Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Inlocuire țeavă principală apă caldă

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.03.2006
Salutare!

As avea nevoie de ajutorul vostru pentru a lua o decizie in privința înlocuirii țevii principale de alimentare cu apă caldă, pe porțiunea care străbate apartamentul meu, cu îmbinare la vecinii de la parter și etajul superior.

Țeava veche datează de când a fost dat bocul în folosință (1982), și aș dori să o înlocuiesc pe porțiunea care traversează apartamentul meu.

Am înțeles că ar fi de dimensiunea 1 1/4 zoll și aș dori să o înlocuiesc cu ceva dintr-un material care este mai trainic decât țeava galvanizată veche, care a ruginit semnificativ pe anumite porțiuni.

Așadar, am făcut ceva research și am concluzionat că:
  • țeava de alamă bănuiesc că ar fi exclusă din moment ce nu există pe nicăieri la lungimea și diametrul de care am eu nevoie (sau nu am reușit să găsesc eu).
  • țeavă de cupru - nu am găsit la această dimensiune, iar cuprul nu se îmbină decat pe baza de lipituri cu cositor, ceva destul de complicat de făcut în situația dată
  • aș merge pe varianta țevii de oțel inoxidabil (inox) însă am înțeles de la un instalator că ar fi un material mai casant decat cel din care e făcută clasica țeavă galvanizată și n-ar fi recomandată pentru asemenea aplicație
  • țeavă neagră pentru instalații - clar nu, nu vreau variante ieftine, doresc ceva cât mai trainic.
Voi cum ați rezolva această ecuație?

În principiu nu se pune problema de cost (dacă nu se ajunge la ceva exorbitant), în acest caz încerc să pun preț numai pe durabilitate.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Schimba toată coloana. Nu are niciun rost sa schimbi doar 3 metri și restul e praf.
Te chinui și cu îmbinarea la capete.
Vă hotărâți toți de pe acea coloana și o rezolvați.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu vad cu ce te ajuta schimbarea acelei tevi. Aia trebuie schimbata in tot blocul.

#4
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,273
  • Înscris: 11.08.2003
Sa zicem ca vei gasi o teava care sa te satisfaca material si care sa fie si trainica. Presupun ca toata agitatia e sa scapi de eventuala spargere daca pateste ceva teava. Ee, surpriza! Daca se hotaraste blocul sa schimbati coloana, tot va trebui sa spargi, chiar daca ai schimbat-o tu pe 3 metri. Apoi, daca aveti o avarie si, de sus nu picura iar la cel de sub tine picura, tot vei sparge.
Daca nu ai o problema grava acolo care sa necesite schimbare, deranjul s-ar putea sa nu merite. Calculeaza-ti ca, daca vrei tu sa fii linistit ca in dreptul tau e totul ok, va trebui sa faci deranj si la vecini. Si, daca nu e necesara, tu platesti toata tarasenia, chiar daca e verticala.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Mufe rapide si inlocuit cu o teava de plastic/multistrat, dar la dimensiunea aia nu vei gasi in stoc altceva decat PPR, care e un rateu. Diametrul ala imi da de gandit ca esti etaj inferior intr-un bloc inalt, caz in care o sa ai si o presiune ceva mai mare acolo.

Teava neagra e singura varianta fezabila daca nu poti comanda mai mult pex al pex decat crezi ca ai nevoie de la o firma buna. Si ai grija sa fii pregatit pentru situatia in care si la vecini teava e corodata si nu ai pe ce strange mufa rapida.

#6
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Nu e casant inoxul, de unde ideea asta sucita ?  Ia o lingura si indoai o, sa vezi, se rupe ?

Se si gaseste :
https://depo-materia...24-1-x-3mm.html
Scump, dar asta e.  Standard AISI 304L, adica nu e casanta deloc.

Dar nici eu nu s de parere ca ar fi o idee grozava sa inlocuiesti doar la tine.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Lucrare cam degeaba .
Oricum parerea mea este sa nu te consumi cautand materiale , mai bine cauta un instalator bun care sa-si dea o parere, au experienta si lucrari similare la blocuri de genul si sigur va veni cu varianta cea mai fiabila.
Inoxul e greu de debitat la fata locului, filiere de inox, masuri, taieri ...nu se prea baga meseriasul , e un material pretentios care se preteaza la cu totul altfel de lucrari nicidecum bagat intr-un rabit si ascuns pe post de coloana principala apa calda .

Edited by ldpe, 30 January 2023 - 21:54.


#8
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 03.03.2006
Voi face o renovare completă a băii și doresc sa schimb toate țevile care traversează apartamentul meu, în ideea că spațiul de traversare va fi apoi închis cu rigips și faianță și nu voi mai avea de intervenit acolo în viitorul apropiat din cauza vreunei probleme cauzata de vechimea țevilor existente. Așadar varianta țevii de inox pare cea mai fezabilă...

#9
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Bafta, dar e o lucrare atipica iar preturile vor fi pe masura.  Atat la materiale cat si la manopera.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 ldpe, on 30 ianuarie 2023 - 21:52, said:

Lucrare cam degeaba .
Oricum parerea mea este sa nu te consumi cautand materiale , mai bine cauta un instalator bun care sa-si dea o parere, au experienta si lucrari similare la blocuri de genul si sigur va veni cu varianta cea mai fiabila.
Inoxul e greu de debitat la fata locului, filiere de inox, masuri, taieri ...nu se prea baga meseriasul , e un material pretentios care se preteaza la cu totul altfel de lucrari nicidecum bagat intr-un rabit si ascuns pe post de coloana principala apa calda .
Nu merita.Trebuie schimbata toata coloana. De discutat cu asociatia de propietari ,sa se faca o sedinta in care sa voteze vecinii de pe scara daca sunt de acord.
Merge schimbata toata din PPR. Iti da garantie la lucrare firma,factura...

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
SE face sedinta si se schimba teava cu totul doar daca suporti tu integral toate cheltuielile, altfel ceilalti nu vor fi de acord, de ce sa dea bani daca merge si aia veche ?

#12
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 03.11.2009
Mergi pe teava galvanizata, aia care e acum a tinut din '82

Daca faci renovare, lasa portita de access eleganta pentru spatiul de traversare daca asa a pus proiectantul de la inceput, chit ca-ti place ori ba, cred ca esti obligat, ba mai mult decat atat, iti faci viata usoara undeva in viitorul mai apropiat sau indepartat.

Esti un pic egoist, dar asta e alta buba, crezi ca daca iti schimbi tu tevile in patratelu' tau... gata, te-ai spalat pe maini 🤪

Nota: chiar daca stai la casa ta, pe pamantul tau, tot trebuie sa lasi acces la tevi, ventile de izolare, etc, dar la bloc e si mai si ✌️

 Rhadoo824, on 30 ianuarie 2023 - 22:11, said:

Voi face o renovare completă a băii și doresc sa schimb toate țevile care traversează apartamentul meu, în ideea că spațiul de traversare va fi apoi închis cu rigips și faianță și nu voi mai avea de intervenit acolo în viitorul apropiat din cauza vreunei probleme cauzata de vechimea țevilor existente. Așadar varianta țevii de inox pare cea mai fezabilă...


#13
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014

 Rhadoo824, on 30 ianuarie 2023 - 22:11, said:

Voi face o renovare completă a băii și doresc sa schimb toate țevile care traversează apartamentul meu, în ideea că spațiul de traversare va fi apoi închis cu rigips și faianță și nu voi mai avea de intervenit acolo în viitorul apropiat din cauza vreunei probleme cauzata de vechimea țevilor existente. Așadar varianta țevii de inox pare cea mai fezabilă...
În acest caz, iti recomand sa cumperi IN PLUS cateva cutii de faianță (eventual și gresie). "Prietenii știu de ce".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate