Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Agențiile de turism/voiaj de pe vremuri (până spre 2008) în România

  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Înainte de comunism erau multe, dar puțini puteau să plece de plăcere în afară.
În comunism și-ar fi permis mai mulți, dar regimului îi era frică de plecatul afară și în general se mergea doar în țările comuniste; se pleca mai mult în țările capitaliste, și în general ca emigrare.
După comunism, a fost sărăcie destui ani, dar în anii '90 a început să se mai plece în Grecia, Turcia (aici și cu interese economice, de exemplu rulmenți contra blugi).
În anii '000, s-a plecat mai mult.
Azi, cu interentul, s-a redus importanța lor, deși încă le mai sunt folosiste serviciile.

C.F.R. avea agenție de turism în mai fiecare oraș. În București erau mai multe, cele 2 mari fiind la Brezoianu și cea de aproape de gară. Mai funcționau uneori comun cu P.T.T.R.
În comunism existau și agenții ale unor companii străine de aviație, în general cele capitaliste. Dar S.A.B.E.N.A. (Belgia, deci țară capitalistă) avea pe Bd. N. Bălcescu și i se mai și făcea reclamă în cartea de telefoane. După 1989, una interesantă cred că a fost cea "Lufthansa" de pe Bd. G-ral Gh. Magheru - blocul I.T.B. - vis-a-vis de "Patria" și O.N.T. - cred că asta era cea care avea un trenuleț ICE Express (scale model, bun de rulat pe șine) în vitrină.
O.N.T. (Oficiul Național de Turism) exista încă din interbelic. Cred că a dispărut în anii '000. În comunism aducea și străini, având autocare mai bune pentru ei pe parcurs intern. Mai exista (și există încă) B.T.T. (Biroul de Turism pentru Tineret), care era pe lângă Piața Amzei - de acolo am luat bilete pentru Lacul Roșu (cel din Deltă) în 1992.
Ca agenții private, erau "Simpa Turism", "Cristian Tour" (mai există), "Atlasib" (o duce bine). O dată cu înmulțirea lor au apărut și țepele.
No, totuși o agenție poate face ceva mai organizat.

#2
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Problemele se gasesc in lipsa de investitie in marketing pentru tourism + agenti agramati / nevorbitori de engleza, plus pretentiile destinatiilor de turizm in a fi de fitza, de exemplu unele cluburi in Mamaia. Turistii din vest pleaca in est pentru costuri mai mici, dar ai nostri vor sa fie lux = nu mai vine niciun turist. Turcia cheltuie 180 de milioane de dolari anual pentru reclame de turism, antreneaza agenti, bugeteaza Turkish Airlines sa aiba toate facilitatile etc. Cand vom lua turismul mai in serios atunci cred ca o sa fie o recuperare. Ca destinatii avem, am fost uimit de ce am vazut prin Brasov, eforie de sud, slanic prahova, sibiu, sinaia etc.

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
CFR nu a avut niciodata agentii de turism.  Agentiile de voiaj ale CFR de unde puteai sa iti cumperi bilete de tren cu anticipatie, nu au nimic in comun cu o agentie de turism. ONT pe vremea odiosului, era singura care avea autocare si se ocupa cu turistii straini, nu ca le avea pe cele mai bune, altii in afara de BTT care aveau si ei ceva autocare, dar se ocupau cu turismul pentru tineret, nu exista. Cele 2 companii se ocupau cu tot turismul din Romania inainte de 89.

Edited by baribalu, 28 January 2023 - 20:27.


#4
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 13.09.2022
Nu stiu cum erau atunci dar nici cu astea de acum "nu ne e rusine", preturi nesimtite, pe fata.

Edited by danigoleman, 28 January 2023 - 20:41.


#5
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

 Turcalet, on 28 ianuarie 2023 - 18:56, said:

Ca destinatii avem, am fost uimit de ce am vazut prin Brasov, eforie de sud, slanic prahova, sibiu, sinaia etc.

uimitoare destinatii... pana iesi din tara.

#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 djl, on 28 ianuarie 2023 - 18:23, said:

...........

C.F.R. avea agenţie de turism în mai fiecare oraş. În Bucureşti erau mai multe, cele 2 mari fiind la Brezoianu şi cea de aproape de gară. Mai funcţionau uneori comun cu P.T.T.R.
În comunism existau şi agenţii ale unor companii străine de aviaţie, în general cele capitaliste. Dar S.A.B.E.N.A. (Belgia, deci ţară capitalistă) avea pe Bd. N. Bălcescu şi i se mai şi făcea reclamă în cartea de telefoane. După 1989, una interesantă cred că a fost cea "Lufthansa" de pe Bd. G-ral Gh. Magheru - blocul I.T.B. - vis-a-vis de "Patria" şi O.N.T. - cred că asta era cea care avea un trenuleţ
Aiurezi, draga. Si niciodata nu te-am vazut sa revii spasit si sa-ti ceri iertare pentru aiurelile scrise. Eviti o perioada topicul unde ai dat cu mucii-n fasole, dupa care revii triumfator cu alte dume!

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 24.11.2002

 baribalu, on 28 ianuarie 2023 - 20:27, said:

CFR nu a avut niciodata agentii de turism.  Agentiile de voiaj ale CFR de unde puteai sa iti cumperi bilete de tren cu anticipatie, nu au nimic in comun cu o agentie de turism. ONT pe vremea odiosului, era singura care avea autocare si se ocupa cu turistii straini, nu ca le avea pe cele mai bune, altii in afara de BTT care aveau si ei ceva autocare, dar se ocupau cu turismul pentru tineret, nu exista. Cele 2 companii se ocupau cu tot turismul din Romania inainte de 89.
Cum sa nu aiba in comun?
Cuvantul "agentie" nu e suficient? Pentru @djl este, CFR/turism tot de plimbare e.

#8
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Erau agentii de bilete, nu de turism.

Rezervai doar bilete, cu anticipatie. Si pentru asta plateai 4% in plus taxa de anticipatie.
Am luat de multe ori bilete de la agentia de langa hotel Nord, din Bucuresti (actualul Ibis).
De ce de acolo? Pai, altfel riscai sa nu mai gasesti cu loc rezervat. Asta era toata povestea.

Acum, acceptiunea e invers: cu cat mai anticipat, cu atat mai ieftin.

Iar turism inseamna in primul rand miscare de colo-colo. Nu trebuie sa includa neaparat muzee / tiribombe / stranduri / bagat in mine la carciuma.
Faptul ca bat o zi muntele cu pasul si ma intorc seara acasa - va zic io, turism se cheama.
Da, nu e pe placu alora din zona ca...nu consum. Nu sunt un "bun" turist.

Edited by cattavencu, 29 January 2023 - 10:54.


#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Am vrut să scriu că C.F.R. avea agenţii de voiaj dar am scrius aiurea că de turism. Pentru turism via calea ferată apelai probabil la B.T.T. sau O.N.T.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate