Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Cum lipesc o lustra pe beton? Cum nivelez un perete de beton?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Hypocrisy

Hypocrisy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 25.07.2011
Stiu ca e intrebare tampita, dar nu a fost cine sa ma invete lucrurile astea.

Lustra nu sta bine lipita de tavan. Tavanu e de beton. Nu am gasit niciun surub, sau or fii rupt, bormasina oricum n-am. Cu ce pot lipii lustra de tavanu de beton? Lustra e de plastic(cred). La fel, am cateva intrerupatoare care trebuie lipite, ies afara, sunt iesite din suruburi.

Sunt niste lovituri de scaun, cred, in perete, tot de beton, minore, dar as dori sa le rezolv. Cu ce pot gletui peretele? Dupa ce se usca, dau cu lavabila, nu?

Am o crepatura intr-o usa de lemn(PAL cred). Ma gandesc sa pun niste autocolant peste crepatura, pot cumva sa slefuiesc marginile autocolantului, sa nu arate asa urat marginile?

Sunt din Bucuresti, ca idee dupa unde pot lua materialele.

Edited by Hypocrisy, 30 January 2023 - 02:28.


#2
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 Hypocrisy, on 30 ianuarie 2023 - 02:27, said:

Sunt din Bucuresti, ca idee dupa unde pot lua materialele.
Câți ani ai?
De la Leroy Merlin sau orice magazin de bricolaj.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Nu e deloc uzual sa lipesti pe tavan.
Risti sa-ti cada in cap.

Uzual se foloseste o rotopercutanta cu burghie SDS si dibluri cat mai bune supracalibru bagate fortat cu ciocanul.
Si e preferabil sa sti pe unde vin cablurile ca sa nu le gauresti, cu atentionarea ca uneori nu vin cum te astepti, mai ales dupa renovari, am vazut si trase oblic...

De lipit se poate, dar ca sa coste si rezonabil, nu cu araldit de lipit aripi de rachete, e mai delicata treaba, mai ales ca ai probabil si zugraveala care se poate desprinde de pe perete si e si poroasa. Si se poate desprinde si gletul, uneori se desprinde si fara sa tragi de el...
Asa ca nu-ti recomand sa lipesti, nici cu dublu adeziv care se dezlipeste iar si fara sa tragi, iar cel de uz industrial se gaseste greu si e scump, nici hibrid cu montaj kit plus separat ca sa nu stai cu mana pe lustra ore pana se usuca si cu cianoacrilat de uz industrial si activator sprey sau cianoacrilat amestecat cu bicarbonat/praf de copt ( de grafit plus bicarbonat care e negru pe perete nici atat...). Cu montaj kit ( e o pasta la tub) se lipesc multe chestii dar nu e sigur ca tine atarnat de zugraveala si glet care se pot desprinde ele de tavan. Se foloseste tot cu pistol ca si la tuburile de silicon si acril.

Edited by loock, 30 January 2023 - 03:11.


#4
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005

 Hypocrisy, on 30 ianuarie 2023 - 02:27, said:

Cu ce pot lipii lustra de tavanu de beton?

Cu suruburi se lipeste cel mai bine.

#5
phoenix76

phoenix76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 25.09.2014
Daca este un bloc mai vechi, este posibil sa ai o sarma in tavan, de care este agatata lustra. Da, inainte asa se prindeau, cu sarma. Exista lustre care au o "palnie" reglabila, agati lustra de sarma si ridici palnia pana face contact ferm cu tavanul. Asta inseamna sa schimbi lustra cu una noua, avand in vedere ca nu ai bormasina.
Intrerupatorul se misca din doua cauze. S-a stricat filetul suruburilor care departeaza lamelele cu care se fixeaza in doza lui. Sau doza este deformata daca este de tip vechi din tabla. Cumperi o doza noua de plastic, o ungi cu ipsos si o bagi in locul celei vechi si ai rezolvat problema. Intrerupatoarele nu se lipesc, deoarece cand vei dori sa le schimbi va fi dificil.
Gaurile din perete se astupa cu glet. Daca sunt mici, poti folosi direct glet de finisaj, pentru a nu fi nevoie de smirgheluit. Inainte de a aplica gletul da-i cu o amorsa. Ca sa nu cumperi amorsa, poti prepara tu una, putin aracet cu apa.
Pemtru pal, inainte de acoperire cu folie autocolanta, incerca sa astupi crapaturile cu chit pentru lemn, pe care il slefuiesti un pic.
Asa as proceda eu. Succes !

Attached Files


Edited by phoenix76, 30 January 2023 - 07:17.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Nici lustra, nici întrerupătoarele nu se "lipesc" de perete.
Lustra se prinde cu dibluri.
Întrerupătoarele dacă îs in doze, desfaci șuruburile și le fixezi iar cu clemele lor. Dacă îs modulare e și mai ușor. Fixezi doar rama.
Daca nu ai cu ce, chemi pe unul care are cu ce și se pricepe.


#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Cu adeziv de montaj, de exemplu Byson Polimax sau alti asemenea, dar trebuie sa aiba un pic de talpa elementul de montaj.

Eu am asa de mai multi ani. Daca e vorba sa lipesti tabla aia care se prinde de obicei in suruburi merge cam orice adeziv de montaj si montezi restul lustrei peste cateva ore.
Daca vrei sa lipesti un senzor de fum sau un corp cu totul ia un adeziv high tack sau cu putere de prindere initiala mare ca sa nu stai sa il sprijini 10-15 minute pana incepe sa agate bine adezivul. Si ai grija sa fie unde trebuie. In 30 minute nu mai pleaca de acolo.

#8
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
@Hypocrisy: pentru a repara peretii, cauta "chit alb reparat pereti" - gasesti la Leroy merlin/Dedeman/Brico depot (intrebi pe cineva in magazin, te ajuta angajatii); nu mai trebuie sa dai cu glet, lavabila sau altceva. Iti mai trebuie un spaclu pentru a-l nivela cat mai drept.
Pentru crapatura din PAL, la fel, exista "chit de cutit pentru lemn"; gasesti ceva la culoare cu usa si aplici cu spaclu - intreaba mai bine tot asa pe angajatii din magazin de la vopseluri. Autocolantul este naspa, nu o sa scoti mai bine.

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 Hypocrisy, on 30 ianuarie 2023 - 02:27, said:

... bormasina oricum n-am...

Ar fi bine sa cumperi si sa ai, iti va fi de folos si in viitor.
Nu iti trebuie ceva scump. Pentru "uz casnic" iti va fi suficient si una ieftina din bazar, la care adaugi si o trusa cat mai completa de biti, burghie si capuri...

Si apoi, sa vezi cate lustre poti sa prinzi cu ea... fara sa te mai gandesti la "lipit"...

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
@bonygy
Cu una ieftina din bazar nu gauresti tavanul din beton.
Ce îs alea "capuri"?

#11
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
A mai spus cineva mai sus, dai gauri, si prinzi lustra cu holzsuruburi, nu te complica cu improvizatii, nu lipeste nimeni lustra de tavan. Gasesti cu siguranta un prieten care are bormasina, daca nu cauta un meserias si te rezolva in cateva minute.

#12
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 dorin_2k, on 30 ianuarie 2023 - 09:17, said:

Cu una ieftina din bazar nu gauresti tavanul din beton.
Ce îs alea "capuri"?

Sa stii ca eu am reusit cu cea ieftina... a durat un pic mai mult decat cu una pro, dar a mers...
"capuri"... asa le zic eu la bitii de surubelnita... este o denumire mai comuna si mai utilizata...

#13
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

 rim80, on 30 ianuarie 2023 - 10:43, said:

A mai spus cineva mai sus, dai gauri, si prinzi lustra cu holzsuruburi, nu te complica cu improvizatii, nu lipeste nimeni lustra de tavan. Gasesti cu siguranta un prieten care are bormasina, daca nu cauta un meserias si te rezolva in cateva minute.
Dar meserias...! ca eu am lasat (din lene) pe altii sa faca ce stiam eu sa fac si au gaurit cablul electric...

Edited by e_bulu, 30 January 2023 - 11:11.


#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
@ bonygy Nu mai recomanda asa ceva.
Probabil ai nimerit un beton foarte moale de genul B100, B200 maxim.

Cu o bormasina cu percutie normala gauresti doar gletul la beton 400, poti sa dai in el 3 zile si 3 nopti ca tot nu treci de 1 cm.
Exista o tehnica cu care poti inainta, batand cu ciocanul intr-un bolt crom molibden, iar cu bormasina putin, iar cu boltul ciocanit, repetat de sute de ori, dar si asa dureaza ore in perete, iar in tavan ar fi groaznic...
Asta cand o rotopercutanta SDS de 2,4J da 8x50 in 4 secunde...
Oricum si la rotopercutanta cand dai in tavan trebuie protectie pt. mandrina si aspirator preferabil cu dispozitiv dedicat pt gaurit, altfel iti curge praf de beton in mandrina si in motorul bormasinii.

Edited by loock, 30 January 2023 - 11:28.


#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006

 rim80, on 30 ianuarie 2023 - 10:43, said:

A mai spus cineva mai sus, dai gauri, si prinzi lustra cu holzsuruburi, nu te complica cu improvizatii, nu lipeste nimeni lustra de tavan. Gasesti cu siguranta un prieten care are bormasina, daca nu cauta un meserias si te rezolva in cateva minute.
desi mesajul initial este usor agramat, eu nu cred ca s-a referit la lipirea cu un adeziv ci la o distanta cit mai mica intre lustra si tavan, adica sa faca contact fizic, sa se atinga, nu lipite cu adeziv!

Dar poate sint eu dintre cei care nu inteleg ce citesc!

#16
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.03.2010

 tytysor, on 30 ianuarie 2023 - 13:29, said:

desi mesajul initial este usor agramat
Ca sa stim la ce se refera, cred ca cel mai bine este sa puna aici niste poze.

 tytysor, on 30 ianuarie 2023 - 13:29, said:

Dar poate sint eu dintre cei care nu inteleg ce citesc!
Omul a intrebat "cu ce pot lipii", nu "cum pot lipi" deci probabil cauta un adeziv.
Nu e vina celor care au raspuns mai devreme ca el a intrebat asa.

Oricum, e destul de grea lucrarea avand in vedere ca usa "crepata" posibil sa fie din pal peste care ar merge un autocolant slefuit pe margini Posted Image, intrerupatoarele sunt "iesite" din suruburi, dupa ce se "usca" gletul, da cu lavabila, lustra crede ca e de plastic fara niciun surub (sau o "fii" rupt), deci mai e de analizat.

Edited by trandafirdoru, 30 January 2023 - 14:14.


#17
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Nu pot să îl condamn cu nimic pe inițiator, la 18 ani și eu puneam contactele aiurea în priza și făcea scurt și se topea. Bunele practici nu sunt chiar la îndemâna oricui care vrea să facă singur o mica reparație.
De ex, lustra aia poate fi prinsa cu dibluri de 4, el dacă nu știe o să ia de 6 că i se pare că sunt cam subțiri alea de 4, deși cele de 4 rezista la 10kg bucata, nu cred că are lustra grea de 20 de kg. Ce vreau sa spun, poate nu da gauri să ajungă la vecinul de deasupra, se poate face treaba mai ușor.
Dacă ar pune și niște poze sfaturile de aici aproape că i-ar repara singure ce vrea sa facă.
Sa nu uitam că nu toți stau langa magazine de bricolaj, îți dai seama cum este sa te cari cu toate alea prin autobuz sau să uiți sa cumperi ceva și să trebuiască să te întorci, multi renunță la idei.

#18
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005

 tytysor, on 30 ianuarie 2023 - 13:29, said:

desi mesajul initial este usor agramat, eu nu cred ca s-a referit la lipirea cu un adeziv ci la o distanta cit mai mica intre lustra si tavan, adica sa faca contact fizic, sa se atinga, nu lipite cu adeziv!

Dar poate sint eu dintre cei care nu inteleg ce citesc!

Ba exact la lipire s-a referit, ca a zis ca n-a vazut nici un surub si nici nu are masina de gaurit. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate