Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dren de fosa langa casa?

Panko lung

Analfabetism functional la relati...

Declaratia Unica - dividende WINE
 Plase ferestre, din nanofibra, an...

Batch defect de cartele metrou

350 lei pentru o plomba e mult sa...

Incarcator Makita China
 Boala pomi, sau insecte?

Ghiduri clinice Romania

Credit - persoane cu dizabilitati...

Diferente dioptrii intre ochi
 cod CAEN magazin online cu aproba...

Vocuher eMag peste pret comanda a...

Punct alb pe gingie

Schema scaner Lexmark X215

Portofel electronic

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

danb1961

danb1961

Senior Member

• Grup: Senior Members
Rog o recomandare de portofel electronic cu :
1. Usor de folosit(persoana in varsta, ce ar trebui doar sa introduca pinul de deblocare telefon si apoi sa aleaga din cardurile care le are)
2. Posibilitate de plata cu : carduri bancare+ carduri de masa, cadou, turist si mai ce carduri are respectivul pe acolo..
PS Vag imi aduc aminte cand foloseam GPay trebuia instalata si aplicatia bancii, asa ca niscaiva sfaturi ar prinde bine nestiind daca merg si la alea care nu sunt bancare;daca e nevoie intreb si la ce emitent are cardurile de masa+...)
Multam

ryan87bc

ryan87bc

Junior Member

• Grup: Members
Apple Pay, Google Pay

Naijax

Naijax

Guru Member

iPhone - Apple Wallet
Are Face ID - nu mai este nevoie de PIN Posted Image

danb1961

danb1961

Senior Member

Merg și alea nebancare, ca are o groaza..?
Gplay permite cu fataul?.. Nu are mar muscat in bătătură..

Edited by danb1961, 02 February 2023 - 10:17.

pupama

pupama

Senior Member

Apple Pay suporta si carduri de bon de masa. Am destule instalate. Chiar si Revolut

danb1961

danb1961

Senior Member

Apple Pay necesita trotineta Apple sau mere și pe android?

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

Evident ca merge doar pe Apple.

Baga-i Google Wallet (fostul Google Pay) si ii poti baga acolo cardurile bancare. Doar Sodexo sunt mai ciufuți si nu poti sa-i adaugi, daca are card de bonuri de masa la Sodexo atunci are nevoie de aplicatia lor.
In cazul asta poti configura din setari sa plateasca cu aplicatia deschisa pe ecran, si in functie de asta intra ori in Wallet, ori in Sodexo Pay.

danb1961, on 02 februarie 2023 - 11:17, said:

Bun, o sa l pun sa și ia un Apple..
Doar pentru asta? Nu merita. Bine, asta daca nu are macar 2000-2500 de lei care fac pureci in portofel, si vrea neaparat sa scape de ei.

Edited by Hider141, 02 February 2023 - 11:19.

danb1961

danb1961

Senior Member

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Orice card se poate selecta din iconita NFC fara sa mai deschizi aplicatia fiecarei banci. Si Google pay este ok. La android 12 se selecteza cardul prin apasarea lunga a butonului de power. Dai sweep si selectezi cardul sau apesi pe meniu ca sa-ti apara si cardurile de reduceri. Totul la o distanta de un buton. Nu trebuie sa cauti aplicatia pentru selectarea cardului de plata.

Nu cred ca la Apple Pay se selecteaza cardul de plata cu gandul. Probabil ca are un buton dedicat pentru deschiderea aplicatiei si schimbarea cardului. Sau i se poate asocia un buton fizic pentru selectia cardului de plata. Persoanele in varsta prefera inca butoanele.

Totusi pana acum nu am vazut pe nimeni sa foloseasca cele doua metode de plata. Toti intrau in aplicatia bancii pentru efectuarea platii la pos. Nu am inteles de ce.

Edited by Leo2006, 02 February 2023 - 11:45.

wertyck

wertyck

Guru Member

Daca telefonul actual are Android si are NFC, nu e cazul sa isi ia iPhone, ca e suficient sa foloseasca aplicatia de plata Portofel Google.(fost GooglePay). Eu am inrolate cardurile bancare si cele de bonuri (Edenred, cel de  tichete si cel cadou), plus cardurile de fidelitate Lidl, Kaufland,  Ikea si de la farmacii.

danb1961

danb1961

Senior Member

Acu aflai ca are omul Sodexo, și ăștia nu sunt inrolati la gpay, având doar aplicația lor.

wertyck

wertyck

Guru Member

Nu e problema, se instaleaza aplicatia Sodexo si comuta intre Google Pay si Sodexo Pay , apasand lung pe NFC sau pur si simplu lasa implicit Google Pay si cand vrea sa plateasca cu Sodexo, doar deschide aplicatia de plata Sodexo si plata se va face cu cardul Sodexo.

danb1961

danb1961

Senior Member

Mulțam de raspunsuri, la faza sa și cumpere omul mar pentru ra..  asta, m  ați lăsat cu gura căscată.

Edited by danb1961, 02 February 2023 - 12:12.

mirel3003

mirel3003

Senior Member

Hider141, on 02 februarie 2023 - 11:15, said:

Evident ca merge doar pe Apple.

Baga-i Google Wallet (fostul Google Pay) si ii poti baga acolo cardurile bancare. Doar Sodexo sunt mai ciufuți si nu poti sa-i adaugi, daca are card de bonuri de masa la Sodexo atunci are nevoie de aplicatia lor.

Nici Raiffaisen Bank nu merg pe Google Pay...

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

mirel3003, on 02 februarie 2023 - 12:37, said:

Nici Raiffaisen Bank nu merg pe Google Pay...
Fraierii! Ei si BCR sunt din cate am gasit, singurele banci din RO care nu au inca contract cu Google...poate vor prin asta sa-i oblige pe clienti sa foloseasca Hello George, respectiv aplicatia Raiffaisen.

wertyck

wertyck

Guru Member

Pentru cardurile care nu au posibilitatea inrolarii in GooglePay/Apple Pay, exista solutia Curve card., si inroland acele carduri in Curve, si cardul Curve in Google Pay, problema e rezolvata. Curve are inclusiv solutie pentru telefoanele Huawei, fara servicii Google, pentru ca ofera aplicatia Curve Pay, similara Google Pay.
Pentru detalii, vezi semnatura din mesajul meu.

cuculea

cuculea

Senior Member

danb1961, on 02 februarie 2023 - 11:17, said:

Deci , isi va lua un iphone  doar pentru ca ii trebuie Apple Pay ? interesant...are bani batranul.

dar , ce e atat de indispensabil acel portofel electronic pentru un batran ?

Momentan, singurele portofele ce permit si plata cu cardul, deci legatura directa cu bacna, sunt Apple pay exclusiv pe Apple si Gpay , in rest, eu nu stiu sa existe alte soltuii de genul.

Edited by cuculea, 03 February 2023 - 09:47.

wertyck

wertyck

Guru Member

Cum spuneam, mai e si Curve Pay, pentru telefoanele Huawei ce nu au serviciile Google.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate