Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Toxicitate poxipol?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
yuukan

yuukan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 16.01.2010
Hai că poza diferă, e alt model. Ial pe ăla, cum sa nu aibă Chinezu modele.

#20
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View PostMizu, on 26 ianuarie 2023 - 09:24, said:

Am luat o pompita pentru apa la 5L, dar teava pare de la alt model si nu etanseaza, curge pe langa.
Ar trebui sa lipesc cu ceva acolo, dar adezivul ar intra in contact cu apa ulterior. Ma intreb daca pot folosi poxipol, daca mai reactioneaza cu apa dupa uscare.
Manualul zice, printre altele: Clasificarea substanței sau a amestecului 1272/2008 (CLP) - Toxicitate cronică pentru mediul acvatic, H411
Dar eu am mai mare incredere in softpedisti!
Voi ce ziceti?

Am și eu una asemănătoare.
Am dezinfectat-o cu spirt înainte de a o pune la sticla de 5 L, apoi am observat că îmi curge și mie pe lângă ea. Mai precis prin părțile laterale ale chestiei acelea negre în care se bagă țeava aceea din metal.
Soluția: după ce am desfăcut-o mi-am dat seama că nu curgea efectiv pe acolo. A fost suficient să împing mai mult pompița din interior în cele două „găurele”/ socluri din interiorul carcasei aceea neagră ca să nu mai curgă.
Dacă ai luat-o din China e f posibil ca la transport/ zdruncinături să fi ieșit puțin din locașul ei.
După ce am împins-o la loc nu a mai fost necesar să fac nimic. Și acum funcționează OK după aproximativ o lună.

P.S. Îmi poți scrie în privat și îți dau nr de tel ca să te ghidez „live” dacă vrei.

Edited by laurstef, 26 January 2023 - 11:40.


#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Rasina epoxidica nu e toxica dupa intarire. Problema e ca nu lipeste polietilena, polipropilena, polietilentereftalat, etc.

#22
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 24.03.2006
Eu am lipit sifonul de la bucatarie acum cativa ani, dar nu cu poxipol ci cu poxilina! Rock solid. A tinut cativa ani pana a trebuit s-o sparg cu ciocanul ca sa pot schimba scurgerea. Posted Image

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Poate ca era din PVC. Cu Poxilina poti face si legaturi mecanice.

#24
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View PostMizu, on 26 ianuarie 2023 - 09:24, said:

Manualul zice, printre altele: Clasificarea substanței sau a amestecului 1272/2008 (CLP) - Toxicitate cronică pentru mediul acvatic, H411

Asta e pentru situatia in care pica tirul cu poxipol intr-o apa de suprafata sau ceva de genul ceva.

Pe tine ultima substanta de aici te intereseaza.
Sincer n-as bea asa ceva, desi e facut sa repare inclusiv tevi de apa.
Attached File  poxipol.JPG   54.51K   16 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate