Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Inundatie casa si administratorul nu prea face nimic

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018
Am o problema, cand ploua de la un timp ma inunda in camara pe unde trece teava de scurgere apa de pe bloc, teava e mascata de perete adica e bagata acolo avand asa ca un paralelipiped in plus in colt fata de pereti.
A rezolvat cartonul de pe bloc ca am fost ei am vazut, dar tot ne inunda, a ajuns si la etajele inferioare mie, dar curgea si la etajul 10 insa acolo pe tavan nu era nimic, curgea doar jos undeva.

Am zis sa schimbe teava, a zis ca nu se poate acuma pe vremea asta, eu nu cred ca nu se poate, voi ce parere aveti ? Ce treaba are vremea cu asta ? Nu acuma cand ploua, pana sa vina ploaia de ieri zic.
Nu stiu nici de ce totusi curge, acum un an in octombrie 2021 a inceput asta, sa se fi dus teava ?!
Dar daca la 10 sus nu e ud pe tava, inseamna ca mai in jos intra pe undeva apa,  nu stiu ce sa zic.

S-a mai intalnit careva cu situatia asta ?

Pun si o poza poate va faceti o idee, teava este acolo in colt mascata de peretele ala.

Ma gandesc, oare teava e fisurata, sau totusi sus nu a fost facuta bine treaba, dar m-am uitat amanunte, cartonu a fost facut bine, adica pe langa teava.
Doar ca am observat ca intre carton si unde incepe teava catre jos, este un spatiu de cam 5 cm, sau poate nu m-am uitat atent. Poate e bine sa fac o poza si acolo sa arat aici.
Diametrul gaurii din carton este putin de tot mai mic decat cel al tevii.

Si alta intrebare, daca administratorul nu rezolva, ce e de facut ? Ca nu poti sta sa curga in casa apa cand ploua.

Attached Files



#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013

View PostMinettoMatoi, on 27 ianuarie 2023 - 19:17, said:


... cartonu a fost facut bine, adica pe langa teava.
Diametrul gaurii din carton este putin de tot mai mic decat cel al tevii.


Era sa-ti raspund dar la fraza de mai sus m-ai pierdut!

Edited by argonaut, 27 January 2023 - 19:30.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sunt unii care folosesc acea teava pe post de canalizare.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Schimba "cartonu".
Totuși ... cheamă pe cei care au reparat acolo. Sau altă echipă de meseriași care sa repare.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpasilla, on 27 ianuarie 2023 - 19:29, said:

Sunt unii care folosesc acea teava pe post de canalizare.
Da, pun furtunul de evacuare al mașinii de spălat în țeava pluvială. Așa au făcut vecinii mamei mele.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Macar au fost finuti si nu au aruncat scutece, tampoane si mancare intr-o conducta care nu e proiectata/construita pentru asa ceva Posted Image

Edited by pasilla, 27 January 2023 - 19:51.


#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013

View Postalthea, on 27 ianuarie 2023 - 19:47, said:

Da, pun furtunul de evacuare al mașinii de spălat în țeava pluvială. Așa au făcut vecinii mamei mele.

Nu-i un cvapat de tara daca treaba este bine executata, tot acolo ajunge apa.

Initiator, in loc de indrugat verzi si uscate, la ce etaj stai, de la ce etaj se manifesta si unde nu se mai manifesta treaba?!
Teava aia este inbinata telescopic si, de regula, cand este miscata sau deranata din pozitie, iese de la imbinari, de crapat e mai complicat daca nu a intervenit vreun vecin cu un ciocan, necontrolat, daca a inlaturat ghena de mascare.
Sus, in vremurile bune, se punea o palnie ce intra in teava si era lipita de cartonul asfaltat,
Din ce-ai descris, se intelege (cu mare efort) ca n-ai asa ceva.

#8
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
MinettoMatoi, tu la ce etaj stai.
Cum adica de la 10 in sus nu sint probleme ? Pai cu cite etaje este blocul tau ?
Parerea mea este ca nu sa facut corect izolatia sus pe bloc.  Deci cum spunea si Dorin, Schimba "cartonu".

Pasilla, sa stii ca proiectarea si construirea acelei conducte nu este nimic special. Este tot o conduca de 110mm identica cu aia de la WC-uri, care in subsolul blocului se uneste cu toate conductele, inclusiv cu alea de WC-uri. Sint doar coloane diferite si nu conducte speciale. Mai exista si coloanele de la bucatrii, care de regula sint de 50mm. Practic pe unele coloane sint preluate bucatariile, pe altele WC-urile si pe altele pluviala. Dar in subsol, toate "n" coloanele ajung in acelasi loc. Iar cind se infunda una dintre ele, mai conteaza de care este ?

Oricum, de regula infundare se face pe orizontala si nu pe verticala si sint afectate toate coloanele, din tot blocul, ca infundarea apare de regula dupa unirea tuturor coloanelor verticale, pe portiunea orizontala.

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008
Culmea ! La mine a crapat tzava de pvc exact la imbinarea cu palnia din fonta si a inundat de la 4 pana la parter.. Spart gheul la cei deasupra unde nu apare umezeala decat in josul gheului..

Edited by mihaiC1, 27 January 2023 - 20:24.


#10
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013
Garantie nu mai e....asa ca : alti bani, alta distractie!Dorel iar loveste!

#11
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
Faceți asigurare facultativa la locuință, care sa acopere daune de acest gen și peste vreo două săptămâni faceți o sesizare scrisă la administratorul asociației și o cerere de despăgubire la societatea de asigurare.
Asigurarea îți va plăti despăgubirea (practic recuperezi parțial sau chiar total banii de asigurare), iar asociația va fi obligată să remedieze problema.
Totul fără scandal.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Inflitratiile se strang de pe tot acoperisul. Trebuia facuta toata izolatia, schimbat tot cartonul, intrucat se poate sa-ti vina tie, de la 15 m de teava, pe planul acoperisului. Blocul meu are cate o teava pe palier, patru in total. Daca ma ploua, vine de la noi. In alte blocuri, sunt doar doua. Atunci se poate intampla cazul de mai sus. Parerea mea este ca trebuie schimbat cartonul. Putin probabil sa fie teava sparta, dar banuiesc ca trebuie schimbata si aia (la noi o schimba doar un metru-doi, fara probleme de peste 10 ani).

#13
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 20.09.2010
Am si eu la apartament etaj 4/4 la baia de serviciu intr-un colt o teava de scurgere (fluviala). In 1995 a fost o ploaie torentiala, in 30 de minute a facut prapad in oras,  si s-a intimplat sa se sparga acea teava, noroc ca am fost acasa si am rezolvat intr-un timp destul de scurt si cu apa din apartament si cu repararea acelei tevi din PVC. Dupa acea am facut acoperisul pe bloc si cel putin eu unul nu am mai avut probleme.
In urma cu aprox 5 ani vine un vecin de la etajul 1 la mine si cere sa mergem sus in pod sa controlam deoarece a inceput sa se pateze tavan-perete la el in apartament in zona acelei tevi. Dupa ce am fost sus in pod cu vecinul si a vazut ca acolo nu sunt probleme, i-am aratat si la mine in apartament ca nu se vede nimic. Controland mai departe a gasit ca un vecin de la etajul 3 a facut ceva modificare si a eliminat teva de PVC (fluviala) care trecea prin apartamentul lui, iar cel de la etajul 2 a facut alte modificari cu scurgere masina de spalat si a facut si cabina de dus tot cu scurgere in fluviala (dus in baia de serviciu). Problema a fost ca lucrarile au fost facute de ne-meseriasi cu urmarile respective.

Edited by amami, 27 January 2023 - 23:32.


#14
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Ma doare capul Posted Image
Nu-i fluviala, ca este pluviala.
Daca aveti pod, acea teava a devenit "inutila" si nu mai are rol de pluviala. Deci poate fi folosita ca si teava de canalizare.

In opinia mea, vecinul de la 3 este un magar si merita impuscat. De ce a anulat teava? Pentru ca este un magar si un nesimtit ? (poate ca da, sau poate ca nu)
Ala de la etajul 2 a nimerit si el niste dobitoci care au facut  treba de mintuiala. Deci nu-i vina lui. Dar daca ala de la 3 a anulat cu buna stiinta coloana, merita castrat si impuscat. Dar poate ca totusi nu-i vina lui, ca poate ca a dat si el de "instalatori" timpiti. Asa ca nu stiu cita vina are ala de la 3. Ce este cert, ar fi ca toate oalele trebuie sa se sparga in capul lui si el ar trebui sa se disculpe, daca poate.
In Ro este ciudat cu vinovatia, ca teorteic ar trebui sa fie vinovata firma e a executat lucrarea.

Edited by reborn_21, 28 January 2023 - 00:00.


#15
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
Eu am spart, am repart cu factura, am platit, ca blocul nu avea fonduri si nu am mai platit la intretinere vreo 5 luni...

#16
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,830
  • Înscris: 23.09.2005

View Postreborn_21, on 27 ianuarie 2023 - 20:12, said:

MinettoMatoi, tu la ce etaj stai.
Cum adica de la 10 in sus nu sint probleme ? Pai cu cite etaje este blocul tau ?

N-a zis ca "de la 10 in sus", a zis ca "la 10 sus nu e ud pe teava".

Si chiar daca zicea "de la 10 in sus nu sunt probleme" tot avea logica si daca blocul era doar cu 10 etaje, adica de la 10 pana la parter curge, iar mai sus de 10, spre spatiul cosmic, spre strafundurile universului, nu mai sunt probleme cu teava. Posted Image

Edited by Phobos, 28 January 2023 - 10:41.


#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,108
  • Înscris: 21.03.2020
matoi e trumpist din cate stiu si la astia e posibil orice, inclusiv sa elimini covidul cu IV de dezinfectati.

si apa sa curga in sus, si incalzirea globala sa raceasca planeta

Edited by GlCA_Contras, 28 January 2023 - 10:50.


#18
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 04.09.2018

View Postpasilla, on 27 ianuarie 2023 - 19:29, said:

Sunt unii care folosesc acea teava pe post de canalizare.
Nu poate cineva sa foloseasca aia pe post de canalizare ca nu are acces la ea, si nu are de ce, ca ori are furtun din ala care in pun agatat de toileta, ori au teava facuta care duce tot in canalizarea de la baie, asta daca e evacuarea de la masina de spalat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate