Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Parere sistem audio stock Renault Talisman

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Baciu09

Baciu09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2022
Salut! In curand sunt 80% sigur ca imi voi cumpara un Renault Talisman 1.6 DCI 130/160 EDC, insa pentru a umple golul de 20% imi mai trebuiesc raspunsuri la cateva intrebari. Una dintre ele ar fi:

Cum se aude sistemul audio stock pe Renault Talisman Intens / mai jos? (nu bose, bose stiu ca vine ca si optionala si in pachet pe initiale paris daca nu gresesc)

As fi recunoscator daca ati avea si videoclipuri / inregistrari audio.

Am un Passat B7 2012 si sistemul de sonorizare este tot cel din fabrica, daca poate cineva sa-l compare cu cel de pe Talisman ar fi la fel de bine :).

Multumesc!

#2
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005
Intri pe olx, cauti unul in zona ta si te duci sa-l vezi. gusturile sunt diferite, iar o inregistrare dupa sunetul dintr-o masina nu stiu cum iti imaginezi ca va fi...

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,120
  • Înscris: 05.12.2002
Nu stiu daca vrei noua sau sh, dar cel putin SH-urile vad ca incep de la peste 10000 pe autovit.
La banii astia eu recomand sa inchiriezi o masina 2-3 zile de undeva si sa vezi daca te multumeste sau nu.

Ca idee, pe Arkana sistemul Bose nu mi se pare wow, cel putin basul nu prea l-am gasit.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Toata lumea vrea Bose pana il are si dupa nu stie cum sa scape de el datorita pretului . Nu am avut bose pe masina dar am luat un bose s1 pro ca boxa multifunctionala de casa alaturi am luat o boxa yamaha dbr10 , apoi mai frate cand am dat drumul la yamaha bose s-a ascuns de a trebuit o jumatate de ora sa-l caut prin casa . Bose merge pe o denaturare controlata a sunetului , forteaza sa scoata ce place la ureche sa auda fara a avea nimic in comun cu realul . Folosesc difuzoare mici si procesare puternica iar un bas adevarat nu-l poti scoate dintr-un difuzor de 5 sau 6 inch . Este parerea personala , suporta discutii.
La auto sunt Pioneer (bas cald , lung) , Alpine (atac scurt si dinamic ) , Kenwood (divizie lux jvc) . Daca vei merge pe gama hi end Pioneer cu ale lor P-uri devi inegalabil la calitate alatruri de difuzoare sistem DLS sau Focal , un sub dupa preferinte pentru gama de jos , pentru auditie normala ajunge si unul plat sub scaun sofer .

Edited by ldpe, 27 January 2023 - 07:39.


#5
Baciu09

Baciu09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2022

 lexman, on 26 ianuarie 2023 - 23:06, said:



Măcar imi faceam o idee.. dar nu e rau cum zici nici tu

 ldpe, on 27 ianuarie 2023 - 07:34, said:



Nu stiu ce legătură are ce zici tu cu ce am intrebat eu.. am zis clar ca nu ma interesează de bose.. ma interesează cum are Talisman sistemul audio din fabrica, nu bose care este opțional Posted Image

 Alice, on 27 ianuarie 2023 - 00:02, said:



SH, da, vreau sa dau undeva intre 11.000 si 13.000.

Edited by Dany_Darke, 27 January 2023 - 08:43.


#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,924
  • Înscris: 06.04.2007

 Baciu09, on 26 ianuarie 2023 - 21:04, said:

..........................

Cum se aude sistemul audio stock pe Renault Talisman Intens / mai jos? (nu bose, bose stiu ca vine ca si optionala si in pachet pe initiale paris daca nu gresesc)

As fi recunoscator daca ati avea si videoclipuri / inregistrari audio.

Am un Passat B7 2012 si sistemul de sonorizare este tot cel din fabrica, daca poate cineva sa-l compare cu cel de pe Talisman ar fi la fel de bine Posted Image.

Multumesc!
Orice raspuns primesti nu poate replica ce ar auzi/ce vor sa auda urechile tale, chiar si cu inregistrare.

La B7 eu am ramas uimit cat de bine si de tare se poate auzi sist audio, aveam un coleg la job cu B7 , spunea ca e totul stock, f ok pt sist de fabrica.

Cauta un Talisman si "vezi" direct cu urechile tale :))

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017

 Baciu09, on 27 ianuarie 2023 - 07:44, said:

Nu stiu ce legătură are ce zici tu cu ce am intrebat eu.. am zis clar ca nu ma interesează de bose.. ma interesează cum are Talisman sistemul audio din fabrica, nu bose care este opțional Posted Image
Legatuira este ca o astfel de intrebare o pune o persoana pretentioasa in audio , adica doreste putere si fidelitate ceea ce NU gaseste pe produsele venite pe echiparea stok a masinii decat in situatii deosebite , la masini echipare extra .
Daca doresti detali punctuale intri pe forumul beloud unde gasesti persoane care echipeaza audio diferite marci, cunosc sisteme audio de la n+1 marci dar cel mai bine este sa cauti o masina exact cum doresti si sa te joci putin cu sistemul audio, o idee ar fi intr-un parc auto de firma care detine acel model .
In domeniul audio prtentiile se intretin cu bani Posted Image

Edited by ldpe, 27 January 2023 - 08:53.


#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Calitatea sistemului audio depinde de clasa masinii si nivelul de echipare. La mine pe un Golf 7 trendline e inferior. Pe un Nissan Qashqai sistemul audio e cu doua clase peste. La Renault Talisman, echiparea intens, nu are cum sa sune ca dintr-o conserva dar nici nu are cum sa fie la nivel de audiophile.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Am ascultat sistemul de pe Renault koleos , superb se aude pentru o masina serie , posibil subwooferul montat pe plansa de bord cu radiuatie spre parbriz sa faca diferenta .

#10
Baciu09

Baciu09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.06.2022

 ldpe, on 27 ianuarie 2023 - 11:45, said:

Am ascultat sistemul de pe Renault koleos , superb se aude pentru o masina serie , posibil subwooferul montat pe plansa de bord cu radiuatie spre parbriz sa faca diferenta .

Era sistemul stock, nu bose, asa e ?

#11
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 12.02.2012
Stiam ca doar la Bose ai boxa in plansa de bord

Am ascultat intr-un Talisman acuma cateva zile, nu m-a dat pe spate. Cred ca din cauza ca asteptam mai mult.

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,509
  • Înscris: 08.03.2017
Nu stiu ce sistem era dar se auze in toata gama de frecvente placut . Posibil sa fie sistem Bose in cel cu subul in flansa de bord , incet suna bine , bose devine "noroios" cand il dai tare , dispare basul si raman medi murdare , inaltele se tin bine pana la final.
Cel mai bun sunet l-am auzit  pe un Pioneer deh p80prs , difuzoare dls sistem , 2 amplifuri bass sub scaun

Edited by ldpe, 31 January 2023 - 08:48.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate