Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa erbicidat p100

[CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi
 lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara
 Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna
 problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Sistemul de invatamant pe care sa il luam ca exemplu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

danigoleman

danigoleman

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostBogotta, on 31 ianuarie 2023 - 14:16, said:

Tinand cont ca nu lucrezi 40 de ore saptamanal si ai si destul timp liber (mai ales vara) si de sarbatori cand altii sunt chemati la birou. da. Mi se pare echitabil raportul munca:bani.

Nu cred ca profesorul  lucreaza doar orele de predare, orele alea trebuie pregatite, sunt multe alte sarcini pe langa. Asa si la orice alt job de birou, nu cred ca e nimeni cronometrat sau filmat sa se vada ca munceste non stop 8 ore. Tis e da o sarcina, ai un deadline, treaba ta daca o termini in 3 ore sau in 13 ore.
Cronometrarea asta a orelor mi se pare de prost gust...aia se aplica la munca de jos mai mult.

Apoi pare-mi-se ca totusi a lucra cu 30 de copii neastamparati duce la ceva oboseala psihica/consum nervos, daca ai face-o 8 ore pe zi, 11 luni pe an cred ca dupa un an ai nervii terci.

In al doilea rand, chiar daca ar fi asa, tot job neatractiv mi se pare. Cu ce ma incalzeste pe mine ca as lucra doar 4 ore daca mor de foame? Eu vreau sa lucrez si 10 ore, dar sa am salariu decent, asa gandeste un om serios cu chef de treaba. Si nu merge in invatamant.
Si ce imi trebuie "mie" concediu mai mare vara, ce sa fac, sa stau sa ma uit pe pereti, ca la cat costa sa pleci in concediu vara, clar din 3000 lei nu iti permiti.

Asta cu orele lucrate se poate insa "regla":
-profesorii sa stea 8 ore in scoala (Dar trebuie sa le pui la dispozitie birouri, nu 30 intr-o cancelarie)
-sa se scurteze vacantele...dar vor fi nemultumitii copiii si parintii.
Ca asa, normal de predare e 18-20 de ore cam in toate tarile europene (pe alocuri e si mai mica am inteles), vacantele sunt si ele la fel...dar totusi acolo oamenii aia nu sunt platiti la fel ca un casier. Dam nicaieri jobul de profesor nu este platit mult peste medie dar in Romania e chiar sub medie.

Edited by danigoleman, 31 January 2023 - 16:42.

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

View PostPlatonX, on 31 ianuarie 2023 - 09:09, said:

Care tara din vest acel sistem de invatamant pe care sa il luam ca exemplu?
Daca mergem acolo si discutam cu elevii/studentii care invata - inteleg sau memeoreaza fara sa inteleaga?
Profesorii de acolo stiu sa explice ?

In ce tara sa mergem: Franta, Anglia, Finlanda, unde ?
Bun, sa zicem ca iei de maine un asemenea sistem. Ce faci cu profesorii care sunt deja in sistem? Cum ii formezi? La 40-50 de ani.. cine vor fi formatorii, evcaluatorii? Cum faci evaluarea? Iti dai seama ca trebuie ceva de tip mystery shopping, nu lectii deschise, in care vine inspectorul si bifeaza ca totul e OK, nu? Ce faci cu marea masa a celor care nu se vor conforma, adapta? Ce faci in rural, unde si asa de abia ai profesori, adica suplinitori, unde s epune problema de minime competente, necum talent pedagogic? Adica, realizezi ca iti trebuie cateva sute de formatori, disruptori, care sa scoata cadrele din stgarea de acalmie, apatie, dolce far niente, timpul trece, leafa merge etc etc, nu??

Eu zic ca deja trenul e bine pierdut, in sistem sunt deja multi calduti, oameni care au preferat invatamantul din comoditate, ca nu isi gaseau altceva, din adversitate fata de risc; sau erau pur si simplu oameni de casa (in general doamne) care voiau doar un soi de job part time, sa aiba o pensie si cam atat. Foarte greu de schimbat asemenea mentalitati, mindset. Iar cei tineri, chiar daca vor sa disrupa, se seteaza si ei dupa acelasi calapod, sau cei mai nonconformisti pleaza din sistem. Sau isi gasesc o pozitie din care pot scoate bani (meditatii etc).

... Tocmai ca si unii corporatisti/rpivati, dupa o varsta (40-50), se duc in invatamant, special pentru un asemenea mediu de lucru. Vine o varsta in care nu mai vrei riscuri, ai familie, poate ai ceva venituri pasive, si vrei pur si simplu un job de la care nu se cere prea mult (din partea sefului). Nu poti fi dat afara etc etc. Nu o luati ca pe un rau absolut, pur si simplu bine o varsta la care nu mai poti sa tragi, vrei ceva simplu, previzibil etc etc.

Edited by aaaa4567, 31 January 2023 - 16:46.

danigoleman

danigoleman

Senior Member

View Posttomcatsk8, on 31 ianuarie 2023 - 15:59, said:

1) Pentru provincie este foarte ok 3-4000 lei daca ai locuinta si nu ai nevoie frecvent de masina.

2) Si pe deasupra lucrari de control, pregatirul orelor, alte multe hartoage de facut, vacante obligatoriu doar cand au si copii. Bineinteles ca e alegerea lor personala, tocmai de aceea fug de invatamant, de unde si educatia e la nivelul de astazi. Singurul lucru de facut ca profesor e sa stai chill si sa dai cinciul lasandu-i pe elevi sa-si vada de Instagramul lor in timpul orelor, fara sa faca galagie sau sa paraseasca scoala si sa dea vreo masina peste ei.

1) Da, e adevarat, e ok in sensul ca nu mori de foame, ai doar de plata facturilor si mancare. Totusi un intelectual ar trebui sa isi permita mai mult.

2) Aici ai punctat bine, concediul la profesori este mai lung, dar este oricum mai scurt decat vacanta elevilor. Concediul acesta in mare parte  justificat din cauza uzurii nervoase presupuse de lucrul cu atatia copii simultan. Cred ca stie oricine cum e sa ai copil mic...ei inmulteste cu 30.

Dar si aici e un dezavantaj, desi concediul e lung, el e in perioade fixe. Nu ai voie sa iti iei concediu in timpul perioadelor de scoala. Pe cand la multe alte joburi iti poti lua.
Ai gasit o oferta ieftina sa pleci undeva in...martie?  Ghinion, nu poti pleca...poti pleca doar in august cand e de 3 ori pretul...si nu-ti permiti.
In concluzie, ce faci cu concediul ala de 1-2 luni vara, cand nu iti poti permite sa pleci nicaieri?

View Postaaaa4567, on 31 ianuarie 2023 - 16:40, said:

... Tocmai ca si unii corporatisti/rpivati, dupa o varsta (40-50), se duc in invatamant, special pentru un asemenea mediu de lucru. Vine o varsta in care nu mai vrei riscuri, ai familie, poate ai ceva venituri pasive, si vrei pur si simplu un job de la care nu se cere prea mult (din partea sefului). Nu poti fi dat afara etc etc. Nu o luati ca pe un rau absolut, pur si simplu bine o varsta la care nu mai poti sa tragi, vrei ceva simplu, previzibil etc etc.

Unde ai vazut tu corporatisti  ? Poate doar prin universitati, ca asociati.
Tu chiar crezi ca jobul de profesor e asa simplu si previzibil? Ai predat vreodata macar? Ptr ca nu este deloc asa. E un consum nervos imens.
Nu e nicidecum un job caldut si confortabil asa cum cred multi care nu au avut vreodata tangenta cu sistemul.

https://www.forbes.c...er-occupations/

https://www.theguard...ers-study-shows

https://www.tes.com/...sed-occupations

https://www.openview...stressful-jobs/

https://link.springe...218-022-09686-7

Jobul de profesor e de 2 ori mai stresant decat media,conform unor studii, am pus mai sus din SUA, UK, Australia.

Edited by danigoleman, 31 January 2023 - 17:13.

Yhzx23

Yhzx23

Active Member

• Grup: Members

View PostDon_Costica, on 31 ianuarie 2023 - 12:21, said:

Sistemul de invatamant bolsevic era foarte bine organizat si avea ca scop unic instruirea (nu educarea) populatiei

'Don_Costica' sunteti prima persoana care vad ca face distinctia clara intre ''instruiti'' si ''educati'''

View Postgeorge_alexandru, on 31 ianuarie 2023 - 16:01, said:

Cand eram in liceu uram din tot sufletul fizica din cauza unei tute care preda doar pentru elevul care era olimpic national. Restul clasei erau niste prosti pentru ea si tratati ca atare...iar asta la un liceu care la vremea respectiva era top 3 in Bucuresti.

Ea daca era mandra de olimpicul ei ar fi trebuit sa solicite scolii sa faca ore suplimentare cu el nu sa predea doar pentru el in detrimentul elevilor din clasa.

Oare acum olimpicii sunt comasati in clase speciale sau sunt risipiti pe la scoli diferite?

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

Stimate coleg, eu am fost instruit de bolsevici (pe care ii urasc visceral chiar si in ziua de azi) si am fost educat de parinti, bunici si restul inaintasilor. Am fost primul din neam cu diploma de destept, dar m-am inclinat intotdeauna in fata analfabetilor educati.
Am avut, de-a lungul vremii, interactiuni cu colegi de generatie si de facultate care se scobeau in dinti cu unghiile si faceau greseli gramaticale pentru care eu mi-as fi taiat niste vene. Aveam aceeasi pregatire...

adisz

adisz

Targu Mures

View PostKarhu, on 31 ianuarie 2023 - 12:07, said:

Pai daca-i viabil si fiabil de ce trebuie reformat?
Te cam contrazici in cadrul aceluiasi mesaj...

Nu, nu ma contrazic deloc. N-ai inteles tu ce am vrut sa zic si ai rupt din context esenta. Dar n-are nici o importanta pana la urma. Taifasuim doar.

Edited by adisz, 31 January 2023 - 18:17.

aaaa4567

aaaa4567

Senior Member

View Posttrid_ovi, on 31 ianuarie 2023 - 09:35, said:

In mod normal un sistem educational trebuie sa se modernizeze si el odata cu societatea. La noi e acelasi stil de invantat de acum 100 de ani, bazat pe memorare.
Elevii de acum sunt altfel croiti. Nu au rabdare, trebuie sa le captezi atentia. Daca tu ca profesor predai in aceasi stil ca profesorul tau, iar el la randul lui ca profesorul lui in md sigur va apare o rupere. Plus ca tu ca profesor chiar daca ai vrea sa vii cu ceva nou, nu poti, manualele sunt impuse, programa este impusa, etc.
Ma gandesc ca in vest incearca sa tina invatamantul in ton cu societatea.
Nu e numai captarea atentie, pur si simplu... In anii 80-90, nu aveai alte surse de distragere (adevarat!), dar nici un altfel de viitor. Practic unul (daca nu singurul) mod de a ajunge cineva in viata era sa inveti pe rupte. OK, chestia asta mai diluat in anii 90, cand au inceput sa apara micile afaceri de carton. Astazi, insa, posibilitatile (reale sau inchipuite, atractiile) sunt foarte multe: prima, ca nu iti trebuie carte ca sa ajungi cineva, te poti face sudor, instalator etc - in Romania sau in afara si poti castiga la fel de multi bani, ba deseori mai multi decat un profesor. A doua, ca poti face diverse mici afaceri, mai albe sau mai gri. A treia, ca poti pleca bine mersi la munca in afara, chiar si cu 10 clase, mai ales de la tara. Ce rost are sa te chinui sa ajungi profesor la oras si sa ai 800 de euro, din care 300 sa ii dai pe chirie? AL patrulea - posibilitatile de castig (adeseori inchipuite) din media, influenceri etc. Al cincilea - te bazezi pe o pila a unui parinte, la stat sau la privat. SI uite asa dispare motivatia de a investi serios in propria educatie, simplu...

Pentru ca, sa fim seriosi, accesul la informatie este infinit mai usor decat acum 20-30 de ani. Ganditi-va ca acum 20 de ani era ceva pana si sa ai Internet pe dial up. Astazi oricine chiar si de la tara gaseste un calculator aruncat la gunoi, mult superior unuia de acum 15 ani... Cred ca si de net se face rost ieftinache...

View Postsgn30, on 31 ianuarie 2023 - 09:38, said:

O alta problema a sistemului de invatamant superior din Romania e ca e gratis... nu zice nimeni sa pui taxe de zeci/sute de mii de dolari ca in SUA dar daca scoala e gratis nu prea ii motiveaza pe studenti.

Am vazut pe pielea mea... in facultate nu am fost foarte implicat, la laboratorare si seminarii aveam prezenta de 100% dar la cursuri mergeam cand imi aduceam aminte... acum la 35 ani m-am inscris la un nou master platit de mine, si merg zi de zi... ca doar l-am platit si vreau sa beneficiez la maxim de pe urma lui... daca era gratis probabil la fel asi fi mers din an in paste doar sa primesc acea hartie....
O alta problema destula de falsa as zice: daca e platit nu inseamna ca e si de calitate. Poate doar ai nevoie de hartie (caz frecvent la cei care revin dupa 10-15 ani de munca, sa fim serosi mai ales in IT nu cred ca te invata ceva nemaintalnit in Romania etc). Nu mai zic ca, punand un pret piperat, limitezi accesul oamenilor saraci dar de valoare... Deci, din nou, discutabil...

tomcatsk8

tomcatsk8

Active Member

• Grup: Validating

View Postdanigoleman, on 31 ianuarie 2023 - 16:58, said:

In concluzie, ce faci cu concediul ala de 1-2 luni vara, cand nu iti poti permite sa pleci nicaieri?
Alea 1-2 luni de vara de fapt inseamna evaluare nationala asistenta si corectura, bac asistenta si corectura, titularizare, sesiune restante, sesiunea a doua de bac asistenta si corectura.

overmont

overmont

Member

View PostBogotta, on 31 ianuarie 2023 - 14:16, said:

Tinand cont ca nu lucrezi 40 de ore saptamanal si ai si destul timp liber (mai ales vara) si de sarbatori cand altii sunt chemati la birou. da. Mi se pare echitabil raportul munca:bani. Binenteles ca sunt si joburi mai bine platite insa nu eu i-am impins sa faca acea meserie. Este alegerea lor personala.

Cele 40 ore saptamanal/8 ore pe zi, nu inseamna doar efectiv orele la catedra fata in fata cu elevii...Daca ai 4 ore pe zi, celelalte 4 ore le petreci corectand caietele elevilor, elaborezi teste, corectezi teste, elaborezi proiecte ale lectiilor, faci proiecte pentru diverse activitati. Cauti resurse pe net sau elaborezi materiale didactice. In cele 4 ore iti pregatesti si lectiile pentru orele din ziua următoare!
Sunt justificate cele 40 de ore! Si daca stai sa analizezi sa ajungi la un salariu de 4000 de lei trebuie sa ai cel putin 20 ani vechime si grad didactic I, adica vreo 12 ani de inspectii si examene in care cheltui multe resurse peste salariul castigat...

AncutaD

AncutaD

Member

View Posteiffel, on 31 ianuarie 2023 - 10:04, said:

Nu sunt inutile - se cheama cultura generala.
Scoala, educatia, asta se mai face si in timpul liber.
Cultura generala nu trebuie sa insemne un rucsac de cultura generala.

PlatonX

PlatonX

Senior Member

Atunci nici macar nu stim ce sistem de invatamant vrem?
Nu stim cum vrem sa arate acea educatie de calitate pe care o asteapta toata lumea?

Daca banii nu ar fi o problema, am ajunge sa nu stim ce materie sa fie olbigatorie, ce materiale didactice sa fie, care sa fie modul de predare. Practic noi vorbim despre ceva ce nu cunoastem: invatamant de calitate, dar nimeni nu stie cum arata asa ceva.

Edited by PlatonX, 01 February 2023 - 08:33.

tomcatsk8

tomcatsk8

Active Member

• Grup: Validating

View PostPlatonX, on 01 februarie 2023 - 08:33, said:

Nu stim cum vrem sa arate acea educatie de calitate pe care o asteapta toata lumea?
Asta e cam adevarat. Cred ca o solutie ar fi un fel de teze/examene de sfarsit de an la fiecare materie, dintr-o bibliografie stricta, in genul 1000 de grile din toata materia, din alea pica 100 la examen. Cele 1000 de grile sa asigure acoperirea cunostintelor generale si sa fie distribuite la inceputul anului scolar. Iar la BAC sa se dea din cele 4000 de grile adunate. In paralel cu asta sa nu mai fie invtamantul obligatoriu ca prezenta, vrei sa stai acasa bravo tie, te prezinti la examen/bac in doua sesiuni pe an.

gushpi

gushpi

cârcotaș

View PostKarhu, on 31 ianuarie 2023 - 09:01, said:

Se ia un sistem de invatamant foarte avansat din Europa, se traduc manualele (evident, nu cele de limba materna si istoria nationala), se copiaza structura anului de invatamant, sistemul de evaluare etc etc.

...apoi se abandonează cât mai repede, deoarece nu se potrivește antropologiei (nu tipologiei) românești!

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators
Ba se potriveste, dovada zecile/ sutele de mii de copii romani care fac scoala in tarile vestice.

Don_Costica

Don_Costica

Mos cam nebun

In Romania avem licee cu urmatoarele nume: Nicolae Iorga, Spiru Haret, Gheorghe Lazar, Andrei Saguna, Emil Racovita, Mihail Kogalniceanu, Mihai Eminescu.
Cine si-ar da odrasla la un liceu Ecaterina Andronescu, Liviu Pop (Genunche), Cristian Adomnitei, Klaus Iohanis sau chiar dupa doctori celebri: Lucian Bode, Nicolae Ciuca?

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

View PostAncutaD, on 31 ianuarie 2023 - 20:48, said:

Scoala, educatia, asta se mai face si in timpul liber.
Cultura generala nu trebuie sa insemne un rucsac de cultura generala.

Numai daca vrea/are chef odrasla.
Arata-mi un copil caruia sa-i arda de scoala in timpul liber. Direct la PC si gata.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

Daca banii nu ar fi o problema, am ajunge sa nu stim ce materie sa fie olbigatorie, ce materiale didactice sa fie, care sa fie modul de predare. Practic noi vorbim despre ceva ce nu cunoastem: invatamant de calitate, dar nimeni nu stie cum arata asa ceva.
De ce sa nu stim?
Am mai scris, clonezi un sistem de invatamant dintr-o tara cu rezultate de top la testele PISA.
Varianta cealalta e sa continui cu cel de acum, peticing si carpind la el din mers si schimband directiile la fiecare cativa ani, dupa cum ii taie capul pe efemerii ministri ai invatamantului.

Moinesti72

Moinesti72

Guru Member

Te uiti la nordici si vezi ce ai nevoie.
Un sistem care sa te invete sa pui in practica teoria, care sa te invete sa problematizezi, sa iei decizii, sa gandesti, sa lucrezi in echipa,etc

Cel romanesc a ramas pe principiul unul dicteaza, altul scrie, sa memorezi nu sa rationezi.
O tona de teorie din care peste ani nu ramai cu nimic.
Oameni care nu stiu sa-si calculeze singuri cata tabla sa puna pe casa si cati mc de lemn are o gramada...
Invata limite si integrale duble, cu aplicabilitate zero mai tarziu, dar nu vorbesc la nivel avansat o limba straina...

Edited by marius.bunu, 01 February 2023 - 15:35.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate