Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Aproape 100 de medici din Spitalul Județean Suceava au semnat o scrisoare de susținere pentru șefa de la Oncologie

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
366 replies to this topic

#37
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Hei, dar mai avem o sansa, un nou inceput. In curand vom avea o infuzie masiva de medici din Congo si Pakistan, poate ii invatam pe astia fara spaga.

View Postvrajitoruldinoz, on 01 februarie 2023 - 08:46, said:

Caz personal, in familie, acum 10 ani cancer in stadiul 4, metastaze, încă nici o problema.
Tratawmgtele astea 3 aunt standard oriunde in lumea asta și mult mai eficiente ca in trecut.

In Romania sunt platite de stat foarte putine terapii moderne si alea cu dosar si comisie. Practic o combinatie de pile sus puse si spaga, la care foarte putini au acces.
Bineinteles, daca ai bani te duci in Turcia, Austria sau aproape oriunde, ca e mult mai bine.

Altfel, marea masa a oamenilor se bazeaza pe spagarii din sistem si pe sucul de telina. Speranta moare ultima, asa ca se uita la ei ca la Dumnezeu.

Edited by cumparator, 01 February 2023 - 08:54.


#38
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019

View Postcumparator, on 01 februarie 2023 - 08:50, said:

Hei, dar mai avem o sansa, un nou inceput. In curand vom avea o infuzie masiva de medici din Congo si Pakistan, poate ii invatam pe astia fara spaga.
"Noi" am putea incerca. Dar colegii lor cu vechime in spital sunt mai aproape cu puterea exemplului, nu?

#39
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007
Vai, vai, cine putea sa nu lipsească din corul celor care plâng pe umărul oncoloagei spagare!?
https://m.facebook.c...QETtSMjNX9AQfMl

Cică nu lua șpagă ci doar plati informale.

Edited by remvirg, 01 February 2023 - 09:20.


#40
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 24.12.2005

View Postdanigoleman, on 01 februarie 2023 - 08:41, said:

Radio si chimio? Astea sunt terapii de acum 70 de ani cu o rata de succes extrem de mica.
Vazusem undeva ca tocmai medicii oncologi, daca ajung ei sau membri ai familiei sa faca cancer, evita radio si chimioterapia pe cat posibil.

Chimioterapia a evoluat în ultimii 10 ani enorm. Foarte multe medicamente sunt dintre cele numite „biologice” și chiar au crescut mult supraviețuirea (sau vindecarea) în multe forme de cancer. Iar povestea aia cu membrii familiilor medicilor care nu fac tratament intră la categoria vorbe de pe internet.

#41
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostN3mesis, on 01 februarie 2023 - 07:11, said:


Si totusi medicii sunt functionari publici
Nu, nu sunt.

#42
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 01 februarie 2023 - 05:41, said:

Pai ma așteptăm, ca in orasele astea mai mici e dezastru cu coruptia și calitatea doctorilor.
Protocoalele de tratament sunt aceleasi, nu difera in functie de marimea orasului.

#43
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,522
  • Înscris: 13.09.2022

View Postasul, on 01 februarie 2023 - 09:27, said:



Chimioterapia a evoluat în ultimii 10 ani enorm.
Serios? Rata de supravietuire la 5 ani era sub 10% .

#44
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Sincer eu nu as avea nici o problema cu cadourile alea daca asigurarea de sanatate ar fi optionala.
Dar cand ma obliga statul sa cotizez la bugetul lor ca sa le plateasca salariile, care nu sunt deloc mici apropo, si pe langa asta ei mai vor si cadouri si bani pe sub masa ca sa isi faca treaba.. atunci nu e bine si chiar merita puscarie multa

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 01 februarie 2023 - 08:38, said:

Fals, terapiile merg destul de bine fata de trecut. Nu-i ca-n vest dar șansele exista.
Dpdv stiintific nu exista vindecare in cancer, exista remisie, exista supravietuire la 5 ani, la 10 ani etc.
Asa se discuta in oncologie, cu survival rate.

#46
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 24.12.2005

View Postdanigoleman, on 01 februarie 2023 - 09:37, said:

Serios? Rata de supravietuire la 5 ani era sub 10% .

Un singur exemplu că este total pe lângă ce susții (nu este topicul potrivit dar nu trebuie ca ceilalți colegi să rămână cu informații greșite):

Quote



#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postremvirg, on 01 februarie 2023 - 09:18, said:

Vai, vai, cine putea sa nu lipsească
https://m.facebook.c...QETtSMjNX9AQfMl
Cine? :habarnam:
Nu am facebook...

View Postasul, on 01 februarie 2023 - 09:43, said:

Un singur exemplu că este total pe lângă ce susții
Voi vorbiti limbi diferite, de aia nu va intelegeti.
O anume rata de supravietuire se refera la un anumit tip de cancer, la o anume stadializare si anumita localizare.
Ca procente poate diferi foarte mult...

In orice caz, multa :finger: la toti semnatarii scrisorii!
Niste gandaci fara koaie!

#48
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostKarhu, on 01 februarie 2023 - 09:43, said:


Dpdv stiintific nu exista vindecare in cancer, exista remisie, exista supravietuire la 5 ani, la 10 ani etc.
Asa se discuta in oncologie, cu survival rate.
Adică, pe înțelesul celor care nu avem cunoștințe medicale, in cel mai fericit scenariu, boala doar poate stagna?Poate fi impiedicata sa evolueze?Sau încetinit ritmul de evoluție al cancerului?

Edited by dennis_2005, 01 February 2023 - 09:54.


#49
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006

View PostN3mesis, on 01 februarie 2023 - 07:11, said:

Si totusi medicii sunt functionari publici.

View Postdan1980_25, on 01 februarie 2023 - 09:35, said:

Nu, nu sunt.

https://legislatie.j...mentAfis/164582

Quote

ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
În numele legii
DECIDE:
Admite sesizarea formulată de Curtea de Apel Târgu Mureş - Secţia penală şi pentru cauze cu minori şi de familie, în Dosarul nr. 7.932/102/2012, prin care se solicită pronunţarea unei hotărâri prealabile în vederea rezolvării de principiu a modalităţii de interpretare a dispoziţiilor art. 175 din Codul penal, respectiv dacă medicul chirurg angajat cu contract de muncă pe perioadă nedeterminată într-o unitate spitalicească din sistemul public de sănătate, trimis în judecată sub acuzaţia săvârşirii infracţiunii de luare de mită prevăzute de dispoziţiile art. 289 alin. (1) din Codul penal, se încadrează în categoria funcţionarilor publici prevăzută la art. 175 alin. (1) lit. c) din Codul penal sau în categoria funcţionarilor publici prevăzută la art. 175 alin. (2) din Codul penal.
Stabileşte că medicul angajat cu contract de muncă într-o unitate spitalicească din sistemul public de sănătate are calitatea de funcţionar public în accepţiunea dispoziţiilor art. 175 alin. (1) lit. b) teza a II-a din Codul penal.
Obligatorie de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I, potrivit art. 477 alin. (3) din Codul de procedură penală.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 3 decembrie 2014.
PREŞEDINTELE SECŢIEI PENALEA ÎNALTEI CURŢI DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
judecător CORINA MICHAELA JÎJÎIE
Magistrat-asistent
Ana-Maria Deaconescu-Belulescu


#50
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 24.12.2005

View PostKarhu, on 01 februarie 2023 - 09:50, said:

Cine? Posted Image
Nu am facebook...


Voi vorbiti limbi diferite, de aia nu va intelegeti.
O anume rata de supravietuire se refera la un anumit tip de cancer, la o anume stadializare si anumita localizare.
Ca procente poate diferi foarte mult...

In orice caz, multa Posted Image la toti semnatarii scrisorii!
Niste gandaci fara koaie!

Da, ai dreptate. Dar evoluția este semnificativă. Inclusiv în localizări în care acum 15-20 de ani nu aveai alternative terapeutice reale acum ai multiple opțiuni. Și da, sunt forme care au rate de supraviețuire mici dar care din punct de vedere procentual sunt foarte mici în cadrul populației generale și mici în cadrul celei oncologice.

Iar scrisoarea asta este ceva de vise rele. Nici nu știu dacă este de plâns sau de râs.

#51
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

View PostKarhu, on 01 februarie 2023 - 09:50, said:


Cine? :habarnam:
Nu am facebook...

Nici eu n-am. Nu-ți trebuie, doar deschizi linkul.

Edited by remvirg, 01 February 2023 - 09:58.


#52
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostKarhu, on 01 februarie 2023 - 09:50, said:


Cine? :habarnam:
Nu am facebook...
Ce scrie pe pagina de Facebook indicata de colegul nostru de forum:
,,De la Suceava la Târgu Secuiesc, odiseea medicilor în România continuă.

Într-unul din spectacolele lui, Ricky Gervais vorbește despre umor și tabu.

Există lucruri, întreabă Gervais, despre care n-ar trebui să glumim? Bunăoară Holocaustul, sau exploatarea sexuală a femeilor, homosexualitate, pedofilie sau cancerul copiilor. Părerile oamenilor sunt foarte polarizate, emoțiile lor sunt puternice. N-ai voie să glumești cu așa ceva!

Dar o glumă bună este o glumă bună. În cele din urmă problema nu e poanta în sine, cât inabilitatea omului de-a deosebi scopul – pozitiv – al umorului de cel intrinsec rău al marginalizării și persecuției. Suntem mai puțin oameni, vis-a-vis de orice, în momentul când tot ce ne mai rămâne e încrâncenarea, împietrirea pe marginea unui subiect.

Presa a scris, deunăzi, despre cazul unei doctorițe de la Suceava, oncolog, care a fost reținută pentru c-ar fi acceptat plăți informale de la pacienții ei. Ce nemernică – au scris unii. Ce suflet hain, după ce că faci banii pe care-i faci, și ai salariul pe care-l ai, să (mai) accepți și șpagă (sic!) de la un om diagnosticat cu cancer. Sumele vehiculate de procurori nu erau obscene. Dar frecvența cu care femeia acceptase era, ce-i drept, năucitoare. Peste 60 de acte materiale în doar câteva zile. Se pare că medicul avea vad bun.

Poți desprinde, deîndată ce renunți la infamie și înverșunare, tot felul de ipoteze din puținele detalii devenite publice. Iar din desprinderi se nasc mai degrabă întrebări decât răspunsuri. Ce făcea doctorița de banii respectivi? Ce se întâmpla cu persoanele care, din diverse motive, nu contribuiau la cutia milei medicale? Dincolo de atenție și bruma de mană cerească adăugită, cât să se vindece de malignitate, ce ”cumpărau” sumele cu pricina?

Mai mult, nu cumva ne împiedică în analiză frisonul pe care-l simțim când vine vorba de cancer? Era mai puțin imoral dacă medicul era dermato-venerolog, sau proctolog? Apropos, de ce n-avem niciun denunț privind șpăgile pe care le iau puținii proctologi din România? Ce, oamenii cu hemoroizi ori fisuri anale n-au nicio atenție medicală de captat?

Să iei la pietre un om care continuă să practice aceleași gesturi arhaice medicale, același schimb informal de bunuri pentru competență, nu-i justiție. Și apoi arestare? În ce fel e periculos pentru societate un medic care acceptă plăți informale, de ce nu poate fi judecat în stare de libertate, sau pus sub o formă de control judiciar? De ce să cheltui resursă, curent și trei mese pe zi să ții în detenție un profesionist care – cel mult – a săvârșit fapte penale ne-violente și asupra cărora rămâne să se pronunțe o instanță?

Așa vom trata cancerul la Suceava de acum înainte?

Povestea e reminiscentă dramei prin care a trecut, nu de mult, doctorul Marinică Gaspar de la Timișoara, vestit chirurg cardiovascular, reținut pentru fapte similare. Legea este dură, totuși lege. Nu e problema procurorului ce se întâmplă cu pacienții medicului cu pricina, treaba lui e să decorticheze breasla de borfași și – prin asta – să aducă ”sănătate morală” comunității medicale. N-a contat la fel de mult că, nu de mult, un pacient a cerut, disperat, să fie operat de doctorul Gaspar, fie și din arest! Judecați-l pentru șpăgi, dar lăsați-i mâinile să opereze!

La Târgu Secuiesc, în schimb, un doctor a câștigat în instanță un proces de calomnie intentat unei femei care l-a acuzat că i-a omorât cu zile soțul. Bărbatul ajunsese la Spitalul Județean cu complicații COVID și, în ciuda tratamentului dat de medic, s-a prăpădit la doar 58 de ani. Devastată, soția a scris un mesaj pe facebook în care arăta degetul spre profesionist. Soțul ei fusese un bărbat sănătos până atunci, nedus la doctor. În revanșă, medicul a arătat în instanță că, din păcate, decedatul avea multe probleme de sănătate ne-diagnosticate, iar diagnosticele lui fuseseră puse cu precizie încă de la internare, dar și transmise familiei.

Daunele cerute, și obținute, de doctor, au fost de 1 leu.

Un leu la Târgu Secuiesc, 300 de lei la Suceava, 1000 de Euro la Timișoara. Și, dintre toate locurile, doar în secuime banii au fost intermediați de o instanță, pentru ”deranj” în sensul juridic al cuvântului. Despre ceilalți doi spunem că – dimpotrivă – au comis o infracțiune și au solicitat, primit sau n-au refuzat ”foloase necuvenite”.

Dezastrul pe care-l lasă astfel de cazuri în urmă e deprecierea, și mai mult, a reputației meseriei de doctor. Oamenii sunt îndepărtați de medic prin dezgustul cu care rămân.

Te duci la spital să mori cu zile!  - spun mai apoi oamenii. Tu poți să le arăți date, cifre care arată că, zdrobitor de des, medicii vindecă oameni, le tratează bolile corect, operațiile reușesc, oamenii primesc înapoi sănătate. Pata pe-o față albă de masă atrage mult mai mult atenția.

Consecința neîncrederii e, culmea, perpetuarea practicii paralele, un ”contract” între bolnav și curant, prin care omul își asigură, suplimentar, angoasele, fricile și teroarea reziduală. Trebuie să te uiți atent la fenomen. De obicei plata informală este oferită, nu condiționată. De obicei omul nevoiaș propune, nu medicul amenință. De obicei procesul este stânjenitor. Nimeni nu știe dacă e bine. O fi bine? E suficient? Rușine e de ambele părți.

Ne place să credem că doctorul e un fel de vameș nesimțit care jupoaie bolnavul. Oamenii își spun ”eu n-am să fac niciodată asta”. Dar cât de adevărat e?

În 2016 DNA a acuzat peste 70 de medici oncologi de acte de corupție pentru că s-ar fi dus la un congres în India pe banii unei companii farmaceutice. Adică aproape jumătate din totalul oncologilor din România (!). Dosarul se baza pe fișe operativ-informative deschise de SRI și SIE încă din 2012. A fost implicată monitorizarea conversațiilor dintre medici și firmele de medicamente. Procurorii – în interpretarea lor – considerau că, momiți și ”cumpărați” de mediul Pharma, oncologii vor prescrie ”ce li se pune în poală” mai degrabă decât ”generice”. Dosarul, altfel foarte sulfuros, ignora realitatea că protocoalele de tratament ale cancerului sunt standard, iar decizia terapeutică n-are a face cu produsul, cât cu specificul cazului. În cele din urmă investigația s-a terminat în coadă de pește.

Dar demnitatea doctorilor a rămas terfelită. Că, 7 ani mai târziu, din nou o oncoloagă e reținută pentru o infracțiune deocamdată imputată, nu sancționată definitiv legal, zdruncină o infrastructură și-așa fragilă. Dar oamenii vor răcni.

Oamenii ne vor arăta cu degetul. Și – sper că e clar deja – nu am drept scop o victimizare inversă. Ce a făcut acel medic e nu doar imputabil, are gradul lui de nefiresc pentru care, odată pronunțată decizia instanței, s-ar putea ca doctorița de la Suceava să-și piardă licența, posibil libertatea. Doar că niște oameni se vor trezi fără acces la servicii medicale. Pentru că la secția respectivă, de 40 de paturi, din cinci medici vor rămâne doar patru. Și să găsești înlocuitor ar putea fi nu greu, foarte greu.

În cât timp ”fabrici” un oncolog? În ce fel adresezi problema plăților informale în spitale? Doar bici și pedeapsă? Unii vor spune că da. Altfel nu se învață, domne, minte. Altfel n-o să ne schimbăm niciodată. N-o să se schimbe niciodată nimic. Să radă, și să dea cu spirt.

Am trăit perioada răzmeriței justițiare împotriva doctorilor. La apexul ei, cu o mână procuratura lua doctori cu arcanul și li se deschideau dosare pe bandă rulantă. Cu cealaltă mână, la frontieră, nu pridideau ștampilele prin Europa. Doctorii români emigrau. Cu miile. Cu zecile de mii. Spălați-vă pe cap cu țara asta în care suntem tratați ca niște infractori de drept comun. N-aveți decât să vă trateze mutu’, și să vă vindece surdu’. Nu suntem toți la fel, nu ne puneți în aceeași troacă, nu ne mai batjocoriți ca pe niște borfași. Vedeți mai bine de ăia care fură cu vagonul și cu milionul. Au fost, indubitabil, vremuri interesante.

Sunt subiectiv. Mă apropii de mijlocul carierei mele de doctor. Fac 43 de ani. Anul acesta se împlinesc 25 de ani, un sfert de secol, de când am devenit student la Facultatea de Medicină. Acolo mi-am decis drumul. Din cohorta mea mai bine de jumătate, astăzi, practică prin alte țări. Eu însumi am fost, o perioadă, plecat.

Ce țară e asta, care bagă bani în formarea doctorilor și-apoi nu îi poate integra în sistem, sau se uită când indiferent, când acuzator la soarta lor, a pacienților lor, a sistemului de sănătate în care-și desfășoară munca? Chiar credeți că totul se rezumă la bani?

Cei care vin din urmă, doctorii tineri la început de drum, poate vor avea parte de un alt destin. Lor n-au să le dea bolnavii bani la plic. Poate că vine o zi când o să și uităm că a putut, vreodată, să se întâmple asta. Îi vom judeca pe cei dinainte – pe bună dreptate – pentru felul lor troglodit de-a-și face meseria. Cartea viitorului se joacă în fiecare zi. Dar deocamdată unele lucruri rămân la fel: ți-e frică să te îmbolnăvești în România.

Iar asta e incredibil de trist. Pentru că la frică, la descumpănire, la neajutorare nu contribuie doar doctorul-vameș. Sunt toate celelalte, un munte de netrebnicii. Și poate că poți să cumperi paturi, poți înzestra spitale cu aparatură, poți aduce medicamente mai bune. Dar oamenii? Forța umană, practicienii, personalul. Pe ăștia de unde-i iei?


#medicinromania"

#53
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postcrisstonne, on 01 februarie 2023 - 03:49, said:

O adunătură de șobolani.
Nu mai există speranță.

Sînt sucevean, pacient oncologic de 10 ani; aș vrea să nu băgăm toți medicii din spitalul din Suceava în aceeași oală.
Sînt tratat la o altă secție a spitalului, iar doctorița mea îmi spusese încă de la început "noi doi o să avem o cursă lungă, să nu te prind că îmi aduci vreodată ceva". Tot personalul de pe secție și din ambulatoriu este de nota 10.

Revenind la secția de oncologie, cîțiva ani am avut de mers acolo periodic pentru niște ștampile. Stăteam de fiecare dată ore bune și, după tot ce am văzut și am auzit, pot spune că absolut tot personalul acela trebuie dat afară. De la infirmiere pînă la doctorițe. (Nu, nu sînt misogin, dar numai doctorițe erau :D )
Iar dacă e să vorbim de Ababneh, recent o ființă foarte dragă mie a trecut prin boală, iar o altă prietenă a fost pentru tatăl ei. Ambele au ajuns la ea.
Așa că tot ce aș vrea e ca Ababneh să nu mai profeseze vreodată.



#54
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,218
  • Înscris: 05.06.2002
Nu sunt de acord cu spaga ca atrage dupa sine o alta serie de probleme din sistem. Dar si cand e vorba de spaga exista doua nivele: cei care primesc si cei care pretind. Faca de astia din urma n-am nici o empatie. Din partea mea tipa asta merita sa putrezeasca un puscarie si sa-i fie retrasa si autorizatia de libera practica!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate