Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

vanzare auto PF catre PJ - la distanta in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 22.11.2006
Salutare colegi,

Am la vanzare o masina si a aparut un potential cumparator (Persoana Juridica) din alt oras la distanta. Am discutat cateva saptamani, cu poze, detalii, etc

Acesta sustine ca nu poate veni fizic, dar ca din ce am discutat ar vrea sa trimita o platforma sa ridice masina, iar contractul sa rezolv eu la taxe si impozite(asa zisul fiscal) dupa si sa-i trimit in posta.

Mi-a cerut scanuri CI, talon si cartea masinii, a completat contractul standard fara anexe, mi l-a trimis sa-l semnez. Datele sunt introduse corect.

In conditiile in care am convenit clar ca pana nu apar banii in cont (conditia mea, plata in banca), nu pleaca masina, si a fost de acord cu asta, mai exista vreun risc din partea mea cu procedura asta ne-conventionala? Omul nu vrea sa vina sa vada masina, spune ca stie modelul, l-a condus, ii place si nu-si face griji.

Sunt un pic nedumerit. E ok asa?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,972
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai banii in cont: e ok.

#3
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 02.06.2021
Ca si in cazul unui apartament, trebuie specificat in contract ca devine nul daca banii nu sunt virati in contul xxxx pana la data zz.zz. Altfel, avand contractul semnat fara cele de mai sus, poaye sustine ca ti.a dat banii cash la semnarea contractului

Edited by Namidee, 30 January 2023 - 16:22.


#4
romulus69ro

romulus69ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 20.08.2012
Nu uita sa treci pe talon, instrainat catre X si sa faci si copie

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,972
  • Înscris: 01.12.2001
Și dacă tot trimite platforma, retine-i numerele de înmatriculare. Sa nu ai treaba cu rovinieta în viitor. După vânzare, mergi la asigurator și anulezi polița RCA și recuperezi diferența. Ii comunici ca nu mai are RCA valid.

#6
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019

 bluesnake, on 30 ianuarie 2023 - 15:35, said:

Salutare colegi,

Am la vanzare o masina si a aparut un potential cumparator (Persoana Juridica) din alt oras la distanta. Am discutat cateva saptamani, cu poze, detalii, etc

Acesta sustine ca nu poate veni fizic, dar ca din ce am discutat ar vrea sa trimita o platforma sa ridice masina, iar contractul sa rezolv eu la taxe si impozite(asa zisul fiscal) dupa si sa-i trimit in posta.

Mi-a cerut scanuri CI, talon si cartea masinii, a completat contractul standard fara anexe, mi l-a trimis sa-l semnez. Datele sunt introduse corect.

In conditiile in care am convenit clar ca pana nu apar banii in cont (conditia mea, plata in banca), nu pleaca masina, si a fost de acord cu asta, mai exista vreun risc din partea mea cu procedura asta ne-conventionala? Omul nu vrea sa vina sa vada masina, spune ca stie modelul, l-a condus, ii place si nu-si face griji.

Sunt un pic nedumerit. E ok asa?

Ai un NU de la mine.

De ce ai un singur cumparator? (mai scade pretul, mai schimba pozele si descrierea)
De ce el s-a oprit la aceasta masina?


Nu e logic.

1.Adica dai cateva sute de euro  in plus, pe care oricum ii dai pe platforma si iei masina probata.
2.De ce pe firma direct? (si nu PF-PF si dupa o trece el pe PJ?)
3.De ce nu va intalniti la jumatatea drumului? ( Macar stii cum arata? Cum il cheama complet? Unde locuieste?)
4.Ce garantie are el ca nu ii dai teapa dupa ce primesti banii? (Asa relaxat arunci si tu cu banii?)


O sa iti vina platforma inaintea banilor, o sa primesti un print screen cu ordinul de plata. Sau un pdf frumos.
O sa puna presiune ca il costa mult platforma si ramai fara masina si fara acte.

Pana te dezmeticesti e deja inmatriculata in Bulgaria.
Mizeaza pe lacomia ta, ca ai pus masina la pret mare. Si stie ca n-ai client.


Sper sa nu am dreptate. Dar nu mi se par riscuri de neglijat.
Plus ca, daca primesti banii, ai contractul cu firma lui. Contractul pentru platforma cine il face?
Cum ai tu dovada ca ai dat masina cui trebuie. Nu unui om oarecare cu platforma cu numere false.

Edited by stevetlangat, 30 January 2023 - 23:38.


#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 22.11.2006
Au fost mai multe persoane interesate, dar da, daca vine platforma inaintea banilor, atunci aia e teapa. Insa, i-am zis clar dinainte, ca fara bani in cont nu pleaca masina, poate sa vina mama platformelor.

Firma trecuta pe contract are ca obiect de activitate: CAEN Principal: 4511 Comerț cu autoturisme si autovehicule usoare (sub 3,5 tone)

Edited by bluesnake, 31 January 2023 - 04:37.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,972
  • Înscris: 01.12.2001

 stevetlangat, on 30 ianuarie 2023 - 23:34, said:

Sper sa nu am dreptate. Dar nu mi se par riscuri de neglijat..
Sigur nu ai dreptate.
Daca are banii in cont, nu îl mai interesează riscurile spuse de tine.


#9
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 22.11.2006
Sa vedem. Deocamdata nici banii nu au intrat, nici platforma nu a venit.

Nasol sa mergi jumtate de tara si inapoi pe zapezi, degeaba... Posted Image

#10
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 22.11.2006
Au intrat banii, a plecat masina, numerele le-am pastrat. Se pare ca este o casa de brokeraj, ceva de genul, masina pleaca in Belgia.

Am dat cartea, talonul cu mentiunea instrainat catre xxxx, si 2 chei.

Dupa hartii am copii si scanuri.

Edited by bluesnake, 31 January 2023 - 12:45.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,972
  • Înscris: 01.12.2001
Perfect. E vânzarea perfecta in acest caz. De ar fi așa toate.
Mergi și recuperează diferența la RCA daca mai aveai asigurarea valida.
Mai ai de rezolvat viza de la DTIL pe contract și gata. 3 le trimiți prin posta, 1 rămâne la tine și unul la DTIL.

#12
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 03.10.2013
salutare, baieti

In cazul in care am act de vanzare cumparare ca in atasament, mai e nevoie de certificat fiscal?
am gasit ca nu ar mai fi nevoie,

Attached Files



#13
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 22.11.2006
Nu certificatul efectiv, dar trebuie stampila pe contract de la Taxe si Impozite locale, care se primeste, doar daca nu ai datorii. Deci asta e "noul fiscal"

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,972
  • Înscris: 01.12.2001
Stampila sus stânga. Asta e "fiscalul" acum

#15
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 03.10.2013

 bluesnake, on 01 februarie 2023 - 12:50, said:

Nu certificatul efectiv, dar trebuie stampila pe contract de la Taxe si Impozite locale, care se primeste, doar daca nu ai datorii. Deci asta e "noul fiscal"


eu sunt  cumparatorul,
scuze ca am omis asta

Edited by collina1976, 01 February 2023 - 14:24.


#16
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,514
  • Înscris: 03.10.2013
Deci, daca contractul e asa , e ok?

Attached Files



#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007
Da

#18
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 22.11.2006
Chestie ciudata la taxe si impozite. Mi-au dat inapoi doar 3 exemplare de contract stampilate, au zis ca e indeajuns. Eu stiam ca se dau inapoi 4.

inseamna ca pastrez unul si trimit 2 la cumparator.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate