Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Dilemă spălare masina iarna

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.03.2009
Bună ziua tuturor,

Vă rog să mă ajutați cu sfaturi privind următoarea problemă:

Știu că iarna se recomandă spălarea mașinii cam o dată pe săptămână, pentru a înlătura sarea extrem de coroziva pe care stimabilii drumari o împrăștie cu dărnicie peste tot, dar în egală măsură știu că spălarea la temperaturi scăzute (sub 0 grade) afectează și ea serios caroseria.

Apare întrebarea: ce este mai dăunătoare , spălarea săptămânală sau rularea cu mașina nespălata mai mult timp? Voi cum procedați?

#2
Iceman73

Iceman73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.05.2006
Incearca sa urmaresti zile cu temperaturi pozitive si poti sa mergi atunci sa clatesti masina de sare. E suficient. Nu se intampla nimic cu tabla.
Evident ca nu vei merge pe ger sa te apuci sa speli masina.
Foloseste-ti bunul simt.

Cheers!

#3
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
ai o mică eroare: „sarea” utilizată-n prezent nu mai este sarea aia „corozivă” de care ți-a povestit bunicu' :P
în consecință, spal-o când ți-e bine!

PS: mai degrabă îți dăunează grav sănătății tablei autoturismului nisipul cu care este amestecată „sarea” :(

#4
DrLexic

DrLexic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 01.08.2010

Quote

ai o mică eroare: „sarea” utilizată-n prezent nu mai este sarea aia „corozivă” de care ți-a povestit bunicu'

Si atunci de ce se cojeste vopseaua de pe jante numai pe interior, unde multi nu dau cu jetul? Jante de aliaj.

Eu as spala-o dar sa fe temperatura pozitiva. Am spalat o data masina cand erau - cateva grade si a inghetat apa pe ea. S-a facut un strat subtire.
Da cu jetul si pe sub ea, atat cat poti.

#5
gushpi

gushpi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,878
  • Înscris: 17.01.2012
se numește „sablare” și are loc în mers, iezact de la nisipul de care-ți spuneam mai sus...

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,146
  • Înscris: 07.02.2003

 murilexix, on 30 ianuarie 2023 - 13:27, said:

spălarea săptămânală sau rularea cu mașina nespălata mai mult timp? Voi cum procedați?
Spalarea n-are cum sa fie daunatoare, atata timp cat o faci corect cu solutii si presiune, fara frecare aiurea iar ulterior uscare dupa ce aplici si spray-ul de ceara.

Edited by andreic, 30 January 2023 - 13:58.


#7
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008

Ala e NISIP ? Poate grohotis, pietre, bolovani.. de la astea sare vopseaua.


Edited by mihaiC1, 30 January 2023 - 14:06.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

 gushpi, on 30 ianuarie 2023 - 13:34, said:

ai o mică eroare: „sarea” utilizată-n prezent nu mai este sarea aia „corozivă” de care ți-a povestit bunicu' Posted Image
La noi inca se mai foloseste, natur sau in amestec cu nisip si clorura de calciu.
Depinde pe unde circula.
In orasele mari mai mult amestecyul.

In localitati mai mici se da  cu sare doar, ca e mai ieftina.

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
La mine pe strazi din mun'cipiu nici NaCl nu au dat Posted Image Parca stiau ca se topeste zloata Posted Image

Edited by mihaiC1, 30 January 2023 - 14:12.


#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,242
  • Înscris: 24.02.2017
Eu nu spal niciodata masina iarna. Punct. Daca si cand e nevoie imi spal geamurile si luneta si binenteles numerele. Atat. Primavara intra in curatenie generala.

#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Ai uitat de sticla farurilor!
Pesemne nu ai auzit de splatorii care au apa calda si feonuri pt.uscare rapida..

Edited by mihaiC1, 30 January 2023 - 14:18.


#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,064
  • Înscris: 15.05.2008
Nu vreau sa fiu rau cu initiatoru sunt doar curios,stiu  ca dauneaza,dar ce cotet ai de te-a lovit dilema asta?

#13
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Spal-o dom-le, ca maine ninge sau ploua si se murdareste la loc. Mai crezi in bazaconiile cu sarea? Pai prin cate balti treci cu rotile se curata pe dedesupt fara probleme.

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,242
  • Înscris: 24.02.2017

 mihaiC1, on 30 ianuarie 2023 - 14:16, said:

Ai uitat de sticla farurilor!
Pesemne nu ai auzit de splatorii care au apa calda si feonuri pt.uscare rapida..


Demult farurile nu mai sunt din sticla. "E" de plastic , pentru siguranta in caz ca dai peste vreun pieton. Da, spal si farurile daca e nevoie. Pentru asta nu trebuie sa merg la spalatorie si sa o spal pe toata.
Eu nu merg la spalatorii cu apa calda . In nenorocirea de oras in care traiesc (adica Bucuresti) nu am asa ceva in zona. Cand o sa ma mut in Australia o sa fie altceva.

#15
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, stai calm...
Daca este nevoie sa o speli (de ex. te duci si tu la rude si nu vrei sa zica aia ceva), o speli. Daca te plimbi pe langa casa, lasa asta pentru martie. Iar in martie ,spal-o cu simt de raspundere, mai ales pe sub ea, cat poti. Dar gandeste-te ca orice ploaie buna are aceasi efect. Poate ai noroc de vreo torentiala in martie si ai scapat. Sa sti ca mereu vremea tine cu lenesii! Eu de cate ori spal masina vine o ploaie, vreo furtuna sahariana sau orice altceva ce nu era in prognoza.
Iar sarea&nisipul ala se strang langa bordura de unde le ia apa si pamantul.

#16
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Sarea si nisipul se duc in canal , doar ceva bolovani raman.

 Bogotta, on 30 ianuarie 2023 - 15:09, said:

Demult farurile nu mai sunt din sticla. "E" de plastic , pentru siguranta in caz ca dai peste vreun pieton. Da, spal si farurile daca e nevoie. Pentru asta nu trebuie sa merg la spalatorie si sa o spal pe toata.
Eu nu merg la spalatorii cu apa calda . In nenorocirea de oras in care traiesc (adica Bucuresti) nu am asa ceva in zona. Cand o sa ma mut in Australia o sa fie altceva.
Lamureste-ma cum speli "farurile"? Le dezmembrezi ?
Ca sa speli 2 faruri cu "sticla din plastic" trebuie o "sticla din plastic" de minim 2 l cu apa caldutaPosted Image ca altfel le matuiesti.
Traiesti degeba in B ! Banuiesc ca in interiorul masinii e ca in cocina ...

Edited by mihaiC1, 30 January 2023 - 16:08.


#17
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.03.2009
Vă mulțumesc mult tuturor pentru răspunsuri, spor în toate să aveți, mai ales pe plan financiar, să ajungeți să aveți bolid nou de j de mii de euro ca și @ceanu1980, pentru că altfel nu se merită să întreții mașina.

#18
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022

 mihaiC1, on 30 ianuarie 2023 - 14:16, said:

Ai uitat de sticla farurilor!
Pesemne nu ai auzit de splatorii care au apa calda si feonuri pt.uscare rapida..
feonuri in spalatorie? cum arata?

masina se spala cand sunt temperaturi pozitive. si doar daca e cu adevarat murdara. indicat sa dai cu ceara de fiecare data, mai ales inainte de sezonul rece. dar si pelicula de pamant protejeaza pe moment de alte agresiuni de pe drum. Posted Image

Edited by Punter, 30 January 2023 - 17:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate