Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Rulota, home-made, RAR

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
DanielSV1234

DanielSV1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.12.2022
Buna seara. As vrea sa mi construiesc de la 0 o rulota pentru 2/3 persoane, de maxim 5m lungime. As dori sa știu ce bătăi de cap as putea avea legat de înmatriculare. Cum ar trebui sa o inmatriculez la rar si dacă aceștia mi-ar putea respinge rulota.
Legat de construirea ei, am ceva cunoștințe + un unchi inginer care m-ar putea ajuta.

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Zero sanse.

#3
DanielSV1234

DanielSV1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.12.2022
https://www.mobile.d.../355854676.html


Deci ar fi mai indicat sa caut direct o rulota precum asta? Am nevoie de una mică, sa fie tractata de un golf și in viitor o mașina mai mare

#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,733
  • Înscris: 24.10.2019
Da. Si pe aceia o poti restaura dupa bunul plac.

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014

 DanielSV1234, on 01 februarie 2023 - 00:50, said:

...am ceva cunoștințe ...
...la RAR ?

 DanielSV1234, on 01 februarie 2023 - 00:50, said:

...am ... un unchi inginer care m-ar putea ajuta.
Chiar dacă ma repet, ...la RAR ?
(Cu toate ca, chiar si asa, nici o sansa)

#6
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Trebuie să i obții omologarea individuală iar asta va reprezenta o bătaie de cap enormă.
Din câte știu există o singură statie , la București, care se ocupă de omologări de astea.
Și costă. Mult.

Sunt normative care trebuie respectate, le cunoști, unchiul le cunoaște ?

#7
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008

 DanielSV1234, on 01 februarie 2023 - 01:07, said:

https://www.mobile.d.../355854676.html
Deci ar fi mai indicat sa caut direct o rulota precum asta?
RAR-ul are treaba in principal cu stabilitatea,franarea,cadrul....etc, nu ca pui tu pereti de OSB sau de panou sandwitch.
Cum ai zis si tu, ia un cazan din ala care e gata omologat, vino si inmatriculeaza-l la noi si apoi da tot jos de pe ea si refa-o.Oricum,numai sa construiesti cadrul cu instalatia electrica o sa te duca peste 3000lei.Asa macar iei ceva gata facut.
Legat de preturi stai linistit ca nu te jupoaie nimeni de viu, insa fiind ceva nou care trebuie sa fie construit pentru a fi sigur pe strazi,o sa tot ai bataie de cap cu ea si o sa iti tot dea rechemari.

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 DanielSV1234, on 01 februarie 2023 - 01:07, said:

https://www.mobile.d.../355854676.html


Deci ar fi mai indicat sa caut direct o rulota precum asta? Am nevoie de una mică, sa fie tractata de un golf și in viitor o mașina mai mare

Nu se poate accesa link-ul.
Nu-i pacat de Golful ala, chiar daca va fi folosit temporar?

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 stevetlangat, on 01 februarie 2023 - 01:02, said:

Zero sanse.
Eu mi-am făcut peridoc pentru transport bărci.totul legal după cerințelelor.dacă nu găseam omul -care să dea șpaga potrivită și astăzi  era fier vechi la mine în curte.
dacă vrei bătaie de cap dă-i n-ainte

 yekun, on 01 februarie 2023 - 07:16, said:

există o singură statie , la București,
eu am făcut la cluj totul

trebuie început cu proiectul iar cei de la rar îți indică omul agreat de ei de la politehnică

un lucru îți spun.fierul acesta profilat din comerț diferă MULT de cel zincat  care este pe remorci-rulote.acesta este mult mai moale și maleabil

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Cel mai bine incearca sa le scrii un mail. Cei de la RAR central mai au si cate un om competent. In teritoriu variaza, de obicei in jos. Ei, daca iti radpund, iti raspund cu RNTR-ul aplicabil si e treaba ta sa il citesti, intelegi, sa vezi care sunt incercarile la care se supune pentru omologare si daca poti/merita sau nu.


Probabil cel mai simplu mod sa ajungi la omologare e sa incepi cu o remorca cu suprastructura de la un producator care le vinde noi cu omologare. Al doilea cel mai simplu mod e cu o remorca fara suprastructura.

In orice caz, de axe si cupla tot vei avea nevoie sa fie omologate. Nu vad prea probabil sa treci cu unele artizanale, nu e simplu si nici eficient economic.

Ai grija si la vehicul, mai ales la apasarea pe carlig. Chestiile astea mobilate pot sa rezulte dezechilibrate bine fata-spate si sa depasesti cu mult apasarea. Daca te pun s-o calculezi in proiect iar nu stiu pe unde o scoti.

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
și au dispărut consignațiile

 sebulbus, on 01 februarie 2023 - 09:40, said:

In orice caz, de axe
aici trebuie consignația

#12
DanielSV1234

DanielSV1234

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 19.12.2022

 adisz, on 01 februarie 2023 - 09:17, said:



Nu se poate accesa link-ul.
Nu-i pacat de Golful ala, chiar daca va fi folosit temporar?
Găsisem o rulota mică la 1000 de euro de vreo 4 metri lungime, fiind diesel, ma gândesc ca golful ala ar fi putut sa o tracteze, având maxim 600 de kg. Legat de golf, am avut grija de el și l-am ținut din scurt, oare s ar putea strica așa ușor?

 sebulbus, on 01 februarie 2023 - 09:40, said:

Cel mai bine incearca sa le scrii un mail. Cei de la RAR central mai au si cate un om competent. In teritoriu variaza, de obicei in jos. Ei, daca iti radpund, iti raspund cu RNTR-ul aplicabil si e treaba ta sa il citesti, intelegi, sa vezi care sunt incercarile la care se supune pentru omologare si daca poti/merita sau nu.


Probabil cel mai simplu mod sa ajungi la omologare e sa incepi cu o remorca cu suprastructura de la un producator care le vinde noi cu omologare. Al doilea cel mai simplu mod e cu o remorca fara suprastructura.

In orice caz, de axe si cupla tot vei avea nevoie sa fie omologate. Nu vad prea probabil sa treci cu unele artizanale, nu e simplu si nici eficient economic.

Ai grija si la vehicul, mai ales la apasarea pe carlig. Chestiile astea mobilate pot sa rezulte dezechilibrate bine fata-spate si sa depasesti cu mult apasarea. Daca te pun s-o calculezi in proiect iar nu stiu pe unde o scoti.
Căutam remorci noi, ma gândeam ca dacă as găsi una mai mare, de 3/4 metri lungime si mai lata, sa zicem 2 metri, as putea sa o modific, sa o inmatriculez pe aia si după aceea sa o transform intr-o rulota mică dar am găsit doar remorci scurte

 sebulbus, on 01 februarie 2023 - 09:40, said:

Cel mai bine incearca sa le scrii un mail. Cei de la RAR central mai au si cate un om competent. In teritoriu variaza, de obicei in jos. Ei, daca iti radpund, iti raspund cu RNTR-ul aplicabil si e treaba ta sa il citesti, intelegi, sa vezi care sunt incercarile la care se supune pentru omologare si daca poti/merita sau nu.


Probabil cel mai simplu mod sa ajungi la omologare e sa incepi cu o remorca cu suprastructura de la un producator care le vinde noi cu omologare. Al doilea cel mai simplu mod e cu o remorca fara suprastructura.

In orice caz, de axe si cupla tot vei avea nevoie sa fie omologate. Nu vad prea probabil sa treci cu unele artizanale, nu e simplu si nici eficient economic.

Ai grija si la vehicul, mai ales la apasarea pe carlig. Chestiile astea mobilate pot sa rezulte dezechilibrate bine fata-spate si sa depasesti cu mult apasarea. Daca te pun s-o calculezi in proiect iar nu stiu pe unde o scoti.
Căutam remorci noi, ma gândeam ca dacă as găsi una mai mare, de 3/4 metri lungime si mai lata, sa zicem 2 metri, as putea sa o modific, sa o inmatriculez pe aia si după aceea sa o transform intr-o rulota mică dar am găsit doar remorci scurte

#13
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Ia legatura cu un carosier, platesti consultanta si vezi mai departe ce ai de facut. Probabil o sa-ti faca el dosarul de omologare, contracost
Poti sa cauti pe youtube si pe forumurile de rulotisti proiecte de autorulote facute din dube de marfa. Sunt cateva care au facut si omologarea din autoutilitara in autorulota

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate