Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Ordinea corectă casă în roșu: electric, sanitară, tencuit interior…

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
reterasremus

reterasremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.09.2010
Am o casă în roșu P+1E, geamuri puse, placă de beton + atic (cărămidă + centură, în total 70 cm). Fără hidro între placa de beton și atic. Trebuia să izolez hidro între placa de beton și atic?

Am o terasă necirculabilă și aș vrea să știu pașii următori: izolez termic si hidro terasa necirculabilă (100 m^2) + șapă în 4 sau 2 ape și hidro din nou, pe urmă instalațiile electrice, sanitare, tencuit interior, izolație polistiren parter și etaj pt IP și turnat șapă peste IP.

Dacă încep cu termo+hidro+șapă+hidro terasa necirculabilă, nu pot instala/închide tablele zincate (cu OSB dedesubt + dibluri + silicon) pe atic, pentru că încă nu am termoizolația făcută exterior.

Se poate începe instalațiile electrice, sanitare dacă n-am termoizolația exterior și cu terasă necirculabilă (nu am acoperiș din păcate, mare greșeală).

Edited by reterasremus, 27 January 2023 - 20:55.


#2
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021
Poți modifica proiectul sa adaugi șarpante. Dacă nu, termoizolezi, apoi membrana pvc, la atic lași membrana mai lunga și o prinzi de perete provizoriu, cu niște dibluri și cu șaibe late. Când faci termosistemul, pe atic pui o tabla cașerate, de care se va lipi membrana. Deci fără hidroizolatie între beton și termoizolație, eventual o bariera de vapori. Rămân la prima varianta, cu atic se va pata și fațada rapid, asa ca baga sarpanta!

#3
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
La partea de "zidarie" nu ma bag.
La partea de instalatii:
- Prima data bagi electricieni, dar le spui ca vrei IPAT ca sa nu-ti traga cablurile aiurea, pozate cum li se pare lor mai usor, adica pe "diagonala" (astazi nu mai face nimeni santuri prin pereti, ca pe vremuri, ca nu vor sa munceasca si trag firele direct pe podea si dupaia urmeaza sa le ingropi in sapa)
- Dupaia sau inainte, trebuie tencuiti toti pereti, pina la dat cu lavabila.
- Dupa ce ai totul tencuit si aproape finisat total, vin sanitarele, cu apa rece, apa calda, plus canalizare.
- dupaia repari zidurile stricate
- Dupaia vine IPAT
- Dupaia dai lavabila (asta se poate da si mai repede si dupaia reparat)

Edited by reborn_21, 27 January 2023 - 21:36.


#4
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 22.04.2013
si geamurile?
tatal meu le a pus timpuriu si au ajuns cam patate de diverse, tamplarie premium care trebuie acum frecata si plus praf intrat peste tot in tamplarie
eu personal nu am fost ok sa le puna asa timpuriu dar poate gresesc

#5
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021
Dacă ai meșteri atenți (greu spre imposibil) nu e problema, se acoperă cu banda de hârtie și folie. Sa nu desfaci folia lor, decât pe exterior, dacă trece prea mult timp pana faci termosistemul. Exista și o soluție ce se pulverizează oe ferestre, se transforma un plastic și se îndepărtează după ce termini mizeria. Spuma trebuie protejata de razele uv. La tencuiala sa le protejezi, alt praf dacă se pune pe ele, se aspira și se spala, cimentul și gleturi pătează. Ideal era sa se tencuiala glafurile înainte, dar de acum faptul e consumat. Oricum, e inuman de lucrat într o casa fără geamuri din cauza curentului, mulți fac niște rame de lemn cu folie pana montează geamurile. Una peste alta nu I asa grav ca le ai montat.

Edited by stefan0011, 27 January 2023 - 22:17.


#6
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Respecti ordinea lucrarilor prevazuta de arhitect in proiectul constuctiei. Ideile de a interveni pe parcurs in proiect nu sunt deloc benefice, dimpotriva.

#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 01.09.2021

 rim80, on 27 ianuarie 2023 - 22:18, said:

Respecti ordinea lucrarilor prevazuta de arhitect in proiectul constuctiei. Ideile de a interveni pe parcurs in proiect nu sunt deloc benefice, dimpotriva.
De dispoziții de șantier ai auzit? Sunt la ordinea zilei, de obicei îmbunătățesc un proiect, nu îl înrăutățesc...

#8
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013

 rim80, on 27 ianuarie 2023 - 22:18, said:

Respecti ordinea lucrarilor prevazuta de arhitect in proiectul constuctiei. Ideile de a interveni pe parcurs in proiect nu sunt deloc benefice, dimpotriva.
Daca imi arati tu mie un proiect in care e prevazuta o ordine.....ma conformez

#9
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012

View Postreborn_21, on 27 ianuarie 2023 - 21:34, said:



- Dupaia sau inainte, trebuie tencuiti toti pereti, pina la dat cu lavabila.
- Dupa ce ai totul tencuit si aproape finisat total, vin sanitarele, cu apa rece, apa calda, plus canalizare.
- dupaia repari zidurile stricate

Treaba cu sanitarele dupa tencuire, are o motivatie practica/logica? De ce nu invers? Spart caramida, pozat inst sanitara, tencuit?

#10
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,984
  • Înscris: 20.06.2005
IPAT-ul logic si normal ii vad rostul printre primele lucrări, nu înțeleg de ce printre ultimele.

Edited by wolfydRg, 28 January 2023 - 10:45.


#11
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Pentru ca nu are rost sa stai sa cureti materialul care cade pe podea la tencuit. Iar sapa chiar trebuie sa iasa curata si dreapta!

#12
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View Posttalica, on 28 ianuarie 2023 - 07:37, said:

Treaba cu sanitarele dupa tencuire, are o motivatie practica/logica? De ce nu invers? Spart caramida, pozat inst sanitara, tencuit?
Ca sa poti alinia ulterior suportii bateriilor pe tencuiala. Urcarile si fac in zone unde nu se vede, sau se pune faianta, sau blat, de aceea nu prea conteaza ca se taie ulterior tencuiala.

View PostwolfydRg, on 28 ianuarie 2023 - 10:44, said:

IPAT-ul logic si normal ii vad rostul printre primele lucrări, nu înțeleg de ce printre ultimele.
Pe langa distrugerea planeitatii sapei la tencuit, mai ramane si blocata sub tencuiala, ea e flotanta si sufera dilatari la incalzire / are nevoie de rosturi de dilatare.

#13
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,984
  • Înscris: 20.06.2005
Ok, atunci bagam :

- tencuit
- IPAT
....
restul ca in lista lui reborn.

#14
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Posttalica, on 28 ianuarie 2023 - 07:37, said:

Treaba cu sanitarele dupa tencuire, are o motivatie practica/logica? De ce nu invers? Spart caramida, pozat inst sanitara, tencuit?

A raspuns perfect Prototype2

View PostwolfydRg, on 29 ianuarie 2023 - 00:28, said:

Ok, atunci bagam :

- tencuit
- IPAT
....

Dupa tencuit, vin sparturile in placa si santurile prin pereti, pentru tras apa rece/calda si canalizarea la obiectele sanitare, deoarece traseele orizontale vor ajunge sub polistirenul pentru IPAT. Dupaia faci curat, repari santurile prin pereti (verticale) si te apuci de IPAT.

#15
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 23.05.2013
Ce bine ca am gasit topicul asta!

Asta voiam sa intreb si eu...ordinea lucrarilor...

In cazul meu casa la rosu, acoperita si cu geamurile puse. De ce geamurile puse?...pentru ca fara geamuri nu venea electricianul ..ca a zis ca-l sparge curentul....

Eu la geamuri dupa doua saptamani am taiat spuma si am acoperit-o cu adeziv pentru polistiren, pentru ca nu rezista la UV ( din albastra se facuse verde dupa nici 2 sapt) ( spuma flexibila de la  soudal)

Musai inainte de aceasta oepratiune de acoperire spuma cu strat de adeziv..trebuie acoperite geamurile...cu folie si banda....

Oricat de atent as fi fost, nu aveam cum sa nu murdaresc geamurile..operatiunea de acoperire spuma am facut-o eu cu calm si rabdare...

Vezi pozele de mai jos.

Dupa logica mea  operatiunile ar fi in ordinea urmatoare :
1. instalatia electrica;
2. instalatia sanitara
3. polistiren pe jos peste placa si incalzirea in pardoseala
4. sapa pentru incalzirea in pardoseala
5. tencuiala pereti
6. termoizolatie exterior

E ok ordinea lucrarilor in cazul meu?

Am zis asa tencuiala la urma, pentru ca la electrice am taiat peretii, am pus doze, cabluri etc
vin cu sanitarele  care tot pozate in perete o sa fie ( tevi apa calda, rece, distribuitoarele pentru incalzire in pardoseala care tot incastrate in perete vin...)
si am zis ca e mai bine asa decat sa tai dupa...in tencuiala si sa repar iar tencuiala...
oare nu crapa tancuiala daca faci santuri si  reparatii dupa ce ai tencuit integral?

Acu mai e si o chestie din punct de vedere economic la tencuiala daca tencuiesti si apoi tai si repari...reparatia aia costa atat material cat si manopera ( 1-2 zile * 200 de lei...iata ca mai bagi 400 de lei).

Eu am la interior circa 310 metri patrati de pereti ( h camera 2.7) - daca fac structura metalica a tavanelor pentru rigips ( 5- 7 cm) si jos torn sapa de circa 10 cm , asta inseamna  la tencuit aproximativ 20 de metri patrati mai putin !
20 metri x 30 de lei pe metru manopera  duce la un 600 de lei, bani cu care pot sa iau ciment sau nisip pentru sapa, sau profile de rigips pentru tavan...

intrebare :

ce e ala IPAT?

P.S. Si la interior, dozele4 trebuie acoperite ca sa nu intre mortar in ele...
Eu le-am acoperit cu banda gri de la dede..pare ca se lipsete bine .

mai mult le-am acoperit ca am bagate in ele intrerupatoarele cap scara si cap cruce...ca daca dau intrerupatoarele jos...nu mai stiu sa pun firele  cand voi pune ramele si toate cele la prize...

Attached Files



#16
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Citeste ce s-a discutat mai sus, si vei avea raspunsul dorit.

IPAT= incalzire pardoseala cu agent termic

#17
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Eu nu as face sapa inaintea tencuielii, si nu as taia pereti intregi pe orizontala, chiar daca nu sunt structurali cum e zidaria confinata in beton armat. Nu-mi place ideea sa distrug rezistenta structurilor chiar daca suporta.
Problema la mers prin pereti cu instalatiile apare insa la stalpii de beton unde se taie betonul de acoperire a armaturilor si chiar armaturile pentru ca altfel nu ai cum sa treci fara sa se vada. Stiu ca se practica, dar eu nu doresc asa ceva, in plus cred ca nici un structurist nu ar accepta.

Edited by Prototype2, 30 January 2023 - 15:09.


#18
mikyboy

mikyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 15.05.2008
Salutare tuturor.
Sunt si eu in documentare in privinta constructiei unei case (am reusit sa fac PUD si acum sunt la etapa urmatoare cu actele pentru obtinerea AC) si din ce am citit si vazut se recomanda urmatorii pasi de lucru:
- casa la rosu (lasata sa stea de pe un an pe altul) cu izolarea fundatiei atat termic cat si hidro dar mai ales cu drenare
- realizarea trotuarului perimetral minim 1m latime cu legatura izolata fata de fundatie (din motive termice)
- instalatia electrica si sanitara cu pregatirea pentru locasele unde vor fi distribuitoarele de IPAT
- tencuirea interioara a peretilor (asa se va putea usca bine interiorul fara oprelisti
- montajul geamurilor si tot ce mai tine de asta (cu glafurile de interior)
- tencuire exterioara si decorativa sau lavabila (atentie sa fie de exterior cu rezistenta la UV si intemperii)
- instalarea IPAT cu banda de dilatatie obligatoriu si ce mai tine de IPAT (senzori in fiecare camera sau zonal)
- dupa perioada de normalizare a IPAT se poate trece la finisaje incepand cu baile (se mai face praf sau mizerie)
- lavabila in toata casa
- se pune parchetul cu izolatie speciala pentru IPAT sau linoleum ori alte acoperiri agreate dar toate pentru IPAT
- se deschide sampania si se sarbatoreste inaugurarea (provizorie ca la casa mereu ai cate ceva de facut)

- izolatia exterioara (minim 80mm indiferent cu ce anume se izoleaza recomandat 150 mm)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate