Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Anomalie valori calorice pui

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am observat o chestie ciudata, de ex pulpe intregi pui cu piele
Alea de la Fragedo au 203 Kcal/100 g
Alea Bun de Tot au 152,8
CocoRico au 167,2

La piept pui fara piele dezosat:
Fragedo are 96,1
Mega 105,1

Pai nu-s tot pui ?!

Ce parere aveti ? Eu am impresia ca unele sunt puse aiurea. Iau valorea cea mai mare insa si aia e.
De exemplu la unele produse daca calculezi kcal adunand kcal de la toti nutrientii (carbo, grasimi, proteine), nu dau deloc cu cate kcal scrie acolo. De ex am intalnit si nu odata, ca adunat de la nutrienti dadea sa zic 40, si scria 70.
Adica daca prot + carbo sun5 50 g, am inmultit cu 4,1 si am aflat kcal de la astea, apoi g de lipide cu 9,3 si aflat kcal din lipide, apoi se aduna si atata trebuia sa scrie si ca, kcal.

De ex un caz f bun am gasit la "Placinta cu visine de Turnu" de la Mega, acolo scrie exact cat iti da de la nutrienti.
Si calculeaza cum trebuie la g de carbo si proteina 4,1 K deci nu 4 cum se zice in alte parti, si g de lipide la 9,3, nu la 9.
Ceilalti nu respecta nici asta, calculez eu asa si asa pun valoarea.

Alta faza, dar asta a fost greseala de la producator, de ex crema de alune Razvan Idicel din Mega.
Avea 200 si ceva de kcal in loc de 500 si ceva ca alte creme de ciocolata, ca e crema de ciocolata de fapt. Concidea suma kcal de la nutrienti, grasime aproape zero, sarit in sus de bucurie.
Eu..vazand, am zis "gata, asta e, iau din asta ca sa am kcal mai putine sub jumate". Iau eu 5-6 borcane !
Mananc, dar nu stiu ce m-a apucat si m-am uitat pe net despre. Vad la ei ca de fapt are mai multe kcal ca Nutella, daca Nutela are 549, asta avea 570 si.
Am ramas masca, avea de fapt grasime 32 % sau cat era.

Am scris la producator suparat fiind. Mi-au zis ca e greseala. M-am dus la Mega, am dat inapoi borcanele ramase, s-a mirat si ala de acolo, a zis "WOW ce nasol", si mi-a dat banii pe ele, dupa ce eu mai multe kcal, borcanul era mai mic ca la Nutella si mai scump, era 25 lei borcanul in loc de un 13 la Nutella, care pana la urma imi place mai mult.
E corect ca asta era mai sanatoasa neavand ulei de palmier in ea, dar asta nu ma incalzeste.

O nebunie.
Nu stiu daca prin afara apar anomalii din astea mai ales la valoarea kcal care nu coincide cu suma de la nutrienti.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Referitor la pulpe de pui:
Depinde de cantitatea de grasime. Aia e cu caloriile si e normal sa fie diferite in functie de producator, ca nu sunt facute.... la strung.

Edited by pasilla, 31 January 2023 - 20:28.


#3
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011

View PostMinettoMatoi, on 31 ianuarie 2023 - 20:16, said:

M-am dus la Mega, am dat inapoi borcanele ramase, s-a mirat si ala de acolo, a zis "WOW ce nasol", si mi-a dat banii pe ele,
Posted Image

#4
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View PostMinettoMatoi, on 31 ianuarie 2023 - 20:16, said:

pulpe intregi pui cu piele 203 Kcal/100 g
piept pui fara piele dezosat: 96,1

Proteina 4 alorii la 1 gram
grasimea 9 calorii la 1 gram

piele grasime
piept proteina

#5
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,697
  • Înscris: 21.06.2016
E ca la oameni. Dacă maninci un om gras sau un slăbănog e tot aia? Un grăsan de 30 de ani sau un aschilopat de 17? Un sportiv sau un obez?
Bine, valorile alea sunt pur orientative, dar e absolut normal sa difere chiar de la pui la pui.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 February 2023 - 09:00.


#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018

View Postpasilla, on 31 ianuarie 2023 - 20:28, said:

Referitor la pulpe de pui:
Depinde de cantitatea de grasime. Aia e cu caloriile si e normal sa fie diferite in functie de producator, ca nu sunt facute.... la strung.
Si de unde stiu ei ca are grasime mai multa sau mai putina ? Sa cred ca au luat ei pulpa si au analizat procentul de grasime ? Si au comparat cu alte firme ?
Poate asa or fi facut, dar la noi nu prea cred ca ar fi facut.
Oricum logica are ce spui.

View PostjuGGaKNot, on 31 ianuarie 2023 - 23:28, said:

Proteina 4 alorii la 1 gram
grasimea 9 calorii la 1 gram

piele grasime
piept proteina
Nu am comparat pieptul cu pulpele, ci pulpele cu pulpe si pieptul cu pieptul. Ca ai dreptate, normal ca pieptu fara piele nu e ca ala cu piele.

vraji, ai dreptate, insa totusi pupla de pui e pulpa de pui asa in mare au cam la fel piele daca ai doua pulpe de aceiasi marime. De aia ziceam.
La piept de la 96 la 105,1 vrei sa zici ca are in fibra lui procent diferit proteina lipida. chiar daca nu are piele. Dar asta inseamna sa ia o mostra, sa o omogenizeze (vazusem intr-un documentar cum se  face), si sa vada cate kcal are.

Edited by MinettoMatoi, 01 February 2023 - 21:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate