Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Recomandare incalzire casa noua

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

 Prototype2, on 03 februarie 2023 - 14:05, said:

Valorile recomandate in standardul NZEB ce tocmai a intrat in vigoare ar fi:
Un link, te rog.

#38
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Aici gasesti explicatii: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DQrx_onfLtg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cum sa descarci documentul din Monitorul Oficial si explicatii de intelegere a textului.
Se prezinta si tabelele cu valori si se explica aplicarea lor.

#39
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009
Multumesc @Prototype2.

linkul de la minister https://www.mdlpa.ro...7a916521031.pdf

#40
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,099
  • Înscris: 17.01.2012

 E91, on 03 februarie 2023 - 11:33, said:

asa au zis unii cand s-a inventant becul ... nu nu nuuuuu intra satana in casa Posted Image hahaha

râzi tu harap alb, dar e cu totul altă situație... io mă refer că-n zona asta geografică nu este chiar atât de profitabilă o PDC
acum avem ierni de râs, dar când media/iarnă va fi de -5*C, nu vei mai fi atât de vehement... :(

ardeti in continuare "ceva" ca sa va incalziti, sufocati-va de noxele pe care le produceti...
... si te intrebi pe la 50 ani "de ce am boala X si Y ca am 'trait' sanatos" ... hahaha omg

casnicul aduce-n atmosferă cam 5% din noxe
industrialul e vinovat de 75%
natura, prin vulcanii ăia de speria aeroporturile, de restul...

așa că ard și io ce pot :P

degeaba suntem in 2023... unii traiesc ca in '90 sau '80

ăsta-i visul umed al nostalgicilor, ceea ce io nu-s... :P

 theionutzradu1991, on 03 februarie 2023 - 13:19, said:

@gushpi
Cum ti se pare acel termosemineu ca ...

fiind pe lemne, nu am nicio părere... bună!
sunt pe piață șeminee care ard peleți (deci nu centrală, ci șemineu); au un mic buncăr lângă, pe care-l umpli cu peleți, iar un mic dozator pneumatic aruncă câte-n pumn de peleți în șemineu
cenușă mult mai puțină, transport mai rar prin cameră, randament un pic mai ridicat, curățare facilă, coș de fum de care vrei, nu neapărat mastodont din ceramică...

 reborn_21, on 03 februarie 2023 - 21:53, said:

exact cum acum a devenit motorina mai scumpa decit benzina, adica ceva total ilogic)

nu e ilogic, deoarece acum motorina trece prin multe etape de rafinare/condiționare (nu ai mai auzit de fo 20 de ani de motoare diesel congelate)
apoi, avem un război în coaste, care papă fantastic de multă motorină, astfel că prețul e dictat de cerere/ofertă...

#41
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 14.01.2013

 gushpi, on 06 februarie 2023 - 14:57, said:


casnicul aduce-n atmosferă cam 5% din noxe
industrialul e vinovat de 75%
natura, prin vulcanii ăia de speria aeroporturile, de restul...


pana la industrial ma omoara fumul vecinilor !!!
in satele din RO si orasele de 20k +/- locuitori, aerul iarna e irespirabil

un exemplu: recircularea aerului la mine in masina are mod AUTO ... apai cand intru in localitati inchide aerul de afara min 90% din timp :)
inca un exemplu: bunica lu prietena mea s-a mutat cu familia in Austria. Aici in RO numai cu pastile pentru respiratie traia iarna. Acolo ZERO pastile !!!
despre ce vorbim ???

suntem foarte primitivi, EXTREM!
si primitivismul asta ne cam omoara la propriu

#42
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.05.2022

 ithanium2, on 01 februarie 2023 - 08:58, said:

Iar legat de pomplele de caldura m-am lamurit...categoric nu pun.
Este ok, e alegerea ta. Tine minte insa asta, atunci cand vei realiza decizia gresita.

Poti lua in calcul insa, in mod teoretic macar, locul unde ar putea fi montata o PDC, traseul pe care ar trebui sa-l urmeze tevile si locul prin care acestea ar intra in casa, pentru a fi legata langa centrala pe gaz. Asta ca sa-ti fie mai usor ulterior, dacat te razgandesti, sa faci montajul.

Nu te uita doar la avioane de PDC de 10-15.000€, la ce suprafata ai acolo este probabil suficienta una de 6kW care cu tot cu instalare ar ajunge undeva la 20-25.000 lei, depinde cat te pricepi si tu. Nu merita sa faci ACM cu PDC daca ai centrala pe gaz.
Dupa gaz nu poti sapa, curent poti insa obtine din fotovoltaice, prin program AFM chiar relativ ieftin.

In aprilie trecut eu am achizitionat si ulterior montat doua PDC Gree Versati III de 6kW cu 13.000 lei fiecare. Am identificat o oportunitate si am profitat.

#43
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,753
  • Înscris: 17.01.2014
Salutari,

Eu acum planific reconstructia unei case... astept sa iasa autorizatia de constructie.

Pe scurt, planul este cam asa:
- casa cu un singur nivel, 135mp amprenta ~ 120mp utili (pod accesibil doar pentru depozitare)
- pereti caramida 25cm, izolatie 20 cm, planseu cu izolatie 40cm
- pompa de caldura, monobloc, monofazata
- incalzire in pardoseala
- centrala pe gaz (doar de backup in cazul in care pica gridul)
- ACM cu acumulare 500 l cu sursa de energie multipla: PDC, diverter surplus energie, vara panouri solare
- sunt prosumator de 3 ani cu un exces de energie electrica produsa de min 7 MWh/an
- sistem ongrid 7,47 kWp + sistem offgrid 2,7 kWp cu baterie LiFePo4 10 kWh
- am acum montate 2 AC care au si functie de incalzire si am un AC mai mare doar cu racire, nemontat (toate Daikin) -> ramane de vazut daca vreunul va ajunge sa fie montat pe noua casa.

In aceasta configuratie, ma astept ca doar ~ 3 luni pe an sa am cost cu incalzirea si nu mai mult de 50 Euro.
O fi bine... o fi rau... nu stiu! Dar abia astept sa iasa hartogaraia!

Spor.

#44
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.05.2022
"râzi tu harap alb, dar e cu totul altă situație... io mă refer că-n zona asta geografică nu este chiar atât de profitabilă o PDC
acum avem ierni de râs, dar când media/iarnă va fi de -5*C, nu vei mai fi atât de vehement... :("


Cand vom avea ierni cu media/iarna de -5°C nu va fi nicio problema, nu mai suntem demult noi prin lumea asta.

#45
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

 E91, on 07 februarie 2023 - 08:49, said:

suntem foarte primitivi, EXTREM!
si primitivismul asta ne cam omoara la propriu
Greta are cont aici pe SP, dar scrie rar. E activa mai mult pe aria de Coafor si pe Travel.Posted Image

#46
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 stoianalin, on 07 februarie 2023 - 12:02, said:

Salutari,

Eu acum planific reconstructia unei case... astept sa iasa autorizatia de constructie.


O fi bine... o fi rau... nu stiu! Dar abia astept sa iasa hartogaraia!

Spor.
Vezi sa izolezi fundatia interior/exterior
Nu stiu daca merita sa investesti in instalatii foarte complicate, s-ar putea sa ai neplaceri.
Acumulator ACM de 500L mi se pare overkill. PDC si prosumatorii au nevoie de trifazic, PDC pe monofazic doar daca nu se poate altfel.
Spor la treaba si nervi puternici!

 doinastela, on 07 februarie 2023 - 12:08, said:

Greta are cont aici pe SP, dar scrie rar. E activa mai mult pe aria de Coafor si pe Travel.Posted Image
As fi dus-o la cineva ce punea mobila pe foc in soba langa casa noua cu instalatie de ventilatie cu recuperare... Posted Image

#47
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,753
  • Înscris: 17.01.2014

 Prototype2, on 07 februarie 2023 - 12:47, said:

Vezi sa izolezi fundatia interior/exterior
Nu stiu daca merita sa investesti in instalatii foarte complicate, s-ar putea sa ai neplaceri.
Acumulator ACM de 500L mi se pare overkill. PDC si prosumatorii au nevoie de trifazic, PDC pe monofazic doar daca nu se poate altfel.
Spor la treaba si nervi puternici!

da, min. 10 sub placa si 5 peste parca...
500l ACM - clar e supradimensionat, dar am nevoie de apa multa pentru inmagazinare energie -> in loc sa injectez in retea, mai bine fac autoconsum cu diverterele

asta cu trifazicul imi da cu virgula... de ce "au nevoie" de trifazic?!? autoconsumul merge mult mai bine pe monofazic si cat timp te incadrezi in bransament, e mai bine pe mono!
cu siuranta stii ca pe un bransament de 6 kW poti sa consumi instantaneu si 9kW cat timp 3-4 kW vin din productie proprie... dar cum sari calul cum sare si disjunctorul :-)
mai e si varianta sa separi o parte de consum pe un "offgrid/hibrid"... solutii sunt mai multe pe mono si pana nu intra o EV in peisaj o sa raman pe mono (noua instalatia va fi totusi facuta trifazic)

ms

#48
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 ithanium2, on 01 februarie 2023 - 08:58, said:

Iar legat de pomplele de caldura m-am lamurit...categoric nu pun.
Mare greseala.

#49
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@initiator:

1) câți bani ai disponibili pentru sistemul de încălzire?
2) care este necesarul termic al caselor?

Alte detalii sunt doar "discuții".

Ai bani ? Atunci gândește -te la o soluție care sa îți ofere independența energetică, astfel încât să nu fi afectat de prețul gazelor/ energiei electrice. Și cum nu poți să exploatezi gazul din curte, singura opțiune viabilă este să profiți de lumina solară/ apa din sol.

În aceste condiții - repet, dacă ai bani - varianta optimă este PV de o putere cât mai mare, în sistem hibrid + PDC apa-apa sau sol-apa (nu aer-apa, ce este influențată de temperatura exterioară) + recuperatoare de căldură + încălzire în pardoseală.

Totul ar costa undeva la +/- 30 000 euro. Acest sistem te-ar proteja de orice influențe externe negative.

Nu ai bani - CT pe gaze (nu da bani degeaba pe centrale de 35 KW, calculează mai întâi necesarul termic al caselor) + sistem clasic de radiatoare + speranță.

Succes !

#50
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.07.2018
Multumesc pentru raspunsuri.
Am tot analizat si am ajuns la concluzia ca voi merge pe solutia clasica CT pe gaz si o sa montez in hol un semineu normal ca solutie strict pentru back-up (iarna grea si sa existe probleme de furnizare gaz/electricitate). In momentul in care o sa fie mai ieftin sa ma incalzesc pe curent, o sa montez o CT pe energie electrica si aia e.

#51
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ai mare grija cu tirajul/aductiunea de aer pentru semineu, sau orice solutie cu ardere ai avea. Hota din bucatarie, un ventilator de baie, o usa deschisa mai repede sau geamuri deschise si curent in casa vor face sa iti dea fumul inapoi, chiar scantei. Ai mare grija. De asemenea, ai mare grija la arderea incompleta/monoxid de carbon.

#52
stoianalin

stoianalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,753
  • Înscris: 17.01.2014

 ithanium2, on 08 februarie 2023 - 10:12, said:

Multumesc pentru raspunsuri.
Am tot analizat si am ajuns la concluzia ca voi merge pe solutia clasica CT pe gaz si o sa montez in hol un semineu normal ca solutie strict pentru back-up (iarna grea si sa existe probleme de furnizare gaz/electricitate). In momentul in care o sa fie mai ieftin sa ma incalzesc pe curent, o sa montez o CT pe energie electrica si aia e.

Decizia la tine este, dar vezi ca o CT pe gaz merge cu agent la temperatura ridicata si are nevoie de suprafata mica radianta (ex. calorifere) pe cand o centrala pe electricitate sau o PDC se preteaza la agent termic de temperatura joasa si suprafete mari radiante. Trecerea de la gaz la electric/PDC implica marirea suprafetei radinate si rezulta o struto-camila cu costuri pe masura si deranj mare.

Poate ar trebui sa refaci calculul costurilor pe gaz si electric... gazul nu mai e asa ieftin ca in trecut iar energia electrica la Hidro a ramas destul de jos.

#53
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 stoianalin, on 08 februarie 2023 - 15:32, said:

dar vezi ca o CT pe gaz merge cu agent la temperatura ridicata
Centralele actuale in condensare pot livra agent termic si la 25 C.
Eficienta condensarii (recuperarea caldurii latente a vaporilor) este cu atat mai mare cu cat temperatura agentului termic este mai joasa.

Iar centrala fara condensare nu prea mai gasesti, decat niste vechituri de calitate indoielnica.

 stoianalin, on 08 februarie 2023 - 15:32, said:

o centrala pe electricitate [...] se preteaza la agent termic de temperatura joasa
Centralele electrice n-au nici o preferinta de temperatura, este indiferent ca e joasa sau ridicata, eficienta este aceeasi.

Edited by kolfleading, 08 February 2023 - 16:58.


#54
ithanium2

ithanium2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 11.07.2018

 stoianalin, on 08 februarie 2023 - 15:32, said:


Decizia la tine este, dar vezi ca o CT pe gaz merge cu agent la temperatura ridicata si are nevoie de suprafata mica radianta (ex. calorifere) pe cand o centrala pe electricitate sau o PDC se preteaza la agent termic de temperatura joasa si suprafete mari radiante. Trecerea de la gaz la electric/PDC implica marirea suprafetei radinate si rezulta o struto-camila cu costuri pe masura si deranj mare.

Poate ar trebui sa refaci calculul costurilor pe gaz si electric... gazul nu mai e asa ieftin ca in trecut iar energia electrica la Hidro a ramas destul de jos.

Glumesti, nu? dupa cum spunea si colegul de mai sus, Ct pe gaz functioneaza in condensatie pana la o temperatura de 45 de grade. Iar trecerea de la gaz la electric se face fie prin demontarea centralei pe gaz, fie montarea langa aceasta a celei pe curent si modificari minore la racorduri.
Eu inteleg ca voi promovati agresiv PDC...dar mai usor cu pianul pe scari ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate