Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

inregistrare contract inchiriere (sotie)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005
Buna ziua,

nu sunt deloc lamurit cu procedura aceasta de depunere a contractului de inchiriere la ANAF. Se cere inregistrat acolo, iar pentru cei care au contracte vechi, termenul e de 90 zile. Eu il am incarcat/inregistrat pe spatiul virtual, ce nu inteleg este urmatoarea precizare:

”IMPORTANT: Dacă bunul este deținut în comun, fiecare coproprietar are obligația înregistrării contractului de închiriere.”

E frumos, cer ceva, dar nu lamuresc. Contractul e pe numele meu si al chiriasului, iar sotia mea, respectiv sotia chiriasului nu figureaza, nu le-am trecut (asa facusem mereu). Sotia mea cum va inregistra contractul, daca el a fost facut acum un an in felul in care tocmai am spus? Refac contractul si o trec si pe sotie? Daca ea il depune, trec juma de suma la ea, jumate la mine? Ei cer ceva, dar nu se gandesc la consecinte!
Sunt convins ca nu sunt singurul in aceasta situatie, multi avem apartamente inchiriate care apartin ambilor soti. Cum ati procedat?
Multumesc anticipat!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Conteaza ca sotia este coproprietar, deci in contract banuiesc ca scrie si ce bun e inchiriat, nu-i asa?

Acel apt e si el 50% pe ROL la anaf, la sotie saua sa ar trebui.

#3
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Eu am trecut datele din contract ( de cand a inceput si cand se termina) si la proprietate  am pus fractie 1/1 desi e si sotia coproprietar. Ea nu are cont SPV. Adica platesc eu 100% si pentru sotie...
Si pe contractul fizic doar eu sunt trecut.

Edited by MKdens24kw, 01 February 2023 - 14:10.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Ok, problema vine de la faptul ca cf legii la DITL apartamentul trebuie trecut 50% pentru fiecare sot.
Asadar, cf legii fiecare sot plateste 50% din impozitul pe proprietate si pe chirie.

Daca ROL-ul este 100% pe numele tau, atunci probabil la ANAF declari doar tu, insa e o situatie istorica pe care trebuie sa o deslusesti intai la DITL.

Cf legii actuale, ar trebuie sa existe:
- 2 ROl-uri fiscale, fiecare cu 50%, la DITL
- 2 conturi SPV pentru a declara si plati impozitul pe chirie

#5
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
@Adm
De acord cu tine. Dar e putin ciudata situatia si oricum  legislatia lasa "portite" deschise.
In cazul in care fiecare sot are 1/2 ca fractie....Fac contractul pe numele meu si inchiriez doar 1/2 dintr-un ap cu 2 camere...pe 1/2 platesc la ANAF iar doamna mea da o declaratie in notariat ca ea nu inchiriaza 1/2. Chiriasul sta bine merci in 1/1 de apartament si eu incasez 100% ( din care 50% la negru) si platesc la ANAF impozit pe 50%.
Eu cred ca daca ANAF-ul si-a luat partea nu mai sta sa rezolve fractii.

#6
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

 MKdens24kw, on 01 februarie 2023 - 16:09, said:

@Adm
De acord cu tine. Dar e putin ciudata situatia si oricum  legislatia lasa "portite" deschise.
In cazul in care fiecare sot are 1/2 ca fractie....Fac contractul pe numele meu si inchiriez doar 1/2 dintr-un ap cu 2 camere...pe 1/2 platesc la ANAF iar doamna mea da o declaratie in notariat ca ea nu inchiriaza 1/2. Chiriasul sta bine merci in 1/1 de apartament si eu incasez 100% ( din care 50% la negru) si platesc la ANAF impozit pe 50%.
Eu cred ca daca ANAF-ul si-a luat partea nu mai sta sa rezolve fractii.

E clar sotia are 50%... Tu cum ai facut acum, ai reinregistrat contractul? Ei asa dau de inteles ca trebuie (maxim 90 zile). Nimeni altcineva nu a trecut prin situatia asta? Chiar nu stiu cum sa procedez.

#7
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
L-am inregistrat, cu greu, procedura nu am inteles-o desi se dau niste instructiuni in formularul descarcat. Trebuie ceva zip.xml. Nu stiu cum draq am reusit sa-l inregistrez dar am facut-o dupa multe incercari. Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau. Poate tu le intelegi mai usor ( instructiunile)
Se vede in antepenultimul alineat ca am depus si formularul C168

Attached Files


Edited by MKdens24kw, 01 February 2023 - 19:58.


#8
mihail75

mihail75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 18.02.2005

 MKdens24kw, on 01 februarie 2023 - 19:56, said:

L-am inregistrat, cu greu, procedura nu am inteles-o desi se dau niste instructiuni in formularul descarcat. Trebuie ceva zip.xml. Nu stiu cum draq am reusit sa-l inregistrez dar am facut-o dupa multe incercari. Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau. Poate tu le intelegi mai usor ( instructiunile)
Se vede in antepenultimul alineat ca am depus si formularul C168

Partea de SPV o stiu, ca am facut-o in anii trecuti, ma intreb la chestiunea de la care am plecat, cea de acum, cu... sotia co-proprietar! Deduc ca nu te-ai mai complicat cu asta.

#9
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Nu m-am mai complicat. M-am trecut proprietar 1/1 la fractie. Daca ma suna ANAF sa ma "intrebe de sanatate" le voi spune ca am gresit in completarea lui, ca eu voi plati 1/2 iar din partea sotiei o sa le duc declaratie notariala ca ea nu-si inchiriaza jumatatea.

#10
alexiedb

alexiedb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 03.05.2006
Exista posibilitatea ca sotia sa dea o declaratie la notar unde mentioneaza ca renunta la partea ei din chirie si atunci poate sotul sa depuna C168 ca si cota 1/1 fiind acoperit legal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate