Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Windows 11 pe DELL Optiplex 9020 SFF

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
batranupop

batranupop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.01.2016
Inca ceva, memoria RAM e o placa de 8 GB - SK hynix HMT41GU6AFR8A-PB.
Daca doresc un upgrade de inca 8 GB, trebuie sa fie HMT41GU6AFR8A-PB ? Am gasit pe net HMT41GU6BFR8A-PB  sau hmt41gu6mfr8c-pb...

#20
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Nu prea contează modelul, contează să aibă aceeași frecvență, aceleași latențe și același voltaj

In cazul tau, sunt compatibile:
HMT41GU6AFR8A-PB cu
HMT41GU6BFR8A-PB

Ambele fiind 8GB DDR3L @1600 MHz, 1.35V, Dual Rank, CL11-11-11

#21
batranupop

batranupop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.01.2016
Multumesc tuturor pentru lamuriri. As mai avea o dilema, fiind vorba de 9020 SSF, am gasit mai multe variante de a instala SSD, dar si pastrand HDD-ul default.
Vazand acest clip [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i5AcC0YgwH8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ,  consider ca ar fi cea mai buna varianta pt. mine dar, din cauza faptului ca nu ma pricep la depanare, va intreb, conectarea SSD-ului este una normala ? (adica sa nu fie cu cabluri improvizate), functionalitatea SSD-ului pus in locul unitatii optice va fi una normala ?

#22
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022
Eu am făcut update la TPM la un dell Optiplex 7040 iar după update la TPM 2.0 deși procesorul nu este suportat oficial i5 6500 window 11 se instalează normal ca pe un PC din 2023 fără vreun workaround de tip Rufus sau editare de registru. Update-ul la TPM nu se face cu update de bios din câte îmi aduc aminte este separat. Găsiți pe YouTube./ I-am pus și SSD nvme și pentru asta a fist nevoie de niște setări schimbate prin bios

Edited by echoshoworacle, 28 May 2023 - 10:48.


#23
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002

View PostPiticVerde, on 28 ianuarie 2023 - 21:50, said:

A vrut si omul sa incerce windows 11, a fost curios.A vazut si el ca altii au instalat acest sistem de operare pe pc-uri ce teoretic nu-l suporta.Stai linistit batranupop,nu ai pierdut nimic.Windows 11 inca este plin de probleme si la altii ce au calculatoare de ultima generatie,nu te chinui cu el ,si referitor la update-uri ,microsoft ne-a obisnuit=rezolva probleme si creeaza altele.Microsoft si-a facut obisnuinta ca sistemele lui de operare sa ajunga la maturitate deplina atunci cand anunta cand le retrage suportul.Iacata windows 10,ce a avut o caruta de probleme.Acum cand functioneaza excelent,a scos windows 11 ca sa se chinuie altii ani de zile pana va fi bun si alaPosted Image Posted Image.Eu nu renunt la windows 10 decat peste cati ani buni.Succesuri .Posted Image

Nu vreau sa intru in polemica, nici sa schimb subiectul, dar eu zic totusi sa dam raspunsuri obiective omului. Eu am avut acasa, pe doua scule ff bune (Risen9 pe ambele), win 10. N-am fost multumit. De cind am pus win 11, n-am mai avut absolut nicio problema pe niciunul dintre ele. Drept urmare, am pus si la lucru pe citeva, mai putin performante, si sint fff stabile, si ca rata de erori mult sub win 10. Nus cum naiba se pling atitia de win 11, am io, probabil, mina buna la instalare :). Cu absolut niciunul n-am avut deocamdata nicio problema, si sint up and running de luni bune. Mult mai des "patesc" chestii cu win 10.

#24
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

View PostPiticVerde, on 28 ianuarie 2023 - 21:50, said:

A vrut si omul sa incerce windows 11, a fost curios.A vazut si el ca altii au instalat acest sistem de operare pe pc-uri ce teoretic nu-l suporta.Stai linistit batranupop,nu ai pierdut nimic.Windows 11 inca este plin de probleme si la altii ce au calculatoare de ultima generatie,nu te chinui cu el ,si referitor la update-uri ,microsoft ne-a obisnuit=rezolva probleme si creeaza altele.Microsoft si-a facut obisnuinta ca sistemele lui de operare sa ajunga la maturitate deplina atunci cand anunta cand le retrage suportul.Iacata windows 10,ce a avut o caruta de probleme.Acum cand functioneaza excelent,a scos windows 11 ca sa se chinuie altii ani de zile pana va fi bun si alaPosted Image Posted Image.Eu nu renunt la windows 10 decat peste cati ani buni.Succesuri .Posted Image

foarte prost faci. dar pare ca ti-a intrat in cap un anumit "pattern".
Am raspuns ca sa nu se ia de "bun" ce postezi aici.
Numai bine si spor in documentare pe partea de IT.

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postechoshoworacle, on 28 mai 2023 - 10:47, said:

Eu am făcut update la TPM la un dell Optiplex 7040 iar după update la TPM 2.0 deși procesorul nu este suportat oficial i5 6500 window 11 se instalează normal ca pe un PC din 2023 fără vreun workaround de tip Rufus sau editare de registru. Update-ul la TPM nu se face cu update de bios din câte îmi aduc aminte este separat. Găsiți pe YouTube./ I-am pus și SSD nvme și pentru asta a fist nevoie de niște setări schimbate prin bios
Pai cum ai facut update la el ? Ca e o piesa hardware, n-ai ce update sa-i faci decat sa o inlocuiesti cu totul. Procesoarele mai noi au un fel de TPM in ele. Dar versiunile vechi au piesa pe placa de baza, sau un modul care se poate inlocui. Si tinand cont de tipul procesorului e posibil ca sa fi avut TPM 2.0 pe placa.
La Dell Optiplex singurele update-uri sunt de BIOS si de firmware ptr Intel Management.

Cu instalarea de 11 ori ai o versiune modificata, ori ai una cu un bug - la un moment dat scapase Microsoft o versiune care nu facea verificarea procesorului.

#26
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022
Ce a avut, ce n-a avut, nu mi-am bătut prea mult capul. Sunt instrucțiuni pe YouTube. E un dell 7040 antic și demult cu core I5 6500

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Din cate vad eu e un update de firmware de la 1.2 la 2.0.
Nu un upgrade de TPM. Chipul tot ala e.

#28
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022

View Posteiffel, on 29 mai 2023 - 10:24, said:

Din cate vad eu e un update de firmware de la 1.2 la 2.0.
Nu un upgrade de TPM. Chipul tot ala e.
Clar! Dar ce vezi nu e update de Bios, e update de firmware pentru cipul ăla. Doar prin update de bios nu trece de la 1.2 la 2.0.
https://www.dell.com...sion-1-2-to-2-0
LE
9020 s-ar putea să fie mai vechi și să nu fie pe lista de update

Edited by echoshoworacle, 29 May 2023 - 10:33.


#29
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022
Trusted Platform Module (TPM) firmware
Dell computers that were built between 2015 and 2018 may have shipped from the factory with Trusted Platform Module (TPM) firmware version 1.2.
This article lists the computer models that may have shipped with TPM 1.2 so you can upgrade the TPM firmware to version 2.0 if needed.
Computers that were released after 2019 support TPM firmware 2.0 without an option to downgrade (Systems that shipped with Windows 10 and have limited or no Legacy support).

#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Da, dar aia e versiune de soft - adica firmware.
Hardware sunt v2.0 ( cipul )

Am verificat pe ce am eu in firma - am mai multe variante de Optiplex.
Asta de pe care scriu eu acum are firmware 1.3 - nu a aparut update ptr el la 2.0. Dar hardware este 2.0 si permite 11.

Sunt niste confuzii din cauza numerotarii firmware-ului :)

#31
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022
Off topic. Optiplex-rile astea sunt minunate, compacte, silențioase; aveți idee de la ce generație/ configurație in sus pot reda un clip 2k și 4k pe YouTube fără să piardă cadre?! Astea cu i5 Generația 6 se lupta cu 2K iar 4k...se duce in aproape 100% procesor.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de so-ul instalat pe ele - daca are drivere video ptr el sau merg cu cele generice din windows.
In mod normal de la generatia a 5-a merg 4K hardare - reda placa video.
Insa daca nu are drivere, reda software si atunci e problema.

#33
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022
Pe clipuri 4K la 60 fps din stocarea interna zburda; CPU si GPU nu sunt solicitate mai deloc. Pe youtube la 4K la 60fps gafaie, pierde frameuri, presupun ca acolo are nevoie de mai multa forta bruta de procesare.

#34
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Atentie la drivere. Nu neaparat cele mai noi sint si cele mai bune. (sau rapide) Recent am facut un downgrade la o placa Nvidia la un driver de vreo 2-3 ani. Pe ce-mi trebuia mie merge mult mai bine.

#35
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 21.02.2022
Merge si 4K; nu-l testasem suficient...

#36
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Eu sunt pe Windows 11 cu un i3 7100 & GTX 960 si n-am probleme , singura problema a fost cand ma jucam si aveam doar 8GB RAM , am facut upgrade la 12GB si inca nu era ok, dupa upgrade la 16GB si acum totul e perfect , eu vorbesc aici de jocuri "heavy" (Red Dead Redemption 2, Forza H4 si H5 sau BeamNG care necesita multa memorie RAM pentru o experienta decenta ) nu din alea "light"  gen Minecraft sau jocuri mai vechi :D

Trebuie sa tinem cont , ca Microsoft odata cu Windows 11 va adauga multe imbunatatiri gen floating taskbar , se renunta usor la aplicatiile UWP si etc , si e normal ca Windows 11 sa consume putin mai multe resurse :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate