Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ce inseamna C.I+?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, am o scurta si poate penibila intrebare, am abonament la orange mi s-a oferit 2 carduri ci+ dar nu inteleg la ce folosesc, daca le scot sau bag in tv , tot acelasi programe le am, adica nu inteleg cu ce ma ajuta.

#2
mlromania

mlromania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.09.2009
Verifica pe HBO

#3
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 30.12.2012
Trebuie verificat si daca televizorul suporta standardul pentru CI+ altfel sunt inutile.

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 24.04.2013
@Calypsso:
  • Daca folosesti decodor (cutie separata), si televizorul doar afiseaza ce vine de la decodor, atunci modulul CI (SmartCAM + card separat sau ‘built-in’) nu iti foloseste la nimic.
  • Ca zici de Orange: daca esti pe IPTV atunci acel modul nu iti foloseste la nimic. Doar daca vrei sa treci pe cablu coaxial.
  • Daca ai introdus cablul tv in televizor dar ai scanat/ te uiti la posturi doar pe analogic, iar nu iti foloseste la nimic. Atentie ce alegi cand scanezi.
  • Daca ai cablul in televizor si vrei sa vezi posturile pe digital, atunci SmartCAM-ul iti va decripta, inlocuind decodorul separat, posturile criptate sa le poti vedea. Scapi de o cutie, un loc mai putin ocupat in priza, nu mai trebuie sa schimbi telecomenzile ca faci totul din cea a televizorului. Posturile necriptate, cate sunt ele, le vezi si fara. (Ca exemplu la RDS nu [mai] este criptat nimic din grila de baza ci doar posturile din extraoptiuni, dar la Orange nu cred ca este asa.)
Cat despre sa fie suportat de televizor: daca televizorul nu e foarte vechi atunci aproape sigur merge; vezi in specificatiile lui. Unele televizoare mai noi insa, ca sa iasa mai subtiri, nu au slotul direct in ele ci vin cu un adaptor pentru SmartCAM care trebuie montat in spate. Eu de exemplu am un tv LG din 2010 testat ca functioneaza cu SmartCAM-ul Nagra de la RDS.

#5
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007
Daca pe tine nu te ajuta ii ajuta pe aia de la Orange,ca tu platesti pentru ele.

#6
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Am si eu vreo doua, sunt pe DIGI, dar nu le prea vad utilitatea, sunt acelesi programe si cu card si fara.

#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Calypsso, on 28 ianuarie 2023 - 03:36, said:

Buna, am o scurta si poate penibila intrebare, am abonament la orange mi s-a oferit 2 carduri ci+ dar nu inteleg la ce folosesc, daca le scot sau bag in tv , tot acelasi programe le am, adica nu inteleg cu ce ma ajuta.
ajută să ai încă o cutie lângă televizor. Adică, încă un cablu, încă un alimentator, încă o telecomandă.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Cardurile decodeaza canalele cu plata.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 28 ianuarie 2023 - 08:30, said:

Daca folosesti decodor (cutie separata), si televizorul doar afiseaza ce vine de la decodor, atunci modulul CI (SmartCAM + card separat sau ‘built-in’) nu iti foloseste la nimic.

Scapi de o cutie si o telecomanda.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 24.04.2013
@pasilla:
Poate e nevoie sa explic mai bine ce am vrut sa zic, pentru @Calypsso in primul rand. Cat timp televizorul isi ia semnal de la decodor, SmartCAM-ul nu foloseste la nimic. Daca decodorul mai e si de IPTV (ca Orange are, mostenit de la Telekom), atunci nu il poate inlocui. Daca e de ‘cablu’ clasic atunci poate renunta la el si folosi SmartCAM-ul cu coaxialul conectat direct in tv.

#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,043
  • Înscris: 24.02.2011
Eu am avut televiziune prin satelit de la portocalii...când au venit băieții să mute antenele pe noul satelit au zis că-i mai ieftin abonamentul dacă bagă fibră. Am zis ok, au tras cablul în casă și au bãgat carduri din alea în televizoare în locul decodoarelor. S-au folosit de vechea rețea prin satelit ca să trimită semnal la toate tv-urile, deci nu au spart pereți sau mai știu eu ce. Este mai bine pentru că folosesc doar o telecomandã în loc de douã, pot așeza cum vreau eu canalele si am  eliminat gunoaiele de posturi ca latrinele, rtv, etc

Edited by sandel1, 28 January 2023 - 12:19.


#12
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,440
  • Înscris: 28.11.2017
Decodeaza canalele codate daca ai si abonament la ele.
Exemplu hbo 1 /2/3 , astea cu filme deochiate.
Daca platesti hbo nu ai acces pe televizor pana nu bagi un CAM din asta in ele!

#13
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009
Deci sa ma fac mai inteles, am in pod un ONT, de acolo imi pleaca cablu tv in fiecare camera, si la priza am si priza de tv, daca ma intelegeti, pur si simplu am bagat cablu tv la tv si cam aia e, am toate programele spuse de ei, nu am acces la hbo sau altele pentru ca nu le am in oferta, zilele trecute mi-am luat inca un tv in alta camera , eu credeam ca nu merge fara acel card C.I+ dar imi merg toate programele, cu si fara el, si de aia m-am intrebat, care e rostul pana la urma? nu platesc nimic pentru ele le am gratis.

Iar legat de tv, sunt smart, nu au nicio treaba, la un Samsung QLED 55Q80B, mi-am dat seama de chestia asta, pentru ce sa mai bag cardul ala daca imi merg programele si fara..

Edited by Calypsso, 28 January 2023 - 13:11.


#14
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,294
  • Înscris: 24.05.2010
1. Esti pe digital?
2. Ai programe PPV? Pentru aia e un CI. Pe el ai cheia de decriptare.
3. Oferta de baza merge evident si fara CI

Edited by MooF2010, 28 January 2023 - 17:26.


#15
Userul_80

Userul_80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 26.06.2022

 rim80, on 28 ianuarie 2023 - 10:54, said:

Am si eu vreo doua, sunt pe DIGI, dar nu le prea vad utilitatea, sunt acelesi programe si cu card si fara.
nu , nu sunt

#16
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 21.04.2009

 MooF2010, on 28 ianuarie 2023 - 17:25, said:

1. Esti pe digital?
2. Ai programe PPV? Pentru aia e un CI. Pe el ai cheia de decriptare.
3. Oferta de baza merge evident si fara CI

Nu stiu bro' sunt pe cablu dracu sa ma ia, imi vine fibra net/tv intr-un ONT in pod si de acolo imi pleaca in fiecare camera, ca asa a fost facuta casa cablurile de net/tv sunt in pod si ajung la prize.

Practic ce am inteles eu de aici, ca acel card C.I+ este doar pentru unele programe care imi sunt codate si eu nu am acces, respectiv HBO, sa am acces sunt nevoit sa bag acel card, daca am inteles bine, in fine, problema rezolvata, eu credeam ca nu o sa-mi mearga  mai mult de 2 tv-uri in casa pentur ca am doar 2 carduri, dar cand-colo imi merg si 5 tv-uri, ca nu au treaba cu cardurile deloc.

De asta eu tot ma limitam la doua tv-uri in casa, ca vecinu are tv prin antena d'aia satelit, el nu si-a mai tras fibra, habar nu am de ce, si mi-a spus ca nu-i da voie astia de la orange mai mult de 3 tv-uri decat daca plateste, ca intra la nu stiu ce chestie de hotel :))  si pe aceeasi miza am mers si eu, dar eu de fapt la firba pot sa bag maxim 5 tv-uri, atatea gauri am liber in switch-ul ala din pod.

Edited by Calypsso, 29 January 2023 - 00:53.


#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012

 Calypsso, on 28 ianuarie 2023 - 13:09, said:

pentru ce sa mai bag cardul ala daca imi merg programele si fara..

vezi că ți-a zis ionutzradu mai sus...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate