Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plafonare preturi energie

Vanzari foto - CIPA 2023

Recomandare perdele sau draperii ...

Invertor Victron Easysolar-II 48/...
 "Militarizarea" Antifraudei

Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson
 plata impozit profit actiuni trad...

Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d
 switch Gigabit POE pentru toate e...

Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!

Ghiseul.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

wertyck

wertyck

Guru Member

• Grup: Senior Members
Revolut il poti folosi la plati cu cardul in Ghiseul.ro, doar ca nu poti deschide cont cu el.

danghetau

danghetau

Guru Member

Mai e cineva in situatia mea? Am un PFA care nu e nici PF nici PJ, cu ROL aferent. Mai am un ROL si pe PF si se pare ca nu pot avea pe platforma asta ambele roluri.
Cei de la Ghiseul.ro spun ca e vina Primariei, depinde cum trimit ei datele, cei de la Primarie spun ca ar trebui sa poata aloca mai multe roluri, ca degeaba ii platesc pe aia de la Ghiseul, bla-bla-bla.

PF e cu CNP, PFA e cu CUI. Interesant e ca pana recent, aveam PFA trecut dar cu CNP, de ani buni. Acum am pe Ghiseul PF cu CNP si ma interesa daca pot avea si PFA in acelasi timp.
Mai e cineva cu PF si PFA (nu PJ) pe Ghiseu?

Puferiu_

Puferiu_

Membru foarte activ

Primăria Municipiului București se va înrola în Sistemul Național Electronic de Plată Online (SNEP) ghiseul.ro.
🟢Consiliul General al Municipiului București a aprobat astăzi un proiect de hotărâre în acest sens, astfel că bucureștenii vor putea plăti prin această platformă diverse taxe, de exemplu cele pentru eliberarea documentațiilor de urbanism, a autorizațiilor de taxi și transport mărfuri. De asemenea, se vor putea face plăți rapide pentru alte servicii, cum ar fi taxe ale Administrației Fondului Imobiliar (chirii, rate), ale Administrației Cimitirelor și Crematoriilor Umane, ale Administrației Lacuri, Parcuri și Agrement, sau plata abonamentelor pentru transport public sau pentru utilizarea locurilor de parcare publice.
https://www.facebook...Jj4jXhv5evY4qFl

danghetau

danghetau

Guru Member

In cazul meu, dupa discutia dintre Ghiseul-Primarie, s-a ajuns la o solutie de compromis: am un singur cont in care apar atat bunurile de pe PFA cat si cele de pe PF, norocul e ca modul de impozitare pentru auto este identic pentru PF si PFA (coincidenta, au aceeasi cilindree).

Punter

Punter

Senior Member

de unde putem lua user si parola sa ne facem cont daca nu avem un card?

wertyck

wertyck

Guru Member

De la primăria de care aparții!

Punter

Punter

Senior Member

si ma duc chiar in primarie?

wertyck

wertyck

Guru Member

Mai ușor e să ți faci card online gratuit decât să mergi la primărie
https://www.cec.ro/p...currency-online că vine gratuit livrat prin curier direct acasă. Și apoi poți să ți faci contul de la ghișeul.ro online că ai deja card.

danghetau

danghetau

Guru Member

Pe Ghiseul.ro se poate vedea daca este vreo amenda de platit? E un topic deschis recent de un forumist si cineva a afirmat asta.
La mine atat catre Primarie cat si catre ANAF apare zero pentru ca am platit pe 2023 impozitele. Daca ar fi fost vorba de vreo amenda, ar fui aparut pe portal sau afirmatia este incorecta?

slai

slai

User Incredibil

pai tu acolo ar trebui sa vezi pe sectiuni datoriile, amenzi, impozit auto, teren.
evident, daca te referi la o amenda luata ieri, nu e pe ghiseul pana nu ajunge la primarie.

danghetau

danghetau

Guru Member

Inseamna ca afirmatia respectiva este corecta, amenzile (ca ăsta era subiectul discutiei) se pot vedea la un moment dat si pe Ghiseul.ro
Asta daca exista un PV in care apare numele contravenientului. Se aplica automat amenda proprietarului masinii respective sau se incearca identificarea acestuia? De exemplu poti afla daca ai fost "luat" de radarul tip pistol si sa nu stii ca ai fost amendat? Se trimite la Primarie si apare si pe portal sau care e procedura?

wertyck

wertyck

Guru Member

View Postdanghetau, on 13 august 2023 - 18:39, said:

Pe Ghiseul.ro se poate vedea daca este vreo amenda de platit? E un topic deschis recent de un forumist si cineva a afirmat asta.
La mine atat catre Primarie cat si catre ANAF apare zero pentru ca am platit pe 2023 impozitele. Daca ar fi fost vorba de vreo amenda, ar fui aparut pe portal sau afirmatia este incorecta?
Sigur se vad amenzile pentru că sunt pe CNPul tău, dacă ai cont la ghișeu.ro.

Minusul acestei platforme e că nu toate primăriile sunt înrolate în ghișeul.ro, și atunci nu-ți vezi datoriile și impozitele de la anumite primării, dacă acelea nu sunt în lista celor înrolate.

danghetau

danghetau

Guru Member

Primaria mea este inrolata, platesc prin Ghiseul.ro de ani buni toate darile, am zis, aici este clar.
De unde stie Politia care este CNP-ul conducatorului auto? Adica ma pot trezi eu cu vreo amenda acolo fara sa fiu instiintat? Masina e pe numele meu dar poate a condus sotia sau fiica... Am explicat o posibila situatie, cu pistolul radar. Sau in cazul masinii care e pe PFA.

wertyck

wertyck

Guru Member

Păi e procedură standard din câte știu Se trimite pe adresa proprietarului.

danghetau

danghetau

Guru Member

Și dacă e PFA? Nu ar trebui să solicite înainte date despre conducător? Sau chiar daca nu e PFA, mașină poate fi condusă de multi în afara proprietarului.

Ideea e daca poate apărea direct pe portal vreo astfel de felicitare sau dacă apare oricare tip de amenda neplătită, exact cum apar taxele și impozitele încă neachitate.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Nu se trimit amenzi de circulație automat. Doar cele de rovinieta.

Pt cele de circulație primește proprietarul mașinii o înștiințare prin care i se solicita comunicarea numelui șoferului ce a condus mașina în data x pe drumul y.
Trebuie să trimită și copie CI și permis.
Apoi se emite amenda pt cel indicat.

amami

amami

Senior Member

Reportaje la tv la început de an cu cozi la diferite primării din țară, lume care vrea să plătească taxele din primele zile ale anului ca să scape de o grijă. Întrebau lumea de ce nu plătesc online prin ghișeu.ro, că este mai simplu.
Mie, in aplicație îmi arată diferite erori. În cursul săptămânii încă nu arăta suma de plată. Vineri când în sfârșit am văzut suma, nu se poate plăti. Iarăși eroare.Attached File  Screenshot_20240105-184127.png   440K   8 downloads
Asta este la o primărie la care au apărut deja taxele. La o altă primărie încă nu sunt afișate.

danghetau

danghetau

Guru Member

La mine merge aplicatia dar nu am platit, saptamana viitoare execut.

Anul trecut impozitul pe auto a fost 210 lei si cu bonificatie 189 de lei.
Anul asta platesc pentru 2 auto 450 de lei cu bonificatia de 50 de lei deci 225 pe masina.

Edited by danghetau, 06 January 2024 - 16:03.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate