Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Termostat radiator blocat?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Buna ziua, am o problema cu radiatorul de la bucatarie si anume scapa caldura desi e aparent inchis, am crezut ca e din cauza capului termostatului si tocmai l-am schimbat cu unul nou astazi dar imi dau seama ca este de fapt blocat cred.. cand invart de termostat nu se intampla nimic, nu se incalzeste si nici nu se raceste in functie de cum rotesc capul, doar ramane rece si in partea de sus cald. Am dat capul jos din nou si am incercat sa misc diverse parti cu patentul dar nu se misca nimic, totul pare blocat. Partea incercuita in chenar este calda, de asemenea si partea de sus a radiatorului si nu-mi dau seama cum sa opresc caldura. E cumva blocat? Mentionez ca pe partea cealalta a peretelui este cada de la baie in caz ca asta are vreo relevanta.



Attached File  324690646_736085681146831_5060214190036505866_n.jpg   163.11K   50 downloads


Edited by Winc, 31 January 2023 - 13:35.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Robinetul posibil blocat. Nu capul termostat.
Daca vrei să închizi de tot caloriferul, închide returul. O sa se încălzească puțin partea de intrare dar nu va circula apa prin calorifer.
Ori înlocuiești robinetul. Astfel vei putea închide/deschide când vrei

#3
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009
Salut!
Ai vreo poză fără capul termostat?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Acul culisează?
Attached File  IMG_20230131_145255.jpg   108.69K   8 downloads

#5
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Exact asta am patit si eu.Capul blocat.
Incearca sa il imingi inauntru cu o coada de ciocan, su ceva.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Să nu tragi cu patentul de el că posibil la unele modele să iasă de tot. Nu da cu WD40 că posibil sa distrugi garniturile.

#7
hackoo

hackoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 30.08.2007
Poate te ajuta.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VGnacSs82cw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by hackoo, 31 January 2023 - 18:40.


#8
adnana2121

adnana2121

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 22.09.2021
Dupa ce rezolvi, bagă in instalație soluții. Este una allin one....pentru toate .
Chiar merită!!!


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Crezi că "soluția" de băgat în instalație se face ușor? Trebuie scoasă o cantitate de apa, să nu mai fie presiune, să scoți un aerisitor, să torni soluția ... Nu e ușor.

#10
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Am rotit cu o cheie nepotrivita robinetul de tur si s-a tocit; acum picura dar am reusit sa sa fac caloriferul sa se raceasca complet. Acul este intepenit total. E clar, robinetul de tur trebuie inlocuit asa ca am comandat set identic robineti calorifer tur + retur 1/2 dar problema e ca habar n-am de unde sa opresc apa sa nu mai curga pe teava de la calorifer, cand l-am desurubat a scapat apa fierbinte rau de abia am putut sa-l insurubez la loc. in apt am robinete sub chiuvete dar nu au legatura cu apa care trece prin calorifere.
Si ma intreb daca nu cumva as putea scoate din noul robinet doar partea incadrata in chenar si sa o bag in robinetul de la calorifer asta bineinteles daca voi putea scoate pe cea tocita, in acest caz va curge apa dar o sa pun ligheane, paturi, celofane, etc. si astfel voi inlocui doar partea tocita si nu va fi nevoie sa chem instalator sa schimbe intregul robinet.
Deci credeti ca se poate? A mai avut / mai are cineva robineti de genul sa imi spuna daca partea acea este detasabila pentru a fi scoasa din noul robinet si bagata in cel care este montat deja? Mersi anticipat.


Attached File  324461988_1001946150764940_2886026618350975970_n.jpg   59.32K   10 downloads


Edited by Winc, 01 February 2023 - 08:42.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă ești la încălzirea centralizata: e nasol. Trebuie golită toată coloana. O sa ai de plata mult.

Daca ai centrala de apartament e mai ușor.

Cred că ești la încălzirea centralizata daca vrei să îl ții închis de tot sa nu plătești mult

#12
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Nu am centrala. Caloriferele le tin inchise pentru ca este destul de cald. Vreau sa stiu cum imi pot opri circuitul de apa din calorifere din apartament temporar cat imi repara robinetul. Nu ma pricep deloc.

Edited by Winc, 01 February 2023 - 09:28.


#13
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,194
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Cum ai incalzirea? Centrala de bloc? Sistem centralizat (RADET/CMTEB/etc...).

In orice caz, daca nu ai robineti de izolare separati pentru apartamentul tau, va trebui sa opresti apa si sa golesti toata coloana blocului. Daca aveti centrala de bloc, poti sa discuti cu cei de la asociatie. Daca esti bransat la sistemul centralizat e mai nasol, trebuie sa vorbesti si cu cei din asociatie si cu CMTEB sau echivalentul lor local. Va trebui sa platesti apoi reumplerea instalatiei.

Nu incerca sa faci asa ceva cat timp coloana este presurizata: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OP30okjpCko?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca nu curge rau, pune un borcan sub si asteapta 2-3 luni pana se opreste incalzirea si il poti schimba atunci fara sa platesti golirea coloanei si fara sa risti o inundatie.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Nu te pricepi: nu te baga.
Caută un instalator priceput.
Cu scule profesionale.
Daca e "meseriaș" știe el cum sa îl schimbe fara sa golească coloana.
Însă e cam "palpitant". Am făcut-o o singura data, dar nu mai incerc.
Acum sunt și metode moderne și îți îngheață parțial țeava. Dar la tine nu e loc de așa ceva.
Nici nu cred că găsești pe careva cu așa echipament.


#15
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Cred ca cel mai probabil avem centrala de bloc. Asta e, probabil va trebui sa astept pana vor opri incalzirea la sfarsitul lunii aprilie.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai centrala de bloc e mai simplu. Sigur e un nene ce face întreținerea ei. Ia legătura cu el.
Dar oare în aprilie se golește instalația daca e centrala de bloc doar?
Daca e sistem centralizat la un cartier întreg, e mai complicat.

#17
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Nu stiu daca se goleste instalatia cand se opreste caldura dar presupun ca macar NU o sa mai curga apa fierbinte asa ca va fi mai usor de lucrat / manevrat.

Pentru apa care va curge ma gandesc la solutii de asa natura incat sa nu fac inundatie, de exemplu pot cumpara un tomberon de 120 L ca si asa imi doresc de mult pentru deseuri reciclabile si pot tine acest tomberon inclinat in dreptul tevii dar ideea e sa nu mai curga apa asa de fierbinte.

Edited by Winc, 01 February 2023 - 22:59.


#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Așa. Deci tu vrei să îl înlocuiești?
Succes.
Nu e greu daca ai scule cu ce sa lucrezi.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate