Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Canile filtrante filtreaza okey apa de la robinet ?!

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019

 Stefi_R, on 01 februarie 2023 - 08:16, said:

Intreb si eu: in cana aia nu se formeaza carcalaci favorizati de umezeala si intuneric? Sefu' meu lasa apa aia in cana cate o saptamana si bea cand si cand - sa-i fie de bine, zic.
Dacă o lași suficient, apar și broaște.

#20
pckmuresan

pckmuresan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.10.2019
Cel mai relevant ar fi o analiza a apei filtrate. Am inceput sa folosesc si eu o cana de la Auchan cu filtru oval. Intr-adevar apa are alt gust si parca e mai "moale" si nu mai lasa depuneri pe rezervorul expresorului.

Eu personal o folosesc doar pentru ca stau intr-un bloc vechi unde tevile stim cum sunt si cred ca impuritatile sunt destul de multe, mai ales dimineata cand nu prea e folosita coloana de toti oamenii. Chiar daca apa de Cluj e ok, depunerile de pe rezervorul expresorului, bolul animalului sau rezervorul WC arata ca nu e "chiar OK".

Edited by Dany_Darke, 01 February 2023 - 09:26.


#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
In general apa de la retea e ok pt consum, nu-i trebuie nici o filtrare. Daca aveti dubii duceti probe la analiza. Canile sunt ok pt filtrul cu carbune activ care scoate mirosuri din apa. Altceva nu prea face un filtru din asta de cana.

Daca aveti pitici pe creier si vreti sa beti “super purite” cumparati un sistem de osmoza inversa cu cartus de remineralizare. Osmoza inversa practic face apa distilata, scoate mai toate sarurile sau suspensiile din apa, de bacterii sau virusi nici nu mai vorbim. Dar pe termen lung nu-i sanatos sa bei apa distilata fiindca organismul obisnuieste sa-si ia anumite minerale din apa, asa ca trebuie remineralizata controlat. Asta-i sistemul folosit de NASA in spatiu unde toata apa se recircula! Sunt sigur ca daca veti bea apa atata de filtrata veti trai 100 ani…

Edited by Fane, 01 February 2023 - 09:14.


#22
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
În cazul meu nu este vorba de puritatea apei ci mai mult de gust. Am schimbat citi-ul în 2006 și nu m-am putut adapta la gustul apei din noua locație. Până acum am băut doar apă minerală parțial decarbogazificată (cea la sticle verzi). De sâmbăta trecută am cumpărat o cană brita și am încercat apa de rețea filtrată. Concluzia e că apa a devenit acceptabilă din punctul de vedere al gustului. Dacă se menține așa pe toată durata celor 4 săptămâni cât ține un cartuș filtrant, e posibil să nu mai revin la cea îmbuteliată.

#23
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Ceva filtreaza, dar gustul nu-l schimba foarte mult. Eu nu mai beau apa direct de la robinet de vreo 20 de ani si simt gustul imediat, ca e filtrata, ca nu e filtrata.

De curand am luat la birou o cana filtranta si vad ca tine 4 saptamani filtrul, indiferent cata apa filtrezi. Pe afisajul cu nivelul de utilizare al filtrului, este un punct ce palpaie, secundar. Ca bei, ca nu bei, filtrul nu e bun dupa o luna. Se strica filtrul ala dupa o luna sau care e smecheria?

Edited by bai3tzash, 01 February 2023 - 12:00.


#24
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Cine mai șurubărește la baterii sanitare nu mai bea apa de la robinet. Bateria arata bine la exterior, dar când desfaci pipa găsești piese de fier ordinar care bineînțeles sunt ruginite.

#25
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,328
  • Înscris: 29.07.2013
Daca o luam logic, ca sa stabilim cat de eficient este cartusul de filtrare, ne uitam ce medii filtrante contine.
Dupa ce am aflat, mergem pe net si aflam ce efect are asupra apei fiecare dintre ele.
ATENTIE, fiecare producator de cartuse filtrante are tendinta sa "umfle" datele adica sa adauge si chestii pe care filtrul nu le poate retine ;)
Carbunele activ, de exemplu, reduce clorul continut, emulsii si alte nedizolvate care afecteaza gustul apei.
Fiecare mediu de filtrare face cate ceva.
Avand in vedere ca sunt in cantitati mici, mediile de filtrare vor avea eficienta redusa in timp.
In functie de ceea ce contine apa ca si poluanti, cantitatea acestora, durata de eficienta scade corespunzator.
Retinerea majora este pe Nedizolvatele din apa, substantele aflate in dilutie nu pot fi retinute.
Nu reduce duritatea decat daca in filtru se afla rasini cationice, ceea ce ma indoiesc.

#26
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De baut doar de la robinet, de obicei folosesc Brita pentru acvariu.

#27
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 argonaut, on 01 februarie 2023 - 12:10, said:

Nu reduce duritatea decat daca in filtru se afla rasini cationice, ceea ce ma indoiesc.
duritatea apei n-are probleme cu sanatatea. aparatele care fierb sau incalzesc apa au o problema cu duritatea. apa dura e chiar mai buna la gust decat apa soft.

#28
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Gustul ca gustul, dar rinichii ce "zice"?

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
Discuta tu cu ei si vezi ce “zice”.

Ca si chestie, sa sti ca apele minerale si plate din comert sunt destul de dure.

#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 G1q, on 31 ianuarie 2023 - 23:15, said:

TDS nu scade la filtrarea cu o cana filtranta. Marea majoritate a canilor scot clorul cam în proporție de 60-70% și mai fac puțină dedurizare sau reducere de metale grele, dar depinde ce filtru se folosește. Oricum nu ai cum să scoți apa purificata cu nicio cana, dar e mai bine decât să bei direct.
Ba scade cu nadejde!

 Fane, on 01 februarie 2023 - 09:12, said:

In general apa de la retea e ok pt consum, nu-i trebuie nici o filtrare. Daca aveti dubii duceti probe la analiza. Canile sunt ok pt filtrul cu carbune activ care scoate mirosuri din apa. Altceva nu prea face un filtru din asta de cana.

..........
masuratoarea TDS este de cu totul alta parere!

 persona695, on 01 februarie 2023 - 12:03, said:

Cine mai șurubărește la baterii sanitare nu mai bea apa de la robinet. Bateria arata bine la exterior, dar când desfaci pipa găsești piese de fier ordinar care bineînțeles sunt ruginite.
de ce crezi ca apa din magazin trece doar prin tevi si robinete de aur? oricum, in majoritatea cazurilor este apa de foraj, cu nimic diferita de apa de la robinet. in afara de pret, desigur!

#31
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

 MembruAnonim, on 31 ianuarie 2023 - 22:55, said:

Ce cana ai?
Uite si cana mea:

https://www.emag.ro/...0/pd/DFMDGVMBM/

 sorin147, on 31 ianuarie 2023 - 22:43, said:

A avut nevasta-mea un aparat de masurat impuritati/carcalaci/balarii din apa si ne-am jucat putin cu ea. 110-140 arata de la robinet vs 60-70 filtrata (comparabila cu aia plata cumparata) (cifrele sunt din amintiri si nu mai are jucaria pentru a reface experimentele).
Sunt curios cat ar arata la apa plata aparatul ala de masurat impuritati, ca acolo e interesant apa robinet - filtrata - plata.
Dar nu ma refer doar la impuritati, ci si la bacterii si altele.

 Fane, on 01 februarie 2023 - 09:12, said:

In general apa de la retea e ok pt consum, nu-i trebuie nici o filtrare. Daca aveti dubii duceti probe la analiza. Canile sunt ok pt filtrul cu carbune activ care scoate mirosuri din apa. Altceva nu prea face un filtru din asta de cana.

Daca aveti pitici pe creier si vreti sa beti “super purite” cumparati un sistem de osmoza inversa cu cartus de remineralizare. Osmoza inversa practic face apa distilata, scoate mai toate sarurile sau suspensiile din apa, de bacterii sau virusi nici nu mai vorbim. Dar pe termen lung nu-i sanatos sa bei apa distilata fiindca organismul obisnuieste sa-si ia anumite minerale din apa, asa ca trebuie remineralizata controlat. Asta-i sistemul folosit de NASA in spatiu unde toata apa se recircula! Sunt sigur ca daca veti bea apa atata de filtrata veti trai 100 ani…
Nu am pitici pe creier, dar vreau sa nu aiba cine stie ce microorganisme sau alte rahaturi prin ea, si nici clor.
Dar de apa plata ce parere ai ? O fi mai buna ca aia filtrata ? Banui ca plata ar trebui sa fie mai safe si ca impurittati, clor si microorganisme sau ce or fi.

Edited by MinettoMatoi, 01 February 2023 - 21:41.


#32
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,359
  • Înscris: 11.08.2003
Cam asa era si aia imbuteliata.. 60-70.
N-a fost un experiment de lunga durata si reprezentativ, am avut vreo 2-3 ape plate si ce filtra jucaria.

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 MinettoMatoi, on 01 februarie 2023 - 21:49, said:


Uite si cana mea:

https://www.emag.ro/...0/pd/DFMDGVMBM/
Nu am pitici pe creier, dar vreau sa nu aiba cine stie ce microorganisme sau alte rahaturi prin ea, si nici clor.
Dar de apa plata ce parere ai ? O fi mai buna ca aia filtrata ? Banui ca plata ar trebui sa fie mai safe si ca impurittati, clor si microorganisme sau ce or fi.
Daca vrei sa n-aiba microorganisme tocmai clorul e cea mai buna solutie. De asta-i adaugat in apa.

#34
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Vazand topicul am zis ca vreau si eu cana filtranta.
Am luat preturile de pe emag pentru o brita xl si rezerve 5+1

Am intrebat AI ChatGPT care ar fi solutia optima sa am cat mai multe rezerve si o cana noua, considerand ca voi cumpara pachetul de 6 obligatoriu:

Quote

Opțiunea optimă ar fi să cumpărați 1 bază + 2 cartușe și pachetul separat de 6 cartușe, deoarece vă va oferi un total de 8 cartușe la cel mai scăzut cost.
Costul total ar fi 123 pentru 1 bază + 2 cartușe și 140 pentru pachetul separat de 6 cartușe, pentru un cost total de 123 + 140 = 263.
Această opțiune vă va oferi un cost mai scăzut per cartuș comparativ cu opțiunea de a cumpăra 1 bază + 4 cartușe (care ar costa 150), și de asemenea vă va oferi mai multe cartușe comparativ cu opțiunea de a cumpăra 1 bază + 1 cartuș (care ar costa 93).

270 lei pentru 8 luni ar veni 1 leu pe zi?

Edited by solitaryman, 02 February 2023 - 09:40.


#35
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,789
  • Înscris: 17.12.2019
Nu știu cum calculează acel AI dar, având în vedere că nu te vei limita la cele 8 cartușe, cea mai bună variantă ar fi 1b+4c la care adaugi pachetul de 6c. Obții, în plus față de ce a calculat AI-ul 2 cartușe pentru doar 27 lei.

#36
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Probabil cand l-am pus sa traduca in romana a considerat ca 300 lei sunt peste bugetul meu. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate