Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Emigrare in Castellon cu familia - sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

 AlexEn, on 02 februarie 2023 - 12:23, said:

Nu poti lua un airbnb pentru cateva saptamani?
Ba da, in caz ca nu rezolv cu chiria asa o sa fac.

 carturarulobosit, on 02 februarie 2023 - 13:27, said:

doar aia care pot lucra remote pe contracte bune

in rest, s-a cam terminat cu binele in tarile din zona mediteraneana.

de altfel, cum op lucreaza remote, as spune ca zona aleasa e chiar buna

chiar sper sa continue op cu jurnalul de emigrare, sa aflam si noi lucruri noi
O sa incerc sa fac un jurnal, sigur.

 balauru69, on 02 februarie 2023 - 13:27, said:

Din cate imi aduc aminte, exact in zona aia e o mare comunitate de romani.

Dar de ce nu Alicante sau Valencia?
Am fost in vacanta in Castellon de la plana, in rest nu am vazut alte orase/zone din Spania. Daca luam airbnb si apucam sa ne plimbam, poate alegem altceva.

 atupi, on 02 februarie 2023 - 13:28, said:

Pleaca necalificatii si vin in locul lor cei ca initiatorul care doresc un loc cald.
@Xavier_em probabil dupa ce iti faci actele de rezidenta in Spania va trebui sa muti contractul pe Spania dat fiind ca vei plati taxele acolo. Nu traiesc in Spania insa asa ma gandesc ca ar fi cursul firesc.
succes cu mutarea!
Din cate stiu zona e full de romani.
Da, daca accepta si firma, o sa fac SRL acolo si facturez. Am facut asta si in Romania, dar sa vedem daca vor accepta propunerea, pe care intentionez sa o fac in cateva luni, dupa ce ma stabilesc acolo.

 Catean, on 02 februarie 2023 - 16:13, said:

Pai oamenii din Congo pleaca, nu stiai ca Romania e Africa Europei?

Eu as fi ales Valencia, un oras frumos si civilizat.
O sa ne gandim si la Valencia, insa fiind cu bebe mic, vrem ceva mai linistit.


Revenind la problema chiriei, oameni din Spania zic ca fara contract de munca in Spania si NIE (care este in lucru), nu am sanse sa inchiriez nimic :|:| Ma cam inspaimanta ideea, pentru ca atunci cand vin sotia si bebe as dori sa nu trebuiasca sa ne mutam din airbnb in alta locatie. Ce parere aveti ?

Multumesc frumos de ganduri si sfaturi!

#20
villacrown

villacrown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 11.01.2015
Eu am fost in 2002 in Castellon, atunci era full cu romani, o sa te simti ca acasa!

#21
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Xavier_em, on 02 februarie 2023 - 19:33, said:




Revenind la problema chiriei, oameni din Spania zic ca fara contract de munca in Spania si NIE (care este in lucru), nu am sanse sa inchiriez nimic :|:| Ma cam inspaimanta ideea, pentru ca atunci cand vin sotia si bebe as dori sa nu trebuiasca sa ne mutam din airbnb in alta locatie. Ce parere aveti ?


6 luni in avans rezolva si lipsa jobului si a NIE.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rEKhqvnxg94?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

 Catean, on 02 februarie 2023 - 22:14, said:

6 luni in avans rezolva si lipsa jobului si a NIE.
Probabil, as putea plati in avans chiria, dar parca nu am incredere nici asa, practic sunt cam la mila proprietarului, nu ? Sau la ei chiriasii drepturi mult mai bune ? La ce ar trebui sa fiu atent cand facem contractul de chirie ?

 MembruAnonim, on 02 februarie 2023 - 23:03, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rEKhqvnxg94?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ma bate un gand si sa cumparam acolo ceva, dar peste cativa ani, dupa ce ne facem o impresie mai buna asupra locului cel mai bun pentru noi si copil.

#24
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018

 Xavier_em, on 03 februarie 2023 - 08:22, said:

Probabil, as putea plati in avans chiria, dar parca nu am incredere nici asa, practic sunt cam la mila proprietarului, nu ? Sau la ei chiriasii drepturi mult mai bune ? La ce ar trebui sa fiu atent cand facem contractul de chirie ?

nu stiu cum e prin Spania, dar in Italia foarte greu te da afara. Chiar daca nu platesti chiria, trebuie sa te dea in judecata, sa castige, abia apoi te evacueaza. Presupun ca asa o fi si in Spania.

#25
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Mergand in Castellon ai avantajul sa te poti descurca mai usor in limba romana in caz ca dai de vreo situatie mai neobisnuita la inceput. In rest, cred ca stii ca sunt o gramada de romani pe acolo, si asta nu e intotdeauna un avantaj.

In rest, asa cum au intrebat altii, o sa intreb si eu: De ce Castellon? Ai ocazia sa alegi cam ce vrei, mie Castellon asta mi se pare un oras plin de betoane, nu prea vezi spatii verzi nici in oras si nici prin regiunea aia,.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Barcelona cred ca ar putea fi inca o optiune de luat in seama in lista de orase.

#27
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 giuliani, on 07 februarie 2023 - 22:55, said:

Mergand in Castellon ai avantajul sa te poti descurca mai usor in limba romana in caz ca dai de vreo situatie mai neobisnuita la inceput. In rest, cred ca stii ca sunt o gramada de romani pe acolo, si asta nu e intotdeauna un avantaj.

In rest, asa cum au intrebat altii, o sa intreb si eu: De ce Castellon? Ai ocazia sa alegi cam ce vrei, mie Castellon asta mi se pare un oras plin de betoane, nu prea vezi spatii verzi nici in oras si nici prin regiunea aia,.
pai....cred ca deja ai dat raspunsul, fara sa vrei. Poate omul nu se descurca altfel decat printre romani, si poate chiar se simte bine printre romani, oricar ar fi ei. Vrea sa se simta ca acasa, iar acest loc ii confera avantajul.

#28
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

 MembruAnonim, on 08 februarie 2023 - 01:10, said:

Barcelona cred ca ar putea fi inca o optiune de luat in seama in lista de orase.
Barcelona este un oras scump. Cum el castiga banii din alta parte nu ar avea sens sa se duca unde e mai scump, nu?

#29
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014

 carturarulobosit, on 03 februarie 2023 - 09:25, said:


nu stiu cum e prin Spania, dar in Italia foarte greu te da afara. Chiar daca nu platesti chiria, trebuie sa te dea in judecata, sa castige, abia apoi te evacueaza. Presupun ca asa o fi si in Spania.
S-au mai schimbat lucrurile si in Spania, s-a dat o noua lege a chiriilor chiar anul trecut, in 2022. Te "zboara" mai repede acum din casa daca nu iti platesti chiria sau, mai rau, ocupi abuziv o casa goala.
Vad ca i se recomanda initiatorului sa mearga la Valencia sau chiar Barcelona. Acolo chiriile sunt mult mai mari decat in Castellon.

#30
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Salutare,

Dupa un drum lung(dupa parerea mea), am ajuns in Spania.
Ca experienta a fost interesant, am oprit in mai multe locuri, m-am plimbat si am mancat, si am tot continuat drumul pana am ajuns.

Din pacate am observat ca in oras(Castellon de la plana) tot ce tine de hoteluri si chirii s-a scumpit, am apucat sa iau cateva zile pe langa oras (Benicassim) prin booking, iar apoi o luna cu airbnb tot in zona, langa mare.
De chirii sincer nu cred ca o sa pot sa ma ating, deoarece contractul e in Romania, iar ei sunt destul de fixisti. Acum ca ne-am asezat, o sa ma duc probabil direct la agentii si sa incerc sa gasesc chirie.

Am avut si o revelatie, mi-am dat seama ca viata intr-un orasel(sau localitate) gen Benicassim e destul de simpatica (pana ne plictisim probabil), insa ai o promenada frumoasa la malul marii, ai doctor si magazine, aproape ca nu lipseste nimic, decat putina agitatie.

Am vorbit deja cu multi romani, sunt peste tot, majoritatea foarte ok si vor sa te ajute. O sa vedem insa incotro o luam de aici, deoarece am prefera sa vedem mai multe orase, mai multe zone, ca sa ne dam seama daca si unde am vrea sa ramanem. Cumpararea unei locuinte mi se pare o idee buna, pentru ca sunt relativ ok ca pret vs chirie, si pe post de investitie mai incolo.

Legat de alte orase/localitati, chiar as vrea sa-mi propuna cei care au zis ca e plin de betoane Castellon.

Multumesc si zi frumoasa!

Edited by Xavier_em, 03 March 2023 - 12:44.


#31
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,199
  • Înscris: 02.09.2014
Cel mai bine e sa te stabilesti intr-un oras mic sau mediu, asa am facut si eu, dar in Italia.
Nu am mare cu plaja, dar am ceva munti in apropiere, iar la mare pot ajunge in vreo ora si jumatate cu masina sau trenul.
Viata e mai linistita in astfel de orase, de aia am si optat pentru el, dupa ce am stat o viata intreaga in orase mari.
Imi place linistea, iar daca ma plictisesc, intr-o ora ajung la Torino si am distractie cata vreau.
Asta desi in oraselul meu am cinematograf, muzeu, librarii si anticariate, in biserici se tin concerte de muzica clasica, in piata mare a orasului vin artisti cu muzica "moderna", sunt tot felul de targuri si festivaluri la care sa te relaxezi.
Consider ca am facut o alegere buna, de aia mi-am si cumparat un apartament aici, nu ma vad plecat din locul asta decat daca o iau politicienii italieni razna complet si situatia degenereaza grav, ceea ce e foarte putin probabil (vad la fata locului cat de ok guverneaza "fascista" de Melloni).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate