Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Aproape 100 de medici din Spitalul Județean Suceava au semnat o scrisoare de susținere pentru șefa de la Oncologie

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
366 replies to this topic

#19
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View Post__Dan__, on 01 februarie 2023 - 03:53, said:

Trecand peste totala imoralitate a gestului medicilor - solidari cu colega care taxa speranta la viata a unor condamnati - ce spera ei sa obtina?
Incetarea cercetarii/urmaririi penale, o sentinta cu suspendare, repunerea pe functie a ticaloasei? Schimbarea opiniei publice?

Exact asta vor, sunt obisnuiti sa obtina tot felul de favoruri, pana la urma medicii, mai ales intr-un oras mai mic, sunt un fel de aristocrati, si au figurile aferente, in primul rand conceptia ca lor li se cuvine.
De cate ori scapa atunci cand sunt prinsi bauti la volan, sau incalcand alte legi, decate ori nu trec pe langa cozi la orice institutie...

#20
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022
Torusi nu duceti cazul in derizoriu jalnic cu batutul sau omoratul...ca va coborati mai jos de nivelul individei.
Puscarie si interzicerea definitiva de a profesa .

#21
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Vorba aia: a luat si ea, am luat si noi. Care este problema?
Din pacate, trista atitudinea alora.

#22
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View PostN3mesis, on 01 februarie 2023 - 03:34, said:

https://m.monitoruls...de-la-Oncologie



Banuiesc ca nu e cineva care sa nu fi auzit de cazul de la Suceava. Dar ceea ce e si mai grav, daca poate exista asa ceva, e faptul ca aproape 100 de medici ii iau apararea cucoanei!!! Deci cam jumatate din medicilor din acel spital li se pare ok sa ceara si sa primeasca mita. Se pare ca nu mai exista speranta  pentru tara asta.

Nu conteaza.
Mariti-le salariile in continuare

#23
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View Postmarius.bunu, on 01 februarie 2023 - 08:14, said:



Nu conteaza.
Mariti-le salariile in continuare
La astia trebuie micsorate.
E un defect in capul unora cand dau de bani prea multi.
Cred ca e un defect genetic in zona asta balcanica, o lacomie iesita din comun la unii. Nu o mai gasesti nicaieri in lume.
Sa ai 5000 de euro si sa te cobori la a cere cate 50 de lei...
Lacomia ca lacomia, dar sa faci asa ceva unor muribunzi, este  vecin cu psihopatia.

Edited by danigoleman, 01 February 2023 - 08:20.


#24
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdanigoleman, on 01 februarie 2023 - 08:15, said:


La astia trebuie micsorate.
E un defect in capul unora cand dau de bani prea multi.
Cred ca e un defect genetic in zona asta balcanica, o lacomie iesita din comun la unii. Nu o mai gasesti nicaieri in lume.
Sa ai 5000 de euro si sa te cobori la a cere cate 50 de lei...
Lacomia ca lacomia, dar sa faci asa ceva unor muribunzi, este  vecin cu psihopatia.

Iar pe aia 100 care sustin o spagara care cere bani de la cineva cu doua tipuri de cancer in ce categorie sa ii bag?

#25
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,041
  • Înscris: 31.08.2006

View Postdanigoleman, on 01 februarie 2023 - 08:15, said:

La astia trebuie micsorate.
E un defect in capul unora cand dau de bani prea multi.

Pai, eu am mai spus-o pe aici ca astora ori cati bani li s-ar da ca salariu, tot se vor uita dupa "cadouri" de la pacienti. N-ai ce sa le faci, sunt o cauza pierduta medicii din Romania, cu tot respectul pentru cei foarte putini care nu asteapta "atentii". In fond, ce mai sunt azi cateva mii de euro salariu lunar pentru un medic ? Un fleac, cum un fleac ar fi si 20 000 de euro. La "cadouri" primite tot nu vor renunta unii, as spune chiar, cei mai multi dintre ei.

#26
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Eu i-as concedia si le-as interzice dreptul de a mai profesa si celor 95 sau 100 de doctori sau colegi sau pana mea , asistenti / infirmieri, in mod normal, ar trebui trimise mai multe echipe de la Bucuresti la spitalul ala nenorocit si facuta o ancheta ampla , toti care cereau mita / cu figuri , concediati si inlocuiti ! ca sunt tineri doctori care , cred ca , abia asteapta sa ocupe vreun loc in spitalele din  Romania ,unde, atentie ! se intra / ocupa locul doar cu spaga / pile / relatii !

E ceva strigator la cer ce a facut "duamna doctor" , mai ales pe o sectie de oncologie , unde stim cu toti atmosfera si starea pacientilor, aia nu era doctorita , mai degraba o bestie , sora cu Putin, cum pana mea sa faci asa ceva ?

#27
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View Postmarius.bunu, on 01 februarie 2023 - 08:24, said:



Iar pe aia 100 care sustin o spagara care cere bani de la cineva cu doua tipuri de cancer in ce categorie sa ii bag?
Pe aia i-as monitoriza 24 din 24.

Astia asa au ramas cu naravul de a cere bani de pe vremea cand salariile erau, chipurile, mici( desi erau mari si atunci fata de medie)
Astia asa mor probabil, poti sa le dai si 10.000 euro pe luna

Edited by danigoleman, 01 February 2023 - 08:32.


#28
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdanigoleman, on 01 februarie 2023 - 08:15, said:

La astia trebuie micsorate.
E un defect in capul unora cand dau de bani prea multi.
Cred ca e un defect genetic in zona asta balcanica, o lacomie iesita din comun la unii. Nu o mai gasesti nicaieri in lume.
Sa ai 5000 de euro si sa te cobori la a cere cate 50 de lei...
Lacomia ca lacomia, dar sa faci asa ceva unor muribunzi, este  vecin cu psihopatia.

Pai de la muribunzi castigi, doar n-o sa-ti dea bani aia sanatosi.
Judecand la rece, va dati seama ca daca sunt bagati la puscarie toti oncologii care iau spaga, n-o sa mai ramana nimeni sa trateze pacientii? Chiar si cu rahaturile de medicamente si terapii ieftine si depasite, accesibile in Romania. Pun pariu ca cei mai disperati acum sunt chiar pacientii ei, care ii dadeau bani la fiecare consultatie. Ma mir ca n-au facut aia o scrisoare.

Chiar, e cineva care a mers cu vreo ruda la oncologie si n-a dat spaga? Eu nu stiu pe nimeni. Sa vedeti la Oncologie Fundeni din Bucuresti cum se intra, cand sunt mii de oameni din toata tara care vor sa se interneze.

#29
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View PostDianaXO, on 01 februarie 2023 - 08:25, said:



E ceva strigator la cer ce a facut "duamna doctor" , mai ales pe o sectie de oncologie , unde stim cu toti atmosfera si starea pacientilor, aia nu era doctorita , mai degraba o bestie , sora cu Putin, cum pana mea sa faci asa ceva ?
Sora cu Putin? Cu Mengele poate, Putin e mult peste asa fiinta, sa jumulesti si ultimii bani ai unora pe moarte. Ca oncologiile astea sunt practic niste morgi, nici cei mai buni medici nu prea au ce le face pacientilor, decat sa ii faca sa se mai taraie cateva luni-1 an...

#30
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,219
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdanigoleman, on 01 februarie 2023 - 08:30, said:

Sora cu Putin? Cu Mengele poate, Putin e mult peste asa fiinta, sa jumulesti si ultimii bani ai unora pe moarte. Ca oncologiile astea sunt practic niste morgi, nici cei mai buni medici nu prea au ce le face pacientilor, decat sa ii faca sa se mai taraie cateva luni-1 an...

Asta la noi, ca in alte tari au ce sa le faca.

#31
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,731
  • Înscris: 16.05.2010

View PostDianaXO, on 01 februarie 2023 - 08:25, said:

ca sunt tineri doctori care
Care vor face exact la fel ca cei vechi, atat timp cat legile sunt optionale. Asta are 39 de ani, nu e vreo babeta comunista.

#32
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View Postcumparator, on 01 februarie 2023 - 08:33, said:



Asta la noi, ca in alte tari au ce sa le faca.
Da, e mai bine, dar statisticile in cancer sunt proaste peste tot. Au fost mari miliardari sau staruri care, cu toti banii lor si accesul la cele mai bune terapii, tot n-au dus-o mai mult de 2-3 ani.

#33
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,731
  • Înscris: 16.05.2010

View Postcumparator, on 01 februarie 2023 - 08:30, said:

Chiar, e cineva care a mers cu vreo ruda la oncologie si n-a dat spaga?
Am un coleg care s-a operat in Italia la coloana. Romanul tot roman, s-a dus cu plicul. La ce scandal i-a facut doctorul cand a vazut obiceiul romanesc, a zis ca nu mai da ciubuc in viata lui. Totusi e cam naiv individul, anul trecut ii lauda pe medicii romani mai tineri, cica nu mai primesc ciubuc de cand s-au marit salariile. Foarte naiv. La ce sume se invart, salarul e un nimic.

Edited by N3mesis, 01 February 2023 - 08:38.


#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postdanigoleman, on 01 februarie 2023 - 08:30, said:

Sora cu Putin? Cu Mengele poate, Putin e mult peste asa fiinta, sa jumulesti si ultimii bani ai unora pe moarte. Ca oncologiile astea sunt practic niste morgi, nici cei mai buni medici nu prea au ce le face pacientilor, decat sa ii faca sa se mai taraie cateva luni-1 an...

Fals, terapiile merg destul de bine fata de trecut. Nu-i ca-n vest dar șansele exista. Chimioterapia se face cu medicamente relativ moderne, se face radio terapie, se operează. Din păcate însă la oncologie in spitalele de provincie am văzut cei mai cinici și fără inima doctori.

#35
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022

View Postvrajitoruldinoz, on 01 februarie 2023 - 08:38, said:



Fals, terapiile merg destul de bine fata de trecut. Nu-i ca-n vest dar șansele exista. Chimioterapia se face cu medicamente relativ moderne, se face radio terapie, se operează. Din păcate însă la oncologie in spitalele de provincie am văzut cei mai cinici și fără inima doctori.
Se face, da, dar speranta de viata e tot mica daca nu prinzi cancerul in faza foarte timpurie.
In rest, daca lucrezi undeva unde iti mor majoritatea pacientilor, cred ca si asta te abrutizeaza la un moment dat.
Radio si chimio? Astea sunt terapii de acum 70 de ani cu o rata de succes extrem de mica.
Vazusem undeva ca tocmai medicii oncologi, daca ajung ei sau membri ai familiei sa faca cancer, evita radio si chimioterapia pe cat posibil.


Edited by danigoleman, 01 February 2023 - 08:43.


#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Caz personal, in familie, acum 10 ani cancer in stadiul 4, metastaze, încă nici o problema.
Tratawmgtele astea 3 aunt standard oriunde in lumea asta și mult mai eficiente ca in trecut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate