Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Reconditionare injectoare - subiect general

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Vad ca lumea nu prea si-au reconditionat injectoare. Probabil din cauza pretului prea mare.


Ieri am masurat valorile injectoarelor si erau intre -0,4 - + 0,4. Asta la cald. Azi sau maine incerc sa masor la rece.

#20
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Post_R_A_D_U, on 26 ianuarie 2023 - 14:55, said:

... la VW dacă trec peste valoarea  de 1, ar cam trebui să le recondiționezi.

Radu, la un ASV (ALH) cum se stabileste cind ar cam trebui reconditionate ?

#21
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018
@florin, pui testerul (VCDS) pe mașină, să ai temperatura la 85-90*C. Citești valorile. dacă ai peste 1, am cam trebui recondiționate. VCDS zice că valori normale ar fi intre -2.88 și +2.88. Oricum, din ce am întâlnit eu, dacă valorile sunt peste 1, mașina nu prea mai merge ok. În loc să purjeze motorină, doar pișă. Asta inseamnă depuneri suplimentare + consum mai mare de carburant. Când recondiționezi, recondiționezi TOATE 4 injectoarele.

#22
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Stai mai domnu ca nu inteleg, sau poate ca gresec eu.
Eu am zis ASV (ALH) care este cu pompa de injectie normala (veche), deci nu PD si fara fire "electrice" pe injectoare. La modelul asta unde trebuie sa ma uit VCDS ? Ca eu ma gindesc ca la modelul meu, nu am cum sa vad injectoarele in VCDS, deoarece dozarea este data de pompa de injectie si nu de injectoare.

#23
the_renegade

the_renegade

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 24.06.2021

View PostBursul, on 27 ianuarie 2023 - 11:33, said:

Vad ca lumea nu prea si-au reconditionat injectoare. Probabil din cauza pretului prea mare.


Ieri am masurat valorile injectoarelor si erau intre -0,4 - + 0,4. Asta la cald. Azi sau maine incerc sa masor la rece.
Se masoara intotdeauna la cald. Insa asa cum zice un coleg mai sus, vezi doar compensatiile. Trebuie proba in banc pentru rezultate 100% corecte.

Da, merita reconditionate.

#24
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postreborn_21, on 27 ianuarie 2023 - 20:20, said:

Stai mai domnu ca nu inteleg, sau poate ca gresec eu.
Eu am zis ASV (ALH) care este cu pompa de injectie normala (veche), deci nu PD si fara fire "electrice" pe injectoare. La modelul asta unde trebuie sa ma uit VCDS ? Ca eu ma gindesc ca la modelul meu, nu am cum sa vad injectoarele in VCDS, deoarece dozarea este data de pompa de injectie si nu de injectoare.
Nu contează că e PD sau CR. Uite: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xTt0HrjZSAI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Nu stiam. Eu nici nu mi-am batut capul cu treaba asta, deoarece eram ferm convis ca nu se aplica si la Common Rail, din moment ce nu este controlat electronic fiecare injector in parte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate