Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Vecini insuportabili, violenti

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
catalinrcd

catalinrcd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.09.2013
De 2 ani familia mea este deranjata de locatarii apartamentului de deasupra noastra(etaj 4). Deranjat,putin spus. Probleme de sanatate au inceput sa apara la mama mea care este nevoiata sa i-a pastile de somn; eu folosesc dopuri in urechi( prea putin de ajutor). Trantit, tarai de mobila, urlete violente, indiferent de ora, inclusiv pe timpul noptii. De 2 ani traim in acest calvar. S-a mutat un individ la sfarsitul anului 2020 si locuieste aici cu iubita sa. Mentionez in acest sens, avem motive sa credem ca iubita este minora.


In prezent avem o sesizare la politie facuta in scris, rezolutia ei o gasiti atasata la acest mesaj sub forma de imagine. Mai multe apeluri la 112 si la sectia de politie locala, care s-au finalizat doar cu mici mustrari calmandu-i pe galagiosi doar punctual (cateva ore).

Am facut o plangere care maine urmeaza sa o prezint la Asociatia de locatari, pe aceasta se afla si semnatura vecinilor de la etajul 5.


Am aflat astazi ca de la sfarsitul lunii decembrie 2022, individul a primit in gazda ilegal fara sa anunte la asociatie inca un cuplu. Fata si ea pare sa nu depaseasca varsta de 17 ani.



Am citit ca exista o lege care dupa 45 de zile, daca nu ai platit intretinerea se poate face executarea silita a celor cu datorii sau in cel mai bun caz, poprirea conturilor acestora.
Practic, ia de umerii asociatiilor de propietari obligativitatea de a se lupta in instanta cu locatarii rau-platnici, din cauza carora blocuri intregi ramaneau in multe cazuri fara utilitati.


Ce ma sfatuiti? Unde sa fac sesizare pentru cele 2 minore (banuite a fi)?  Pot lua actiune in instanta impotriva individului?

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcatalinrcd, on 29 ianuarie 2023 - 15:16, said:

Am citit ca exista o lege care dupa 45 de zile, daca nu ai platit intretinerea se poate face executarea silita a celor cu datorii sau in cel mai bun caz, poprirea conturilor acestora.
Practic, ia de umerii asociatiilor de propietari obligativitatea de a se lupta in instanta cu locatarii rau-platnici, din cauza carora blocuri intregi ramaneau in multe cazuri fara utilitati.

Ai auzit prost! E mult mai complicat.

Mai devreme sau mai tarziu se va rezolva natural. Se va intampla ceva rau care va aduce linistea. Pana atunci, sesizari la politie si mult noroc! Nu-l da in judecata pana nu strangi dovezi beton, inclusiv alertarea autoritatilor. Si te rog, nu mai face presupuneri. Iti fac mai mult rau.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,309
  • Înscris: 16.03.2007
sfatul este muta-te la casa ca iti faci rau singur. deja o dai in balarii cu scenarii de executari silite, minore si alte filme.
asa-i traiul la gramada, auzi cand face pipi ala de deasupra, cand tranteste, buseste, tuseste, face sex. tu credeai ca toti au parte de vecini care nu se aud?

Edited by laffin, 29 January 2023 - 15:58.


#4
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Poate te ajuta :
mergi in instanta , e posibil sa ai castig de cauza
mai jos ai un link cu un caz in care instanta a dat dreptate persoanei deranjate si a sanctionat destul de serios vecinul galagios
https://adevarul.ro/...re-2208193.html

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Trebuie sa anunti politia ori de cate ori esti deranjat de vecini. Daca este necesar, chiar de mai multe ori pe zi. Nu va ramane fara rezolvare, fii sigur, daca se constata ca reclamatia (reclamatiile sunt) este intemeiata.
Poti ajunge si in instanta, dar pana atunci bobmbardeaza-i pe politisti cu reclamatiile. Si n-ar strica ca sa-ti notezi data si ora cand o faci, de cate ori o faci.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
Ai făcut degeaba plângerea către asociație, nu cred ca se baga cineva sa îl pună la punct pe individ.
Fa din nou reclamatie în scris la secția de politie, sa facă același lucru și vecinul de la 5. Dacă tot nu se rezolva, adică polițiștii de la secție nu își fac datoria cum trebuie, faci o reclamatie la instituția în a cărei subordine e secția de politie.

Edited by corinadaniela, 29 January 2023 - 16:37.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006

View Postcatalinrcd, on 29 ianuarie 2023 - 15:16, said:

De 2 ani familia mea este deranjata de locatarii apartamentului de deasupra noastra(etaj 4). ......Trantit, tarai de mobila, urlete violente, indiferent de ora, inclusiv pe timpul noptii. .....credem ca iubita este minora......individul a primit in gazda ilegal fara sa anunte la asociatie inca un cuplu. Fata si ea pare sa nu depaseasca varsta de 17 ani......daca nu ai platit intretinerea se poate face executarea silita .....
Ce ma sfatuiti? Unde sa fac sesizare pentru cele 2 minore (banuite a fi)?  Pot lua actiune in instanta impotriva individului?
in primul rand ar trebui sa te calmezi si sa analizezi un pic situatia. la cum prezinti problema, pare caz clasic de vecin deranjat care cauta neaparat orice motive de cearta :)
- pt galagie (in special in timpul programului legal de liniste), poti suna la politia locala
- pt minore, trebuie sa afli intai care este exact varsta lor. daca au sub 14-15 ani, poti reclama la politie (sunt mai multe infractiuni posibile). peste 16 ani sigur nu e infractiune, ci invidie.
- pt mai multi locatari decat sunt trecuti la intretinere, semnalezi situatia asociatiei de locatari
- pt executare silita trebuie intai sa ne spui daca respectivul are sau nu datorii :). daca are, trebuie sa ceri asociatiei sa ia masuri (si da, se poate ajunge si la executare silita)

#8
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postcatalinrcd, on 29 ianuarie 2023 - 15:16, said:

Ce ma sfatuiti?

Sesizari la politie de fiecare data. Ce fac vecinii sunt fapte care încălca normele de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice legra 192/1992. Cu siguranta ca politia vine o data, ii avertizeaza dar o data si o data o sa-i amendeze.

Aduna sa ai cat mai multe dovezi, inregistrari cu telefonul etc.

Edited by Bucifon, 29 January 2023 - 17:06.


#9
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 15.07.2020
N-ai decat sa astepti selectia naturala si sa faci plangeri peste plangeri si sesizari la 112

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Care e rezoluția de la politie? Nu ai atașat nimic.

Faci sesizări la poliție. Nu la 112, că nu cred că se încadrează.

#11
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 14.04.2018
dopuri+casti antifon

#12
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 04.01.2006
Cataline, eu m-am mutat de multe ori in viata, iar la 3 mutari, vecinii au fost cam 70% din cauza. Asa ca te inteleg foarte bine.
Slabe sanse ca politia sa intervina cand nu e o petrecere mare sau infractiuni savarsite in apartament.
Vad 3 posibile solutii
- te obisnuiesti cu situatia (slabe sanse)
- bagi frica in ala de deasupra, inclusiv cu reclamatii intemeiate la politie, incat sa-i fie teama sa si calce mai apasat
- iei in considerare mutarea - cum stai cu familia, nu e usor.
Varianta a patra ar fi ca persoanele respective sa se mute si sa nimeresti vecini silentiosi.
Ai grija sa inregistrezi exact, daca poti, zgomotele facute, sa documentezi si orele, mai ales daca sunt nepotrivite.
Dar iti recomand sa nu insisti la politisti cu "sunt minore in apartament" si "au datorii la intretinere". O sa pari doar un om pus pe reclamatii.

Treaba cu prietena minora sau cealalta fata care pare minora nu ar trebui sa te intereseze, ma rog, una e daca au 17 ani, alta e daca au 12. Oricum nu asta conteaza. Daca fac alte activitati ilegale si ai dovezi poti reclama la politie. Altfel, "vecinul are prietena de 17 ani" e irelevant.

#13
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,733
  • Înscris: 05.11.2008
Doar 3 solutii? Parca ar mai fi una, mai contondenta, asa.
Cam asa se solutionau diferendele inainte, dar pe masura ce creste nivelul de civilizatie, ramanem mereu descoperiti in astfel de situatii.
Mde, riscurile civilizatiei.

Edited by johnnickelby, 29 January 2023 - 18:33.


#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Mie imi pare paranoia si exagerare. Nu prea vad cum n-ai putea calma un mucea cu gagica minora dupa atatea sesizari la politie.

Daca ala facea atata galagie, e chiar atat de norocos incat sa gaseasca organul liniste de fiecare data?
Plus ca n-am auzit sa isi miste aia hoitul din sectia calduta si confortabila doar ca sa tina morala. Sunt sictiriti cand vin la 1 dimineata. Se lasa cu amenda.

Si daca ala are gagica minora de doi ani. Abia acum ati remarcat? Cred ca a devenit majora intre timp :lol:. Cat avea cand s-au mutat? 14 ani?  Cam greu de crezut.

#15
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 04.01.2006

View Postjohnnickelby, on 29 ianuarie 2023 - 18:32, said:

Doar 3 solutii? Parca ar mai fi una, mai contondenta, asa.
Cam asa se solutionau diferendele inainte, dar pe masura ce creste nivelul de civilizatie, ramanem mereu descoperiti in astfel de situatii.
Mde, riscurile civilizatiei.
Solutia a doua implica si ce insinuezi tu, numai ca nu vreau sa detaliez si nici nu cred ca initiatorul e dispus la masuri mai radicale. Pe care eu personal nu le recomand.

#16
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Si ce daca gagica e minora? Mohamed a avut nevasta de 9 ani.

Edited by Turcalet, 29 January 2023 - 19:03.


#17
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Catalin, problema ta nu are rezolvare legala.

Cind esti deranjat de zgomote, suni la politie. Dar nu la aia locala, ca la aialalta (municipala, oraseneasca, etc). Poate fi si la 112, atita timp cit nu este trimisa "locala". sa aplaneze conflictul. De fiecare data cind vine politia (aia adevarata), trebuie sa mergi si tu la fata locului. Daca tu te ascunzi si faci sesizari anonime la 112, nu se rezolva nimic, deoarece nu vor lua niciodata amenda. Ca sa ia si o amenda, este obligatoriu sa vina politia si tu sa fi martor, adica sa te implici. Deaia pina cum au fost doar mici mustrari, pentru ca tu te-ai ascuns si ai vrut sa fi anonim.

Oricum, nu ai cum sa rezolvi problema. Insa daca te implici, vecini tai pot lua in sfirsit amenzi.
Daca le pasa sau nu de amenzile primite si daca-si vor schimba comportamentul, nimeni nu stie.

#18
Marincos

Marincos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 03.01.2023
Din păcate, în Romanica noastră, singura soluție este să vă mutați!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate