Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Am ales bine combinatia jante-anvelope?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
marconius

marconius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.06.2018
Buna ziua! Detin un VW Scirocco si am achizitionat de curand niste jante Donington R17 la pachet cu anvelope Pirelli Cinturato P7 235/45/17 XL dot 2013, dar noi. Jantele sunt 8J ET41.. Problema este ca in talon nu am trecuta dimensiunea 235 8J, ci doar cea de 225 7J, dar am inteles ca se pot trece la Rar daca le duci o lista de la producator cu dimensiunile acceptate. Chiar in brosura masinii este specificata marimea 235/45/17 pentru aceste jante. Stiu ca dot-ul este cam vechi, dar anvelopele sunt noi si tinute in garaj.

Multumesc!

.

Attached Files



#2
marconius

marconius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.06.2018
.

Attached Files



#3
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Raspunsul stric la intrebarea din titlu : NU !

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Inainte de a le monta trebuie sa faci o „vizita” la RAR pentru omologare.

#5
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
235x45 nu poti omologa la RAR, in principiu nu poti aproape nicio dimensiune diferita de producator sa omologhezi.
Cat legat de J, dpdv legal nu se va lega nimeni de tine.
Vad ca 8J este pentru anvelope de la 225 la 275, deci este la limita sigurantei si pentru anvelopele 225x45

Edited by AndyM, 01 February 2023 - 10:57.


#6
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
raspunsul e NU
conteaza ce e trecut in talon si in cartea masinii
daca in cartea masinii ai trecute si alte dimensiuni in plus fata de talon poti sa te duci la serviciul inmatrriculari si sa le ceri sa ti le treaca si pe acelea in talon. sau si mai simplu, schimbi talonul ca la modedele noi de taloane nu mai sunt trecute dimensiunile in talon

#7
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
La RAR nu stiu cat o sa reusesti.

Au aia o gandire de te doare pe tine mintea. Stiu acelasi model de masina, acelasi motor, dar pe carte au diferite dimensiuni omologate. Unii au R16 si R17, altii (ca mine) au R17 si R18. Vorbim de aceeasi masina si aceeasi motorizare, doar un an diferenta intre masini. M-am dus la RAR, nu ii intereseaza.

Daca nu sare in ochi, nu o sa fie nicio problema cu politia.

#8
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
Dacă nu ai dimensiunile în CIV nu ai ales bine și în funcție de perioada în care a fost fabricată mașina nici nu o să le poți folosi legal.
A fost o vreme când se treceau mai multe dimensiuni. A urmat o perioadă în care puteai trece în CIV dimensiuni suplimentare față de cele omologate pe mașină la emiterea civ-ului dar aveai nevoie de o adeverință de la producător/reprezentanță cu dimensiunile suplimentare.
De când cu consumul VLTP, mașina vine exclusiv cu dimensiunea cu care e echipată de producător. Eu am Corolla 2020 cu roți pe 16” și a fost imposibil să omologhez și dimensiunea suplimentară care e disponibilă pe mașină la nivelul superior de echipare (17”) în condițiile în care pe vârful de echipare sunt de 18”. Cei ce au pe 17” sau 18” nu pot omologa dimensiunea inferioară deși mașina nu diferă cu nimic în ceea ce privește motorizarea/transmisia/frânarea.
Poliția nu mai are treabă cu roțile dar un control RAR/ISCTR te poate lăsa fără talon sau nu poți trece ITP-ul..

Edited by exqusit_drunk, 01 February 2023 - 11:48.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Postmarconius, on 01 februarie 2023 - 09:51, said:

Stiu ca dot-ul este cam vechi, dar anvelopele sunt noi si tinute in garaj.
nu conteaza unde au stat - mai important e unde trebuie sa se duca, si anume la reciclat. anvelopele alea nu sunt noi, sunt vechi de 10 ani. cauciucul imbatraneste, se intareste si apoi incepe sa crape. cu anvelopele astea ai nevoie de multe cruci in masina si doamne-ajuta in gand cand pui o frana brusca.

#10
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
1. Nu
2. Arată ca o căruță.

#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postborn2lose, on 01 februarie 2023 - 11:57, said:

nu conteaza unde au stat - mai important e unde trebuie sa se duca, si anume la reciclat. anvelopele alea nu sunt noi, sunt vechi de 10 ani. cauciucul imbatraneste, se intareste si apoi incepe sa crape. cu anvelopele astea ai nevoie de multe cruci in masina si doamne-ajuta in gand cand pui o frana brusca.
Daca au stat in garaj fara expunere directa la soare n-au nici pe dracu', ba la mine s-a intamplat ca o pereche de Hancock vechi de 10 ani sa fie mult mai bune decat niste Michelin noi-noute.

#12
marconius

marconius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.06.2018

View Postadnana2121, on 01 februarie 2023 - 13:25, said:

1. Nu
2. Arată ca o căruță.

3. Te poti culca

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

View Postexqusit_drunk, on 01 februarie 2023 - 11:43, said:

Poliția nu mai are treabă cu roțile dar un control RAR/ISCTR te poate lăsa fără talon sau nu poți trece ITP-ul..

Da, cu anvelope de alte dimensiuni decat in acte NU va trece ITP-ul (in mod normal...), nici vreun control,
Iar daca e implicat intr-un accident asigurarea NU e valabila avand masina neomologata/ neconforma.

Edited by sirgoofy, 01 February 2023 - 14:13.


#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
235 merge bine pe janta de 8.

#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,099
  • Înscris: 17.01.2012

View Postrexx, on 01 februarie 2023 - 10:59, said:

schimbi talonul ca la modedele noi de taloane nu mai sunt trecute dimensiunile in talon

iezact!
talon de anul trecut - singura mențiune  = filtru de particule

View Postexqusit_drunk, on 01 februarie 2023 - 11:43, said:

Eu am Corolla 2020 cu roți pe 16” și a fost imposibil să omologhez și dimensiunea suplimentară care e disponibilă pe mașină la nivelul superior de echipare (17”) în condițiile în care pe vârful de echipare sunt de 18”. Cei ce au pe 17” sau 18” nu pot omologa dimensiunea inferioară deși mașina nu diferă cu nimic în ceea ce privește motorizarea/transmisia/frânarea.

tucson 2022
phev-ul are voie doar cu roți de 19”
toate celelalte au voie și cu 17 și cu 18...

io am zis c-o fi legat de greutatea mașinii, că este un surplus de la pachetul de acumulatori (14 kW, față de 1,4kW la hibrid)

#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Posttomcatsk8, on 01 februarie 2023 - 13:29, said:

Daca au stat in garaj fara expunere directa la soare n-au nici pe dracu', ba la mine s-a intamplat ca o pereche de Hancock vechi de 10 ani sa fie mult mai bune decat niste Michelin noi-noute.
experienta mea a fost fix pe dos - acum 2 luni am fost obligat sa arunc niste michelin ultragrip de 9-10 ani pentru ca ma simteam eu un pericol pe sosea, n-aveam nicio incredere in capacitatea lor de a frana sau macar de a lua o curba mai strans. anvelope depozitate corect, rulate maxim 6k km, pe o masina cu care nu ies iarna din oras, aratau ca noi.

#17
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postmarconius, on 01 februarie 2023 - 09:51, said:

...la pachet cu anvelope Pirelli Cinturato P7 235/45/17 XL dot 2013, dar noi.
2013 dar noi? Sanie te duci. Cauciucurile "noi" au maxim 3 ani de la fabricație. Cele mai vechi de 10 ani poți să le arunci la gunoi, nu mai au proprietățile inițiale, chiar dacă nu au fost folosite până acum.

Iar aici vorbim de Scirocco care are și proprietăți sportive, deci are nevoie de gume mai proaspete.

Edited by LeopardSurd, 01 February 2023 - 20:19.


#18
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
acum am vazut ca anvelopele au DOT de 2013. trebuia sa te intrebi de ce le da ala asa ieftin. cred ca ala care le-a vandut a sarit in sus de bucurie ca a gasit fraierul sa le dea
ptr ca orice ar spune astia care vand anvelope ca DOT-ul nu conteaza, dar dupa 10 ani anvelopele sunt tari ca plasticul

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate