Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

este obligatorie centrala in condensatie la bloc?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Buna ziua. Azi, in 2023 este obligatorie centrala in condensație la bloc sau este suficienta sa fie cu tiraj forțat convențională.

As vrea sa instalez această centrală https://www.emarketo...source=price-ro    Una din probleme este imposibilitatea tragerii scurgerii pt condensat,o alta este folosirea, deocamdata a celorași calorifere existente care sunt mai mici decât cele recomandate la condensație. Un alt avantaj ar fi schimbatorul primar din inox la acest pret
Mulțumesc.

Edited by orlandobarbulescu, 25 January 2023 - 20:43.


#2
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Pai ele fac acelasi lucru, doar ca cea in condensatie mai recupereaza ceva caldura altfel aruncata pe cos.

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Stiu cum functioneaza. Întrebarea e una de natura juridica  În2015 a iesit directiva europeana ce interzice producerea de centrale termice cu ErP mare. Atunci se specifica ca se pot instala centrale ce sunt încă în stocuri. Nu stiu daca s-a mai schimbat ceva de atunci.

Edited by orlandobarbulescu, 25 January 2023 - 21:03.


#4
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
E o lege care zice că din 2o15 nu se mai comercializează CT normale, cu tiraj forțat.
Nu o găsesc acum dar poate afli aici ceva ce te interesează:
https://blogdeinstal...ntrala-termica/

Edited by Mircel, 25 January 2023 - 21:08.


#5
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 10.05.2007

 orlandobarbulescu, on 25 ianuarie 2023 - 20:41, said:

Buna ziua. Azi, in 2023 este obligatorie centrala in condensație la bloc sau este suficienta sa fie cu tiraj forțat convențională.

As vrea sa instalez această centrală https://www.emarketo...source=price-ro Una din probleme este imposibilitatea tragerii scurgerii pt condensat,o alta este folosirea, deocamdata a celorași calorifere existente care sunt mai mici decât cele recomandate la condensație. Un alt avantaj ar fi schimbatorul primar din inox la acest pret
Mulțumesc.
Am instalat de curand https://www.arca-cal...ntionala-2.html , centrala conventionala, fara nicio problema.(achizitionata acum 2 saptamani)

Edited by mihai93, 25 January 2023 - 21:05.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 22.05.2003
Teoretic NU se mai produc CT cu tiraj fortat fara condensatie.
Practic am mai vazut de vanzare.
Dpdv al montajului nu te verifica nimeni, nu sunt interzise.

CT in condensatie au randament ideal cand returul e cat mai rece => IPAT e ideal, dar nu inseamna ca daca setezi CT pe 60-80C nu merge, inseamna ca nu mai are randamentul ala "SF" si e ca o CT veche.

Exista posibilitatea sa pui un vas de colectare, ba chiar exista si pompe pt a trage condensul si al il trimite la canalizare.

ex:
https://www.emag.ro/...1/pd/DCY41SMBM/

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 30.08.2006
Cam in cat timp se umple o caldare daca nu ai scurgere ? Daca se umple intr-o saptamana, nu e un capat de tara s-o golesti. Economia de gaz e mai importanta si nu trebuie decat sa versi galeata in vasul de toaleta.

Edited by Leo2006, 25 January 2023 - 21:10.


#8
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 23.03.2007
salut, eu am montat centrala cu condensare, tras apoi scrugerea cu henco aparent pe perete roata, 3 pereti pana la scurgere.
apoi am imbracat peretele cu polistiren de 3 cm

vecinul de jos a dat gaura direct afara pt condens

#9
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Leo2006, on 25 ianuarie 2023 - 21:09, said:

Cam in cat timp se umple o caldare

 botelucian, on 25 ianuarie 2023 - 21:13, said:

vecinul de jos a dat gaura direct afara pt condens
La mine nu au acceptat niciuna din variantele de mai sus. Mi-au spus că nu mi-o autorizează ISCIR-ul.

#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Nu, legea scrie ca nu se mai fabrica dar se comercializeaza stocurile. Ct cu tiraj fortat sunt pe toate drumurile, chiar si cu tiraj natural mai sunt.

#11
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 05.07.2007
chiar nu poti sa faci un efort sa cumperi un model in condensatie? cu scurgerea sigur gasesti solutie. calorifele le poti schimba in timp, nu e un capat de tara.

Edited by kato1, 25 January 2023 - 21:25.


#12
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Chestia cu gaura afară e o prostie. Centrala poate îngheta iarna incet, încet până sifonul din interior.  O centrala în condensatie stiu ca merge si la temp mari ale apei dar, cele ieftine nu sunt fiabile sa functioneze la mai mult de 50grC. nu sunt facute la fel.

Mulțumesc tuturor pt raspunsuri.

#13
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,215
  • Înscris: 23.03.2007
Nu stiu de autorizat , cei de la ariston nu au comentat
Centrala veche am dat-o la cineva care a montat-o fara probleme

#14
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Strâng sfaturi si pro si contra si hotărăsc în consecință. Exista si avantaje si dezavantaje de ambele părti.

Mulțumescîncă o dată pentru promptitudine

#15
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,110
  • Înscris: 09.08.2006

 Mircel, on 25 ianuarie 2023 - 21:17, said:

....Mi-au spus că nu mi-o autorizează ISCIR-ul.
ISCIR nu autorizeaza centrale. Ei ii autorizeaza pe cei care monteaza, pun in functiune si fac verificarea tehnica periodica la centrale. Daca se gasesc cele fara condensatie in comert, este OK.

#16
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 yo9hrb, on 25 ianuarie 2023 - 21:26, said:

ISCIR nu autorizeaza centrale.
Hai! Zi tu cum ar fi trebuit să sune propoziția mea.

#17
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 06.04.2020
Poti monta orice centrala in apartamentul tau. Nu vine nimeni sa te controleze, doar faci obisnuita revizie tehnica la doi ani.

#18
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 02.08.2021
În principiu o puteți instala, atâta timp cât respectă standardele europene în vigoare la data fabricației. Vânzătorul vă va pune la dispoziție documentația aferentă acesteia. Trebuie să faceți punerea în funcțiune cu o firmă autorizată ISCIR. Nu este interzisă instalarea efectivă a lor, ci fabricarea acestora. Miramaș să o mai aibă în stoc, probabil sunt fabricate înaintea intrării în vigoare a directivei europene. S-a luat decizia obligativității producerii lor, deoarece sunt mai eficiente, ajung până la 100% eficiență datorită condensării. Nu este nici o problemă dacă aveți calorifere mai mici, centrala va funcționa fără probleme, ideea este că va trebui să folosiți o temperatură a apei din calorifere mai mare, de 60-70 grade celsius, ceea ce reduce foarte mult din eficiență, care este maximă la temperaturi mai mici de 55 grade Celsius, însă va fi la fel de eficientă sau mai eficientă decât una normală. Cât despre condens, puteți utiliza o pomă de condens care să vă împingă condensul până la o scurgere. Și centrala în condensare este cu tiraj forțat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate