 557,
după analiza acestora în ședințe publice, împreună cu rapoartele de monitorizare, Consiliul a
apreciat că nu au existat din partea radiodifuzorilor în cauză abateri de la prevederile legislației
audiovizualului.


Update: https://www.cna.ro/I...e_anul_2021.pdf
În anul 2021, la 3409 sesizări s-au dat 195 de sancţiuni.

"În anul 2021, s-a primit de la cetățeni, organizații și alte instituții, un număr de 3409 de sesizări, referitoare la programele difuzate de posturile de televiziune"
"În anul 2021, pentru încălcarea legislației din domeniul audiovizualului Consiliul Naţional
al Audiovizualului a aplicat un număr de 195 de sancţiuni, după cum urmează:
- o decizie privind obligația de a difuza timp de 10 minute, între orele 19.00-19.10,
numai textul sancțiunii;
- o decizie privind acordarea dreptului la replică;
- 66 amenzi, în cuantum de 1.095.000 lei;
- 127 somaţii."

Edited by antinari, 03 February 2023 - 14:51.


#51
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Cu cât citesc mai mult și mă informez îmi dau seama că Jucan Valentin este un profesionist adevărat care ocupa cu cinste acel loc la CNA.

View Postsanderoalex, on 03 februarie 2023 - 14:19, said:

Mai era unu', fost secretar de stat pe la Mediu, repus in funcție ca șef ocol silvic prin SV, care a dat in judecată un cetățean ce tot ii trimitea poze cu cioturi nemarcate din pădurile păstorite de el. Judecătorii l-au condamnat pe cetățean că i-a provocat stres emoțional distinsului fost secretar.
Cum să scape ăștia de labe1 dacă ii provoacă atâta stres lu' boier Bode?!

Cazul ala ii un onanism trist a celor de la așa-zișii "jurnaliști" recorder, eu v-am mai explicat o data cum sta treabă acolo și se pare că tot n-ați înțeles.

In fine...

Edited by Bucifon, 03 February 2023 - 15:14.


#52
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

View Postantinari, on 03 februarie 2023 - 14:41, said:

Din 752 de sesizări, 557 au fost soluţionate cu "achitare" în sensul că sesizările au fost respinse.
pai probabil ca multe sesizari sunt aiurea si nici nu merita dezbatute, decat daca-s comanda politica, bineinteles.

Cert e ca la amenzile astea, nu stiu cat isi asuma postu' plata si cat revine in carca jurnalistilor. Probabil ca cei 2 moderatori vor plati ei toata suma, iar data viitoare poate vor evita subiecte care sa ii deranjeze pe marii aristocrati (fosti nomenklaturisti) bugetari fesenisti, ca nu cumva sa isi mai ia amenzi, ca au si ei familii si copii de intretinut. Deci cine nu se lasa cumparat de FSN, e ars prin maciuca CNA.

#53
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 08.12.2006

View Postdmx85, on 03 februarie 2023 - 15:41, said:

Probabil ca cei 2 moderatori vor plati ei toata suma,
1. de ce crezi că vor trebui să plătească, dacă sunt nevinovaţi şi amenda a fost abuzivă aceasta va fi anulată de instanţă. Nu ar fi prima şi, probabil, nici ultima
2. chiar dacă amenda va fi plătită, având în vedere ora la care e programată emisiunea e greu de crezut că nu va plăti postul.

PS "Moderatori" ar presupune că au invitaţi în emisiune care îşi expun punctele de vedere. Din ce am observat se "moderează" unul pe celălalt Posted Image pare mai degrabă pamflet decât dezbatere. Poate nu am văzut suficient, greşesc?

PS2 dacă decizia e abuzivă şi în instanţă nu au câştig de cauză se pot duce la CEDO, un verdict favorabil acolo le-ar da şi un boost de popularitate. Cum ar veni, un şut înseamnă un pas înainte ;)

Edited by antinari, 03 February 2023 - 15:57.


#54
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View PostBucifon, on 03 februarie 2023 - 15:14, said:

Cu cât citesc mai mult și mă informez îmi dau seama că Jucan Valentin este un profesionist adevărat care ocupa cu cinste acel loc la CNA.



Cazul ala ii un onanism trist a celor de la așa-zișii "jurnaliști" recorder, eu v-am mai explicat o data cum sta treabă acolo și se pare că tot n-ați înțeles.

In fine...
In fine, probabil că pădurile se taie singure iar Bode n-a plagiat, a fost un călător in timp venit din 2000 să ii plagieze doctoratul! O fi Back to the future number 5, că 4 se lansează in curând!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate