Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Care ar fi salariul decent pe un microbuz?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 08.01.2023
Care considerati ca ar fi salariul decent, ca si sofer pe microbuz, in condițiile in care, rutina zilnica e urmatoarea: dimineata, la pranz si seara trebuie sa duci (iar apoi sa aduci) muncitorii de la diverse fabrici, in diverse localitati?
Exista uneori si exceptii, in sensul ca, pot aparea zile când, in loc sa urmezi aceasta rutina, trebuie sa faci o cursa mai lunga (gen excursie), care sa te țină ocupat de dimineata pana seara, adica vorbim de km mai multi, mai multe ore de condus.
Asadar, de exemplu, considerati ca un salariu de ~3500 lei ar fi unul corect, luand in calcul datele oferite? Voi ce parere aveti?

#2
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Eu unu nu as accepta un asemenea job nici pe 3500 EURO, nu RON....

Tu ai tot programul dat peste cap, dar tot programul...
Cunosc genul asta de job, la un moment dat intr-o perioada a vietii m-am ocupat la o companie de transportul angajatilor (eu organizam, nu eram soferul)...

De obicei programul pentru muncitori e in 3 schimburi:
1) 06:00-14:00
2) 14:00 - 22:00
3) 22:00 - 06:00

Te trezesti dimineata la 3:30, pentru ca la 4:30 pleci in cursa, duci schimbul I de muncitori la servici si ii iei pe cei de la fabrica din schimbul III si ii duci acasa.. ajungi acasa la ora 7:30... apoi de la 7:30 esti liber pana la ora 12:30 cand pleci din nou in cursa.... duci muncitorii in schimbul II si ii iei pe cei de pe schimbul I si ii duci acasa... ajungi acasa pe la ora 15:30 si esti liber pana la ora 20:30 cand pleci din nou in cursa sa duci muncitorii din schimbul III la fabrica si sa ii duci acasa muncitori de pe schimbul II si ajungi acasa la ora 23:30.

Chiar daca e un job cu un program de munca de 9 ore/zi, cele 9 ore sunt distribuite pe toata ziua si nu mai ai absolut deloc timp pentru tine... gandeste-te ca tu nu o sa mai ai nici macar o noapte cu un somn normal (7-8 ore)... O sa dormi in reprize cand poti si cand apuci. Din punctul meu de vedere e un job extrem de nasol, care te tine in priza in continuu si nu mai ai timp deloc de tine.
Sa nu mai zic ca 99.9% vei lucra si sambata, pentru ca de obicei fabricile lucreasa si sambata. Singura perioada putin mai lunga pe care o vei avea va fi de duminica dimineta de la 7:30 pana luni la ora 4:30 cand pleci in cursa.

Inca o data, eu nu as accepta genul asta de job nici pe 3500 Euro... de 3500 RON nici nu discutam.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Alexandru_31, on 31 ianuarie 2023 - 21:42, said:

Voi ce parere aveti?
Egal cu zero ce parere am fiindca aici e o chestiune personala si nu se aplica la altii. Eu spre exemplu cer cat am nevoie, daca nu gasesc atunci caut mai departe iar daca nu si nu reduc din pretentii. A te uita la capra vecinului e cea mai mare greseala.

#4
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Eu spre exemplu cer cat am nevoie
Daca actionezi asa ai sanse sa te pacalesti uneori.
E bine sa te interesezi cu cat sunt platiti altii care fac joburi similare cu al tau ca e pacat sa te vinzi mai ieftin doar pt ca salariul tau iti acopera nevoile uzuale din acel moment.
Asta-i motivul pt care firmele fac tot posibilul sa tina salariile secrete pentru ca de cele mai multe ori au situatii cu persoane care fac acelasi job dar sunt platite diferit.

Edited by binox, 01 February 2023 - 13:44.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Jobul e în București sau în cucuieții din deal?

#6
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 08.01.2023

 slai, on 01 februarie 2023 - 13:46, said:


Nici, nici, ci e intr-un oras marisor (nu resedinta de judet).

 binox, on 01 februarie 2023 - 13:42, said:


Da, am mai intalnit aceasta situatie cu salarie (din pacate).

Edited by althea, 02 February 2023 - 06:22.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 binox, on 01 februarie 2023 - 13:42, said:

Daca actionezi asa ai sanse sa te pacalesti uneori.
Posibil dar tot ce conteaza e fericirea mea si nu raportat la altcineva.

#8
Alexandru_31

Alexandru_31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 08.01.2023

 sgn30, on 01 februarie 2023 - 09:09, said:

Eu unu nu as accepta un asemenea job nici pe 3500 EURO, nu RON....

Tu ai tot programul dat peste cap, dar tot programul...
Cunosc genul asta de job, la un moment dat intr-o perioada a vietii m-am ocupat la o companie de transportul angajatilor (eu organizam, nu eram soferul)...

De obicei programul pentru muncitori e in 3 schimburi:
1) 06:00-14:00
2) 14:00 - 22:00
3) 22:00 - 06:00

Te trezesti dimineata la 3:30, pentru ca la 4:30 pleci in cursa, duci schimbul I de muncitori la servici si ii iei pe cei de la fabrica din schimbul III si ii duci acasa.. ajungi acasa la ora 7:30... apoi de la 7:30 esti liber pana la ora 12:30 cand pleci din nou in cursa.... duci muncitorii in schimbul II si ii iei pe cei de pe schimbul I si ii duci acasa... ajungi acasa pe la ora 15:30 si esti liber pana la ora 20:30 cand pleci din nou in cursa sa duci muncitorii din schimbul III la fabrica si sa ii duci acasa muncitori de pe schimbul II si ajungi acasa la ora 23:30.

Chiar daca e un job cu un program de munca de 9 ore/zi, cele 9 ore sunt distribuite pe toata ziua si nu mai ai absolut deloc timp pentru tine... gandeste-te ca tu nu o sa mai ai nici macar o noapte cu un somn normal (7-8 ore)... O sa dormi in reprize cand poti si cand apuci. Din punctul meu de vedere e un job extrem de nasol, care te tine in priza in continuu si nu mai ai timp deloc de tine.
Sa nu mai zic ca 99.9% vei lucra si sambata, pentru ca de obicei fabricile lucreasa si sambata. Singura perioada putin mai lunga pe care o vei avea va fi de duminica dimineta de la 7:30 pana luni la ora 4:30 cand pleci in cursa.

Inca o data, eu nu as accepta genul asta de job nici pe 3500 Euro... de 3500 RON nici nu discutam.
Ieri am fost la asa-numitul "interviu".
Totul e asa cum mi-ai zis tu, mai putin salariul: nu vorbim nici de 3500 de euro, si nici de 3500 lei, ci de...3000 lei, adica sa lucrez in fiecare zi, 30 de zile din 30 (sau 31 din 31). Cica "ziua si milionul", iar la curse mai lungi, gen excursii, 150 lei/ zi, in loc de 100. Asta e tot, fara bonuri sau altceva.
Am calculat orele de lucru si toata nebunia cu programul, si imi ies 3 ore/ schimb, adica 9 ore de lucru din 24, MINIM 9 ore, ca daca ai norocul sa mai prinzi 1-2 curse zilnic pe ceva sate mai îndepărtate, cam depasesti acele 9 ore.
Presupun ca ceilalți, care sunt vechi in firma, nu primesc 3000, ci ceva mai bine, ca, nah, "prieteni cu seful", vorba aia, nu?
In prezent, lucrez in alta parte, program 12/24- 12/48, si primesc salariul minim+ bonuri+ bonus, ~3000 lei/ luna, si nu trebuie sa raspund de atatia oameni si am si zile libere.
Voiam sa fac schimbarea asta ca sa nu mai am de-a face cu turele de noapte, si ca sa nu mai fiu nevoit sa lucrez in echipa, fiindca unul isi face treaba, unul nu...si devine enervant cand te ia cineva de prost.
Doar ca, tinand cont de chestia cu microbuzul...parca nu as renunta asa ușor la actualul loc de munca, mai ales ca tot acei bani ii ofera, iar condițiile sunt cum sunt.
Pe autobuz voiam sa ajung, doar ca, in zona mea, cam greu de gasit de munca pe autobuz.

#9
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Dai un job dubios pe alt job dubios, dar poate o sa-ti placă să fii șofer de microbuz, de ce nu încerci? Și de la microbuz la autobuz este mai ușor de ajuns, tu facandu-ti și experiența prin jobul asta.
Ziua și milionul, probabil că nu îți trece tot salariul pe contract, urmand sa primești o parte din bani la negru, cum de altfel se practică în zona asta de microbuze, autobuze, transport de persoane.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate