Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tuia si gard placat cu policarbonat

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Dannik

Dannik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.01.2014
Salut!

In toamna am sadit Tuia Smaragd la o distanta de aprox. la 40-50cm de gard din fier forjat, acum ma gandesc la primavara sa plachez acest gard cu policarbonat de 6mm negru. As vrea sa stiu daca cineva a facut asa ceva si daca policarbonatul nu a sufocat Tuia vara de la supraincalzire?

Multumesc.

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Te sfatuiesc sa nu pui policarbonat pe gard, arata fancy dar e destul de scump, se coace totusi la soare/ frig si apoi in multe zile trozneste destul de tare. Nu te coafeaza o plasa de protectie trasa pe lungimea gardului ?

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
1. Depinde cum bate soarele. Nu imi place policarbonatul, mai ales cel negru.
40-50cm nu e o distanta foarte mare, pt viitor, adica plantele vor ajunge acolo clar si se vor praji + la vant vor scoate sunete frumoase in contact cu plasticul.
2. Niste vecini au montat policarbonat, iar la o vijelie mai mare, l-a smuls vantul din printeri.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Înălțimea gardului?
Policarbonatul se va deteriora in timp. Intra mizerie daca cu izolezi capetele.

#5
Dannik

Dannik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.01.2014

View Postoverseas, on 01 februarie 2023 - 14:24, said:

Te sfatuiesc sa nu pui policarbonat pe gard, arata fancy dar e destul de scump, se coace totusi la soare/ frig si apoi in multe zile trozneste destul de tare. Nu te coafeaza o plasa de protectie trasa pe lungimea gardului ?

La inceput la plasa m-am gandit, dar dupa ma gandeam ca nu prea arata bine, din pacate

View PostAdm, on 01 februarie 2023 - 14:32, said:

1. Depinde cum bate soarele. Nu imi place policarbonatul, mai ales cel negru.
40-50cm nu e o distanta foarte mare, pt viitor, adica plantele vor ajunge acolo clar si se vor praji + la vant vor scoate sunete frumoase in contact cu plasticul.
2. Niste vecini au montat policarbonat, iar la o vijelie mai mare, l-a smuls vantul din printeri.

Dimineata ar bate direct in el pana undeva la 11. Stiu ce zici de negru, dar ma gandeam ca negru m-ar ajuta sa creez intimitate.

View Postdorin_2k, on 01 februarie 2023 - 14:35, said:

Înălțimea gardului?
Policarbonatul se va deteriora in timp. Intra mizerie daca cu izolezi capetele.

Inaltimea gardului tot cu soclu e undeva 1.7m, dar am nevoie sa plachez 1.5m inaltime cu policarbonat. De deteorare realizez, dar in ca nu am gasit ceva mai potrivit.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Am văzut tabla lisă prinsa cu pop-nituri. A înlocuit o cunoștință policarbonatul cu tabla lisă la culoarea gardului (maro). În câțiva ani policarbonatul s-a deteriorat

#7
claut07

claut07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 08.05.2008
Arbustii inca mai pot fi mutati, daca nu vrei sa ai in cateva luni un frumos sir de arbusti, dar de culoare maro. Pana nu intra in stadiul vegetativ. Cu ceva mai multa grija, sa nu le atingi radacinile prea mult. Chiar si doi metri, tot mi se pare putin, dar e mai bine decat 0,5 m. Este o vorba, tot patitu-i priceput... Daca-i lasi asa, poate nu vor pieri toti, dar tot vei avea pierderi. Sau, renunti la policarbonat. Tuja, in vreo 4-5 ani, daca sunt saditi la 60-80 cm intre ei, iti vor conferi intimitatea scontata.

#8
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020

View PostDannik, on 01 februarie 2023 - 14:02, said:

Salut!

In toamna am sadit Tuia Smaragd la o distanta de aprox. la 40-50cm de gard din fier forjat, acum ma gandesc la primavara sa plachez acest gard cu policarbonat de 6mm negru. As vrea sa stiu daca cineva a facut asa ceva si daca policarbonatul nu a sufocat Tuia vara de la supraincalzire?

Multumesc.
Exista asa ceva, are si un vecin arata foarte bine :  https://s.cdnmpro.co...x3m~8261831.jpg

#9
Dannik

Dannik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.01.2014

View Postclaut07, on 01 februarie 2023 - 16:16, said:

Arbustii inca mai pot fi mutati, daca nu vrei sa ai in cateva luni un frumos sir de arbusti, dar de culoare maro. Pana nu intra in stadiul vegetativ. Cu ceva mai multa grija, sa nu le atingi radacinile prea mult. Chiar si doi metri, tot mi se pare putin, dar e mai bine decat 0,5 m. Este o vorba, tot patitu-i priceput... Daca-i lasi asa, poate nu vor pieri toti, dar tot vei avea pierderi. Sau, renunti la policarbonat. Tuja, in vreo 4-5 ani, daca sunt saditi la 60-80 cm intre ei, iti vor conferi intimitatea scontata.

Multumesc!

View Postrim80, on 01 februarie 2023 - 16:23, said:

Exista asa ceva, are si un vecin arata foarte bine :  https://s.cdnmpro.co...x3m~8261831.jpg

Arata super, vazusem si eu la un vecin si asta ar fi un plan B. Se poate gasi la Dedeman https://www.dedeman....x-3-m/p/7044796

#10
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,171
  • Înscris: 06.04.2020
Nu se compara ce are la Dedeman cu acesta https://www.vesnicve...-1-5x3m-6049415
Voi comanda si eu in primavara. Arata super cand este montat pe gard.

#11
bizbizbiz

bizbizbiz

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 04.02.2023
Cel mai bine ecsa cumpărați de la o pepinieră locală, de la noi. Din magazine de bricolaj sunt importați puieții din alte țări, au fost aclimatizați la alte temperaturi și unitate, astfel se usucă.

#12
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View PostDannik, on 01 februarie 2023 - 14:02, said:

[...]Tuia Smaragd la o distanta de aprox. la 40-50cm de gard din fier forjat, acum ma gandesc la primavara sa plachez acest gard cu policarbonat de 6mm negru. [...]

In afara caldurii, trebuie sa iei in calcul si faptul ca gardului verde, de tipul asta, ii trebuie curent de aer; pe toate directiile. Cred ca ai vazut, si tu, garduri verzi care, la baza, sunt cam maronii si cam chelite. De cele mai multe ori, asta se datoreste lipsei circulatiei aerului, in zona aceea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate