Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Arduino

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Postvestale, on 26 ianuarie 2023 - 21:27, said:

Care librarie de eroare? Ce versiune a ei ai instalat? Ai un link la exemplul incercat?
de ex un spectrum analyser imi da eroarea din imagine cand o incarc in arduino ide nici nu apuc sa ii fac upload.

Attached Files



#20
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru VuMetru nu trebuie decat sa culegi semnalul de undeva (iesire casti, potentiometru de volum), sa-l redresezi (monoalternanta), sa-l treci printr-un filtru trece jos (paralel,  cu o constanta de timp in zona 0.1 secunde, depinde de cat de "vioi" vrei sa raspunda la scadea semnalului) sal bagi pe o intrare digitala si sa-l citesti cu AnalogRead() si sa-l mapezi pe valorile unei variabile specifice vumetrului (0%-100% spre exemplu).

O mica chestie. Chiar si o dioda redresoare Schotky, are o tensiune minima de deschidere, deci nu va putea redresa tensiuni in zona 0.2V, Asta inseamna ca ar fi bine sa intri cu un semnal polarizat cu o tensiune pozitiva mai mare decat tensiunea de deschidere a diodei. Asta presupune o mica complicatiune in schema. Preiei semnalul audio printr-un condensator si-l bagi in mijlocul unui divizor rezistiv. Aici trebuie un pic calculat valoarea rezistentelor, penttru ca va interfera cu filtrul trece jos.
Sau poti face un etaj de amplificare emitor comun sau chiar baza comuna, sa scapi de chestia asta, mai ales daca preiei semnal dintr-o sursa ce scoate Uvv insuficienta. However, in baza comuna nu obtii amplificare in tensiune.

Pentru orice varianta, valorile parametrilor ar trebui sa-i simulezi cu LTSpice, sa fii sigur ca faci ce trebuie si ca semnalul ajunge la filtru cu o impedanta suficient de mica incat sa raspunda la cresteri, pe toata plaja tensiunilor. Say prin trial&error.

Cam asta ar fi complicaciunea de electornica. In rest, partea de Arduino e simpla.

#21
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
https://codeload.git...refs/heads/main de aici am luat libraria cu eroare

#22
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007

View PostIonutzz2013, on 26 ianuarie 2023 - 21:39, said:

de ex un spectrum analyser imi da eroarea din imagine cand o incarc in arduino ide nici nu apuc sa ii fac upload.
Eu am folosit Visual Studio in trecut. Acum abia recent am pus si IDEul de la Arduino, ca voiam sa le arat copiilor care-i treaba cu programarea si la ce-i buna.
In Visual Studio nu am avut probleme de nicun fel.

#23
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Postmaccip, on 26 ianuarie 2023 - 21:39, said:

Pentru VuMetru nu trebuie decat sa culegi semnalul de undeva (iesire casti, potentiometru de volum), sa-l redresezi (monoalternanta), sa-l treci printr-un filtru trece jos (paralel,  cu o constanta de timp in zona 0.1 secunde, depinde de cat de "vioi" vrei sa raspunda la scadea semnalului) sal bagi pe o intrare digitala si sa-l citesti cu AnalogRead() si sa-l mapezi pe valorile unei variabile specifice vumetrului (0%-100% spre exemplu).

O mica chestie. Chiar si o dioda redresoare Schotky, are o tensiune minima de deschidere, deci nu va putea redresa tensiuni in zona 0.2V, Asta inseamna ca ar fi bine sa intri cu un semnal polarizat cu o tensiune pozitiva mai mare decat tensiunea de deschidere a diodei. Asta presupune o mica complicatiune in schema. Preiei semnalul audio printr-un condensator si-l bagi in mijlocul unui divizor rezistiv. Aici trebuie un pic calculat valoarea rezistentelor, penttru ca va interfera cu filtrul trece jos.
Sau poti face un etaj de amplificare emitor comun sau chiar baza comuna, sa scapi de chestia asta, mai ales daca preiei semnal dintr-o sursa ce scoate Uvv insuficienta. However, in baza comuna nu obtii amplificare in tensiune.

Pentru orice varianta, valorile parametrilor ar trebui sa-i simulezi cu LTSpice, sa fii sigur ca faci ce trebuie si ca semnalul ajunge la filtru cu o impedanta suficient de mica incat sa raspunda la cresteri, pe toata plaja tensiunilor. Say prin trial&error.

Cam asta ar fi complicaciunea de electornica. In rest, partea de Arduino e simpla.
la mine e problema de afisare nu cea de preluare semnal. Codurile gasite pe net nu functioneaza niciunu.

#24
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Cu cat te bagi pe carari mai inguste cu atat gasesti mai putine calauze.
:D

ChatBootul ala, pate te poate ajuta.

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostIonutzz2013, on 26 ianuarie 2023 - 21:44, said:

la mine e problema de afisare nu cea de preluare semnal. Codurile gasite pe net nu functioneaza niciunu.
am vazut ca ai reusit sa afisezi ceva text pe display

#26
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Pai deocamdata tot ce face el e sa copieze cod random de pe net si sa spere ca functioneaza din prima. Ti-am zis ca trebuie sa-l adaptezi tu, sunt informatii garla pe net.
Daca nu vrei sa depui un minim de efort, gasesti VU metre gata facute, contra-cost.

Edited by red46, 26 January 2023 - 23:56.


#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
Trebuie sa ne si-l arati.

#28
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
De ex asta merge perfect singura chestie care am gasit-o ca si defect la coduri era acel lcd.begin() care l-am inlocuit cu lcd.init() in rest nu stiu cum sa le adaptez. Pt cineva care nu stie deloc programare e greu pana le descifrez toate semnificatiile acelor linii de cod pt a putea modifica, adapta etc

Attached Files



#29
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Pai, ce n-ai inteles, deja ti s-a spus de 18 ori: trebuie sa inveti programare mai intii!!!
Sansele sa iei de pe net, mai multe chestii, sa mearga toate impreuna, din prima, sint absolut infime!!!

#30
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View Postnixrohnson, on 27 ianuarie 2023 - 10:51, said:

Pai, ce n-ai inteles, deja ti s-a spus de 18 ori: trebuie sa inveti programare mai intii!!!
Sansele sa iei de pe net, mai multe chestii, sa mearga toate impreuna, din prima, sint absolut infime!!!

View Postnixrohnson, on 27 ianuarie 2023 - 10:51, said:

Pai, ce n-ai inteles, deja ti s-a spus de 18 ori: trebuie sa inveti programare mai intii!!!
Sansele sa iei de pe net, mai multe chestii, sa mearga toate impreuna, din prima, sint absolut infime!!!
da mai greu de invatat programare acu daca n-am invtat-o la timp dupa o varsta mai greu.

#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostIonutzz2013, on 27 ianuarie 2023 - 07:47, said:

De ex asta merge perfect singura chestie care am gasit-o ca si defect la coduri era acel lcd.begin() care l-am inlocuit cu lcd.init() in rest nu stiu cum sa le adaptez. Pt cineva care nu stie deloc programare e greu pana le descifrez toate semnificatiile acelor linii de cod pt a putea modifica, adapta etc
Arata-ne codul pe care l-ai scris sau copiat sa te putem ghida cumva.

#32
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022

View PostIonutzz2013, on 26 ianuarie 2023 - 21:41, said:

https://codeload.git...refs/heads/main de aici am luat libraria cu eroare
de pe linku asta am luat codu

#33
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
OK.
Ceri suport celor care ti-au oferit codul.
Ca noi nu putem sa-ti oferim indicații pe un cod pe care îl vezi doar tu, neștiind care parte din el "nu îți merge".

Attached File  Screenshot_20230127_125023_My Files.png   57.58K   13 downloads
asta este codul tău în fata mea acum



Poți ignora display-ul pentru moment si sa te concentrezi la ce este important,
formatarea textului, ai doua rânduri de câte 16 caractere.
Cum încadrezi VU-Meter pe aceste doua randuri?

#34
Ionutzz2013

Ionutzz2013

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 05.10.2022
Ultimu fisier ala cu terminatia .ino contine codu. E un egalizator afisat pe 2 randuri trebuie deschis acel ino cu arduino ide unde afisaza codu dar cand il incarc pe arduino da eroare

#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
SI nu ar fi corect fata de noi sa ne prezinti cod in format text ?

Ca nu sta nimeni sa-si instaleze Arduino IDE sa-ti poata explica o variatie de limbaj C.

#36
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005
Sanse alternative  de suport gasesti pe elforum, rubrica Arduino.
E comunitatea mai mare acolo.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate