Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Finisare placi OSB interior - exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Urmeaza sa ridic o mica magazie avand peretii din placi de OSB. Sincer sa va povestesc, nu mi-au placut niciodata aceste placi vizual, desi am vazut multe lucrari (de tamplarie) care mi-au placut. Dar per total, orice constructie la care ramane la vedere acest design de aschii de lemn presate, ma dezgusta.

Ce variante am, si ieftine, ca sa finisez o placa de osb?

O vopsea lavabila adera?
O plasa de fibra de sticla + adeziv, cum se comporta in timp?

#2
nila04rrw

nila04rrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.10.2010
Sa ai in vedere faptul ca, osb-ul, din fabrica vine cu ambele parti lacuite. Acel lac nu prea o sa fie cooperant cu ce vrei tu sa faci...

#3
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Eu am facut un wc in curte din OSB acum 14 ani si l-am vopsit cu lavabila.Inca tine si acum.A iesit un albastru de Voronet frumos.

#4
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 13.11.2006
Pe interior poti pune rigips subtire apoi glet si lavabila, la exterior sunt o gramada de metode decorative care acopera osb-ul.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Există plăci pentru placări exterioare, dar nu te coafează prețul, cam măricel pe bucată.
Dar, dacă o faci pentru ,, totdeauna ", posibil să merite, mai ales că zici că nu are o suprafață prea mare.


#6
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 10.05.2013
Am vopsit direct pe placă, După a doua tură acele așchii se estompează, dar nu dispar de tot. Mie-mi place aspectul ușor texturat. Voi reveni cu foto de la fața locului.

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
interior gips-carton si apoi finisezi cum vrei
exterior polistiren expandat lipit cu adeziv poliuretanic, apoi dai masa de spaclu cu plasa si apoi finisezi cum vrei

Edited by laffin, 31 January 2023 - 07:49.


#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005

View PostNatural4living, on 31 ianuarie 2023 - 00:36, said:

Eu am facut un wc in curte din OSB acum 14 ani si l-am vopsit cu lavabila.Inca tine si acum.A iesit un albastru de Voronet frumos.

Poate o sa tina la fel de mult ca manastirea Voronet.

#9
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012

View Postdydysoft, on 31 ianuarie 2023 - 01:03, said:

Pe interior poti pune rigips subtire apoi glet si lavabila, la exterior sunt o gramada de metode decorative care acopera osb-ul.

sunt o gramada de metode, dar ele cumva sunt bine pastrate sa nu cumva sa ajunga la urechile publicului :))

#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,006
  • Înscris: 26.11.2001
Exista un produs Weber (https://www.ro.weber...saj/weber-gr100), se face o zeama care se aplica pe placa de OSB. Ramane un strat nisipos pe care poti sa pui orice, adera impecabil. Eu am pus pe o magazie klinker, a iesit de mare senzatie.

GR100 are avantajul ca nu ingroasa peretele, nu ai un spatiu ideal mucegaiului ca la gips carton etc.

#11
blue_marlin

blue_marlin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 21.05.2016
Eu am lasat OSB-ul vizibil la mansarda.
L-am dat cu doua maini de vopsea alchidica dupa ce am chituit imbinarile si capetele holsuruburilor.
Alchidica e mai groasa si estompeaza mult aschiile ramanand doar vizibile ca o textura. Singura problema e ca s-a simtit mirosul de vopsea aproape un an.

#12
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
lazura pe baza de apa!
eu am un WC in gradina, din osb, pe care l-am dat cu ceva tenta de mahon.
toata lumea care il vede, zice ca arata foarte tare! si se mentine in timp, iar fata de vopseaua alchidica, e mult mai usor de reparat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate