Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Montare tv pe perete

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 01.02.2007
Mufa deja sertizata pe cablu se taie cu un cleste /cutit / patent (in functie de ce ai la indemana) si nu mai poate fi refolosita.
Se cumpara o mufa rj45 noua pe care o sertizezi cu un cleste special pe cablu dupa ce pe asta l-ai varat pe sub usa. Vezi ca firele din cablu se pun intr-o anumita ordine in mufa.

Edited by dacibesti, 31 January 2023 - 12:07.


#20
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Pe sub usa incap cablurile plate, ca asta - www.emag.ro/cablu-utp-retea-nuodwell-alb-format-plat-flexibil-cat6-10m-lungime-cablu-ethernet-de-internet-cu-mufa-conector-rj45-lcf-061/pd/D9RRHHMBM/###fam#10-m
Masori distanta de la router pana la TV si cumperi cablu de lungimea corespunzatoare. Sunt de culori diferite, sunt flexibile si cu banda dublu adeziva le poti aseza pe unde ai nevoie.
Cat despre suport, unii spun ca e compatibil cu VESA 100, numnai ca in pozele de pe Emag n-am reusit sa gasesc gaurile specifice pe spatele televizorului. Dar sunt mai multe modele si poate nu m-am uitat la care trebuie. www.emag.ro/televizor-smart-led-vision-touch-vttv-a32hds-81-cm-hd-139172/pd/DY9703MBM/?cmpid=69658&gclid=CjwKCAiAleOeBhBdEiwAfgmXf7TQzKM0JMVdrzbpYeWYH8RmahSxUbVhOrf0wP9ZTWMhvLDw_S0bahoCSnQQAvD_BwE

Edited by misusumi, 31 January 2023 - 12:16.


#21
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Poti sa faci o tiganeala provizorie, tai cablul de retea, il treci pe sub prag si il refaci folosind conectori cu gel. Daca ai maini mai de tractorist le poti sertiza cu degetele, daca nu cu un simplu patent.

Attached Files

  • Attached File  gel.PNG   161.67K   11 downloads


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 karax, on 31 ianuarie 2023 - 12:04, said:


Cred ca o sa chem pe cineva
Cea mai buna alegere.

Altfel trebuia să îți cumperi rotopercutanta, dibluri, șuruburi, creion, cumpăna, ruleta, șurubelniță, burghie, ciocan, canal de cablu, mufa, cablu de alimentare, eventual tras o priza noua acolo în apropiere. ....
Așa chemi pe unul ce se pricepe și are de toate. Îi arăți TV și locul unde îl vrei și gata.


#23
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

 karax, on 31 ianuarie 2023 - 11:18, said:

Televizorul din foto vrem sa il punem pe perete. Cum se pune e vreun cadru care trebuie montat si unde gasim cadrul? Vreau si sa ii bag internet prin cablu ethernet are loc de cablu ethernet doar ca va fi necesar sa bagam cablu pe jos pe langa usa ca sa ajunga la router dar nu stiu daca e loc sa bagam mufa

Bag inca o poza
O sa mai pozez ca telefonul e destul de prost

Alte poze

Bag inca o poza sper sa se vada bine

Daca nu te pricepi si vad ca nu cel mai bine chemi un prieten.
Din ce este peretele? Caramida, beton, gips carton?
Vezi in Selgros ca au mereu promotii la suport tv.

Cauta pe YT french cleats, daca stai la casa gasesti tu un lemn prin curte.Posted Image

Edited by xymzar, 31 January 2023 - 12:49.


#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
karax, cum vad ca esti pe langa explicatii si nu picepi ce este un suport, un cablu de internet si alte cele cele, fa in felul urmator:

cauti pe cel mai priceput om care il cunosti tu in ale casei si care a mai batut un cui la viata lui si spui: eu karax, acolo jos tv cu eticheta, vreau tv pe chestia asta alba de care dau cu capul, din cutia cu beculete de craciun vreau ceva la tv sa pot cauta emisiuni cu extraterestri pe youtube, hau hau bau bau, vreau sa te ocupi

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 dorin_2k, on 31 ianuarie 2023 - 12:28, said:

Cea mai buna alegere.

Altfel trebuia să îți cumperi rotopercutanta, dibluri, șuruburi, creion, cumpăna, ruleta, șurubelniță, burghie, ciocan, canal de cablu, mufa, cablu de alimentare, eventual tras o priza noua acolo în apropiere. ....
Așa chemi pe unul ce se pricepe și are de toate. Îi arăți TV și locul unde îl vrei și gata.

Vine un Gigel care are de toate si ti-l monteaza de te crucesti. Sunt vreo 14 parametri de luat in calcul, mai ales daca e un suport cu brat mobil, daca nu faci analize si masuratori intai nu stii exact inaltimea la care vei aseza TV-ul, stii ce zic...
Eu dupa vreo 2 interactiuni cu mesteri m-am dotat cu de toate si lucrarile astea sensibile le fac personal, cu nevasta copilot. Procesul este un macel total dar rezultatul e totdeauna impecabil.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Eu ce am spus: cheamă pe unul care se pricepe și are cu ce lucra.
Degeaba cheamă pe unul habarnist dar care are scule.
Și tot degeaba cheamă pe unul f priceput dar nu are nicio scula.

#27
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Mufa RJ45 fara sertizare.

TV-ul il poti prinde de tavan cu ancore chimice si lanturi, in felul acesta in caz de cutremur va face balans fara sa cada pe tine si in plus contrabalanseaza oscilatiile blocului.

Edited by tomcatsk8, 31 January 2023 - 14:31.


#28
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Tv ala nu are placa de retea Wi-Fi? Ca daca nu are, nu cred ca merita sa te chinui sa ii pui cablu.... La tv. de vre-o 10 ani incoace, placa de retea Wi-FI e mai potenta, decat cea pe mufa RJ45.

#29
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.02.2022
Cred că inițiatorul glumește...

 karax, on 31 ianuarie 2023 - 11:46, said:

deci e necesar sa dau jos plasticul de pe fire?  Ca eu nu sunt asa priceput se poate doar sa inserez firele in mufa si gata?

Sunt sigur că inițiatorul glumește...

#30
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu glumeste. Lasa omul sa intrebe, ca asa invata.

#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 karax, on 31 ianuarie 2023 - 11:46, said:

deci e necesar sa dau jos plasticul de pe fire?  Ca eu nu sunt asa priceput se poate doar sa inserez firele in mufa si gata?
Nu dai plasticul jos. Introduci doar firele in ordine și sertizezi. Obligatoriu sertizezi.



#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 baribalu, on 31 ianuarie 2023 - 16:16, said:

Tv ala nu are placa de retea Wi-Fi? Ca daca nu are, nu cred ca merita sa te chinui sa ii pui cablu.... La tv. de vre-o 10 ani incoace, placa de retea Wi-FI e mai potenta, decat cea pe mufa RJ45.
Se misca greu cu wi fi se incarca paginile in 1 minut. Peretele pe care va gi tv-ul e peretele de la camera cu wi fi-ul dar cred ca se va misca tot greu

La un magazin in zona au cadre de prins tv dar a zis sa ii zic diagonala nu gaurile. 32'' nu?

35 de lei un cadru

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cam toate TV-uriel au placa se retea 9 pe fir ) 10/100.
Dar Wi-Fi-ul la cele noi mai de calitate depasteste viteza placii de retea pe fir...

#34
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 karax, on 01 februarie 2023 - 11:43, said:

La un magazin in zona au cadre de prins tv dar a zis sa ii zic diagonala nu gaurile. 32'' nu?
Stii ca mai simplu e sa masori distanta dintre gaurile de prindere ale televizorului, nu?
Standard VESA.

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
La magazin aveau cabletech uch0153 pe care l-am luat. Nu gasesc video de pus

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Cea mai buna decizie luată.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate