Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Plata facturi energie cu acel talon de 1400lei

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
478 replies to this topic

#1
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.04.2017
Buna ziua!
Scuze daca nu am postat pe aria corespunzatoare.
Eu si sotul meu suntem pensionari. Pensia pe care o avem ne permite sa beneficiem de acel card in valoare de 1400lei, pentru plata facturilor la energie electrica si gaze. Noi primim pensia pe card la o banca. Aceea ne plateste facturile la, apa, telefon, gaze, energie electirca. Sigur nu suntem singuri cu aceasta modalitate. Scapam de drumurile pe care le facem pentru achitat facturi.Nu stim cum vom folosii acel card. Am intrebat la posta din localitate. Nu stiu nici ei.Am intrebat la banca. Nici acolo nu au date referitoare la procedura de plata referitoare cu cardul. Nu putem sa mutam bani din card la banca. De doua zile sunam la acel call center unde se face referire la plata prin cadul de energie. Am apelat de multe ori, dar in afara de muzica si ,,va rugam asteptati,, nu ne-a preluat nimeni apelul. Dupa 20 de minute se opreste apelul automat.
Avem rugaminte la dumneavoastra, daca stiti cum sa procedam, sa ne ajutati si pe noi.
Va multumim din inima si va dorim toate cele bune!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai ai rabdare. Nu se pot efectua plati cu acel card decat dupa 1 martie.
Se poate utiliza numai prin Posta Romana.

Edited by pasilla, 02 February 2023 - 16:14.


#3
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
https://mfe.gov.ro/g...ata-facturilor/
https://www.digi24.r...-cu-ele-2235991

Plățile se fac prin mandat poștal.

Trei documente se prezintă la poștaș, sau dacă nu se dorește la poștaș, la oficiul poștal de care aparține beneficiarul.
* Cardul de energie (primit prin Poșta Română)
* Actul de identitate al beneficiarului (sau document de împuternicire și actul de identitate al împuternicitului)
* Factura (curentă sau restantă) ori alt document justificativ (înștiințare de plată din partea furnizorului SAU .........)

Se mai poate apela la plata online a facturii - deocamdata se pare ca nu exista aplicatia / site-ul:
https://economie.hot...r-decontate.htm

Cum se efectuează plata?
* La orice subunitate a Poștei Române  SAU  * La poștașul care a sosit la domiciliul beneficiarului
Se completează plata prin mandat poștal, către contul furnizorului de energie (ori al asociației de proprietari/locatari)
Se primește dovada plății, pe care este scrisă suma rămasă după efectuarea plății, valoarea plății/plăților efectuate și furnizorul/furnizorii către care s-a efectuat plata.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
E ca la tampiti
Pun bietii oameni pe drumuri

In teorie trebuie sa mergi la posta cu factura de la gaze (sau curent) impreuna cu (,) cardul minune iar plata se face doar prin mandat postal
Tot in teorie, cardul minune impreuna cu factura se pot preda si la postas

In practica, pentru ca traim in Romania - nici posta nici postasul (cred ca nici ala care a inventat legea) nu stiu ce si cum sa faca

Frumoasa tara
Pacat ca-i locuita

#5
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.04.2017
Am inteles perfect cum se poate folosii cardul de plata energie. Am inteles si data de la care se pot face platile. Problema noastra este daca banca imi achita facturile eu cum sa le mai achit cu cardul de energie. Se suprapun platile. Aici e toata problema. Am fost si la banca. Nu au dispozitii in sensul de primire suma de pe card energie pe card de debit cum avem noi. Trebuie sa notific banca sa nu ne mai achite facturile respective. apoi achitam cu cardul de energie. Cand acesta este pe zero iar mergem cu notificare la banca si solicitam iar achitarea de catre ei a facturilor in baza cardului de debit. Multe drumuri, multe formalitati. O harababura totala. O doamna de la banca ne-a sugerat sa platim cu cardul umplerea unei butelii cu gaz la o perioada de cate doua, trei saptamani, pana la epuizarea sumei pe cardul de plata energie.
Noi nu avem butelie. Avem racord la gaze. Cred ca o sa ajutam vecinii cu umplerea buteliilor pentru ei. Le preluam goale, facem plinul si primim plata. Nu cred ca este ilegal.
O aberatie cu cardurile astea. Mai corect era sa le puna la pensia pe care o primim.
Primim orice sfat in aceasta privinta. Multumim!

#6
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 28.11.2017
Pai si de exemplu daca altcineva din familie are parte de cupon din ala dar partida de curent e pe alt nume din familie (aceiasi locatie) se poate folosi?
Nenea postasu a zis ca nu dar cica se pot cumpara lemne!

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Un sfat ar fi ca atunci cand vei putea folosi acel card, sa transferi toti banii in contul furnizorului de energie/gaz (unde iti convine cel mai mult) si asa o sa ai credit la el.

#8
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.04.2017
P.S. De cand ne achita banca facturile acestea nu ne mai vin la domiciliu. (facturile).
Pot intra pe site-ul ,,nu am primit factura..si aflu cat avem de plata. Fac poza si merg cu ea la posta. Apa, gaze, telefon, net, energie electrica. 5 poze 5 drumuri. Ne ducem cu capul. si asa nu mai avem neuroni multi in creier...

#9
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023
Ce treaba are banca cu ajutorul de energie. Evident ca nu poate banca sa iti dea cash pe hartia cu ajutorul de energie. Ar fi chiar fapta penala.
Si ce treaba are guvernul ca ai ales tu sa te inscrii in programele bancii de direct debit?
Se poate anula optiunea aia de la banca in cateva secunde, nu trebuie sa faci nici un drum la banca.
Iar la posta faci un singur drum si platesti toate facturile dorite.
Aia de la banca te-a sfatuit prost. Trebuia sa iti dezactiveze prostia aia de direct debit si atat, urmand ca viitoarea factura sa o iei la posta si sa o platesti cu ajutorul de energie.

#10
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.04.2017

View Posttheionutzradu1991, on 02 februarie 2023 - 16:36, said:

Pai si de exemplu daca altcineva din familie are parte de cupon din ala dar partida de curent e pe alt nume din familie (aceiasi locatie) se poate folosi?
Nenea postasu a zis ca nu dar cica se pot cumpara lemne!

Contractele sunt pe numele sotului. Pentru lemne de foc nimeni nu elibereaza factura.

View Postpasilla, on 02 februarie 2023 - 16:36, said:

Un sfat ar fi ca atunci cand vei putea folosi acel card, sa transferi toti banii in contul furnizorului de energie/gaz (unde iti convine cel mai mult) si asa o sa ai credit la el.

E o varianta, Dar sincer nu am incredere in acel credit. Mea culpa!

#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 01.08.2006
Iei factura, iei cardul de energie, buletinul si mergi la posta si platesti. Nu vad ce atatea complicatii. O fi de stat mai mult la posta, ca s-or face cozi, dar asta-i viata.
Cand se face platforma on-line, o sa fie mai simplu. Eventual va ajuta cineva.

Plata se face pe baza facturii, nu transferi cat vrei, la ce furnizor vrei. Cat e factura, atata e plata.

Edited by bai3tzash, 02 February 2023 - 16:42.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsftp, on 02 februarie 2023 - 16:39, said:

Se poate anula optiunea aia de la banca in cateva secunde, nu trebuie sa faci nici un drum la banca.
Tu crezi ca toti pensionarii folosesc servicii bancare online ?

View Postbai3tzash, on 02 februarie 2023 - 16:41, said:

Plata se face pe baza facturii, nu transferi cat vrei, la ce furnizor vrei. Cat e factura, atata e plata.
De ce ar exista aceasta restrictie ? Care e logica ?

#13
Mama_ranitilor

Mama_ranitilor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 22.04.2017

View Postsftp, on 02 februarie 2023 - 16:39, said:

Ce treaba are banca cu ajutorul de energie. Evident ca nu poate banca sa iti dea cash pe hartia cu ajutorul de energie. Ar fi chiar fapta penala.
Si ce treaba are guvernul ca ai ales tu sa te inscrii in programele bancii de direct debit?
Se poate anula optiunea aia de la banca in cateva secunde, nu trebuie sa faci nici un drum la banca.
Iar la posta faci un singur drum si platesti toate facturile dorite.
Aia de la banca te-a sfatuit prost. Trebuia sa iti dezactiveze prostia aia de direct debit si atat, urmand ca viitoarea factura sa o iei la posta si sa o platesti cu ajutorul de energie.

Am cerut un sfat pertinent. Imi pare foarte rau ca ne acuzi pentru ca primim pensia pe card si banca ne plateste facturile. Nu vrem nici un ban numerar din acel card de plata energie. Sigur daca avea-i macar un parinte in situatia noastra, erai putin mai politicos. Forumul are menirea de a ne ajuta in legatura cu problemele si neclaritatile noastre in varii domenii. Participam cu totii aici. Civilizat si cu diferite pareri. Toate intr-un mod civilizat de comunicare. Dar...mai sunt si exceptii.

#14
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,411
  • Înscris: 01.08.2006

View Postpasilla, on 02 februarie 2023 - 16:44, said:

De ce ar exista aceasta restrictie ? Care e logica ?
Cum adica care e logica? Pai sunt bani primiti moca de la stat, se cheltuie pe ceva justificat, cu acte.
Platesti ce ai consumat, pe baza facturii. Nu platesti in viitor, ce o sa consumi. Daca peste o luna pleci de la furnizor? Ce faci, ceri banii inapoi si ii primesti numerar? Sau furnizorul da banii inapoi la stat si tu ramai cu buza umflata?

Edited by bai3tzash, 02 February 2023 - 16:49.


#15
sftp

sftp

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 11.01.2023

View Postpasilla, on 02 februarie 2023 - 16:43, said:

Tu crezi ca toti pensionarii folosesc servicii bancare online ?
Aia care activeaza direct debit da.

View Postpasilla, on 02 februarie 2023 - 16:44, said:

De ce ar exista aceasta restrictie ? Care e logica ?
Ca sa se plateasca strict consumul.
Daca tu intr-un an nu ai consum la furnizori de 1400 lei, de ce sa te ajute statul sa iti plateasca facturile pe urmatorii doi ani, sau trei in avans?
Cred ca ideea ajutorului e sa ajute pe cei ce au nevoie, nu sa ii imbogateasca pe aia care in acte par saraci dar nu au nevoie de ajutor.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Eu nu vad decat o singura iesire din varza asta
Mers la banca si discutat - eventual facuta cerere - sa nu mai plateasca factura la gaze (sau curent) pentru Aprilie - sau alta luna
Dupa care - cu factura + buletinul + cardul minune = mers la oficiul postal si trimis mandatul

Daca aveti o idee mai buna ... n-am nimic impotriva

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Tipărești o factura de la acel furnizor, mergi la poșta și faci o plata de 700+700 la acel furnizor
O sa ai soldul cu minus.
Deci banca nu va mai avea ce plati câteva luni.

#18
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

View PostMama_ranitilor, on 02 februarie 2023 - 16:31, said:

Am inteles perfect cum se poate folosii cardul de plata energie. Am inteles si data de la care se pot face platile. Problema noastra este daca banca imi achita facturile eu cum sa le mai achit cu cardul de energie. Se suprapun platile. Aici e toata problema.

Opresti platile automate de la banca.

Era bine daca povesteai PE SCURT de la inceput.
Se pare ca s-a inteles mai greu adevarata intrebare.

Edited by nixrohnson, 02 February 2023 - 16:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate