Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...
 Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

switch Gigabit POE pentru toate e...
 Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...
 Windows 10 Pro - Automatic Repair...

Purici pisica apartament

Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...

Alcoolul, cum scap ? (Din nou)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

stalker2142

stalker2142

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postmihaiduban, on 15 februarie 2023 - 12:44, said:

INCERC DIN TOOOOOATE PUTERILE MELE SA SCAP , SI NU POT . Unde ați fost voi alti "camarazi" de-ai mei si vi s-a parut ok?

Incearca la sala, iti faci un program zilnic..cand nu esti la atelier te duci la sala..si asa poti sa scapi

mihaiduban

mihaiduban

Active Member

• Grup: Members

View PostMKdens24kw, on 15 februarie 2023 - 13:15, said:

@Mihai,
Nu mai cauta "bunavointa" psihologilor, psihiatrilor...Observi ca este = 0
Frica de ospiciu de asemenea nu te ajuta vad...tu asta spui dar nu reusesti.
Motivatie ai ,Slava Domnului- sotia ,copiii..Sotia ta chiar este o persoana deosebita daca in rahatul in care te zbati este langa tine si te sustine.
NU TE PIERDE pe tine....Pe ea (sotia) deja o ai aproape.
Omule, hai ca poti !
Trebuie doar sa te regasesti si sa-ti impui abstinenta.
Ai mai trecut prin asa ceva...
Fruntea sus!!
POTI!!!!

Eu am avut un episod similar cu tigarile. In octombrie am 20 de ani de cand n-am mai pus tigare aprinsa in gura. Mi-am zis ca NU, Nu a fost.

Mulțumesc

LouisCyphre

LouisCyphre

Senior Member

Văd că soția ta este foarte importantă pentru tine, e normal să fie așa.
Faptul că nu dorești să o pierzi și că ești speriat de perspectiva asta, poate fi principalul factor care să te motiveze să lași alcoolul deoparte.
Știi, Mihai, acum soția ta este lângă tine, încă te susține. Întrebarea este până când, ce limite are și ea, că are limite, ca orice om.
A doua întrebare este cât ești tu de dispus să testezi acele limite.
Uite, încearcă un exercițiu mental: de câte ori pui mâna pe pahar sau pe sticlă, închipuie-ți că-i tragi o palmă soției tale.
Sau că o împingi violent.
Că, de fapt, asta faci.

E91

E91

Member

View Postmihaiduban, on 01 februarie 2023 - 12:06, said:

CUM SCAP? (IAR)

trebuie sa inlocuiesti alcoolul cu ceva
acel ceva poate fi: hobby, sport, alt aliment/apa, etc.

ce faci tu acum e sinucidere, dar foarte lenta. DE CE ti-ai face asa ceva?

eu nu beau alcool deloc, nu am pierdut nimic pana acum...

dar in vara trecuta un mesaj de la nevasta-mea m-a "activat" :
"Era mai bine cand beai" ...
PS: spune-i la nevasta-ta din partea mea ca e o dobitoaca! si daca vrea sa-mi raspunda, iti dau numarul meu in privat! INCREDIBIL !!!

eddiy

eddiy

Member

Pai de regula oamenii consuma alcool din 3 motive:
Ocazional, la petreceri, evenimente sociale, iar asta nu e o problema;
Ca si "pansament", atunci cand ai impresia ca alcoolul te ajuta sa mai uiti de una de alta, sau sa acoperi ceva ce ai pe suflet;
Sau in cazul in care trebuie consumat zilnic ca altfel se lasa cu sevraj (adictie).
Tu in care din astea 3 consideri ca te afli?  As paria pe a doua, asa ca un feeling.
Vezi daca nu chiar soția cea "binevoitoare" este cauza,  faptul ca ti-a spus ca erai mai ok cand beai denota clar ceva neînțelegeri.
De regula daca problema care cauzează consumul de alcool ca si "pansament" se rezolva, scade treptat de la sine si nevoia de a consuma.

Mike1alike

Mike1alike

Active Member

Dar ce se întâmplă? Cum ajungi să bei? Care este programul tău zilnic? Unde bei?
Îți propun să încerci ceva: când simți nevoia să bei, bea câte un pahar cu apă. Ştiu că tentația de alcool e mare, dar de obicei te laşi să cazi în ea spunându-ți că ți-e foarte sete. Încearcă cu apă, găseşte un izvor (fântână publică) cu apă bună, eventual şi mergi pe jos să iei câteva sticle, îți ocupi şi o parte din timp. Ca să poți face asta, în primul rând trebuie să vrei. Apoi, un alt truc: nu mai purta bani/card la tine. Umblă "chel", că alcoolul costă. Şi dacă n-ai bani, nu poți procura nici alcool.

Mike1alike

Mike1alike

Active Member

Eu n-aș zice deloc că soția ta e cauza, așa cum spun colegii. Sigur, dacă îți cauți vinovați, o poți băga pe ea. Remarca ei a fost foarte nepotrivită. Însă, fără să vă cunosc pe niciunul dintre voi, eu îmi explic acea remarcă în felul următor: probabil s-a referit la faptul că în perioada în care nu ai băut ai fost mai nefericit. Și e complicat de greu să suporți zilnic nefericirea celui de lângă tine. Probabil de aia a spus așa, că în perioada în care beai, în afara timpilor în care consumai alcool, te bucurai de viață. Să știi că viața e foarte frumoasă și fără alcool. Dar nici aia, să nu bei 5 ani, dar în tot timpul ăsta numeri fiecare zi și fiecare clipă în care nu ai băut, nu-i o treabă. Că mintea numai la alcool îți stă și aștepți momentul în care să zici "hai că a trecut destul, acum pot să beau...". Ce au mai zis colegii... să-ți găsești o activitate fizică... E ok ideea, însă e foarte prost detaliată, cu biciclete și sală. Eu zic să faci ceva tot împreună cu soția ta, dacă vrea să te ajute. Sex. Faceți zilnic, ori de câte ori.

Edited by Mike1alike, 15 February 2023 - 21:23.

eddiy

eddiy

Member

Eu nu am înțeles înainte de cei 5 ani de abstinenta cat de mult beai, cat de frecvent, ce se întâmpla după ce beai si ce anume crezi ca te-a făcut sa te apuci de baut?
La ce crezi ca s-a referit sotia cand ti-a spus ca "era mai bine cand beai".?? Erai mai calm, mai glumeț, mai relaxat, mai atent cu ea, mai.. cum? In ce context ti-a spus chestia asta?
Ceva lipsește din viata ta, ceva nu merge, ceva nu e bine si simți nevoia sa compensezi cu alcool. Încă odata, cauta sa identifici problema,fa ceva cu ea si este posibil ca nevoia de a bea sa dispară de la sine.

SmurfK

SmurfK

Senior Member

Nu știam ce e anxietatea si atacul de panica pe atunci ... beam multa cafea si cand am.cazut in depresie,  alcoolul a fost "rezolvarea "

Chestia este că tu te-ai automedicamentat. Se întâmplă foarte des, persoanele anxioase și depresive, în general, consumă mai mult alcool. Alcoolul, la bază, funcționează similar cu anxioliticele. Te dezinhibă, te calmează.
Problema cu alcoolul este că nu e ușor să bei cât trebuie și nu mai mult. Ajungi la un punct, unde ai o secreție foarte ok de dopamină, când bei, în general 2-3 beri, pentru majoritatea bărbaților, te simți foarte bine atunci, nu ești beat, dar nici treaz, problema este că vrei să prelungești senzația aia, dar nu poți, ajungi să bei mai mult, te îmbeți, și suporți consecințele.

Fiecare individ, percepe diferit lucrurile astea. Sunt indivizi, ca mine și ca tine, probabil, care avem foarte multă dopamină eliberată în momentul ăla de care spun, după ce începem să consumăm alcool. E o senzație foarte plăcută, și nu vrem să se termine.

Problema cu alcoolul este că e imposibil să îl folosești ca medicament, fără să depășești doza. De-aici apar și problemele alcoolului. Bei mult, nu mănânci ok, nu te odihnești, te cerți cu familia, prietenii, iar lucrurile încep să o ia în jos chiar dacă nu realizezi asta.

Ca și cu orice dependență, trebuie să-ți creezi un plan, pentru a te lăsa de băut. Nu e bine să pleci la drum fără un plan. Când îți vine pofta să bei alcool, ce să faci ca să treci peste? Eu ieșeam pur și simplu la o plimbare, să căutam să fac ceva exercițiu fizic. Nu ceva greu, solicitant, pur și simplu să mă țină ocupat.
De asemenea, trebuie să vezi și circumstanțele în care consumi. Îmi făcea plăcere să beau bere în timp ce mă jucam un anumit joc video. Ca să nu mai stârnesc procesul ăla, nu am mai jucat acel joc, o perioadă.

Un obicei nesănătos, cel mai eficient se înlocuiește cu unul sănătos. Atunci ești cu adevărat ambițios să te ții de lăsatul de băut, când faci altceva în loc. Mulți o să-ți spună cât de bună e mișcarea în situațiile astea. Și este, pentru că te face să te simți bine mental, în primul rând, și te ajută să îți repspecți deciza de a nu mai bea.

Se folosește o regulă, "icky three" în engleză, nu știu cum să-i zic în română, în special la lăsatul de fumat, dar funcționează și cu alcoolul. Se zice că momentele importante sunt la 3 zile, 3 săptămâni, 3 luni. Cam atunci ai șansele cele mai mari să reiei obiceiul.

Având și treaba cu anxietatea, trebuie să vezi și cum te ajută organismul cu chestia asta. Eu aveam atacuri de panică și stări anxioase mai nasoale, în special a doua zi după ce beam. Mă acuzam oarecum că am băut. Asta a funcționat și ca o pârghie, pentru că mă simțeam foarte bine din punctul ăsta de vedere când nu beam.

popadanut1997

popadanut1997

Active Member

Alcoolul creaza dependenta daca e consumat in cantitate mare si mult timp. E greu sa scapi de alcool. O varianta ar fi sa incerci cat poti sa nu mai bei. E cam greu, dar trebuie sa ai vointa.

mihaiduban

mihaiduban

Active Member

MA gandeam sa incep alt topic , dar cred ca nu are rost! Daca as fi inceput alt topic s-ar fi numit "am facut-o si p-asta!
Astazi este prima mea zi acasa dupa psihiatrie!
Ultima data cand am comis-o , nu am dat cateva zile pe acasa , incepusem sa conduc beat , de fapt cam de fiecare data cand am scris aici , in topicul asta am fost beat.
Numai ca săptămâna trecută am făcut-o rau.
Nevasta-mea saraca nu voia sa mai auda de mine.
Mama saraca mai avea putin si facea infarct .... si numai rele! Miercuri seara am decis sa ma internez , mai aveam un singur prieten care m-a dus , numai ca  ce sa vezi , nu erau locuri sa ma "cazeze" si pe mine peste noapte :)! Asa ca mi-a bagat un diazepam si ma trimis acasa ! Acasa la dracu...
  ca am dormit la munca noaptea aia , nu voiam sa ma mai vada copii asa ! A urmat un somn placut pana pe la 3 noaptea . Dupa ce efectul calmantului a trecut a urmat o alta jumatate de noapte de tremurat ! Tremurat, de sevraj ,tremurat de frica ....Eu care nu mai facusem o injectie in viata mea sa ma internez ... Prima zi a fost groaznica (nu ca celelalte ar fii fost mai bune ). Dar acolo in toata "nebunia aia " m-am apropiat de Dumnezeu.
Eu fiind agnostic , mai mult ateu, de fapt ! Acum mai mult ca nicioadata cred ca Dumnezeu a fost si este langa mine !
Cum spunea un preot , " am invatat sa fiu smerit si nu mandru " . Am carat la pacienti la WC , i-am ajutat sa manance , am incaltat si descaltat pe aia care nu puteau!
Da, acolo sunt oameni care vin nespalati si put, dar nu am mai tinut cont . Si sa nu credeti ca am facut asta doar cu gandul ca Dumnezeu sa ma ajute,  pur si simplu asta am simtit ca trebuie sa fac !
Acolo Dumnezeu mi-a aratat semnele pe care le asteptam de mult timp .
Nu vreau sa para o postare de pocainta , dar vreau sa ramana aici pentru "posteritate" , si poate ajuta si alt ratacit ca mine !
AR FII O PROSTIE SA SPUN CA AM SCAPAT DE PROBLEMA!
DAR AM IESIT DE ACOLO MAI OPTIMIST!
De fapt am intrat in sevraj , prin care treceam lejer acasa cu 2 pastile de anxiar , si am iesit "daramat" si "cu bale la gura" . Dar emotional a fost o chestie care cred ca ma indeparteaza de sticla !
SPUN ASTA PENTRU TOTI CEI CARE OBSERVA CA AU O PROBLEMA CU ALCOOLUL:
Am ajuns sa-mi fie frica de mine Mi-e frica de faptul ca azi sunt bun si maine o sa gresesc iar .
Nu vreti sa ajungeti asa !
Mai ales ca in spitalele noastre de psihiatrie e nebunie curata ( amuzanta exprimarea ) . Doctorii si asistentii nu stiu de capul lor , si sa ma ierte Dumnezeu,  dar nu au asa mult de lucru ! Mai ales ca spitalul in care am fost eu nu avea un nr mare de pacienti , sa zic 20 . Din care 5 erau nebuni la propriu! Restul eram noi astia pe alcooale 😀
Nu mai zic ca unul din medici era pe Benzo , de nu-l deosebeai de pacienți.
Tratamentul pe care il iau sincer , mai rau m-a capiat . As mai scrie dar nu mai pot acum , incerc sa adorm un pic !Si revin

MKdens24kw

MKdens24kw

Active Member

Te felicit @mihaiduban!
Ne arati ca poti. Si da, am avut si eu momente de rahat in viata...Am simtit cum o Mână ma ia de ceafa si ma ridica. Nu ma lasa sa ma afund de tot. De atunci viata mea s-a schimbat in bine si ii multumesc Lui Dumnezeu in fiecare zi.
Fruntea sus!

popadanut1997

popadanut1997

Active Member

Trebuie sa vrei tu, sa ai vointa.

mihaiduban

mihaiduban

Active Member

View Postpopadanut1997, on 09 mai 2023 - 09:40, said:

Trebuie sa vrei tu, sa ai vointa.
De cate ori am auzit vorba asta ...
Nu zic cu suparare 😀

As vrea sa lucrez dar am o ameteala zdravana , de fapt , o .... nu știu cum sa i zic o strafulgerare in cap . Care vine in reprize

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Interesant, că existența unor copilași nu schimbă obligatoriu conștiința părinților.

Aviz celor care sfătuiesc: ,,bagă puradei, că o să te bucure ăia, o să te obosească, și nu o să mai ai timp de altceva, o să te gîndești doar să produci bani pentru bunăstarea lor... etc... "

Da... nu, nu este o judecată, este ceva retoric ce scriu aici, acum, asta mi-a trecut prin minte.

Altfel, succes colegule, în ceea ce încerci  ✌️

mihaiduban

mihaiduban

Active Member

Mda ... Ăștia-ti  mananca zilele, bei sa ye calmezi . Un alcoolic gaseste motive .
Glumesc 😀

TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

Senior Member

View PostSmurfK, on 06 martie 2023 - 21:33, said:

Se folosește o regulă, "icky three" în engleză, nu știu cum să-i zic în română, în special la lăsatul de fumat, dar funcționează și cu alcoolul. Se zice că momentele importante sunt la 3 zile, 3 săptămâni, 3 luni. Cam atunci ai șansele cele mai mari să reiei obiceiul.
Extind nitel conceptul asta de triada in prevederea actiunilor proprii deoarece cred ca e un reflex cognitiv bazal in capatana noastra si ca il putem regasi acolo unde nici nu te astepti, trebuie numai sa iti dai seama.

Cand asculti o melodie in prima auditie, linia melodica (refren, un tralala de inganat, ceva) trebuie repetata de cel putin doua ori pentru a fi retinuta de catre ascultator, prima data e o noutate, a doua oara e de confirmare. Daca fraza muzicala e repetata si a treia oara, creierul e pregatit deja sa intre in modul plictiseala, haidi bre, ma lasi, treci la altceva interesant ca imi pierd timpul degeaba. Muzica simfonica e adepta deplina a acestei conduite sanatoase, naturale, nu vei avea acelasi motiv muzical consecutiv de trei ori la rand, mai bati o toba, mai tragi de un arcus, variezi ceva.

Noi, ca fiinte, divizam timpul in zile, saptamani, luni, ani, decenii, secole si astfel ne raportam la trecut si viitor, din prezent.

In prima zi cand te-ai lasat de baut pare cel mai usor lucru, iti zici bai, e chiar simplu. A doua zi, te feliciti chiar ce tare esti ca poti sa continui. A treia zi insa, modul plictiseala de care am zis isi intra in atributii, invariabil: ce fain, cum am rezistat eu doua zile fara baut, deci am doua variante, ori ma fac cui, ori fac altceva si continui demersul glorios. Evident ca preferata e calea cea mai usoara catre tinta aflata in cautare. Si ciclicitatea se reia, multiplicata la etaloanele de timp cunoscute.
Creierul asteapta o schimbare imediata din cauza disconfortului, dar si din reflex ca este la a treia iteratie, iar vointa nu face altceva decat a alege cealalta cale, cea cu consum psihic mai mare.

Degeaba o dai pe motivationale despre placerea care a devenit o povara, sunt doar povesti de amagit scopul final, inca un paharel.

mihaiduban

mihaiduban

Active Member

Lasand alcoolul deoparte pentru putin timp, am o intrebare:
Daca alcoolistul in speta (adica io) , urma tratament cu seroxat si mai eram dependent si de benzo (anxiar), si inca sunt. Si acum d-na psihiatru mi-a scos de tot pe ambele si ma trecut pe carbazepina si pe t... i-mi scapa numele , oricum un drog din clasa benzamide e bine ??? Ca io' zic ca nu ... La seroxat nu as renunta deloc , ca m-a ajutat mult (eu de fapt m-am împrietenit cu alcoolul acum multi ani din cauza depresiei si anxietatii , nu are rost sa intru in detalii , povestea e lunga). Si cum intrerup seroxatul , cum se intoarce iadul ... Si renuntarea la anxiar (stiu destul de bine ce e) de la 2 pastile pe zi la una pe timpul internarii (adica 5 zile) si apoi la nimic cred ca e al dracu de brusca . Dar intelegete cu dracu , ca mi-a pus-o si pe nevasta-mea in cap ca asa e bine ! Io zic ca nu si ca ar trebuii sa iau macar una de anxiar seara si sa merg cu seroxat in continoare. Este cineva pe aici mai "avizat" sa raspunda ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate