Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Infectie masea cu un perete ramas

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.07.2007
Salut!

Acum 2 luni s-a trezit mama cu falca umflata. La radiografie a iesit infectie la o masea. A luat o saptamana antibiotic si dentistul a decis sa faca tratament pe canale.
Maseaua alba fara carie. Dentistul a zis ca e de la gingie ( era retrasa )

A inceput tratamentul cu antibiotic pe canale. Dentistul a spus ca va dura cateva saptamani.
Dupa 2 saptamani s-a umflat iar si a luat iar antibiotic. Dentistul a continuat tratamentul dar cand a frezat a zburat o bucata din masea.

La ultimul tratament in timp ce dentistul facea tot cu freza au mai sarit 2 bucati din masea.
Dentistul a motivat ca s-a sensibilizat maseaua de la tratament.
Momentan maseaua mai are doar un perete si falca inca nu e 100% dezumflata.

Cum maseaua nu se mai poate plomba i s-a recomandat pivot si coronita cu insertii metalice.

Mama nu vrea sa puna nimic metalic ( in caz de RMN ). I-a explicat dentistului ca nu poate pune pivot metalic si coronita insa dentistul a spus ca doar asa se poate si nu vrea sa faca din alte materiale.
Eu stiu ca exista si pivoti si coronite fara insertii metalice. Dar dentistul nu si nu.

Dati-mi un sfat va rog ce ar putea sa faca in aceasta situatie. Mama este destul de necajita si nici nu stie daca o coronita ar rezista. Asta daca la urmatorul tratament nu zboara si restul de masea ramasa.
Nu are nici o garantie si pana acum de 2 luni de tratamente  inca mai simte ca e umflata.

Implantul este exclus ( sensibilitate cu gingia retrasa)
M-am gandit sa merg cu ea in alta parte doar ca nu stiu daca s-ar baga un alt doctor peste ce a facut primul. Dar merita o a 2- a parere.
Ar mai fi varianta sa o scoata desi ar trb taiata sa poata fi extrasa avand in vedere peretii lipsa.

#2
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 09.01.2009
Alt  doctor.Asta  ori nu stie ori nu vrea alte metode.

#3
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Se poate face din zirconiu dar isi are pretul.Trebuie un laborator de tehnica dentara care are experienta cu acest material.

#4
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Ca sa începem cu începutul măseaua "alba fara carie" nu avea cum sa se infecteze. Apoi dacă infecția era de la gingia retrasa nu avea de ce sa se facă vreun tratament pe canale.

Pe canalele de la măsea nu prea are rost sa pui antibiotic, ca efectul ar dura foarte puțin.

De regula nu se fac tratamente pe canal decât după ce infecția s-a terminat și zona s-a dezumflat. Dacă s-a făcut totuși un tratament în mod cert era o problema destul de serioasa.

Exista pivot din fibra de sticla, care nu este metalic, exista coronițe ceramice, dar cine știe ce probleme are mama ta acolo - poate pivotul metalic este unica solutie

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Initiatorul crede ca daca a auzit la medic "pivot metalic" asta inseamna automat ca materialul este "fier d'ala de rugineste". In stomatologie se folosesc materiale speciale, iar pivotul ala nu este fier. In consecinta poate fara grija sa aiba implant dentar ca nu va acea probleme la RMN. Implanturile dentare nu sunt magnetice, se folosesc aliaje speciale.

Edited by MembruAnonim, 31 January 2023 - 01:05.


#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,293
  • Înscris: 24.05.2010

Quote

Implantul este exclus ( sensibilitate cu gingia retrasa)

Nu are mare impact pentru implant. La implant conteaza osul nu gingia.

Schimba dentistul. E foarte dubioasa povestea. Suna a malpraxis.

E posibil ca de la antibiotic sa se demineralizeze dintele. Nu inteleg termenul de "a zbura". NU exista asta, corpul dintelui se elimina doar daca e atacat de carie. In rest, malpraxis (i-a fugit mana dentistului).

Nu inteleg cum apare la doar 2 saptamani carie la un dinte cu tratament. In timpul tratamentelor de canal se folosesc niste substante foarte puternice, pe langa faptul ca se aplica strict dupa ce s-a eliminat si ultima urma de carie. 2 saptamani pentru reaparitia unei carii e foarte putin.

Poti sa pui radiografia aici? ca oricum e fara nume.

Edited by MooF2010, 31 January 2023 - 02:44.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
"Implantul este exclus ( sensibilitate cu gingia retrasa)"

View PostMooF2010, on 31 ianuarie 2023 - 02:37, said:

Schimba dentistul. E foarte dubioasa povestea. Suna a malpraxis.

Concluzia cred ca a tras-o initiatorul. Medicul vrea implant insa initiatorul spune ca nu vrea deoarece "sensibilitate gingie retrasa". Parerea mea este sa mearga la un medic cu recenzii, de incredere si sa il lase sa lucreze. Daca initiatorul vine cu pareri proprii neavizate, nu o sa rezolve problema niciodata.

Daca maseaua aia va fi scoasa, cel mai bun lucru pe care poate sa il faca este un plant. Nu pod, nu lasat asa. Implant si punct. In clipul de mai jos este exemplificat cel mai bine ce inseamna sa lasi o extractie fara implant. Un loc gol inseamna dezastru la propriu. In ultimii zeci de ani s-au facut progrese imense in stomatologie. Preturile au mai scazut, tehnica este foarte avansata, materiale excelente - pentru un implant.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-nwkddA40P4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 31 January 2023 - 02:46.


#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
Eu aveam dantura zdreanta in anii 2000,un medic roman in Israel (tipa era maritata cu un arab) mi-a redat ”zambetul” fara nici un implant,nu mi-a scos nervii la dinti
Astia la noi atata stiu,sa dea afara,apoi dintele cu mila.
Ala numa medic nu este la ce ai descris acolo,asta dupa spusele tale.

Edited by ceanu1980, 31 January 2023 - 09:47.


#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,244
  • Înscris: 24.02.2017
Si eu zic la fel. Alt medic. Alta parere. Alt tratament.

#10
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.07.2007

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2023 - 00:59, said:

Initiatorul crede ca daca a auzit la medic "pivot metalic" asta inseamna automat ca materialul este "fier d'ala de rugineste". In stomatologie se folosesc materiale speciale, iar pivotul ala nu este fier. In consecinta poate fara grija sa aiba implant dentar ca nu va acea probleme la RMN. Implanturile dentare nu sunt magnetice, se folosesc aliaje speciale.

Ce usor iti este sa judeci si sa presupui.

Eu nu am mentionat de fier nicaieri si nici nu am scris vreo "parere proprie neavizata". Asta ai presupus tu.

Doar am prezentat o situatie si am rugat un sfat. Atat!
Cu siguranta sunt si altii trecuti prin situatii asemanatoare. Si cu totii putem invata din experientele altora.

Cat despre aliajele folosite... unele nu sunt ok pentru RMN.
Poti da un simplu search pe Google sau citeste aici
Si apoi daca intrebi la cabinet sau cauti sa vezi din ce sunt unele facute o sa-ti spuna printre altele si crom, nichel, etc, care nu sunt indicate.

Avand experienta unui RMN prefer sa aleg o varianta mai safe.

View PostMooF2010, on 31 ianuarie 2023 - 02:37, said:

Nu are mare impact pentru implant. La implant conteaza osul nu gingia.

Schimba dentistul. E foarte dubioasa povestea. Suna a malpraxis.

E posibil ca de la antibiotic sa se demineralizeze dintele. Nu inteleg termenul de "a zbura". NU exista asta, corpul dintelui se elimina doar daca e atacat de carie. In rest, malpraxis (i-a fugit mana dentistului).

Nu inteleg cum apare la doar 2 saptamani carie la un dinte cu tratament. In timpul tratamentelor de canal se folosesc niste substante foarte puternice, pe langa faptul ca se aplica strict dupa ce s-a eliminat si ultima urma de carie. 2 saptamani pentru reaparitia unei carii e foarte putin.

Poti sa pui radiografia aici? ca oricum e fara nume.

Multumesc de raspuns!
Aveti dreptate cu demineralizarea de la tratament. Cam asta a zis si dentistul doar ca ar fi fost bine sa spuna riscurile inainte de tratament.
Si da se pare ca i-a fugit mana.

Ca sa explic mai exact cum au "sarit" bucatile de masea...la primul tratament cand a dat cu freza o bucatica de masea a sarit pur si simplu din gura direct pe podea. S-a speriat si dentistul.
La ultima vizita dentistul a incercat sa pileasca unde s-a desprins pentru ca jena la obraz.
Dupa ce a pilit s-a clatit cu apa si a scuipat inca 2 bucati din masea.

Dintele nu a avut carie. Stiu ca pare imposibil de crezut dar nu a avut. Explicatia dentistului a fost ca din cauza gingiei retrase au patruns bacterii la radacina dintelui si s-a produs infectia.
Radiografia a oprit-o dentistul sa o puna la dosar.

View Postceanu1980, on 31 ianuarie 2023 - 09:41, said:

Eu aveam dantura zdreanta in anii 2000,un medic roman in Israel (tipa era maritata cu un arab) mi-a redat ”zambetul” fara nici un implant,nu mi-a scos nervii la dinti
Astia la noi atata stiu,sa dea afara,apoi dintele cu mila.
Ala numa medic nu este la ce ai descris acolo,asta dupa spusele tale.

Asa este. Din pacate nu stii care doctor e ok si in cine sa mai ai incredere.

#11
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

View PostCryssu, on 30 ianuarie 2023 - 23:22, said:

Mama nu vrea sa puna nimic metalic ( in caz de RMN ).

Daca ti-as arata eu sa vezi cate "fiare" am in gura... si pivoti si coroane si altele, si am facut 2 CT-uri si 3 RMN-uri si nu s-a intamplat nimic...
RMN-ul, ca despre el este vorba, reactioneaza doar la piese metalice magnetice, iar singurele sunt cele feroase, adica de fier sau aliaje ale fierului, otel, inox, etc...
Coroanele dentare, pivotii sau altele, nu contin fier, ca ar rugini in gura, ci sunt din alte metale, tolerate de organism...

Edited by bonygy, 31 January 2023 - 14:13.


#12
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,397
  • Înscris: 30.12.2005
"daca intrebi la cabinet sau cauti sa vezi din ce sunt unele facute o sa-ti spuna printre altele si crom, nichel, etc, care nu sunt indicate"

N-are nicio treaba nici Cr-ul și nici Ni-ul cu magnetismul RMN-ului. De unde-ai scos-o ca nu sunt indicate???
Sunt oameni protezați cu ditai protezele metalice și nu le zboară șoldurile sau genunchii sau....
Antibioticul pe canale se folosește foarte bine mersi în anumite situații și NU DEMINERALIZEAZĂ nici smalțul, nici dentina și nici cementul.
In rest nu comentez.
Cel mai bine e sa schimbați profesionistul daca precedentul (neincrederea) s-a produs.
Si transmite-i mamei să-și facă RCR-ul + coroana aia liniștită ca n-are nimic cu nici-o alta procedura paraclinica pe care-o va face în viitor (nici ct, nici rmn, nici radiografii chioare). Si e și cel mai bine pentru dansa dpdv al raportului preț/soluție terapeutica.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCryssu, on 31 ianuarie 2023 - 13:05, said:


Mergi la alt medic.
Cum ti-au spus si colegii mai sus, daca nu te pricepi, mai bine mergi la un medic/clinica  si intrebi direct acolo. Aia au ani de experienta, nu doua vorbe citite pe net ca cica "nichel, crom etc nu sunt indicate pt RMN".
Implantul (materialele, tehnica etc ) din ziua de azi nu mai este aceleasi cu cel de acum 50 de ani.

Edited by MembruAnonim, 31 January 2023 - 16:43.


#14
Cryssu

Cryssu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.07.2007
Multumesc tuturor pt raspunsuri. Am sa caut alt dentist.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate