Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

sarea la sac

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,041
  • Înscris: 23.09.2005

View PostMarincos, on 30 ianuarie 2023 - 20:44, said:

Mi s-a făcut poftă de niște brânză sărată cu roșii cu multă sare.

Si o slanã buna, afumata si sarata.

#20
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008

View Postluchianv, on 30 ianuarie 2023 - 19:48, said:

Sarea mea preferata este sarea mai grunjoasa, la sac, neiodata. E ciudat ca in Metro sau alte magazine de profil gasesti doar sare cu iod si nu inteleg din ce motiv, dar bine, asta e alta discutie.

Acum vreo 2 ani pe un sac de 25 de kg de sare plateam vreo 18 lei, anul trecut a sarit la vreo 25, la inceputul acestui an se invartea la 30-35, dar anul acesta a luat-o rau in sus mai rau ca Bitcoin-ul Posted Image) 45 de lei un sac de sare. Evident, n-am mai cumparat din acel loc, am preferat sa ma deplasez putin si sa iau mai multi saci cu 32 de lei pe sac.
Ma intreb, care ar fi cea mai ieftina sursa de unde as putea sa iau sarea la sac? Sa-i contactez oare pe cei de la salina poate au distribuitori prin zona mea sau .... care ar fi o solutie?
As dori sa-mi fac un stoc de vreo 200 de saci de sare, dar in nici un caz la 45 de lei sacul

Ce economisesti la achizitia celor 200 de saci direct de la salina o sa-i dai la plata camionului care ti-i transporta acasa . Ajungi de platesti mai mult de 32 de lei / sac . Care e afacerea ?

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,374
  • Înscris: 01.12.2001

View PostPhobos, on 30 ianuarie 2023 - 21:04, said:



Si o slanã buna, afumata si sarata.
Terminați că e ora 10 seara.
La asta trebuie și o țuică.
Și mâine mai lucrează unii.

#22
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View Postluchianv, on 30 ianuarie 2023 - 19:48, said:

Sarea mea preferata este sarea mai grunjoasa, la sac, neiodata. E ciudat ca in Metro sau alte magazine de profil gasesti doar sare cu iod si nu inteleg din ce motiv, dar bine, asta e alta discutie.

Acum vreo 2 ani pe un sac de 25 de kg de sare plateam vreo 18 lei, anul trecut a sarit la vreo 25, la inceputul acestui an se invartea la 30-35, dar anul acesta a luat-o rau in sus mai rau ca Bitcoin-ul Posted Image) 45 de lei un sac de sare. Evident, n-am mai cumparat din acel loc, am preferat sa ma deplasez putin si sa iau mai multi saci cu 32 de lei pe sac.

Ma intreb, care ar fi cea mai ieftina sursa de unde as putea sa iau sarea la sac? Sa-i contactez oare pe cei de la salina poate au distribuitori prin zona mea sau .... care ar fi o solutie?
As dori sa-mi fac un stoc de vreo 200 de saci de sare, dar in nici un caz la 45 de lei sacul
Ce faci nene cu atata sare, o folosesti la deszapezit?

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

View Postdorin_2k, on 30 ianuarie 2023 - 20:35, said:

Deci eu cu 1 kg pe câțiva ani stau bine.

Daca nu gatesti acasa lasi si mostenire,altfel cum sa ajunga 1kg pe un an sau mai multi,la o simpla saramura trebuie 30-35 grame
Initiator nu ai spus de unde esti,contacteaza cea mai apropiata salina.

#24
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

View Postrim80, on 30 ianuarie 2023 - 21:56, said:

Ce faci nene cu atata sare, o folosesti la deszapezit?
Muraturi.

#25
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012

View Postadip1962, on 30 ianuarie 2023 - 19:59, said:

Sarea la sac este, de regula, de provenienta ucraineana si nu romaneasca. Daca o gasesti de provenienta romaneasca este super.
Sarea este iodata cf. legii, pentru a proteja generatiile actuale si viitoare de efectele Cernobil. Atat cat se poate...
Era ucraineana, era vreo 18-20 de lei pe atunci. Acum nu se mai importa de la ei, cica ar fi un razboi acolo.

View Postyekun, on 30 ianuarie 2023 - 20:09, said:

Vrei să ți faci stoc de 5 tone de sare ??
Trage umezeală bre, care e rostul ?
Pai ce am cumparat azi era in saci de plastic, oare ar trage umezeala asa de mult? Si daca trage umezeala ce se intampla? Doar e umeda, nu se strica.
Sarea contine antiaglomerantul E536, adica ferocianura de potasiu. tocmai sa nu faca cocoloase.
Tin minte cand cumparam sare din Republica Moldova, aveau un soi, "camenaia" se numea. Adica dupa un timp mai mare de stat in saci, se mai intarea pe alocuri. Cameni = piatra
Ceea ce ma face sa cred ca nu continea acel antiagomerant. Si mai tin minte ca moldovenii trageau spre acea sare :))

View Postadisz, on 30 ianuarie 2023 - 20:09, said:

Pentru consum personal, nu-i asa?Posted Image
Sa ma dau pe rani :))

View Postsebulbus, on 30 ianuarie 2023 - 20:20, said:

Iodul se pune in sare ca sa nu ai copii retardati. Dar din ce vad pe strada, pare ca multi mananca nesarat.
Vorbesti serios? Daca nu consumi iod risti sa ai copii retardati? Ce studiu spune asta?
Pana sa apara sarea iodata se nasteau prea multi retardati si dintr-o data si-a dat seama cineva ca asta e solutia?
Nu fac misto, chiar daca asa pare :)) Dar chiar sunt interesat de subiect

View Postskystars, on 30 ianuarie 2023 - 21:31, said:

Ce economisesti la achizitia celor 200 de saci direct de la salina o sa-i dai la plata camionului care ti-i transporta acasa . Ajungi de platesti mai mult de 32 de lei / sac . Care e afacerea ?

afacerea e ca s-ar putea sa fie distribuitori de la ei de la salina si in felul acesta poate platesc un 20 de lei pe sac :) asta ar fi afacerea. asa cum iau depozitele paleti de sare, asa pot lua si eu. Si sunt convins ca nu-l iau la pretul cu care il dau

#26
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 24.11.2002
Legea care reglementeaza iodarea sarii pentru consum e aici .
Un apel la Salrom, te poate ajuta si cu o oferta de pret.

Edited by vestale, 30 January 2023 - 23:51.


#27
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View Postluchianv, on 30 ianuarie 2023 - 23:40, said:

i. Acum nu se mai importa de la ei, cica ar fi un razboi acolo.




Deci tu inca nu esti sigur dupa un an daca e razboi cu adevarat,numai banuiesti.Ei fi si tu un sihastru din ala care traieste prin munti si coboara o data pe an in sat sa-si cumpere sare pe 100 de ani.

#28
Pafarist

Pafarist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 01.06.2009
Sarea iodată a fost soluția cea mai ușor de aplicat pentru a combate gușa endemică și cretinismul endemic, adică prezente masiv în anumite regiuni ale Globului (sau Discului, pentru cei cu deficiență gravă...).
Iodul din sare nu are nici o legătură cu Cernobâl.
Primele studii datează de la începutul secoului 19, iodul fiind descoperit, ca element chimic, în 1811.

https://academic.oup...11/2060/4669997
"Medicul elvețian Coindet, în 1813, a emis ipoteza că tratamentul tradițional al gușii cu alge marine era eficient datorită conținutului de iod și a tratat cu succes pacienții cu gușă cu iod.
Două decenii mai târziu, chimistul francez Boussingault, care efectua studii în satele din Munții Anzi, a fost primul care a susținut profilaxia cu sare bogată în iod pentru a preveni gușa.
Chimistul francez Chatin a fost primul care a publicat, în 1851, ipoteza că deficitul de iod ar fi cauza gușii.
...
Programul de sare iodată din Elveția functioneaza neîntrerupt din 1922. Înainte de introducerea sa, Elveția avea un deficit sever de iod. De exemplu, în 1800, un recensământ ordonat de Napoleon a raportat 4000 de cretini dintre cei 70.000 de locuitori ai cantonului Valais, în Alpii elvețieni."

La sarea păstrată în recipiente deschise, concentrația iodului scade în mod natural, prin oxidare și sublimare, acest fenomen fiind accentuat la temperatură și umiditate ridicate.

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,449
  • Înscris: 24.02.2017
Alpii Elvetieni sunt una, Romania e alta. De unde si pana unde avem deficit de iod aici ? Stiu doar exemplul unui sat izolat din Romania. Atat. Handicapati s-au nascut si se vor naste mereu. Astea sunt legile geneticii. La revolutie caminele de handicapati erau pline, din pacate. Dar nu a facut nimeni legatura cu consumul de iod (din sare sau alte surse).

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Existau zone in Romania in care oamenii aveau gusa. Cam toti din zonele respective imi ziceau ai mei.
Din cauza de deficit de iod. Probabil nici nuci nu mancau...

Asta cu sarea iodata e de mult timp - si inainte, in comunism exista. Doar ca exista si neiodata - luai ce vroiai. Ca la muraturi nu e buna aia iodata.

#31
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,449
  • Înscris: 24.02.2017
Nu sunt chiar zone. E un sat sau dou unde oamenii au gusa. Binenteles ca nu a interesat pe nimeni sa faca un studiu serios. Poate era ceva genetic. S-a inmormantat toata treaba intre timp.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate