Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Este Kaufland și Carefour în Germania?

* - - - - 9 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,502
  • Înscris: 02.09.2006
Daca ai baut cerneala!!!

#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 Adm, on 29 ianuarie 2023 - 19:30, said:

1. Supermarketurile NU s-au inventat in Romania.
2. Faptul ca avem supermarketuri in orase e o tragedie pentru mica burghezie de orice fel.
Aste o anomalie care a ucis magazinele mici.
Pe de alta parte, avem foarte mare densitatea de populatie (multe blocuri) si f putine spatii comerciale la parterul blocurilor.
3. Supermarketurile sunt de obicei in afara orasului, asta e regula.
4. Digi este si el o anomalie locala pe toata gama de produse.
E ieftin si prost, adica semnalul e praf, si vorbesc din experienta copiilor mei.
In tarile din vest toate sunt in general mai scumpe si semnal... la fel de prost GSM.

am fost prin destule locatii prin europa cu digi Romania am rupt tot, nu mai zic de tarife.

legat de semnal prost: daca nu faceti sesizari crezi ca or sa puna o antena in plus pentru voi?

#21
andreistamate

andreistamate

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 07.01.2016
La nemți este tot ce vrei și ce nu vrei! Da la ce îți trebuie lapte crud?

#22
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Lantul Kaufland-Lidl e german, au acelasi proprietar.
Nu exista Carrefour (francez).
A fost Real (spaniol) pana anul trecut, cele 3 filiale din zona mea s.au transformat in Kaufland.uri. Real era misto, majoritatea filialelor mult mai mari decat Kaufland si o mare varietate din toate categoriile de produse. Prima data cand am intrat in Real am stat 4 ore si am iesit cu 2 cosuri, ca amenajam si casa in care ma mutasem.

Dar si in ultimul sat ai cel putin un Rewe/Edeka/Lidl/Aldi. Acestea sunt doar supermarketuri, poti sa.ti iei strictul necesar daca nu ai timp/chef sa mergi la hypermarket.
O sa ai totusi un Kaufland pe o raza de maxim 20km. Aici e patria europeana a masinilor, asa ca sper ca ai masina si conduci. Autobuzul in sat vine doar la orele de varf pt elevi/navetisti.

Nu uita ca duminica e deschis doar la gara si aeroport. In multe orase maricele de asemenea totul se inchide la ora 20.

Daca ai diesel, in tot mai multe orase se interzice accesul masinilor diesel sub Euro 6. Mai bine o vinzi in RO, ca sa nu ai surprize.

Nu te.a ''pacalit'' nimeni sa.ti faci pasaport, verificarile online pt activarea sim.ului sau dupa caz, alte servicii, cum ar fi Tipico (pariuri sportive) se fac doar cu pasaport, nu cu CI. Nu o sa poti avea un numar de telefon activ daca nu esti verificat, din motive de terorism. Poti luat de la turci pe sub mana un sim deja activat, dar nu e indicat, ca poate fi blocat oricand, si nici nu stii la ce a fost folosit anterior.
Plus ca de la anul, cand se vor emite CI.uri electronice romanesti, formatul vechi nu va mai recunoscut peste granita, eu asa am citit. Asa ca tine.ti pasaportul aproape.
Dozatoare de lapte am vazut pe la ferme langa orase, nu in magazine. Nu m.a interesat produsul, dar nu.mi amintesc sa fie deloc dese.

#23
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Esti ca Americanii care cautau Wendy's in Hong Kong si se enervau ca nu se accepta dolari Americani. Te rog deschide-ti mintea un pic si nu ne fa de ras in strainatate.

#24
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020

 dimripper, on 29 ianuarie 2023 - 20:47, said:






Nu te.a ''pacalit'' nimeni sa.ti faci pasaport, verificarile online pt activarea sim.ului sau dupa caz, alte servicii, cum ar fi Tipico (pariuri sportive) se fac doar cu pasaport, nu cu CI. Nu o sa poti avea un numar de telefon activ daca nu esti verificat, din motive de terorism. Poti luat de la turci pe sub mana un sim deja activat, dar nu e indicat, ca poate fi blocat oricand, si nici nu stii la ce a fost folosit anterior.
Plus ca de la anul, cand se vor emite CI.uri electronice romanesti, formatul vechi nu va mai recunoscut peste granita, eu asa am citit. Asa ca tine.ti pasaportul aproape.
Dozatoare de lapte am vazut pe la ferme langa orase, nu in magazine. Nu m.a interesat produsul, dar nu.mi amintesc sa fie deloc dese.

Există telefonie cu abonament nelimitat la nemți ?Cât costă pe lună,cum se numește firma?

#25
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 18.12.2004

 ccc190577, on 29 ianuarie 2023 - 19:15, said:

De asemenea ați văzut dozatoare cu lapte crud în Germania?

Da am vazut si am si folosit

#26
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 ccc190577, on 29 ianuarie 2023 - 21:42, said:


Există telefonie cu abonament nelimitat la nemți ?Cât costă pe lună,cum se numește firma?

Toate retelele ofera Flat (nelimitat apeluri si sms) in toata Germania pt pana in 10 euro. De banii astia ai si 3-5 Gb internet. Nu stiu ce e mai sus, ca nu m.a interesat, nu vorbesc in afara Germaniei si nici netul nu.l termin niciodata, ca 70% sunt la birou.
Romanii care au nevoie de apeluri in UE si mai mult internet de regula folosesc Lebara si extraoptiunea de 20 eur, dar nu stiu mai multe detalii. Intra pe site.urile retelelor si compara ofertele.

#27
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020

 dimripper, on 29 ianuarie 2023 - 20:47, said:



. Nu o sa poti avea un numar de telefon activ daca nu esti verificat, din motive de terorism. Poti luat de la turci pe sub mana un sim deja activat, dar nu e indicat, ca poate fi blocat oricand, si nici nu stii la ce a fost folosit anterior.
Gresit, te duci la orice lycamobile si iti iei un sim neinregistrat fara sa dai niciun nume.

#28
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006

 Turcalet, on 29 ianuarie 2023 - 21:02, said:

Esti ca Americanii care cautau Wendy's in Hong Kong si se enervau ca nu se accepta dolari Americani. Te rog deschide-ti mintea un pic si nu ne fa de ras in strainatate.

Nu ne face pe noi, se face pe el :P

#29
narciso

narciso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 18.03.2009
Kaufland și Carefour -Sunt!

#30
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006

 Turcalet, on 29 ianuarie 2023 - 21:02, said:

Te rog deschide-ti mintea un pic si nu ne fa de ras in strainatate.

Pasarea aia a zburat de mult...au facut-o deja alte cateva milioane ca el.

#31
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 26.06.2009

 ccc190577, on 29 ianuarie 2023 - 19:15, said:

Altceva:telefonia:pot sta cu abonamentul DIGI acolo?50 lei/lună.În Germania există NELIMITAT ca la RDS?
Ce sa stea DIGI in Germania? Daca mergi cu SIM din Romania o sa apari in "roaming permanent" si iti dezactiveaza abonamentul pentru ca ai incalcat/abuzat de oferta.

Exista Nelimitat si in Germania, dar parca incepea de la 49.99 euro. Serviciile vor fi semnificativ mai scumpe decat in Romania.

#32
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007
cate dozatoare vezi in poza asta?

https://en.wikipedia...nd_9.4.2009.JPG

#33
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

 laffin, on 30 ianuarie 2023 - 10:38, said:

cate dozatoare vezi in poza asta?

https://en.wikipedia...nd_9.4.2009.JPG

Finut, finut de tot :)

#34
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 Adm, on 29 ianuarie 2023 - 19:30, said:

1. Supermarketurile NU s-au inventat in Romania.
2. Faptul ca avem supermarketuri in orase e o tragedie pentru mica burghezie de orice fel.
Aste o anomalie care a ucis magazinele mici.
Pe de alta parte, avem foarte mare densitatea de populatie (multe blocuri) si f putine spatii comerciale la parterul blocurilor.
3. Supermarketurile sunt de obicei in afara orasului, asta e regula.
4. Digi este si el o anomalie locala pe toata gama de produse.
E ieftin si prost, adica semnalul e praf, si vorbesc din experienta copiilor mei.
In tarile din vest toate sunt in general mai scumpe si semnal... la fel de prost GSM.
Când ai testat ultima oară, Digi, concret? Vei avea surprize la capitolul semnal, în destule zone unde alții nu au sau e praf, ei au. Vitezele, idem, au mai crescut în ultima perioadă, ba chiar încep să bage și 5G. Copiii mă îndoiesc că au testat Digi în destule locuri, cât să-și facă o idee de ansamblu. Că în zona unde locuiesc, o fi semnalul slab, asta este, toți operatorii au zone cu semnal deficitar.

Legat de dispariția unor magazine de cartier, nu aș numi-o musai o tragedie, fiindcă mulți practicau speculă și prețuri nesimțite.

Edited by Vlad_22, 30 January 2023 - 23:19.


#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
1. Parintii si copii mei au Digi.
Eu am Orange.

Cand imi e lumea mai draga:
- nu se afla in aria de acoperire (desi ei sunt in Bucuresti/IF)
- convorbirile se intrerup mult prea des
- find my (localizarea) e praf, pt ca acoperirea e magnifica.

Folosesc Digi pentru ca e ieftin si nu ma doare capul cu cantitatea de date consumata de copii, dar personal, prefer Orange pentru acopeire si servicii (eSIM telefon si ceas etc).

2. Romanii vad orice fel de act de comert ca fiind specula.
E o ura nelogica pentru orice forma de activitate de comert si nu numai.
Ai dracu, aia vand mai scump deca cumpara, mult mai scump. Sa puna si ei maxim 1-2%!
Dincolo era mai ieftin!

Vedeti voi, problema este ca la noi comertul s-a rezumat la ceva facil:
- cumperi rapid si vinzi repede, cu adaos mult mai mare. Cumperi dimineata de la Metro si vinzi seara la flamanzi.
- partea de servicii a fost enorm desconsiderata, pentru ca romanii urasc sa plateasca serviciile, de aceea in afara de HORECA, nu mai avem mici servicii.
De fapt, serviciile ca sa mearga cat de cat, trebuie sa fie de figuri, cu adaos mare.

Asa s-a ajuns ca in acest moment doar Mall-urile sa vanda cat de cat, iar in Bucuresti exista doua spalate: Baneasa Mall si AFI Cotroceni, restul se zbat in mizerie si le tin in viata food-court-urile.

Noi nu invatam nimic din experienta altora. Suntem defazati cu 50 de ani.
Deja Mall-urile prin US se inchid/darama, pentru ca... internet!

#36
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Bine spus, e vorba de preferințe până la urmă. Mai contează și telefonul, dar lumea e mulțumită de Digi, în general.

 Adm, on 31 ianuarie 2023 - 00:04, said:

1. Parintii si copii mei au Digi.
Eu am Orange.

Cand imi e lumea mai draga:
- nu se afla in aria de acoperire (desi ei sunt in Bucuresti/IF)
- convorbirile se intrerup mult prea des
- find my (localizarea) e praf, pt ca acoperirea e magnifica.

Folosesc Digi pentru ca e ieftin si nu ma doare capul cu cantitatea de date consumata de copii, dar personal, prefer Orange pentru acopeire si servicii (eSIM telefon si ceas etc).

2. Romanii vad orice fel de act de comert ca fiind specula.
E o ura nelogica pentru orice forma de activitate de comert si nu numai.
Ai dracu, aia vand mai scump deca cumpara, mult mai scump. Sa puna si ei maxim 1-2%!
Dincolo era mai ieftin!

Vedeti voi, problema este ca la noi comertul s-a rezumat la ceva facil:
- cumperi rapid si vinzi repede, cu adaos mult mai mare. Cumperi dimineata de la Metro si vinzi seara la flamanzi.
- partea de servicii a fost enorm desconsiderata, pentru ca romanii urasc sa plateasca serviciile, de aceea in afara de HORECA, nu mai avem mici servicii.
De fapt, serviciile ca sa mearga cat de cat, trebuie sa fie de figuri, cu adaos mare.

Asa s-a ajuns ca in acest moment doar Mall-urile sa vanda cat de cat, iar in Bucuresti exista doua spalate: Baneasa Mall si AFI Cotroceni, restul se zbat in mizerie si le tin in viata food-court-urile.

Noi nu invatam nimic din experienta altora. Suntem defazati cu 50 de ani.
Deja Mall-urile prin US se inchid/darama, pentru ca... internet!
Nu știu, eu oricum cumpăr rar ceva din mall, doar dacă am nevoie, deci...

Vezi că îți scapă un detaliu, serviciile sunt oferite tot de către români, iar unora, le place japca.

Hai să nu comparăm cu US, când la americani duduiau market-urile în anii '60-70-80, la noi nu găseai nimic în magazine. Normal că a fost foame mare după anii '90 și au apărut multe centre comerciale.

Nu cred că e vorba de "defazare" cât de aplicarea unei formuli, dar asta nu se face peste noapte.

Și de ce folosim "românii" în sens  derogatoriu "românii" de fiecare dată când aducem argumente. Reality check, și tu ești tot român.

Mai amintesc și de ăia care fac comerț, dar nu dau un bon și vând la suprapreț, fiindcă sunt produse de la "țară", fără chimicale și altele, când de fapt stropesc cu ce prind, că nu-i verifică nimeni.

Edited by Vlad_22, 31 January 2023 - 00:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate