Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Tratament naturist pentru depresie

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 04.03.2020
Iau Trittico si am luat si Cipralex 10 mg.
Doctorul mi-a zis ca daca dupa 3-4 saptamani nu vad nici o ameliorare sa renunt la Cipralex si sa iau doar Trittico.
Lucru care l-am si facut.
Nu am chef de nimic, nici de jocuri online, nici de filme, nici de citit.
Doctorul a zis ca aceasta lipsa de placere este cauzata de o depresie mai severa.
Exista ceva naturist ce as putea incerca?
Multumesc!

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
depresia se rezolva prin identificarea cauzei si eliminare. orice altceva e inutil
in esenta  cauza poate fi de natura psihologica sau fiziologica...adica un imbalans in chimia organismului. un doctor care vrea sa te vindece intai te-ar pune sa faci ceva teste si apoi ti-ar da tratament. altfel doar iti mascheaza problema

#3
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 04.03.2020
@smoke, cauza cred ca este cunoscuta, un deces in familie de anul trecut.

#4
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,991
  • Înscris: 29.09.2008
Eu as schimba doctorul. Depresia daca este instalata 1 an nu se vindeca cu ceai de tei sau felii de castravete. Iti trebuie cateva sesiuni de terapie si ajustarea tratamentului pana da rezultate... si prieteni sau familie care sa inteleaga  prin ce treci si sa iti fie aproape fara sa te judece sau sa iti povesteasca ca sunt altii care au boli grave si nu se lamenteaza ca se simt tristi

#5
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostJustXXL, on 26 ianuarie 2023 - 20:40, said:

@smoke, cauza cred ca este cunoscuta, un deces in familie de anul trecut.
inca va mai socheaza moartea?
e singura certitudine in viata, din prima secunda a vietii, toate restul sunt relative.
da-ti doua palme si revino-ti.

#6
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 04.03.2020
Daca solutiile naturiste nu sunt recomandate in cazul meu, ar trebui sa vorbesc cu medicul daca imi poate da Xanax impreuna cu Trittico?

#7
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 19.06.2018
Nu vreau sa starnesc flame sau sa fie prilej de moderare insa singurul tratament sau precursor de tratament naturist care pare sa dea unele rezultate este tratamentul cu psihedelice.
Daca poti considera tratament naturist sportul, mai bine zis exercitiul fizic, si ala da bune rezultate. Ca o curiozitate, dintre toate activitatile sportive escalada pare sa fie cea mai eficace in depresie.

Anyway, depresia e ceva serios, nu e de joaca si nu stiu daca forumul e cel mai bun sfatuitor. Mai bine te asiguri ca esti pe mana unui practician competent.
Sanatate!

#8
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 04.03.2020
@audiofidell, multumesc de sfaturi, dar nu am de gand sa ma apuc de droguri.
Imi ajung cele de la farmacie. :)

#9
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020

View PostJustXXL, on 26 ianuarie 2023 - 20:40, said:

@smoke, cauza cred ca este cunoscuta, un deces in familie de anul trecut.
N-ati terminat procesul de grieving. Oricat de dureros ar mai fii, lasati-va sa simtiti durerea in loc s-o reprimati.

#10
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 10.01.2012
Am scris aici despre Cipralex dar și benzo.
Soluția reală este tot aia de care am vorbit pe subiectul tău cu suplimentul pentru pofta de mâncare.
Adică dieta antidiabetică este simultan antidepresivă, dar și anticanceroasă, antiinflamatoare samd.
Însă ești bombardat pe toate părțile cu informații false, caz particular cei care ar trebui să te ajute să-ți revii.
Deja iei în mod eronat buline pentru diabet, le-ai acceptat și pe cele de la psihiatru, iar acum voluntar ceri niște Xanax. De parcă ar fi acadele.

Deci ești proscris, nu mai ai nicio șansă.

Edited by NelsonMandela, 26 January 2023 - 21:30.


#11
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
Doar fortandu-te poti iesi din depresie. N-ai chef, nu conteaza, il faci oricum. Foarte important este sportul, lasa activitatile interioare si iesi cat mai mult pe afara, fa sport, fa antrenamente, orice cu efort fizic.

#12
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,683
  • Înscris: 29.10.2017

View PostJustXXL, on 26 ianuarie 2023 - 21:06, said:

Daca solutiile naturiste nu sunt recomandate in cazul meu, ar trebui sa vorbesc cu medicul daca imi poate da Xanax impreuna cu Trittico?

Drogul ala care il iei are o lista lunga de efecte negative, si din ce zici nici nu te ajuta la ceva
De ce nu renunti la el si in schimb sa te apuci de sport.. o combinatie de sala, alergat si boxat la sac si te scoate din starea asta

#13
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Medicatia nu e o solutie.Vei ramine abonat la medicamentele prescrise,altele si altele,si vei face doar vanzare farmaciilor.

#14
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 04.03.2020
@Melteanu, Trittico era foarte eficient pana la acel deces.
Dupa nu a mai functionat, de asta am ajuns sa iau si Cipralex.
Am depresie de vreo 10-12 ani, pe care o tineam sub control foarte bine cu Trittico.

Edited by JustXXL, 26 January 2023 - 22:03.


#15
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Un tratament de sezon este cel cu tuicomicina fiarta. Mai ales zilele astea friguroase. Brrr!

#16
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Te-ai gandit sa iti iei o pisica?Nu glumesc.

#17
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,683
  • Înscris: 29.10.2017

View PostJustXXL, on 26 ianuarie 2023 - 22:01, said:

Am depresie de vreo 10-12 ani, pe care o tineam sub control foarte bine cu Trittico.

Din ce scrii pe aici nu pare ca iti doresti sa depui vreun efort, sa lupti ca sa iesi din situatia asta cu mintea lucida... ci mai degraba cauti sa-ti administrezi inca un drog chimic, mai puternic

#18
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 04.03.2020
@Melteanu, locuiesc la bloc si nu vreau un animal de companie care sa imi strice diverse prin casa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate