Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

SPD sau Separator cu fuzibile in tabloul de distributie

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 23.05.2013
Buna dimineata!

Am curent tras trifazic 7kw de la stalp prin pamant pana la magazie unde va fi tabloul de distributie pe care vreau sa il refac de la 0.

De acolo curentul pleaca la casa 2 faze+nul iar o faza ramane pe magazie foisor pentru consum.

Vreau sa ma protejez de variatiile de tensiune de pe retea cu un releu de protectie electronic ( tomzn - de pe ali exp...ca si ceea ce gasesti in ro...tot  de un mancator de orez sunt facute...)

Insa ca sa protejez instalatia si casa de supratensiuni din traznet ce sa pun? - descarcator trifazic de supratensiune(SPD) sau separator cu fuzibile


SPD-ul asta  din ce am vazut se monteaza in paralel cu releul de monitorizare sub si supratensiune... si cum trage el supracurentul sa il trimita in impamantare ?
Cand vine supracurent din traznet nu intra si in releul de monitorizare?

Ma gandeam ca e mai sigur un separator cu fuzibile montat in amonte de releul de monitorizare?


adica separator cu fuzibile  => releu monitorizare => RCCB => sigurante


daca e ok separatorul pentru ce imi trebuie ...de care sa iau...cu ce fel de fuzibile?

insa daca trazneste in fibra optica care vine de la stalp si intra in reciver? se poate duce curentul mai departe de reciver sa ajunga in tv, calculator?

P.S. Am discutat cu doi ingineri pe electrice de la companii diferite cu care am colaborat in trecut la o serie de proiecte la firma la care lucrez cat si cu doi electricieni .

niciunul nu m-a putut lamuri...

ori sunt greu de cap si nu inteleg, ori nu au avut ei de a face cu clienti care vor protectii in plus fata de RCBO sau RCCB

#2
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 23.05.2013
asa am gandit-o eu

Attached Files



#3
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Eu am asa:
1. Separator cu fuzibile (trifazic)
2. Releu regulator trifazic https://monirom.ro/p...-mr-fva-4p-63a/
3. (din 2) Comutator de faza Digitop (are si rol de regulator, cam redundant dar cred ca e OK). https://www.dedeman....s-63a/p/1050610
4. (din 3) RCCB de 30 mA pentru circuitele din casa
5. (din 3) RCBO 20A/30 mA pentru circuitul exterior
6. (din 4) Shelly Pro 4M pentru 4 circuite de max 16 A din casa (bucatarie, lumina, prize, un circuit separat pentru: UPS, ONT, router, centrala termica pe gaz)
7. (din 6) 4 sigurante automate de 20/10/16/16 A
8. (din 2) RCBO trifazic 25 A/30 mA pentru centrala electrica

Clipureste tabloul ala de zici ca e pom de Craciun Posted Image

Probleme intampinate pana acum:

Shelly are limita de 16 A pe fiecare circuit si e foarte precis, declanseaza daca bag simultan cuptorul electric (2500 W) si cuptorul cu microunde (1400 W).
Atat regulatorul 2, cat si comutatorul 3 au niste timpi de reconectare pe care trebuie sa ii reglezi dupa dorinta. Prima data cand a declansat protectia la supratensiune am asteptat vreo 5 minute pana sa se reconecteze.
Diferentiala de la 5 declanseaza din cand in cand, probabil am o mica scurgere de curent pe undeva pe afara, datorita umiditatii. Sau e iarasi pompa submersibila. O sa investighez.

Edited by Don_Costica, 01 February 2023 - 09:24.


#4
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Acolo ai asa:Stalp RCB 16A--->Magazie RCB 16A--->Tablou magazie
                                   |
                                   --->Tablou casa RCB 25A

Daca apare un scurt in casa va sari siguranta de la stalp sau din magazie.
Normal ar fi : stalp 32A, magazie 25A, casa 16A (sau in functie de consumatori poate fi 40, 32, 25).
Releul de protectie e ok, se gasesc si in Dedeman dar mai scumpe.
SPD-ul are niste varistori, la tensiuni mari dau la PE.Releul de monitorizare poate sa scape sau nu.
Separatorul cu fuzibile nu lucreaza la traznet la fel de bine comparativ cu SPD-ul care in general se arde la tensiunea de 275V pe faza.

LE Verticala cu Tablou casa RCB 25A pleaca din magazie, nu pot modifica schema.

Edited by rinaldoparaipan, 01 February 2023 - 09:38.


#5
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 23.05.2013

View PostDon_Costica, on 01 februarie 2023 - 09:23, said:

Eu am asa:



E clar ca ai pom de craciun! :)  o sa recitesc  si ma documentez

Dar releul regulator pe care il ai la 2 - nu are si comutator?  Ala din Dede, e super scump de la Digitop...

View Postrinaldoparaipan, on 01 februarie 2023 - 09:36, said:


Daca apare un scurt in casa va sari siguranta de la stalp sau din magazie.

nu ar trebui sa sara intai sigurantele din casa de 16 si 10 ?  ( aici trebuie sa ma mai documentez ca nu le stapanesc )

View Postrinaldoparaipan, on 01 februarie 2023 - 09:36, said:

Releul de protectie e ok, se gasesc si in Dedeman dar mai scumpe.
SPD-ul are niste varistori, la tensiuni mari dau la PE.Releul de monitorizare poate sa scape sau nu.
Separatorul cu fuzibile nu lucreaza la traznet la fel de bine comparativ cu SPD-ul care in general se arde la tensiunea de 275V pe faza.

LE Verticala cu Tablou casa RCB 25A pleaca din magazie, nu pot modifica schema.


da la Dede scumpe rau - releele de monitorizare faze

separatorul cu fuzibile am inteles ca declanseaza la 690 v..

nu sunt fuzibile care sa declanseze mai jos? gen 275 volti?

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,144
  • Înscris: 30.08.2017
Eu releu de protecție am luat tot Digitop, însă varianta simplă, ce oferă doar monitorizare iar pentru oprirea curentului am luat un contactor Hager. Am ieșit ceva mai ieftin și scap de stresul de a da 900 ron dacă crapă drăcia.
Altfel, tot separator cu fuzibile am folosit.


#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Nu mai pot edita, asa ca repostez:
Acolo ai asa:Stalp RCB 16A--->Magazie RCB 16A--->Tablou magazie
   |
   --->Tablou casa RCB 25A
Daca apare un scurt in casa va sari siguranta de la stalp sau din magazie.
Normal ar fi : stalp 32A, magazie 25A, casa 16A (sau in functie de consumatori poate fi 40, 32, 25).
Releul de protectie e ok, se gasesc si in Dedeman dar mai scumpe.
SPD-ul are niste varistori, la tensiuni mari dau la PE.Releul de monitorizare poate sa scape sau nu.
Separatorul cu fuzibile nu lucreaza la traznet la fel de bine comparativ cu SPD-ul care in general se arde la tensiunea de 275V pe faza.
Un tablou facut ca la carte trebuie sa aiba RCCBO 30mA pe fiecare circuit.Curba B.
Un RCCBO general chiar si de 300mA poate sa sara aleatoriu, fiindca sursele in comutatie dau la masa curenti reziduali mici dar care insumati pot depasi aceasta valoare.
LE1 Verticala cu Tablou casa RCB 25A pleaca din magazie, nu pot modifica schema.
LE 2 Timpul de reconectare la releul monitor setat la 5minute.Daca e prea mic, risti sa arzi aparatele cu compresor(AC, frigider, etc)
LE 3 De regula sigurantele generale din tablouri se pun descrecator de la sursa(stalp) catre consumatori.

Edited by rinaldoparaipan, 01 February 2023 - 09:56.


#8
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postbogdanhbc, on 01 februarie 2023 - 09:46, said:

E clar ca ai pom de craciun! :)  o sa recitesc  si ma documentez
Dar releul regulator pe care il ai la 2 - nu are si comutator?  Ala din Dede, e super scump de la Digitop...

separatorul cu fuzibile am inteles ca declanseaza la 690 v..
nu sunt fuzibile care sa declanseze mai jos? gen 275 volti?
Nu, releul de la 2 este pentru circuite trifazice, iar eu am deocamdata un (singur) consumator trifazic: centrala. Gaseam si mai ieftin, dar mi-am facut o dambla si nu prea m-am uitat la costuri.
Din ce stiu eu, fuzibilele (si orice alte sigurante) declanseaza la supracurent (amperi), nu la supratensiune (volti). Pentru supratensiuni e nevoie de o masurare a diferentei de potential, iar la capetele unei sarme continue aceasta diferenta e zero sau foarte aproape de zero.

#9
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
caută pe ytb tablou electric.

Edited by sanderoalex, 01 February 2023 - 17:06.


#10
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 23.05.2013

View Postsanderoalex, on 01 februarie 2023 - 17:04, said:

caută pe ytb tablou electric.
m-am uitat ..
de acolo am extras informatia prezentata in postarea initiala.

Edited by anaki, 02 February 2023 - 10:15.


#11
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 09.07.2019

 bogdanhbc, on 01 februarie 2023 - 08:47, said:

Buna dimineata!


Vreau sa ma protejez de variatiile de tensiune de pe retea cu un releu de protectie electronic ( tomzn - de pe ali exp...ca si ceea ce gasesti in ro...tot  de un mancator de orez sunt facute...)

Insa ca sa protejez instalatia si casa de supratensiuni din traznet ce sa pun? - descarcator trifazic de supratensiune(SPD) sau separator cu fuzibile


SPD-ul asta  din ce am vazut se monteaza in paralel cu releul de monitorizare sub si supratensiune... si cum trage el supracurentul sa il trimita in impamantare ?
Cand vine supracurent din traznet nu intra si in releul de monitorizare?

Ma gandeam ca e mai sigur un separator cu fuzibile montat in amonte de releul de monitorizare?


adica separator cu fuzibile  => releu monitorizare => RCCB => sigurante


daca e ok separatorul pentru ce imi trebuie ...de care sa iau...cu ce fel de fuzibile?

Ai înțeles puțin amestecat funcționarea și tipul protecțiilor.

1. pentru protecție la trăsnet se folosește instalația de paratrăsnet, proiectată și executată de profesioniști neapărat.
2. pentru protecție la supratensiuni (care vin de pe reța) de origine atmosferică sau de comutație poți folosi descarcător - SPD sau/și releu de monitorizare cu contactor inclus sau separat. Releul monitorizează tensiunea și dacă crește sau scade față de valoarea setată dă comanda la contactor care întrerupe alimentarea instalației tale. SPD-ul nu întrerupe nimic, doar deschide calea (scade rezistența prin varistor) către pământ prin conductorul de PE când crește tensiunea.
3. Fuzibilele nu au treabă cu sub / supratensiuni de orice natură. Ele sunt doar protecție la scurt și suprasarcină, cu o capacitate mare de rupere. Plus că poți face separare vizibilă. Marele neajuns al fuzibilelor este că trebuie înlocuite după ce și-au făcut treaba.

 bogdanhbc, on 01 februarie 2023 - 08:47, said:

insa daca trazneste in fibra optica care vine de la stalp si intra in reciver? se poate duce curentul mai departe de reciver sa ajunga in tv, calculator?

Fibra optică este sticlă (trec pe acolo fotoni) și n-ai să vezi că o ia curentul (electronii) prin sticlă. Folosește SPD tip II sau combinat (tip I+II) în tabloul principal și SPD tip III în doza de aparat la consumatorii pe care vrei să-i protejezi cu precădere.

 bogdanhbc, on 01 februarie 2023 - 08:47, said:

P.S. Am discutat cu doi ingineri pe electrice de la companii diferite cu care am colaborat in trecut la o serie de proiecte la firma la care lucrez cat si cu doi electricieni .

niciunul nu m-a putut lamuri...

ori sunt greu de cap si nu inteleg, ori nu au avut ei de a face cu clienti care vor protectii in plus fata de RCBO sau RCCB

Sper că ești mai lămurit acum.

P.S. La instalația ta ai o mare problemă că ești limitat de protecția principală de 16A și e foarte greu de făcut selectivitatea. Mergi cu cablu de 5x secțiunea necesară la toate tablourile și repartizează cât mai judicios consumatorii pe faze. În niciun caz o fază în anexă și două în casă.

Edited by a_r_C, 03 February 2023 - 11:34.


#12
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

 bogdanhbc, on 01 februarie 2023 - 08:47, said:

P.S. Am discutat cu doi ingineri pe electrice de la companii diferite cu care am colaborat in trecut la o serie de proiecte la firma la care lucrez cat si cu doi electricieni .

niciunul nu m-a putut lamuri...

ori sunt greu de cap si nu inteleg, ori nu au avut ei de a face cu clienti care vor protectii in plus fata de RCBO sau RCCB
Pentru ca nu stiau ca si unii de pe aici,cand discutam despre protectia la supratensiuni atmosferice si de retea pentru o protectie reala nu exista SPD sau/și releu de monitorizare cu contactor inclus sau separat ci SPD si releu monitorizare declansator la acele supratensiuni.
Timpul a demonstrat ca doar acele relee de sub/supratensiuni de retea si atmosferice nu au putut sa impiedice prajirea electrocasnicelor pe cand asocierea pomenita de mine  cu folosirea descarcatoarelor adecvate fiecarui nivel de protectie ,functioneaza.
Citeste topicul dedicat paratrasnetelor vezi si tablouri dedicate este  si un filmulet produs de OBO care arata foarte bine cum se manifeste fenomenul .
https://forum.softpe...pda-ce-alegeti/

Edited by anaki, 03 February 2023 - 12:06.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate