Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Problema internet DIGI - zte zxhn h3601

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alexmiculescu

alexmiculescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.01.2023
Salutare!

Ma confrunt cu o problema destul de enervanta cu router-ul nou instalat de la digi - zte zxhn h3601 si as avea nevoie de suport din partea voastra.
De multe ori cand incercam sa ne conectam la router, fie se conecteaza si spune no internet, ori se conecteaza si abia se incarca.
I-am sunat pe cei de la digi de vreo 3 ori si au reconfigurat router-ul (au dezactivat 5g, etc. dar degeaba).
Nu stiu cum sa procedez, pentru ca nici laptopurile de la firma nu le putem configura cum au sugerat ei.
Inainte sa facem noul contract, aveam alt router si acela mergea perfect.
Ma poate ajuta cineva sa-l configurez? sau sa schimbam router-ul? multumesc frumos!

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,366
  • Înscris: 30.08.2006
Daca au dezactivat 5G inseamna ca acum e doar pe 2.4G. Routerele vechi care stiau doar de 2.4G erau mai puternice fata de cele AX actuale care pun accent pe noua banda iar cea veche a ramas doar pentru compatibilitate. E normal ca acum vitezele sa fie foarte mici mai ales daca sunt mai multe laptopuri conectate. Verificati cu telefonul nivelul semnalului in diferite puncte si reactivati semnalul 5G. Un asemenea router nu trebuie sa creeze probleme intr-un apartament cu 2-3 camere. Daca exista distante mari si mai mult de 2 pereti atunci trebuie sa va ganditi si la un mesh cu 1 sau 2 sateliti tot de la Digi.
Deocamdata doar cu datele pe care le-ati furnizat, nu stim daca routerul e problema sau echipamentele care se conecteaza la el sau e insuficient pentru suprafata pe care trebuie sa o acopere.

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Puterea pe wifi e de 20 ani la fel, diferența e ca pentru ax ai nevoie de un nivel mai mare al semnalului. Inainte pe standardul G, -80dbm era un semnal ok, acum la -60dbm e deja un semnal de putere medie.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,366
  • Înscris: 30.08.2006
Nu chiar. Exista limitari la puterea maxima emisa si atat. 100 mW pe 2.4Ghz si 200mW pe 5Ghz. Nu orice router emite pe puterea maxima reglementata. Trebuie sa existe si routere mai low cost de 150-200 grame.  Cu noul router Asus AX86S nu am semnal pe 2.4 la 30m distanta, insa este excelent pe AX. Cu cel vechi RT-N18U nu am avut nici o problema cu semnalul si surclaseaza noul router la frecventa de  2.4G. Din parcarea blocului aveam net pe wifi. Chiar si ont-ul Huawei HG8245H de la Digi care e de clasa N bate pe suprafata unei case cu etaj cu cele 2 antenute de 5cm. Totusi cu un mesh AC acum am semnal si in strada. Am preferat sa raman cu cel vechi si sa pun un mesh pentru o viteza sporita.
Acelasi lucru am recomandat si initiatorului. Sa adauge sateliti intr-o retea mesh.

#5
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020

View PostLeo2006, on 30 ianuarie 2023 - 05:56, said:

Daca au dezactivat 5G inseamna ca acum e doar pe 2.4G. Routerele vechi care stiau doar de 2.4G erau mai puternice fata de cele AX actuale care pun accent pe noua banda iar cea veche a ramas doar pentru compatibilitate. E normal ca acum vitezele sa fie foarte mici mai ales daca sunt mai multe laptopuri conectate. Verificati cu telefonul nivelul semnalului in diferite puncte si reactivati semnalul 5G. Un asemenea router nu trebuie sa creeze probleme intr-un apartament cu 2-3 camere. Daca exista distante mari si mai mult de 2 pereti atunci trebuie sa va ganditi si la un mesh cu 1 sau 2 sateliti tot de la Digi.
Deocamdata doar cu datele pe care le-ati furnizat, nu stim daca routerul e problema sau echipamentele care se conecteaza la el sau e insuficient pentru suprafata pe care trebuie sa o acopere.
Eu am la router viteze de 4G si 5G, nu mai sunt routere cu 2,4G cel putin la fibra optica si da se pare ca e mai stabil semnalul pe 4G decat cel de 5G.

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Stai sa vezi cand o sa descoperi ca sunt si d-alea cu 6G...sau nu mai zic de 6E G :)) si in curand chiar 7...
Revenind, incurci G-urile....ala simplu, G mare de tipar, e de la telefonie mobila...pe aria asta sunt G-uri cu hz in coada....

#7
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Pune routerul vechi la loc.
Vezi ca trebuie reconfigurat cel de la RDS, trecut in mod bridge(?)

Edited by nixrohnson, 30 January 2023 - 11:34.


#8
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
Le spui sa il puna in modul bridge si iti iei tu un router ok, third-party, pe care realizezi conexiunea la internet.

Edited by loler256, 30 January 2023 - 19:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate