Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

O luna de permis si un Ford Mondeo MK3

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Salutare,

Tocmai ce mi am luat permisul acum o luna si socrul meu mi a dat un Ford Mondeo din 2001. Toate bune si frumoase pana zice: Merge perfect masina, nu trebuie schimbat nimic. In final am schimbat anvelopele (erau rase complet), dupa bateria, ulei, filtre si acum deja ma intreb daca merita sa mai schimb: discuri de frana, placute de frana, ulei frana + ce mai urmeaza ca bordul nu se aprinde mereu, luminile de marsalier nu merg deloc (am incercat alt bec si nimic...), si apa in masina (intra in portbagaj si pe sofer pe la usa).

Voi ce ziceti ? merita sa bag bani in ea si sa o tin 8-9 luni ? Deja am platit ITP, asigurare dar nu ar fi o mare problema daca renunta la astea. Sincer, nici nu stiu cat as lua pe ea dar am vazut pe OLX Ford Mondeo din 2006 cu 1000 de euro si arata mult mai ok decat a mea (a mea are un pic mai multa rugina).

Voi ce ziceti go ahead cu ea sau sa o fac pachet si sa o vand si sa iau altceva ?

#2
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Ramai cu ea inca 1 an minim, esti incepator. Acum e momentu sa inveti sa iei borduri, sa zgarii pereti si stalpisori, si no sa plangi dupa gioabla asta.

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007
Calul de dar nu se cauta la dinti.
Normal ca trebuie sa bagi bani in ea. Crezi ca ala din 2006 e mai breaz?

#4
rue_baree

rue_baree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,252
  • Înscris: 18.03.2007
Cam păcătos socrul asta.
Daca donezi cuiva un bun, până și o haină folosită, o speli înainte, verifici naturii, vezi daca nu e ruptă si apoi probabil e normal să o dai.
Măcar de o ducea la un mecanic înainte și verifică dacă sunt probleme grave.
Sonda de mers înapoi sau vreo siguranță pt lumini spate.
Verifica toate siguranțele una care una și poate rezolvi așa și bordul.
Riscul cu rugina este că de ex daca e pragul sau aripa/uși străpunse, poate sa nu ți dea ITP.
Deja ai băgat peste 2000 lei in ea.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 12.01.2018
vezi că te-au prins mecanicii de fraier și acum trebuie să schimbi mai tot la mașină.când fac urât plăcuțele le schimbi.discurile cu siguranță mai merg.cât despre cealaltă mașină dai pe dracu și-o iei pe mă-sa așa că ține-o pe asta și când te saturi la remat că bani nu iei pe ea

#6
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,368
  • Înscris: 20.02.2008
Asa, sfatuiti-l sa mai tina pe strada o gioarsa periculoasa. Poate reuseste sa se omoare sau sa nenoroceasca pe altii.

Pt autor: Rabla si masina noua.

#7
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016
Merita, fa-i franele, suspensia, vezi pe electric ca s-ar putea sa fie ceva simplu si trage de ea si 2 ani, ca nu-ti pare rau daca o julesti si iesi oricum mai ieftin asa decat sa iei alta mai scumpa  in care tot vei avea de bagat bani in avenlope si frâne, iar pe urma o sa stai cu cea mai noua cu stres de parca duci oua cu ea, ca sa n-o atingi pe undeva. Fa-ti mana cu asta, mai ales ca e o masina din generatia in care conta soferul, nu e calculator pe roti (stiu ce vorbesc ca dupa Dacia 1310, am trecut la Mondeo mk2 1998, pe urma golf 4 2003). Daca inveti sa o conduci finut pe asta, cu un rev match la retrogradare, cu acceleratii finute, inveti soferie bine. E si mai greu de parcat, cu servo hidraulica, cu oglinzile cat pumnul, cu fundul ala mai greu de estimat,perfecta de invatat pe ea, iesi sofer bun dupa mondeo.
Pe urma daca treci la generatiile 2011 incoace de masini, la 90% din ele parca ai conectate volan si pedale la laptop si te dai in simulator, nu mai ai feedback deloc. Nu zic, e comod cu alea noi, dar e mai bine sa ai experienta sa inveti cand rup aderenta si cum sa le tratezi, cu mondeo mai poti iesi cand e zapada intr-o parcare goala si iti faci mana pe masina adevarata, ca ai agatat un cos de gunoi, o bordura, un carucior de cumparaturi si nu plangi langa julituri.

Edited by Mihai_mb, 28 January 2023 - 09:44.


#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 02.12.2007

View Postrue_baree, on 28 ianuarie 2023 - 06:43, said:

Cam păcătos socrul asta.
Daca donezi cuiva un bun, până și o haină folosită, o speli înainte, verifici naturii, vezi daca nu e ruptă si apoi probabil e normal să o dai.
Măcar de o ducea la un mecanic înainte și verifică dacă sunt probleme grave.
Sonda de mers înapoi sau vreo siguranță pt lumini spate.
Verifica toate siguranțele una care una și poate rezolvi așa și bordul.
Riscul cu rugina este că de ex daca e pragul sau aripa/uși străpunse, poate sa nu ți dea ITP.
Deja ai băgat peste 2000 lei in ea.
Acum si tu... Esti constient ca socrul face parte din generatia care visa maxim la un Trabant sh? Pentru el Mondeo ala e avion, nici nu a bagat de seama defectiunile. Pentru ei daca se invarte roata e tot ce trebuie, nu mai conteaza ca masina e jumatate sudata si jumatate legata cu sarma.

@initiator Repar-o pe asta. Daca iti iei alta "mai noua" mai mult ca sigur va trebui reparata si aia. Sanse mari sa bagi mult mai multi bani in aia mai "noua".

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,048
  • Înscris: 19.12.2012
Esentialul este ca ai cartenul doar de  o luna.

Intrebarea este: Tu fiind foarte experimentat in ale condusului, crezi ca e mai avantajos sa indoi o masina mai scumpa decat una dupa care nu iti pare rau ?

Intotdeauna prima masina e cam de sacrificiu, pana inveti cu ce se mananca condusul si intretinerea unei masini si e mai ieftin sa inveti din greseli.

Ce ai schimbat tu la masina, se numesc consumabile. Astea trebuie schimbare la un nr de km sau durata de timp indiferent de vechimea masinii. Va trebui sa te obisnuiesti cu ce inseamna costul de exploatare al unui autoturism... Nu vine doar cu beneficii ci si cu cheltuieli, o gramada

#10
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Sa zic asa ca skilurile mele initiale de condus nu e problema. Am parcat Corolla prietenei de 8-9 ori si am mers cu ea luna asta de cand am carnetul pana cand fac Ford ul si nu prea am stat cu griji ca o lovesc. Primele 3-4 zile am iesit zilnic noaptea prin Bucuresti sa conduc sa ma obisnuiesc si dupa ce am simtit ca sunt relativ decent, am inceput ziua.

Lasand asta la o parte, am vorbit la un service si mi a spus omu ca ba masina e posibil sa aiba mai multe probleme decat cele de suprafata, adu la o mine si fac o constatare gratuita si vezi dupa daca vrei sa repari ceva la ea sau nu. Cred ca asta am sa fac.

#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013
Cum i-ai facut ITP daca are probleme cu franele? Asta e ciudat. Roaga-l pe socru sa mearga cu ea la service, poate nu incearca sa il fraiereasca ...

#12
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,841
  • Înscris: 06.10.2008
Cat timp circuli cu o masina trebuie sa te asiguri ca ai anvelope bune si discuri si placute noi. Nu te lua dupa cei care zic ca "mai merg" discurile. Poate ca "mai merge" ambreiajul sau amortizoarele, sau bateria, dar franarea nu.

Sau ia-ti masina noua cum zice ioppo, poate iti da el bani....

#13
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postunknown_35, on 28 ianuarie 2023 - 12:48, said:

Cum i-ai facut ITP daca are probleme cu franele? Asta e ciudat. Roaga-l pe socru sa mearga cu ea la service, poate nu incearca sa il fraiereasca ...

Nu are probleme cu franarea, eu vreau sa le schimb sa fiu sigur ca nu cedeaza. Prefer sa le schimb acum decat sa scartaie peste 3 luni.

View Postsandu222, on 28 ianuarie 2023 - 12:53, said:

Cat timp circuli cu o masina trebuie sa te asiguri ca ai anvelope bune si discuri si placute noi. Nu te lua dupa cei care zic ca "mai merg" discurile. Poate ca "mai merge" ambreiajul sau amortizoarele, sau bateria, dar franarea nu.

Sau ia-ti masina noua cum zice ioppo, poate iti da el bani....

A zis omu ca pot sa fac ce vreau cu ea inclusiv sa o vand.

#14
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 23.09.2016

View Postmaxb2000, on 28 ianuarie 2023 - 13:19, said:



Nu are probleme cu franarea, eu vreau sa le schimb sa fiu sigur ca nu cedeaza. Prefer sa le schimb acum decat sa scartaie peste 3 luni.

Daca franele scartaie, nu e neaparat o problema, poti sa ai frane noi care sa scartaie ca-s placutele de alta marca decat discurile sau n motive, dar sa franeze corect. Du masina sa o vada cineva in care sa ai incredere si sa nu iti vanda gogosi.
Cat despre skill, se imbunatateste exponential in primii 2 ani de condus, indiferent cat de multumit ai fi de nivelul actual.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,751
  • Înscris: 25.01.2007

View Postrue_baree, on 28 ianuarie 2023 - 06:43, said:

Cam păcătos socrul asta.
Daca donezi cuiva un bun, până și o haină folosită, o speli înainte, verifici naturii, vezi daca nu e ruptă si apoi probabil e normal să o dai.
Măcar de o ducea la un mecanic înainte și verifică dacă sunt probleme grave.
Sonda de mers înapoi sau vreo siguranță pt lumini spate.
Verifica toate siguranțele una care una și poate rezolvi așa și bordul.
Riscul cu rugina este că de ex daca e pragul sau aripa/uși străpunse, poate sa nu ți dea ITP.
Deja ai băgat peste 2000 lei in ea.
Nu am înțeles ce defecte grave vezi tu?
Cauciucuri, ulei și filtre, bateria, plăcute, sunt consumabile. Astea le schimbi la orice masina. Poți sa o iei și de pe olx, pe lângă astea mai adaugi și eventuale probleme mecanice ascunse. Ma îndoiesc ca initiator are buget de masina foarte noua, sau are sens cumpărarea uneia ca începător.

#16
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
e la moda in loc sa arunci ceva mai bine il donezi....Eu m-as da cu cazanul,esti incepator....

#17
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 26.05.2022
Nu inteleg cum naiba sa fii atat de iresponsabil sa mergi cu cauciucuri "rase" si fara frane?!

#18
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View PostMihai_mb, on 28 ianuarie 2023 - 13:22, said:

Daca franele scartaie, nu e neaparat o problema, poti sa ai frane noi care sa scartaie ca-s placutele de alta marca decat discurile sau n motive, dar sa franeze corect. Du masina sa o vada cineva in care sa ai incredere si sa nu iti vanda gogosi.
Cat despre skill, se imbunatateste exponential in primii 2 ani de condus, indiferent cat de multumit ai fi de nivelul actual.

Corect, pana acum cred ca am condus in jur de 1000 km si nu ma simt ca am incredere 100 % in mine si tocmai de asta ma asigur de 10 ori inainte sa fac o manevra. Sunt constient ca nu am experienta, sunt constient ca am timpul de reactie mult mai redus fata de altii.

O sa duc masina la baiatu cu constatarea gratuita si dupa ce primesc foaia, intreb la prieteni sa vedem ce e de umplutura si ce e ok de facut la ea.

View Postslai, on 28 ianuarie 2023 - 13:29, said:

Nu am înțeles ce defecte grave vezi tu?
Cauciucuri, ulei și filtre, bateria, plăcute, sunt consumabile. Astea le schimbi la orice masina. Poți sa o iei și de pe olx, pe lângă astea mai adaugi și eventuale probleme mecanice ascunse. Ma îndoiesc ca initiator are buget de masina foarte noua, sau are sens cumpărarea uneia ca începător.

Daca mi se pune pata, am buget si de masina noua, de 6000-7000 de euro dar nu vad de ce as investi asa de mult cand merg maxim 2-3 ori pe saptamana cu masina si in acele cazuri cel putin pana acum am mers cu Corolla. Dupa ce rezolv Fordul cel mai probabil ca o sa merg mai des cu ea :))

View PostNikoroB, on 28 ianuarie 2023 - 13:50, said:

Nu inteleg cum naiba sa fii atat de iresponsabil sa mergi cu cauciucuri "rase" si fara frane?!

Aaaa, am schimbat anvelopele sa stii. Am zis undeva ca masina nu franeaza ? Nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate