Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

reziliere contract

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002
Vă salut

Descriu aici o problemă pentru o mătușă, persoană în vârstă pensionară care are și niște probleme din păcate neatestate cu acte, să zicem cu un inteligent mai redus.
Astă vară a vrut să rezilieze abonamentul orange la care plătea 30 de lei. A convins-o reprezentantul Orange din sucursala Mangalia oferindu-i un ceas și un telefon, fără cost suplimentar deci niște banalități, ca să prelungească contractul. Ea a făcut greșeala să meargă singură, nu a înețeles categoric ce i-a fost explicat de către agentul Orange.
Acum aflu de la maicămea (este vorba de sora ei) că i-a venit de plată 60 de lei și din câte a înțeles de la Orange așa va plăti de acum înainte. Pesemne a fost un abonament cu ceva scutire 6 luni și apoi gata distracția. Pentru o persoană cu pensie de 1000 de lei, contează foarte mult saltul de la 30 la 60 de lei.
Departe de mine gândul de a dori să impresionez pe cineva, asta e ”prostia” se plătește iar sărăcia nu e o scuză. Nu știu detalii despre ce abonament este vorba, ce anume a semnat sau nu, doar ce am aflat de la maicămea.

Vroiam să vă întreb dacă este posibil să rezilieze acest contract.

#2
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.10.2019

View PostXAN, on 28 ianuarie 2023 - 11:21, said:

Vroiam să vă întreb dacă este posibil să rezilieze acest contract.
Da.
Dar va plati mokangeala.

Adica echivalent despagubiri promotie.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Bineinteles ca este posibil
Orice contract se poate rezilia in baza unei simple cereri care trebuie depusa de titular
Asta-i tot

#4
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002

View PostNaijax, on 28 ianuarie 2023 - 11:31, said:

Bineinteles ca este posibil
Orice contract se poate rezilia in baza unei simple cereri care trebuie depusa de titular
Asta-i tot
cu acele despăgubiri ? adică o să plătească ceva...

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Pai daca nici tu nu stii detalii despre ce contract / abonament este vorba, noi de unde vrei sa stim ?
Cauta contractul si vezi ce a semnat acolo
Totusi - daca a beneficiat de promotii cam trebuie sa dea banii inapoi

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Plateste telefon+ceas (cat a mai ramas) + reducerea pentru cele 6 luni si se reziliaza.

#7
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Probabil ca da. Probabil ca nu.
Va afla in momentul in care va discuta cu un reprezentant Orange.
Poate sa discute cineva (oricine, practic) in locul ei, ori la magazin, ori la telefon - dupa confirmarea ei.
Probabil vei reusi, dar greu, cu gura mare si amenintari ANPC, de eventualele despagubiri.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
N-ai ce sa discuti cu ei
Pur si simplu faci cererea de reziliere pe care sunt obligati sa o rezolve in 30 zile
Ramane problema telefonului si ceasului care trebuie achitate

#9
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 01.09.2002

View PostNaijax, on 28 ianuarie 2023 - 11:46, said:

N-ai ce sa discuti cu ei
Pur si simplu faci cererea de reziliere pe care sunt obligati sa o rezolve in 30 zile
Ramane problema telefonului si ceasului care trebuie achitate
să înțeleg că se poate rezilia oricum, chir dacă va trebui să plătească ulterior acele aparate ? Tot ar fi ok, măcar să nu fie obligată să aibe abonamentul în continuare. Oi vedea la ce cuantum ajung minunile alea și o ajutăm cumva.

#10
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Portezi numarul in alta retea pe abonamentul de 2Euro si gata. Orange iti va emite ulterior factura pentru despăgubiri.

Edited by NikoroB, 28 January 2023 - 12:07.


#11
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View PostXAN, on 28 ianuarie 2023 - 11:54, said:

să înțeleg că se poate rezilia oricum, chir dacă va trebui să plătească ulterior acele aparate ? Tot ar fi ok, măcar să nu fie obligată să aibe abonamentul în continuare. Oi vedea la ce cuantum ajung minunile alea și o ajutăm cumva.
eu am reziliat un contract tlk (acum orange) inainte de expirare (parca era 1 an, asa ceva) si am platit o diferenta de vreo 500-600 lei. Vorbesc strict de servicii, nu stiu care e procedura pt restul. Mi-a estimat o tipa din cal center cat as avea de plata, am facut si eu clculele mele, am mai tras de timp :))), dar am inchis si am platit 500+lei

#12
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021
Oameni buni, există abonamentele Digi de 2 euro + TVA. Asta înseamnă cam 12 RON / lună, ai 200 de minute și pentru cineva cu pensie mică e hipersuficient și rețeaua Digi e foarte bună. Pentru un pensionar care trăiește într-un oraș mare nici nu e nevoie de mai mult. La țară, în anumite zone, într-adevăr, Digi mai are probleme. 60 de lei pentru cineva cu pensie 1000 de lei? E jaf.

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

View PostXAN, on 28 ianuarie 2023 - 11:21, said:

Vroiam să vă întreb dacă este posibil să rezilieze acest contract.
Este posibil, dar va plati "beneficiile gratuite" primite (care de altfel, evident pentru noi, nu sunt gratuite). Deci ajunge sa plateasca niste sute de lei la reziliere.

Eu as face o reclamatie la Orange in care sa explic situatia si sa mentionezi o eventuala plangere penala pentru inselaciune. Sanse mici, dar poate agentul respectiv mai are alte "bube" si Orange alege sa rezilieze fara taxe. Altfel plateste exact ce a semnat si reziliaza dupa 24 de luni.

View Posts2inu, on 28 ianuarie 2023 - 12:54, said:

60 de lei pentru cineva cu pensie 1000 de lei? E jaf.
Jaf era daca nu semna titularul un nou contract... A semnat "ca primarul" - nu e moral, dar legal nu prea ai cum sa demonstrezi contrariul.

View PostNikoroB, on 28 ianuarie 2023 - 12:07, said:

Portezi numarul in alta retea pe abonamentul de 2Euro si gata. Orange iti va emite ulterior factura pentru despăgubiri.
...si recuperatorii o sa o sune pe titulara dupa sume fantasmagorice, o mai sperie si poate face si infarct. Nu e asta o solutie sa ramai agatat cu sume din astea (plus ca mai apari prin Preventel si apoi chiar nu te mai porteaza nimeni; ramai la prepay).

#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,933
  • Înscris: 06.09.2008

View Postpasilla, on 28 ianuarie 2023 - 11:40, said:

Plateste telefon+ceas (cat a mai ramas) + reducerea pentru cele 6 luni si se reziliaza.

Da, probabil suma de plata pt reziliere este similara (sau chiar mai mare) vs ce mai are de platit din abonament... baietii stiu sa calculeze astfel incat sa descurajeze rezilierea Posted Image
Dar sa se intereseze, cine stie

View Posts2inu, on 28 ianuarie 2023 - 12:54, said:

Oameni buni, există abonamentele Digi de 2 euro + TVA. Asta înseamnă cam 12 RON / lună, ai 200 de minute și pentru cineva cu pensie mică e hipersuficient și rețeaua Digi e foarte bună. Pentru un pensionar care trăiește într-un oraș mare nici nu e nevoie de mai mult. La țară, în anumite zone, într-adevăr, Digi mai are probleme. 60 de lei pentru cineva cu pensie 1000 de lei? E jaf.
A vrut orange, deci plateste !

Edited by sirgoofy, 28 January 2023 - 13:07.


#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,116
  • Înscris: 26.06.2009

View PostXAN, on 28 ianuarie 2023 - 11:34, said:

cu acele despăgubiri ? adică o să plătească ceva...
O sa plateasca ceva mult! Pentru ca smecheria este urmatoarea: abonamentul va fi mic (adica acea suma care oricum nu se mai taxeaza rezilierea anticipata) si "reducerile" (terminalele oferite - telefon, ceas, etc) sunt valoare mare. Alea nu se dau inapoi ca nu are Orange ce sa mai faca cu ele... Eventual daca sunt inca sigilate ai o sansa in plus sa faca stornare, dar altfel beneficiile alea se vor factura ca taxa de reziliere anticipata.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,966
  • Înscris: 01.12.2001
Citește în contract.
Eu am prelungit un contract cu Orange (OROC însă) in noiembrie și e specificat că îl pot rezilia oricând fără nicio taxa. Vezi cum e și la ORO.

#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022

View PostXman_ghio, on 28 ianuarie 2023 - 12:59, said:

...si recuperatorii o sa o sune pe titulara dupa sume fantasmagorice, o mai sperie si poate face si infarct. Nu e asta o solutie sa ramai agatat cu sume din astea (plus ca mai apari prin Preventel si apoi chiar nu te mai porteaza nimeni; ramai la prepay).
Atâta ai inteles tu, ca eu sugerez sa le dea cumva țeapă? Nu! I-am spus ca cel mai simplu mod de reziliere este cu portarea in altă retea. Beneficiile "gratuite" le va plati pe ultima factura, iar daca consideră ca nu sunt calculate corect, atunci se poate adresa către ANPC.

Simplu si comod! Fara sa mai stai sa faci ture prin magazine, sa faci fel de fel de "cereri" si alte bazaconii.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,721
  • Înscris: 18.12.2007
Nu te poate tine nimeni cu forta intr-un contract.
Titularul depunde cerere de reziliere iar pe ultima factura se vor emite si despagubirile conform contract (contravaloarea reducerilor acordate pentru ceas si telefon si eventual reduceri la servicii), cum a mentionat si NikoroB.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate