Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Ghiseul.ro

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 20.09.2010
Ghișeul.ro are în sfârșit aplicație pe smartphone.
Taxele, impozitele și amenzile se pot plăti pe iPhone sau pe telefoane cu Android.

Aplicația poate fi descărcată de pe Google Play https://play.google....=en&gl=US&pli=1
si App Store https://apps.apple.c...6444286475?l=ro

La fel ca pe site, serviciile au comision zero.


În câteva zile se va adăuga și o funcționalitate pentru eliberarea online a cazierului judiciar, inițial descărcarea online a cazierului judiciar va fi disponibilă practic doar pentru cei care nu au cazier.

Prin această aplicație se pot plăti peste 350 de tipuri de servicii publice, taxe si impozite, furnizate de peste 1200 de instituții si autorități din România. Dezvoltarea aplicației Ghișeul.ro a fost realizată de Autoritatea pentru Digitalizarea României în parteneriat cu Mastercard, astfel încât costurile de dezvoltare au fost 0 pentru stat (ele fiind estimate peste 200.000 de euro). Costul va fi acoperit de partenerii ADR și pentru următorii doi ani de mentenanță.

#2
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,565
  • Înscris: 14.10.2004
Instalat acum, totul ok.

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,858
  • Înscris: 13.03.2005
Mai trebuie să oblige și primăriile să se înroleze obligatoriu în sistemul ghișeu.ro.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Super.
Aia cu cazierul chiar mă interesează. Deci aștept să îl descarc de aici? Nu mai merg la poliție după cazier?
E valid acest cazier fara semnătura și ștampila?

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,768
  • Înscris: 06.09.2004
nu astepta, astepti degeaba. au spus ca va fi disponibil doar pe versiunea in browser cazierul, nu in aplicatie. in aplicatie va veni in cateva luni.

evident ca e valabil fara semnatura si stampila, il primesti digital, cel mai probabil are semnatura electronica.

#6
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,811
  • Înscris: 20.05.2013

View Postwertyck, on 26 ianuarie 2023 - 20:03, said:

Mai trebuie să oblige și primăriile să se înroleze obligatoriu în sistemul ghișeu.ro.

Eu am facut o cerere la Primaria din BV in urma cu ceva ani si s-a inrolat

#7
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,858
  • Înscris: 13.03.2005
Îți dai seama că nici jumătate din ele nu sunt înrolate...

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001

View Postborn2lose, on 26 ianuarie 2023 - 20:36, said:

nu astepta, astepti degeaba. au spus ca va fi disponibil doar pe versiunea in browser cazierul, nu in aplicatie. in aplicatie va veni in cateva luni.

evident ca e valabil fara semnatura si stampila, il primesti digital, cel mai probabil are semnatura electronica.
In browser îl folosesc de vreo 2 ani. Impozite și taxe pt pașaport și permis. Asta vad in istoric.
Dar pt cazier nu se plătește nimic. Cum de îl introduc aici?
Chiar scăpăm de dosarul cu șină?
Că pe mine m-a chemat la nus ce birou din primărie să le zic câți pomi fructiferi am. Pe specii. De unde să știu? Că acum nu au frunze.
Nu informatizează ăștia totul acum? Că în acel birou erau mii de dosare într-o bibliotecă imensa. Niciun PC pe masa nu era.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,827
  • Înscris: 15.04.2019

View Postwertyck, on 26 ianuarie 2023 - 20:03, said:

Mai trebuie să oblige și primăriile să se înroleze obligatoriu în sistemul ghișeu.ro.

View Postwertyck, on 26 ianuarie 2023 - 21:11, said:

Îți dai seama că nici jumătate din ele nu sunt înrolate...
Cel mai prost e ca unele sunt deja inrolate in alte platforme (etax, conectx etc.). Bani cheltuiti cu... cap.
Am mai scris undeva: de la ghiseul. mi-au raspuns ca ei nu raspund pentru operarea platilor efectuate in bazele de date ale primariilor; clicul trebuie sa-l dea un functionar de acolo. Ei intermedieaza doar (virarea sumelor). Adica am dat 600 lei pentru o parcare (am primit mail de confirmare a platii) dar figurez in continuare dator pe ghiseul...

Edited by __Dan__, 26 January 2023 - 21:23.


#10
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Incet dar sigur intram in randul tarilor civilizate.

#11
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,655
  • Înscris: 20.09.2010
Cel putin in privinta asta Romania este inaintea Italiei.
Aici pentru a plati majoritatea facturilor se plateste comision. Indiferent ca este la ghiseul postal sau bancar, sau daca se face plata online. Pe mine asta ma "doare" destul de mult, mai imi vin facturi de scolarizare a copilului si hopa comisionul de plata. Alte facturi pentru utilitati am facut cu SDD, dar anumite banci au comision si pentru asa ceva.
Este adevarat ca au inceput si aici cu digitalizarea, dar cu anumite lucruri sunt inainte iar cu altele sunt mai in urma.

#12
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 21.03.2016
Cel mai mult imi place ca s-a adaugat obtiunea "plateste pentru altcineva". Asta e un mare ajutor pentru parinti si alte persoane in varsta.

#13
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,858
  • Înscris: 13.03.2005

View PostBahuru, on 26 ianuarie 2023 - 22:23, said:

Cel mai mult imi place ca s-a adaugat obtiunea "plateste pentru altcineva". Asta e un mare ajutor pentru parinti si alte persoane in varsta.
Fă o simulare și o să vezi că nu te ajută prea mult. Eu am încercat să caut să plătesc impozitul pentru alta persoana și nu îmi apărea opțiunea să aleg impozit clădiri de exemplu.

#14
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 24.07.2022
iti poti face cont si plati, doar online? sau inca trebuie sa treci pe la vreun ghiseu inainte?

#15
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Se poate plati taxa pentru pasaport pe ghiseul.ro?

#16
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 31.07.2006
Sunt foarte multe primării care colaborează cu Indeco Soft pentru bugetul local și au în paralel sistemul GlobalPay. Pentru ghișeul.ro să faci o plată neautentificat trebuie să știi toate datele (sumă, ce reprezintă), pe când la GlobalPay bagi CNP și îți dă suma totală, se afișează doar prima literă din nume propriu sau stradă.

Oarecum este aiurea, mai ales că am verificat la o primărie care folosește ambele sisteme și arăta eroare pe Ghișeul.ro pentru că "Nu exista taxe in aceasta sectiune. pentru plata amenzilor apasati aici" Verificați la Marghita, pe GlobalPay poți plăti liniștit...

#17
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,274
  • Înscris: 06.02.2008

View PostPunter, on 27 ianuarie 2023 - 01:04, said:

iti poti face cont si plati, doar online? sau inca trebuie sa treci pe la vreun ghiseu inainte?

Online. Am cont de vreo patru ani, am plătit mereu online impozitele și o taxă de permis, cu cardul, nicio problemă.

#18
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 24.11.2020

View PostTurcalet, on 27 ianuarie 2023 - 01:21, said:

Se poate plati taxa pentru pasaport pe ghiseul.ro?

Da

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate