Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

4/5g - este necesar a se înlocui cartela?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Am cartelă din 2019 și cam odată la 3 luni trebuie să sun la ei să îmi reseteze serviciul pentru a funcționa pe rețeaua 4/5g. Ultima dată mi-au recomandat înlocuirea cartelei. Oare ajută sau ține strict de rețea?

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Asa cum probabil banuiesti, trecerea la o alta tehnologie in comunicatii mobile, nu inseamna si schimbarea cartelelor sim dar poti solicita schimbarea ei.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
E posibil.
Ca sa pot folosi 4G pe telefon a trebuit sa schimb cartela cu una noua.

#4
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,598
  • Înscris: 12.08.2008

View Postbenis, on 27 ianuarie 2023 - 11:00, said:

Am cartelă din 2019 și cam odată la 3 luni trebuie să sun la ei să îmi reseteze serviciul pentru a funcționa pe rețeaua 4/5g. Ultima dată mi-au recomandat înlocuirea cartelei. Oare ajută sau ține strict de rețea?

Daca ai tel. compatibil 5G ia cartela de 5G Posted Image
Te costa ceva sa schimbi cartela ?! Posibil sa nu ai acoperire buna $ G sau tel nu mai e in parametrii ?!

#5
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
la trecerea 2g...3g mi-au schimbat cartela
@eiffel a pățit-o de la 3g la 4g

se pare că-n funcție de când a fost construit cipul cartelei tale, chiar să fie nevoie de schimbare!

#6
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,414
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca e ceva hardware sau poate cartelele vechi cu anumite serii nu-s compatibile.
Ma gandesc ca ori e ceva fizic, cipul cartelei nu permite (desi daca spui ca activeaza si se dezactiveaza, nu e asta problema), ori ceva din identificarea (seria sau ceva de genul) unei cartele vechi nu o face compatibila.
Cred ca sotia are o cartela veche, parca numai 3G sau E+ stie.

Edited by bai3tzash, 27 January 2023 - 12:20.


#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,072
  • Înscris: 27.10.2007
Da, schimb-o! am patit recent, cartela pusa in alt telefon n-a mai vrut 4G!

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut si eu din 2016, mergea 4G lejer, de 5G nu am mai reusit sa probez, am renuntat la nr intre timp.

#9
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,371
  • Înscris: 08.12.2008

View Postbenis, on 27 ianuarie 2023 - 11:00, said:

Am cartelă din 2019 și cam odată la 3 luni trebuie să sun la ei să îmi reseteze serviciul pentru a funcționa pe rețeaua 4/5g. Ultima dată mi-au recomandat înlocuirea cartelei. Oare ajută sau ține strict de rețea?
tine si de sim. deci o inlocuire poate ajuta

"SIM cards store network-specific information used to authenticate and identify subscribers on the network. The most important of these are the ICCID, IMSI, authentication key (Ki), local area identity (LAI) and operator-specific emergency number. The SIM also stores other carrier-specific data such as the SMSC (Short Message service center) number, service provider name (SPN), service dialling numbers (SDN), advice-of-charge parameters and value-added service (VAS) applications. "

Edited by carmenclara1, 27 January 2023 - 16:55.


#10
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Din punct de vedere tehnic nu este nevoie dar când operatorul implementează tehnologie nouă, emite cartele noi car conțin datele actualizate pentru că altfel ar fi o nebunie să activeze la fiecare individual.
Poți avea cartelă din vremea 2g și dacă îți activează manual cineva în sistem vei putea folosi linistit caretela până se defectează.

Este mai practic pentru operator să schimbe cartela.

#11
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 16.12.2020

View Postmrfe, on 27 ianuarie 2023 - 21:19, said:

Din punct de vedere tehnic nu este nevoie dar când operatorul implementează tehnologie nouă, emite cartele noi car conțin datele actualizate pentru că altfel ar fi o nebunie să activeze la fiecare individual.
Poți avea cartelă din vremea 2g și dacă îți activează manual cineva în sistem vei putea folosi linistit caretela până se defectează.

Este mai practic pentru operator să schimbe cartela.

Corect , am cartela din 1999 ce merge fara pb in 4g.

#12
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,371
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmrfe, on 27 ianuarie 2023 - 21:19, said:


gresit, mai ales cand vorbim de aspecte ca VAS unde intra 5G sau Ki (encrytion-authentication)

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
În Septembrie înainte de resetarea lor din sistem nu intra 5G, acuma nu a mai intrat nici 4g până la resetare. Am schimbat cartela la ei, om vedea dacă se mai întâmplă..

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012

View Posthvac, on 27 ianuarie 2023 - 21:32, said:

Corect , am cartela din 1999 ce merge fara pb in 4g.

se mai găsesc telefoane în care încap cartele mari? :o
tot ce citesc zic: nano, nano,..., micro,... nano, nano...

#15
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,066
  • Înscris: 04.02.2011
Cartelele alea se pot decupa, cipul e la fel de mic. Există chiar clește special pentru decupat, mai am și eu unul de pe vremea când decupam cartele pentru a intra în adaptoare dual sim.

#16
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,668
  • Înscris: 27.11.2007
O cartela usim este suficienta pt a o folosi 4g și 5g. Mai simplu dacă merge doar 3g/h nu trece la 4g ai nevoie să schimbi cartela.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate