Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nu pot seta frecventa RAM la 3200 mhz

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Detonate

Detonate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 30.03.2012
Andrei nu ma lasa sa fac test fara restart! "Recomand DRAM 1.35v la 3200" unde anume in BIOS bag valoarea asta?

#20
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Ai mare noroc ca nu ti-a sugerat nimeni sa setezi in bios "Fast Boot". Nu te lua dupa ce iti zic ceilalti. Nu asa se instaleaza modulele ram si se configureaza in bios. Faci poze la ecranele din bios si le pui aici plus o poza la placa de baza in zona placutelor de memorie.

#21
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Te complici mult prea mult.
Muuuuult, cu 3 programe de setari, cu nebunii, cu inventii.
ACUM merge la 3200?
Am inteles ca DA.
Problema e ca e turat ?
Turat CE? N-am vazut nicaieri poza cu turartii, doar cu setari. Poate o fi, dar, cum ziceam, te complici si devine confuzant.
Nu mai fa nici o setare, cum zice si colegul de mai sus, si spune exact si precis care e problema.
Oricum, procesorul ala suporta maxim 3000 mhz memoria.
Iar voltajul de 1.37 este maxim.

#22
Detonate

Detonate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 30.03.2012
nixrohnson cu setarile alea care merg la 3200MHz in IDLE placa video si procesorul sta la 36 grade iar fara setarile alea la 26 grade. Deci o urcare de 10 grade.
Adica de ce am mai cumparat rami la 3200MHz daca eu ii folosesc la 2400? Nu mai bine cumparam la 2400? Vreau sa setez la maxim cat imi permite procesorul si placa de baza. Deci daca maxim e 3000 cum fac asta fara a avea crash-uri si temperaturi ridicate??? Alea ce am facut eu e un fel Over clocking.
Ramii i-am pus pe slotul 2 si pe slotul 4.
https://i.imgur.com/nAgN7Wf.jpg

Edited by Detonate, 31 January 2023 - 16:25.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003
Si nu e normal ? La 3200 se incalzeste controlerul de memorie mai mult dohhhh....
Iar daca grija ta este pentru temperaturi scazute atunci ce cauti cu 1.4V pe cpu ? Posted Image Orice amd-ist care se respecta stie ca ala e voltat excesiv by default si ca se poate reduce prin tatonari iar daca ii tai si 150mV deja ii scoti peste 6°C inutili din orice faza de lucru (si idle si full load) fara modificari de performanta (throttling).
36°C e o temperatura foarte oki in idle, nu trebuie sa cauti sa fie la temperatura camerei daca n-ai macar racire premium cu lichid. Nu e nicio smecherie cat timp nu te apropii de 80°C in load maxim real (nu 100% integer sau game, maximul real e in AVX 2) e oki. Siliciul si oxizii metalici moderni folositi pentru constructia lui suporta temperaturi inalte fara probleme.

Edited by andreic, 31 January 2023 - 18:08.


#24
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Asta e situatia la tine, 2 sloturi ocupate din 4 in mod dual channel vor fi setate pe 2400Mhz standard.
[ https://www.pugetsystems.com/pic_disp.php?id=48164&width=800&height=800 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.pugetsys...am-speeds-1175/
Chiar daca vor rula la frecvente mai mici decat sunt capabile, latentele vor fi mai reduse si asta va creste usor performantele generale.

Edited by Leo2006, 31 January 2023 - 18:48.


#25
Detonate

Detonate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 30.03.2012
Daca aveam cunostinte numai intrebam aici andrei. Nu am setat absolut nimic nici la GPU nici la CPU. BIOS-ul e pe default.
Am setat doar in AMD Ryzen Master cand dau drumul la PC voltajul la CPU 1.1375
https://i.imgur.com/GP8cHze.png

Edited by Detonate, 31 January 2023 - 18:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate